soupik2012 soupik2012 komentáře u knih

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Pan Otčenášek si v této novele umě pohrává se slovy a jak již napovídá samotný název knihy, rozehrává v ní svou vlastní shakespearovskou tragédii. Válečné období, doba temna, rasová otázka. Silná, jenom těžko představitelná témata, která mi nikdy nezevšední. Audiokniha je vynikající a načetl jí pan Saša Rašilov.

03.09.2021 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Příběh je vystavěn především na dialozích a to zejména mezi mužem a ženou. Muž smrt vzývá, žena se jí snaží utéci. Přestože je příběh značně předvídatelný a také dost podobný jiné knize téhož autora: „Tři kamarádi “, nutí k zamyšlení a chytne za srdce. Myslím si, že tento příběh musí každého donutit zamyslet se nad svým vlastním životem. A to je asi tím největším oceněním jakého může spisovatel dosáhnout. Audioknihu kterou načetl pan David Novotný, mohu jenom vřele doporučit.

25.08.2021 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Tak takhle nějak si představuji špičkový thriller. Dvě dějové linky které jsou zcela odlišné, ale které se nám ke konci příběhu spojí v jeden celek. V té první komisař Niémans pátrá po vrahovi rituálních vražd. Ve druhé zase probíhá vyšetřování záhadného vloupání do hřbitovní hrobky a do školního archivu. Oba policisté jsou si povahově velmi podobní. Svérázní, drsní, nedbajících žádných pravidel. Oba si jdou tvrdě za svým cílem. A tak je logické, že když se setkají okamžitě si padnou do oka. Samotná zápletka příběhu je na hraně věrohodnosti, ale jinak je příběh sepsán tak, že působí zcela věrohodně. Moc povedené, jeden z nejlepších thrillerů, jaké jsem kdy měla možnost slyšet. Audioknihu čte pan Jakub Saic. Jeho barva hlasu se pro drsné příběhy velmi hodí, takže také audioknihu hodnotím velmi kladně.

24.01.2021 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Petra Dvořáková umí opravdu tnout do živého. V knize je hned několik tíživých témat. Církev, ostatně tak jako každá organizace, pouze zneužívá důvěřivosti lidí. Bylo zde krásně popsáno, jací tito lidé ve skutečnosti jsou. Víru musí najít každý sám v sobě. Všeobecně nemám příliš velkou důvěru v kněží, protože celibát považuj za něco nepřirozeného, což se ve velké míře projevuje jejich určitou deviací. To procento takto postižených kněží, bude podle mě obrovské. Ačkoliv byl Jaroslav obviněn neprávem, určitě není bez viny. Na konci jsem měla slzy v očích. Příběh mi nebyl lhostejný a za to vděčím paní autorce, kterou tímto prohlašuji za naší nejlepší spisovatelku. Audiokniha je také velice vydařená a načetl ji pan Ondřej Novák.

17.04.2024 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Do teď jsem žila v přesvědčení, že můj nejoblíbenější zahraniční autor, dokáže napsat jakoukoliv knihu, věnovat se jakémukoliv žánru a pokaždé budu vrnět blahem. Až do Pohádky. První třetina knihy v sobě má veškeré Kingovy atributy a já byla z příběhu nadšená, ale cestou do jiného světa se to dost pokazilo. Není to špatné, to vůbec ne, ale já mám u Kinga pokaždé jenom ta největší očekávání a v části pod zemí jsem našla několik hluchých, zbytečných pasáží, ale především závěrečný souboj u studny mi přišel hodně divný. No divný, vlastně takový pohádkový. Fena Radar je v celém příběhu tou nejzajímavější postavou a já si jí dovolím označit za hlavní. Audiokniha je velice vydařená a opravdu hodně dobře ji načetl pan Matouš Ruml.

*** Dobří lidé září, v temných časech jasněji. ***

22.03.2024 4 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Zdá se, že si pana Goffu již brzy zařadím mezi své oblíbené autory. Je totiž originální. Při poslechu jeho audioknih jsem zatím nikdy neměla pocit, že bych tento příběh již někdy slyšela. Navíc se mi zdá, že jsou jeho příběhy s každou další knihou lepší, humornější a čtivěji napsané. Ale především téměř pokaždé jsou s věrohodným dějem. A to je v tomto žánru skutečnost blížící se téměř zázraku. Jediné co mi vadilo byl způsob vyprávění, kdy nám dopředu prozradí co se odehraje. Ale teprve na konci jsem musela uznat, že kdyby byl příběh vyprávěn lineárně, patrně by mě nedržel tolik v napětí. Audiokniha je také velice vydařená a velice dobře ji načetl pan Jan Maxián.

