soupik2012 soupik2012 komentáře u knih

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Má druhá kniha téže autorky a musím začít úplně stejnou větou jako u Heřmánkového údolí. Skutečné příběhy o obyčejném ale nelehkém životě, bývají ty nejzajímavější. Pouze nesouhlasím s onačením, že se jedná o román pro ženy. Romány pro ženy totiž nemám vůbec ráda. Toto je román pro všechny a pro každého, komu v hrudi tluče srdce. Sledujeme osudy třech generací v jedné rodině. Moc se mi líbilo, že nám paní Martinková umožnila nahlížet na stejnou situaci z pohledu několika různých lidí. Vždy máme na výběr jak svůj život prožijeme. Nenaplněné sny a zahořklost. Nebo se radovat ze všeho co nám život postaví do cesty? Někdy to není snadné, ale paní Martinková nám ukazuje správný směr. Audioknihu načetla paní Dana Černá. Neumím si představit, že by tuto audioknihu někdo dokázal načíst lépe.

06.10.2021 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Tento román je především o tom, že když se někdo opravdu od srdce zamiluje, dokáže se od základu změnit. Zkrátka, láska je opravdu slepá. Častým problémem je ovšem ten fakt, že období zamilovanosti má pouze omezený čas platnosti. O tom ovšem tato kniha vůbec není. Ta je o počátcích křesťanství a já si musím klást otázku. Mohlo být křesťanství ve svých počátcích tak laskavé a mírumilovné jak je to předestřeno v tomto románu? Možná že ano, ale na mě z toho šla trochu hrůza, protože to ve mně evokovalo myšlenku na jiné fanatické náboženství, které s výkřikem allah akbar, přináší lidem často nepopsatelná neštěstí. Kniha se v ději posouvá především pomocí dialogů a často také filozofických úvah. Z tohoto důvodu lze tento příběh označit za náročnější četbu. Ale tomu kdo v sobě najde dostatek trpělivosti, nakonec přinese nevšední zážitek. Audiokniha, která pochází ze série: Mistři slova, je načtena opravdu dokonale a načetl jí pan Jaromír Meduna.

13.07.2023 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Byla jsem velmi zvědavá, jestli se paní Stehlíkové podaří alespoň přiblížit stejné kvalitě příběhu, jako se jí to podařilo v úvodní knize Naslouchač. Příliš jsem tomu nevěřila, protože Naslouchač se podařil tak moc, že se vážně divím, že ještě není přeložen do všech jazyků světa. Od Her o trůny jsem lepší fantasy v uších neměla. Jsem tak opravdu ráda, že mohu konstatovat, že je Faja téměř stejně vynikající. V něčem je dokonce lepší, má propracovanější děj, ve kterém nám nabízí detailní pohled do technického světa nížin. Naslouchač byl ale tajemnější a mně se líbil o fous víc. Každopádně se jedná o zcela mimořádně vydařenou sérii, kterou hned tak někdo překonat nedokáže. Samotná audiokniha je potom třešničkou na dortu. Líbezný mladý hlas paní Jitky Ježkové se do tohoto pohádkového světa hodní opravdu náramně.

13.02.2023 5 z 5

Baskervillský pes Baskervillský pes Arthur Conan Doyle

Tato kniha mě provázela celé dětství. Četla jsem jí na zapřenou a potom jsem se bála v noci chodit na záchod. To je nezapomenutelný zážitek a tak mám k této knize zcela mimořádný vztah. Ta kniha děsí i když znáte její děj. Tak dobře je napsána. Tíživá atmosféra, nehostinné prostředí. Dneska to již autoři vesměs neumějí. Atmosféru příběhu nahrazují šoky a potoky krve. Audiokniha kterou vydalo nakladatelství Témbr je naprosto dokonalá. Knihu načetl fantastickým způsobem pan Vasil Fridrich. Hudební podkres nahrál pan Pavel Šporcl. Audiokniha je navíc doplněna velmi decentními ruchy, které navozují ještě děsivější atmosféru. Žhavý kandidát na audioknihu roku.

16.04.2021 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Kniha je o nenaplněných touhách a marných snů chudých zemědělských dělníků. O tom, že samota je leckdy horší než smrt. Jednoduchý příběh, který rozehrává psychologickou hru najatých dělníků na jedné malé farmě. Očekávaný závěr, který mohl mít ještě větší příchuť dramatu, kdyby v tom byl Lennie nevinně. Kniha je v určitých rysech srovnatelná se Zelenou mílí a nedivila bych se, kdyby pan King zrovna v tomto příběhu nalezl pro svůj příběh inspiraci. Pro mě je srovnání o to markantnější, že obě tyto audioknihy načetl naprosto fenomenálně pan Vladislav Beneš.

