Milostné rošády

Milostné rošády https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3242/bmid_milostne-rosady-R4V-3242.jpg 4 560 86

Zatímco autorovy slavné hororové povídky (shrnuté např. ve výboru Líbej mě, líbej) charakterizuje jedovatá bizarnost, čtyři povídky ze sbírky Milostné rošády jsou precizně komponované originální anekdoty s překvapivou, až šokující pointou – povídky o „bezbolestné bolesti“, v různých hávech obměňující české přísloví „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“. Jsou to mistrné, dějově sevřené grotesky naplněné černým humorem, které často připomenou vycizelované arabesky Poeovy.... celý text

Literatura světová , Humor , Povídky

Vydáno: , Odeon

Switch Bitch , 1965

Apo73
Apo73
30.11.2023 5 z 5

To je učebnice pointy! Na tom lze demonstrovat mistrovství pointy, která má vycházet z příběhu, ale má být překvapivá a nečekaná. To pan Dahl umí dokonale. To oceňuji nejvíc. Jinak jsou to čtyři vlastně rozverné povídečky, ve kterých jde vždycky o to, jak získat nějakou ženu do postele, což ale, jak se ukazuje, není vždy vítězství. Lehké čtení k moři (taky je to v edici Čtení na dovolenou), úsměvné, ale dynamické a vzrušující.

SSTknihy
SSTknihy
17.10.2023 5 z 5

Vtipné, sarkastické, ironické a výborně vypointované povídky s lehce erotickým nádechem. Mistr povídky opět dokazuje, že umí z tohoto žánru vytěžit maximum. Pohrává si se svými hrdiny, nemilosrdně jim umí nahlédnout až na dno jejich duše (i žaludku) a neodpustí jim žádnou chybu, přetvářku, faleš či samolibost. Roztomilé počteníčko, u kterého se budete bavit, ale mezi řádky vám občas i pěkně zatrne.
K mým absolutně nejoblíbenějším patří Velká rošáda – pointa téhle povídky je prostě geniální. A mimochodem, příběh existuje i v televizním zpracování. V roce 1988 si pod režijním vedením Milana Lasici zahráli hlavní hrdiny Milan Kňažko a Stano Dančiak.

fes
fes
05.03.2023 5 z 5

Povídky na prvý pohled bez ambicí, určené k "pouhé" zábavě, a přesto si troufnu tvrdit, že tohle JE Literatura.
Už jsem nakoupil další autorovy tituly.

Nuttelka
Nuttelka
04.09.2022 4 z 5

Milostné rošády jsou opravdu rošády :-)
Vtipné, úsměvné a závěry k smíchu, i k pláči. Jednohubka na odpoledne moc povedená :-)

sarekaslukova
sarekaslukova
19.10.2021 2 z 5

Tak tohle bylo divný, ty konce! Když už povídka vypadala že bude super viz povídka č. dvě, tak to konec celý pokazil, asi to mělo být vtipné, ale mě to přišlo jen divné.

Elischka
Elischka
04.08.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla... v mládí.

ninano
ninano
01.05.2021 5 z 5

Skvělé!!!

V28
V28
17.04.2021 3 z 5

Předmluva a první povídka to skvěle rozjela, druhá byla ne tak překvapivá, ale stále vtipná a třetí povídka to zabila.....Čubka už to nezachránila. Za tři.

Hnaty
Hnaty
09.04.2021

Skvostná slovní spojení a neotřelé popisy situací a osob. Proto Dahla zbožňuju a ani zde jsem se nesekla. Některé z povídek mi úplně nesedly, nepoznávala jsem v nich bryskní autorův humor, avšak méně zábavné pasáže byly vyváženy perličkami, které mě zahřály u srdce. Doporučuji, čte se velmi lehce.

Ava365
Ava365
06.12.2020 5 z 5

Výborná povídková kniha plná Dahlova nevšedního humoru.

Aterianna
Aterianna
10.08.2020 5 z 5

Povídky v perfektním tempu, s pointou a zakončením v nejlepším. Odhadnout, kam to všechno nakonec dospěje? Nepodařilo se mi. Bavila a těšila jsem se na příběh další. Nezbývá mi nic teď jiného, než se porozhlédnout po dílech podobného charakteru.