17.10.2023 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Neznám žádnou jinou knihu, ve které by někdo dokázal zachytit blížící se konec války tak reálně a realisticky. Celý román je výpovědí v několika málo dnech a to nám umožňuje tyto dny prožívat tak jak se to ve skutečnosti mohlo opravdu odehrát. Vypravěčem příběhu je romantický snílek Danny, který díky své mladické nerozvážnosti a touze zalíbit se své lásce Irence, neváhá nasadit svůj život. Pan Škvorecký ukázal jaká válka ve skutečnosti je, hrdinové umírají a zbabělci si vyřizují své účty na potenciálně nevinných obětech. Audiokniha je neméně vydařená a načetl ji pan Otakar Brousek.

17.06.2023 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Nimbus byl ve všech směrech naprosto dokonalou knihou, na které jsem nenašla nic, co bych jí mohla vytknout. A kdyby nebyla součástí série, tak bych si jí vložila na seznam knih, které doporučuji. A tak jsem již dopředu předpokládala, že Zvon této kvality nemůže dosáhnout. A to se také vyplnilo. Příběh se rozdrobil na několik různých dějových linek. Řekla bych, že všechny které se týkají Nimbuse, jsou v podstatě téměř dokonalé. Bavilo mě sledovat jak se Nimbus snaží obcházet svá omezení. To z něj dělalo člověka víc, než si asi sám uvědomoval. Bohužel značné zklamání jsem pocítila především ze samotného zvěru. A také z většiny dějových linek, které se týkají cechu smrtek. Očekávala jsem mnohem dramatičtější a také nápaditější souboje. Nakonec se to celé uzavřelo poněkud samovolně. Na to, kolik práce si dal pan Shusterman s vytvořením tohoto světa a jak propracovaný a nápaditý děj vymyslel, tak mi závěr přišel velice uspěchaný, až odfláknutý. Podezírám ho, že byl tlačen uzávěrkou vydavatele. Audiokniha je velice vydařená a načetl ji pan Vasil Fridrich. Paní Jana Stryková čte deníkové zápisky.

07.04.2023 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Ústředním tématem tohoto románu je láska. A je to láska ve všech jejích možných podobách. Je to román o těžkém životě na ranči, o tom jak nelehký úděl na sebe berou kněží, když si dobrovolně zvolí tento způsob života. Příběh je sice lehce kýčovitý, ale napsáno je to velice poutavým způsobem a v žádném případě se nejedná o nějakou lacinou červenou knihovnu. Ovšem k mé úplné spokojenosti, by v tomto románu muselo být o něco více dramatických situací, jako byla ta s požárem na ranči. Celkově knihu hodnotím pozitivně a určitě si od této autorky ještě něco poslechnu. Audiokniha je naprosto dokonalá. Ženské postavy čte paní Dana Černá. Mužské pan Lukáš Hlavica.

21.03.2023 4 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Z mého pohledu se jedná zatím o nejslabší knihu z této jinak velmi vydařené série. Je těžké vymyslet v tomto žánru něco nového a tak se daleko víc než na originalitu příběhu zaměřuji na jeho věrohodnost. A v tomto ohledu jsem byla zklamána. Těch nelogických situací bylo na jeden příběh strašně moc. Autorka je vytváří záměrně, aby mohla určovat směr děje tak jak zrovna potřebuje. Jenomže díky tomu, není vůbec složité odhalit pachatele. Stačí se zaměřit na to co bylo nelogické a co mělo následovat a nenásledovalo a proč? Těch vzájemných indicií a následných propojení je ta moc, že jsem se musela na konci příběhu až smát, jak to bylo celé průhledné. Na druhou stranu jsem se ani chvilku nenudila. Napsáno je to stejně dobře a zábavně jako předchozí výrazně vydařenější případy. V této sérii mě navíc hodně baví její osobní rovina a tak se již teď těším na další knihu. Audioknihu načetla opravdu velmi dobře paní Jitka Ježková.

04.10.2022 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Náhodné setkání dvou zlomených a ztracených duší. Mile mě překvapilo s jakým citem se pan Arenz dokázal vžít do psychologie svých postav. Věřila jsem mu každé slovo a připadala jsem si jako kdybych sama byla součástí tohoto příběhu. Navíc s využitím minima slov dokázal nádherným způsobem popsat okolní krajinu. Opravdu okouzlující román, kterých rozhodně mnoho není. Plný počet bodů navíc podtrhuje velmi vydařená audiokniha, kterou svým malebným hlasem načetla paní Jitka Ježková.