25.01.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

To byla moje třetí kniha od téže autorky. Byla z nich nejslabší, ale nikoliv špatná. Ono překonat tak úžasné knihy jako jsou Hana a Slepá mapa, je strašně složitý úkol. V knize sledujeme dvě časové roviny z jedné rodinné větvě. V první z nich se snaží dcera Bohdana přijít na to, jaké tajemství před ní otec skrývá. V té druhé se nám toto tajemství postupně odhaluje. Kdybych já byla autorkou této knihy, tak bych určitě zvolila ještě třetí dějovou linku, kde by se odvíjel osud Blanky. Hlavně na samém konci příběhu jsem si uvědomila, jaká to byla škoda, že tam tato dějová linka nebyla. Považuji to za nevyužitý potenciál jaký tento příběh nabízel. Audiokniha mě tentokrát dost zklamala. Bohdana jako Klára Suchá, byla v pořádku. Ale Svatopluk jako otec v podání pana Miroslava Hanuše, to bylo šlápnutí vedle. Připadala jsem si jako někde na schůzi, nebo v posluchárně ve které přednáší již velmi unavený profesor.

01.12.2020 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Zbytečná kniha? Poměrně dlouho jsem si to myslela. Alternativní historie má u mě velmi malou šanci vyvolávat nějaké emoce. Navíc jsem se těchto demonstrací jako studentka aktivně účastnila. A tak mi to připadá hodně přitažené za vlasy. I kdyby se opakoval rok 1968. A jsem u toho. Proč se autorka snažila zasadit příběh takto nešikovně do neexistujícího období, když to mohlo zcela věrohodně zapadnout někam do let, kterými si naše republika již prošla. Těsně po válce, 50. léta, nebo již zmíněné období po roce 1968. Když odhlédnu od prostředí ve kterém se příběh odehrával, tak to byla "stará" dobrá Mornštajnová. Těch emocí ze mě tentokrát moc nedostala, protože jsem si pořád říkala, že je to dějově pěkná pitomina. Kříženec Příběhu služebnice a našich prožitých dějin. Audiokniha je znamenitá. OneHotBook je naším nejlepším vydavatelem. Na načtení se podílejí: Eva Elsnerová, Veronika Khek Kubařová, Vilma Cibulková

29.04.2024 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Obyčejný neobyčejný příběh, o obyčejné neobyčejné rodině. Stačí vymyslet zajímavé dialogy, nebo možná sepsat život vlastní, či od sousedů a hned vznikne velice zajímavý příběh, který může vyprávět o každém druhém z nás. Protože hlavními atributy toho příběhu jsou: Dítě žijící v nekompletní rodině. Matka, která se kvůli dítěti nehodlá vzdát vlastní kariéry. A babička, která měla své poslední dítě v dost pozdním věku, čímž tyto potíže vlastně tak trochu nastartovala. A teď se snaží vychovávat svého vnuka, na kterého matka nemá čas. Ta dělá jednu z nejčastějších a největších chyb ve výchově dítěte. Když se snaží lásku a nedostatek času, nahradit zbytečně drahými dárky. To se prakticky pokaždé vrátí obdarovávajícím jako bumerang. Bavilo mě to moc, je to sepsáno velice živě. Měla jsem pocit, jako kdybych byla přímo součástí této rodiny. K tomuto pocitu, zcela jistě přispěla audiokniha, ve které má každá z hlavních postav svého narátora. Babička (maminka): Milena Steinmasslová, dcera (matka): Martina Krátká, vnuk, (dítě): Jan Cina.

14.03.2024 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Lidská tragédie odehrávající se v tehdejším Československu v 50. letech minulého století. Kniha je napsána v ich-formě a takové já mám všeobecně nejraději. Tento způsob vyprávění, umožňuje pohled do vypravěčova nitra a díky tomu se mi daří pokaždé sžít s jeho osudem. Mám ráda vlastní monology plné myšlenek a nevyřčených citů. Mladá zpěvačka se musí vnitřně vypořádat s tím, že se nenarodila do doby, ve které o úspěchu rozhoduje talent a píle. Paní Salivarová dokázala takřka bravurně vystihnout atmosféru tehdejší doby. Byla to doba plná strachu a nespravedlnosti. Doba ve které správný názor byl víc než skutečné schopnosti. Byla to doba, kterou bych opravdu žít nechtěla. Je to téměř ostuda, že jsem tuto knihu před tím vůbec neznala. Když vidím jak málo má ohlasů, tak v tom nejsem ani zdaleka sama. Pokusím se tento nedostatek částečně napravit tím, že si tuto knihu s velikou chutí zařadím na seznam těch, které doporučuji. Audioknihu naprosto fantasticky načetla paní Denisa Barešová. Doslov načetl pan Pavel Soukup.