Jessica007
Jessica007
01.08.2020 5 z 5

Knihu jsem četla jako mladá, krátce poté, co u nás poprvé vyšla. A líbila se mi.

Greenfingers
Greenfingers
13.05.2020 5 z 5

V tomto výběru jsou sice jenom čtyři povídky, zato však všechny naprosto skvělé. Autorův humor je mému srdci blízký. Nejvíce se mi líbila povídka Čubka.

Danka22
Danka22
21.04.2020 4 z 5

Vtipná knížka. Nejslabší byla první povídka Host do domu , zato nejlepší byla poslední - Čubka. Strýček Osvald byl skvělý proutnik a jeho příběhy jsou dost zábavné. Velká rošáda taky není špatná ale je spíš o tom jak se dva muži nudí a vymyslí sice zábavu, jehož závěr se nebude líbit druhému muži. A Vyvrcholení je děj o ženě, která by se chtěla vrátit k muži, který je až příliš posedlý svou lékařskou praxí až je tím protivný. Dahl je opravdu skvělý vypravěč. A tohle stalo zato.

elenai
elenai
17.04.2020 5 z 5

Tak dlouho jsem je měla na dosah, ale přesto jsem je ignorovala. Teď přišel ten správný čas a strávily jsme spolu pár příjemných chvilek. Co jsem obdivovala, byl výborný jazyk a skvělý překlad, byla to čirá radost číst. A tak brilantně vypointované příběhy se jen tak nevidí, byla jsem úplně bez sebe, když jsem se dobrala konce každé povídky.

Mé hodnocení:
Host do domu - ****1/2 - trochu rozvláčnější, ale závěr tedy opravdu stál za to.
Velká rošáda - ***** hej, fakt by to fungovalo i v reálu? :-D Opravdu jsem se pobavila.
Vyvrcholení - ***** kruté a nelítostné a vymykající se žánrem v tomto souboru.
Čubka - ***** asi rozumím tomu, proč je to klasika. Strýček Oswald je pěkný rošťák, jen co je pravda.

Pine
Pine
03.04.2020 5 z 5

Co miluju na Dahlovi? Takové to zvláštní mrazení a báječně vypointované povídky. V tomto případě je navíc oblékl do lechtivého kabátku. Tři příběhy jsou plné humoru, ale jeden se liší, u toho mne smích přešel... To však nic nemění na tom, že Dahl je mistr slova.
Zapomeňte na Karlíka a továrnu na čokoládu, tohle je dospělý Roald Dahl.

Szekynka
Szekynka
02.03.2020 5 z 5

Milostné rošády byla první kniha, kdy jsem se seznamovala s autorem a jako… dostala mě ????. Tak dobré povídky jsem dlouho nečetla. Povídky jsou originální s téměř neuvěřitelnou zápletkou. Například hned první povídka o Oswaldovi a jeho zážitcích z pouště byla parádní a v takovém duchu to pokračovalo dál. Opravdu povedené povídky, ve kterých nechybí fantazie, brilantní zápletka a humor. Už teď musím říct, že si musím přečíst knihu Můj strýček Oswald ♥

Bája89
Bája89
19.02.2020 4 z 5

Přiznám se, že tahle knížka mi dlouhé roky ležela v knihovně a čekala na svou příležitost. No a když už jsem se k ní dostala, tak jsem se nedokázala odtrhnout. Strýček Oswald je můj nový hrdina. Každá povídka má něco do sebe. Smějete se, jste neskutečně smutní, napjatí a nakonec úplně vyřízení, protože jich není dost. Bylo to velmi příjemné letní čtení.

zbožňuju_knihy
zbožňuju_knihy
31.01.2020 5 z 5

Povídky mi přišly poněkud hořce zakončené. Jediná Čubka mne opravdu rozesmála: kdysi jsem ji i slyšela namluvenou od pana Lábuse a to byl skvost. Pana Dahl-a jsem dosud neznala, což je ostuda :-), určitě od něj ještě nějaké knihy vyhledám.

Jordyz
Jordyz
20.11.2019 5 z 5

Skvělé oddechové čtení. Opravdu mě to pobavilo i přes to, že kniha není nejnovějšího data vydání. Téma, které nestárne. Doporučuji!