30.06.2022 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Carrie byla vůbec první kingovkou, která se mi kdy dostala do ruky. Tenkrát před mnoha lety, ještě na cyklostylu, kde bylo velmi složité text vůbec správně dešifrovat. Patrně i z tohoto důvodu je zároveň mojí nejoblíbenější knihou od pana Kinga. Proto mě velmi potěšilo, když byla vydána také audiokniha. A zatraceně se povedla. Děj je prostý, ale naprosto dokonale zpracovaný. Fanatické uctívání boha a vrozené telekinetické schopnosti. K tomu šikana na škole a to je všechno. Minimalistické, ale naprosto geniální. Tuto audioknihu čtou Veronika Lazorčáková, která nám zprostředkovává samotný děj knihy a Pavel Soukup, který má na starosti zprávy z vyšetřování a četbu z protokolů. Vydavatelem je OneHotBook a tuto audioknihu opravdu všem vřele doporučuji.

14.06.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Knihu se mi nedaří žánrově zařadit. Červená knihovna? Dost možná, ale ne zcela. Chronologicky se dostaneme do dvou rovin. V té první se autorce podařilo složit hold divoké přírodě. Sledujeme podrobný život malé holčičky, kterou postupně opustí máma, sourozenci a nakonec také její otec. Jenž byl skutečnou příčinou, proč Kyu každý opustil. Autorka si mě získala díky způsobu jakým je tato kniha napsána. Poetické, krásné a malebné. Bohužel druhá dějová linka se nepovedla ani trošku a celkový dojem z knihy mi pokazila. Hned z prvního chování šerifa a jeho asistenta jsem měla pocit, jako kdyby se parta kluků na pionýrském táboře snažila rozřešit záhadu ztracené šišky. Ale za to bych ještě hvězdičku nestrhávala. Vrcholem ovšem bylo soudní přelíčení, ke kterému vůbec nemělo dojít. Není možné stavět hrdelní zločin na tak chatrných důkazech. Závěr knihy můj celkový dojem nevylepšil. Chtělo to nechat otevřený konec. Audiokniha je velice vydařená a opravdu moc dobře jí načetla paní Jana Štvrtecká.

07.07.2021 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Pro mě tato knížečka byla jako nějaké zjevení. Spisovná čeština, kultivovaný humor a opravdu velice vtipné komentáře. Tak po tom se mi opravdu již dlouho stýskalo. Jak bych byla šťastnou a zároveň také pyšnou občankou, kdyby byl naším prezidentem někdo tak laskavý a uměl se tak krásně vyjadřovat, jako to umí pan Marek Eben. Moc a moc děkuji, za toto pohlazení po duši. Již jsem to moc potřebovala. Dala bych víc, než 5 hvězd. Tato knížečka by si to plně zasloužila. Audioknihu čte sám autor. A k tomu snad již není třeba nic dodávat.

23.12.2020 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Toužebně jsem si přála jiný konec, než ten který znám z filmového provedení, ale věděla jsem, že k tomu nedojde. Není dobré vidět dříve film a teprve potom si přečíst tuto knihu. Já jinou možnost neměla, protože audiokniha vyšla teprve nedávno. Byla jsem tak ochuzena o největší přednost tohoto příběhu a tím je nesporně moment překvapení. I když u pana Kinga to není neobvyklé. I to je možná důvod, proč jsou jeho knihy tak dobré, nejlepší z nejlepších. Nedařilo se mi z mysli vypudit ani herecké obsazení a protože filmová verze zcela věrně kopíruje tu knižní, tak i při poslechu této audioknihy to bylo jako kdybych si pustila film. Přesto to byl velký zážitek. Příběh z kterého mrazí i když dopředu znáte jeho děj. Audioknihu čte velmi dobře pan Vladislav Beneš.

19.11.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Po poslechu audioknihy Chirurg, kterou osobně považuji za to nejlepší, co se mi v loňském roce z bezmála 130 děl dostalo do uší, bych si nikdy ani ve snu neuměla představit, že hned z kraje roku, navíc od stejné autorky tuto metu posunu zase o kousek dál. Přemýšlím čím to je, protože stejně tak mám moc ráda knihy paní Mornštajnové, ale ty od paní Dvořákové jsou přeci jenom o chloupek lepší. A myslím si, že to je zvoleným způsobem vyprávění. Knihy paní Dvořákové jsou plné dialogů a pocitů a to pokaždé z pohledu všech zúčastněných stran. Z tohoto důvodu si můžeme udělat zcela jasný obrázek o tom, kdo je dobrý a kdo špatný. A většinou dojdeme k závěru, že nikdo není jenom dobrý a nikdo jenom špatný. Jsou to zkrátka příběhy ze života a proto je to tak dobré. V noci jsem po poslechu této audioknihy dlouho nemohla usnout a celý příběh jsem si v hlavě znova přehrávala. Kdo byl hlavním viníkem? Nakonec volím otce, ale každý nesl svůj díl vinny. Dokonce i ten hodný učitel výtvarného umění. Audiokniha je mistrovským dílem. Jak role uječené matky Andrea Černá, tak její dcery Báry Veronika Khek Kubařová, jsou spíše než pouhou četbou, divadelním představením.