18.12.2023 5 z 5

Po poslechu této audioknihy, mi hlavou běží hned několik myšlenek. Byla to jenom mladická nerozvážná naivita, která zapříčinila toto neštěstí? Byl to jenom jeden smolný okamžik, nebo díky způsobu života a místa bydliště neodvratitelný osud.? Příběh mě velmi zasáhl, protože je sepsán opravdu velice dobře. Měla jsem pocit, že poslouchám životopis a nikoliv pouze vymyšlený román. Tím skládám paní autorce hold a její knihu si řadím na seznam těch, které doporučuji. Kniha je rozdělena na tři části a každá z těchto částí je vlastně jiným příběhem. V první části sledujeme mladou naivní dívku, která si plně neuvědomuje riziko, které podstupuje, když se rozhodne bydlet na samotě ve vojenském pásmu. Druhá část je z vězeňského prostředí. Do této chvíle jsem neměla v ruce knihu, která by tak bezprostředně dokázala toto prostředí popsat. A třetí část je srdcervoucí. Dokonalý propletenec mezilidských vztahů. Tak málo stránek a tak silný příběh. I to přispělo k mé celkové spokojenosti. Žádná stránka zde není navíc. Ani vyprávěné pohádky. Audiokniha je načtena opravdu velice dobře a ještě tak umocnila mé nadšení z tohoto příběhu. A načetla ji paní Lenka Veliká.

15.10.2023 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Nádherná pohádka. V některých momentech je sice dějově značně předvídatelná, ale to už tak u pohádek bývá. Většinou se tak trochu autorům vysmívám, že nikdo není v žánru fantasy schopen přijít skutečně s něčím novým a originálním. Atributy v těchto příbězích jsou totiž pokaždé téměř zcela totožné. Meče, koně, kouzla, války a sem tam nějaká ta příšera. Ale od Her o trůny jsem se nesetkala s tak krásně převyprávěným příběhem. Moc mě to bavilo a to zejména první polovina knihy, která popisuje výcvik budoucích strážců víry. Vše je zahalené tajemstvím. Postavy nejsou černobílé, ale procházejí určitým vývojem, což velmi napomáhá dramatičnosti děje. Příběh je v podstatě zcela obyčejný a v daném žánru nepřináší téměř nic nového, což patrně bude tím důvodem, proč pan Ryan nejprve marně hledal svého nakladatele. Ale on má velký dar nenudit. Ve chvíli, kdy jsem začínala mít lehce pocit, že už by to snad stačilo, tak přesně v ten moment děj skončil. Nová kapitola a velký posun v příběhu. A tak to bylo po celou knihu. Napsat stejný příběh někdo jiný, tak se nejspíš ukoušu nudou. Až samotný závěr mě malinko rozhodil, protože mi to tak úplně nedávalo smysl. Ale je to pohádka, tak proč ne. Audiokniha je povedená a dobře načtená, přesto bych jednu drobnou výtku našla. A to je rozdílné tempo načítání. Pan Ivan Lupták knihu načetl velmi svižně, zatím co Pavel Soukup z toho udělal přednes nějakého eposu. Jednotlivě je oboje dokonalé, ale spolu to příliš neladí.

22.04.2023 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Mám tento příběh asi jako většina lidí moc ráda, protože z něj dýchá kouzlo Vánoc. Nicméně kompletní, nezkrácenou knihu jsem poslouchala vůbec poprvé. Při tomto srovnání je pro mne knižní zpracování zatím tím nejhorším. Do dnes si pamatuji na kouzelné divadelní představení, které mne doslova uchvátilo. Ale také mnohé animované pohádky jsou naprosto kouzelné. A přestože nemám ráda, neposlouchám a nevyhledávám zkrácené audioknihy, musím napsat, že této pohádkové povídce drobné krácení hodně pomohlo. Důkazem je zkrácená verze téhož příběhu, kterou v roce 2010 načetl pan Josef Somr. A všem ji vřele doporučuji. Tato verze je naprosto dokonalá a dala bych jí bez váhání plný počet bodů. Ale je krácená a takové knihy já zde nehodnotím. Tuto nezkrácenou audioknihu načetl pan Lukáš Hlavica. Již výběr interpreta byl podle mého názoru velmi nevhodný. Pan Hlavica je můj oblíbený narátor, ale vůbec se nehodí pro četbu podobných příběhů. Dávám 4 hvězdičky, protože existují také lepší zpracování tohoto příběhu. Ale této konkrétní audioknize bych dala pouze 3.

