Revizor

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému „revizorovi“ Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost. Kniha vyšla v nákladu 4 500 výtisků, z toho 3 500 výtisků je opatřeno plátěnou vazbou a 1 000 výtisků svázáno v bílé kůži....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78837/revizor-sjs-78837.jpg 3.92245
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Odeon

Revizor, 2006

Kniha Revizor

Any26

Knížka se mi líbila, bavila jsem se. A konec, v který to vygradovalo byl super! Doporučuji.

I.Gracíková

Podle níže uvedených poměrně kladných hodnocení jsem si myslela, že tato kniha nebude jen pouhá povinná četba, a že bude opravdu stát za přečtení, ale bohužel mé očekávání naplněno nebylo. Hlavní dějová linie se odehrává v jednom dni, takže děj není nijak zajímavý a už vůbec ne vtipný. Dílo je založeno na neschopnosti úředníků, tím pádem ze začátku se ztrácíte v postavách, protože každé jméno vám bude připadat úplně stejné. Dokonce vás tento příběh ani neupoutá, takže vás to nenutí dočíst až do úplného konce. Zápletka celkem obyčejná a snadno předvídatelný konec, protože už tak v půlce knihy vám dojde, že ten správný skutečný revizor do městečka musí přijet. Na druhou stranu se jedná o divadelní hru, která je napsána na pár stánek, a navíc děj se nijak nekomplikuje a nestěžuje, takže je i lehce zapamatovatelná. K takové maturitě určitě doporučuji, protože je to krátké a nenáročné, ale jinak bych spíše zvolila jinou komedii a hlavně takovou, která pobaví.

keri.H

Dobrá a zábavná hra. Všichni se tak krásně snažili a to jaké bylo jejich konečné překvapení, když zjistili pravdu, bylo úžasné.

martineden

“Čemu se smějete?
Sami sobě se smějete.”
Nemám slov, je to geniální a tak nadčasové! Doporučuji také černobílý televizní záznam s Landovským coby Hejtmanem.

Honzík19

Nevím čím to je, ale kniha mě vůbec nebavila. Snad všechny postavy zde byly hloupé a naivní (vím že nejspíš záměrně), a téměř nic zajímavého se v knize neudálo. Četl jsem to kvůli maturitě, ale musím říct že jsem od toho očekával víc. Možná si jí za pár let přečtu znova, a uvidím jestli se můj pohled na knihu změní, ale pochybuji.

KackaGregusova

Knihu jsem četla k maturitě a za mě ji nedoporučuji. Sice je krátká ale hrozně málo čtivá a za mě i nudná, na druhou stranu jsou tam krásně vyobrazeny nějaké vlastnosti lidí a přiznávám, že na konci jsme se i pousmála

alef

„Víte, ono moc rozumu bývá někdy horší než vůbec žádný.“

Od mé maturitní povinné četby uběhlo už spoustu let a Revizor se mi za tu dlouhou dobu dostal znovu do rukou už několikrát (tentokrát při středoškolské přípravě k maturitě mého syna). Ruskou kritickou satiru mám ráda a tak to bylo opět docela příjemné setkání s ruským „humorem“ :-).

Ono to s ním je totiž tak, že smích a humor, který naleznete „na povrchu“, při čtení, nutně neznamená, že „uvnitř“ se skrývá něco zábavného – a přesně tak je to s Revizorem – nenáročná, na první pohled možná povrchní komedie u které se zasmějete (zvlášť pak u divadelních či filmových adaptací – je jich na výběr), ale uvnitř ten zdánlivě směšný děj … už tak legrační není.
V Revizorovi nejspíš nenajdete nikoho, kdo by vám byl sympatický – a na tom je to celé postavené, všechny postavy a postavičky jsou tak reálné – ve svém pokrytectví a falešné morálce, a tak se vám před očima vystřídá plejáda ostřílených podvodníků, prohnaných a mazaných lidiček, vypočítavých, lehkomyslných a tak celkově nanicovatých a ve své podstatě hloupých postaviček – klamajících a nechávajících se oklamat. Prostředí kocourkovského městečka na ruský způsob :-), ve kterém vládne nepořádek, chaos a nedorozumění …

HEJTMAN: „No nic, to já jen pro pořádek. Pokud se týká těch vnitřních opatření a toho, čemu Andrej Ivanovic v dopise říká vroubky, nevím, co bych dodal. Vždyť co bychom si povídali: není člověka, aby neměl nějaké hříchy na svědomí. To už je tak od samého pánaboha zařízeno a ti libertini proti tomu nadarmo brojí.“
SOUDCE: „Čemupak říkáte vroubky, Antone Antonoviči? On není vroubek jako vroubek. Já řeknu každému upřímně, že přijímám úplatky, ale úplatky v čem? V ohařích štěňatech. To máte něco úplně jiného.“
HEJTMAN: „Inu, ve štěňatech nebo v čem jiném — pořád jsou to úplatky.“

lost.in.books

Hodnocení: do knihy jsem se nepouštěla s moc velkou chutí a také za moc nestála. Knihu bych hodnotila velice podobně jako Maryšu -vůbec mi neseděl ten jazyk-místy zde byly použity i nespisovné výrazy ,což u knih nemám vůbec ráda. Celkově mi děj nepřišel vůbec zajímavý a poutavý a že bych se do knihy začetla.. Tak to vůbec . Líbil se mi ten nápad poukázat na chamtivost a úplatkářství tehdejších obyvatel . Asi si v blízké době neplánuji něco podobného přečíst. Kniha měla být komedie ,ale mně osobně moc vtipná nepřišla a není zde postava,
která by mi byla sympatická,nebo bych si jí oblíbila.Knize dávám 2 za nápad poukázat na tehdejší společnost.