06.02.2020 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Další válečné drama, tentokrát z druhého pohledu, než jak jsem měla většinou možnost válku prožívat. Naštěstí pouze na stránkách románů. Sledujeme osudy několika málo lidí, kteří se snaží utéci před běsnící, znásilňující a vraždící Rudou armádou. Kniha je dobrodružná, napínavá plná citů a hlavně zcela reálná. Opravdu hodně povedený román, který pro své kulisy využívá známou tragédii o které se tolik nemluví. Proč? Audioknihu tentokrát musím hodně vyzdvihnout. Každá postava má svého narátora, hudba perfektně pasuje a ještě to ozvučení zvuky rozbouřeného moře. Zcela mimořádně povedená audiokniha.

07.12.2019 5 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Po delší době, jsem zase narazila na knihu o které mohu říci, že není tuctová, že je plná filozofických myšlenek, které nemohou nechat klidného nikoho, kdo si tuto knihu přečte. Ačkoliv se jedná žánrově o příběh z budoucnosti, já jsem zcela přesvědčena o tom, že to je budoucnost velmi blízká. Podle mého názoru to nebude trvat příliš dlouho a androidi zastanou většinu práce, kterou nyní vykonávají lidé. I z tohoto důvodu, bylo pro mne nanejvýš zajímavé, sledovat příběh očima jednoho z těchto androidů. Především musím vyzdvihnout způsob jakým byl tento román napsán. Pro zachycení celkové atmosféry příběhu, bylo velmi důležité neprozradit z budoucího světa příliš mnoho. A to se povedlo naprosto dokonale. Stejně tak jako Klára, tápeme v tomto příběhu také my čtenáři a mnoho věcí nám zůstává utajeno. Dlouho jsem byla přesvědčena o tom, že tuto knihu zařadím na seznam těch, které doporučuji. Ale lehce mě zklamal závěr. Nabízelo se naprosto bizarní zakončení, ke kterému nakonec z mého pohledu bohužel nedošlo. Každopádně již samotný náznak byl velice znepokojující. Asi i tyto volby má lidstvo v budoucnosti před sebou. Tato audiokniha, která byla vyhlášená jako vítěz pro rok 2022, je načtena opravdu velice dobře a načetla ji paní Klára Suchá.

28.01.2024 5 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Když jsem si přečetla jak jsem okomentovala knihu: Pilíře země, přišlo mi neuvěřitelné, že od prvního do posledního slova, platí úplně to samé také o této knize. Kopírovat sem tento text nebudu, ovšem nemá cenu, abych psala něco jiného.

Tak jenom pro úplnost. Tentokrát příběh ztratil tempo vyprávění v ten moment, kdy ze scény odejde převor Godwin.

Zdánlivě nikam nevedoucí odbočky příběhu, se stávají zcela jasným vodítkem k ději budoucímu.

Audioknihu načetl stejný narátor a také zde platí stejná slova.

01.01.2024 5 z 5

Pochovejte mě pod podlahu Pochovejte mě pod podlahu Pavel Vladimirovič Sanajev

Hned od začátku jsem se smála jako již dlouho ne. Sašovy lumpárny jsou popisovány opravdu velice vtipným způsobem. Z počátku jsem se také bavila tím, jak je Sašova babička zvláštní. Okamžitě i díky způsobu jakým je tato audiokniha natočená, mi naskočila Helenka Růžičková. Ovšem velice brzy mi ten úsměv na tváři zamrzl. S Helenkou má tato babička společnou pouze nadměrnou hlučnost. Ve skutečnosti tento příběh naprosto dokonale vystihuje termín: opičí láska. Audiokniha je pomyslnou třešničkou na dortu. To jakým způsobem ji načetl pan Jan Vondráček, zasluhuje veliké uznání. Především závěrečný několik desítek minut dlouhý monolog, byl výstup hoden Národního divadla. I proto plný počet bodů.

23.12.2023 5 z 5