22.12.2022 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Líbí se mi způsob vyprávění který ve svých knihách paní Klevisová používá. Umí perfektně popsat prostředí ve kterém se příběh odehrává. Navodí správnou atmosféru a detailně nám popíše každou důležitou postavu, která je součástí děje. Možná je škoda, že jí do perfektního příběhu skočí nějaký zločin. Samotné vyšetřování totiž považuji za slabinu. Není to poprvé, kdy autorka sází hodně na náhodu. Schopnosti vyšetřovatelů jsou dosti bídné. Myslím si, že kdyby paní Klevisová zkusila sepsat nějakou prózu, nebo rovnou román, může vzniknout velice zajímavé dílo. Zpět k této knize. Hned od začátku je napínavá. Je škoda, že drama v lese hned z kraje příběhu nebylo více využito. Tato část mě bavila asi nejvíc. Tajemný propletenec v příhraniční vesničce, kde si lidé vidí jak se tak říká, až do talíře. Kniha mě bavila, ale od knihy která v hodnocení přesahuje 90% bych přeci jenom očekávala trochu víc. Hlavně odhalení pachatele mě hodně zklamalo. Audioknihu čte tak jako pokaždé knihy této autorky velmi dobře paní Kristýna Kociánová.

06.03.2021 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kdo je častým čtenářem detektivních románů, mohl být po přečtení této knihy malinko zklamán. Důvodem je fakt, že zde nenajde nic nového. Celý příběh je totiž sestaven z osvědčených atributů kriminálních románů. Tedy pan Bryndza, vsadil na jistotu. Šéfinspektorka se musí vyrovnat s tlakem uvnitř vyšetřovacího týmu. Navíc se vypořádává se svým osobním traumatem. Zločinec je také klasický. Tedy bestiální a pochopitelně se zaměří přímo na policisty. Byla jsem zklamaná z nedostatku důvtipu a snahy vymyslet něco nového. Na druhou stranu jsem se ani chvilku nenudila. Příběh má stálé tempo, které ke konci ještě graduje. Kdybych před touto knihou nečetla nikdy nic jiného, byla bych neskutečně nadšená. Audioknihu čte jeden z mých nejoblíbenějších narátorů, Martin Stránský.

19.02.2021 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Zajímavá myšlenka a námět ke zpracování románu. Pro mě jsou vrcholem fyzikálního vědění Newtonovy zákony, takže netuším jestli popisované jevy jsou nebo nejsou pouhou utopií, ale čistě z laického pohledu, mi tak četné štěpení přišlo dost nevěrohodné. Především mě zaráželo, že každý z nich chtěl to samé. Přitom povahově stejní nebyli. To mi přišlo nelogické. Naopak se mi líbilo, že byl příběh vyprávěn v ich-formě. Ale neubráním se pocitu, že tento příběh šlo napsat o dost lépe. Myslím si, že by podle této knihy mohl vzniknout hodně dobrý film. Audiokniha je načtena dobře a načetl ji pan Lukáš Hlavica.

22.12.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Na stránkách této knihy, se odehrává příjemný poklidný příběh, který v sobě nese nezaměnitelné charakteristické rysy paní Martinkové. Děj z počátku v některých částech zabředává do zbytečných detailů, díky čemuž se občas docela vleče. Navíc se mi zdál příliš předvídatelný. Nicméně zhruba od své poloviny, nabere konečně správné tempo, začne být patřičně napínavý a ve velké míře tak vynahradí počáteční občasnou nudu. K audioknize nemám žádné výhrady. Velice dobře ji načetla paní Dagmar Čárová.

20.07.2023 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Před pár lety jsem viděla stejnojmenný film, který byl pohádkově kouzelný. A tak jsem sáhla po této audioknize, abych jí mohla s tímto filmem porovnat. Film byl krásný, ale kniha je naprosto dokonalá. Přišlo mi velice vtipné, jak pan Martel vykreslil hlavního hrdinu Pí, jako věřícího hned ve tři náboženství současně. Já v tom vidím lehký výsměch všem fanatickým uctívačům. Seznámení se s prací a s chováním různých zvířat v ZOO bylo důležitým prvkem k tomu, abych mohla uvěřit ve věrohodnost tohoto příběhu. Až teprve pobyt na ostrově byl spíš z říše světa fantasy, ale v závěrečné části se mnohé vysvětlí a tak mně osobně nakonec právě tento ostrov pomohl nasměrovat správným směrem. Kniha totiž nabízí vysvětlení jak pro věřící, tak také pro ateisty, ale pro všechny bez rozdílu nutí k zamyšlení. Čís podobné knihy není jenom zábavné, ale je to obohacující pro duši i mysl. Audiokniha je dokonalá a opravdu velice dobře ji načetl pan Matouš Ruml.

25.03.2023 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

V dětství mě tato kniha docela záhadně minula a tak jsem si chtěla vyplnit mezeru. Ale teď se mi bude hodně těžko hodnotit. Z počátku jsem byla nadšená. Bavilo mě, že příběh vypráví malý kluk, který má zcela pochopitelně docela jiný pohled na svět než mají dospělí. Jednotlivé epizody v sobě mají nezaměnitelné kouzlo té doby a laskavý humor, který mám moc ráda. Bohužel závěrečné a poměrně dlouhé blouznění v horečce můj celkový dojem hodně moc pokazil. Bylo to jako z příhod Macha s Šebestovou a to se do této reálně myšlené knihy ani trochu nehodilo. Blouznění samotné by mi snad ani nevadilo, ale prožívat v horečnatém blouznění hezký příběh? Ne to nejsem ochotna akceptovat. Audiokniha je vydařená a opravdu velice dobře ji načetl pan Jan Zadražil.

02.03.2023 3 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Zajímavý příběh s autobiogafickými prvky. Tento dobrodružný román je ukázkou lidské houževnatosti a touhy dostat se za každou cenu na svobodu. Autor v něm vylíčil některé své životní útrapy a také spoustu příběhů svých spoluvězňů, které pro účely tohoto románu sám sobě přivlastnil. Musím napsat, že jako věrohodnější příběh na mě působí filmové zpracování. V tom knižním je až příliš poznat, jak moc autor fabuloval. Motýlek je opravdu zvláštní román, který se nám snažní vnutit představu o tom, že lidé odsouzení za těžké zločiny si zaslouží druhou šanci. Ale on opravdu každý vězeň není Edmond Dantes. Nicméně soudit cokoliv či kohokoliv v tomto příběhu mi nepřísluší a tak se mohu vyjádřit pouze ke způsobu jakým byl tento román napsán. A v tomto ohledu neshledávám vůbec nic co bych knize mohla vytknout. Je napínavá, dobrodružná z velké části napsána věrohodně a hlavně v ní nenacházím žádná hluchá místa. Nemyslím si, že by podobný příběh šel napsat o moc lépe. Audiokniha, která byla natočena již v roce 1971, vykazuje drobné technické nedostatky. Nicméně načtena je panem Bohumilem Švarcem tak dokonale, že bych nové zpracování asi ani neposlouchala.

21.11.2022 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Hlavní předností této knihy je velmi dobře propracovaný příběh. Z počátku jsem byla přesvědčena o tom, že Pilíře země zařadím mezi své doporučuji. Ale zhruba v polovině, kniha malinko ztratí své tempo vyprávění a dokonce se objeví několik lehce nudnějších pasáží. Na závěr příběh opět nabere to správné tempo, ale pro změnu se zabarví až moc do pohádkového módu. Naštěstí je to pohádka z pera Hanse Christiana Andersena. A to je pro mne celkem přijatelné. Děj je částečně předvídatelný a to především z toho důvodu, že je značně předvídatelné chování všech postav z tohoto románu. To píši jako drobnou výtku. Ubírá to na napětí, neočekávaných zvratech a nečekanému závěru. Škoda, jsou to drobnosti které znemožňují, abych tuto knihu zařadila mezi zcela výjimečné. Audiokniha je opravdu hodně moc povedená. Jednak jí načetl můj stále oblíbenější narátor pan Vasil Fridrich. Ale vyzdvihnout musím také hudební zpracování, které navozuje správnou atmosféru a nepůsobí nikterak rušivě. Možná audiokniha roku?

29.07.2022 5 z 5