Listopád

Listopád https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532047/bmid_listopad-65c9dd301a975.png 4 4975 1322

Co kdyby události roku 1989 postavily komunistický režim znovu na nohy? „Socialismus neskončil, socialismus trvá,“ mohlo by se v Československu roku 2019 zpívat u příležitosti oslav třicetiletého výročí potlačení prodemokratické kontrarevoluce. Alternativní historii uplynulých tří dekád prožívají hrdinové nového románu Aleny Mornštajnové, jejichž svět se od dob takzvané normalizace příliš nezměnil – a jestli přece, tak jenom k horšímu. Marii účast na listopadových demonstracích vynesla patnáct let v kriminálu, která strávila dohady o dalších osudech svého manžela, syna a dcery. Magdalena vyrostla v ústavu pro děti, jichž se rodiče označení za nepřátele režimu údajně zřekli a které se mají stát novými komunistickými kádry. Přesto se ty dvě jednoho dne setkají – a ten okamžik ovlivní zbytek jejich života... Nový román nejčtenější tuzemské autorky si pohrává s alternativní verzí moderních českých dějin, ilustrovanou tragickým příběhem obyčejné rodiny.... celý text

Komentáře (1322)


NoraHudecová
NoraHudecová
29.02.2024 5 z 5

Ďalšia výborna kniha od autorky. Fiktívny príbeh o tom, ako to mohlo dopadnúť po roku 1989, ak by komunizmus neskončil.

MilaJ
MilaJ
27.02.2024

Dost drsné, ale klidně se to mohlo stát... Každopádně nechápu proč tak depresivní konec??? Šokovat a mučit čtenáře za každou cenu??? Absolutně souhlasím s příspěvkem roxy9413


roxy9413
roxy9413
23.02.2024 2 z 5

Hrozná slátanina. Snaha autorky za každou cenu čtenáře emočně vyždímat a šokovat zvítězila nad celistvostí děje. Asi není úplně nutný vydávat každý rok novou knihu.

Ondra_P
Ondra_P
21.02.2024 4 z 5

Opět velice silný příběh, ovšem nepohltil mě tak, jako ostatní autorčiny knihy.

gabriela8591
gabriela8591
19.02.2024 3 z 5

Pěkný smutný příběh, chvilku mi trvalo se začíst, ale člověk si rád uvědomí, že se zas tak špatně nemáme...

monulka
monulka
19.02.2024 5 z 5

Trvalo mi to. Než jsem se začetla. Dvakrát jsem knihu odložila. Až napotřetí přečetla. Ale to už jedním dechem. Tíživé. Když se člověk do toho vcítil, tak pukalo srdce. Tolik nedorozumění, lží, manipulace. Ale uf, nechť si to přečte každý, kdo nadává. Na demokracii a naše životy nyní.

Terkishead
Terkishead
18.02.2024 3 z 5

Mornštajnová je pro mě taková jízda na horské dráze. Chvíli jste úplně nahoře, chvíli úplně dole. Listopád naštěstí není úplně dole, ale také není bohužel úplně nahoře. Téma je stoprocentně lákavé a příběh těžký, charaktery pěkně vykreslené a veskrze lidské ( i ty nelidské). Jen se mi zdálo, že se knížka zbytečně utápí v popisu reálií. Špatně se ale nečetla.

elexmil
elexmil
17.02.2024 5 z 5

Četla jsem tak před rokem. Představa, že by to tak klidně mohlo být byla děsivá. Retrospektivně si uvědomuji, jak jako malá jsem byla při nedostatku informací určitě hodně zmanipulovaná a idea socialistické společnosti, kde jsou všichni odměňováni rovnoměrně, mi připadala správná. Studia a další život mé nazírání na svět změnily. Při čtení této knihy jsem si na to vše více vzpomněla. Všechny knihy paní M. , které jsem četla, pro mne skvělé

Oli1104
Oli1104
13.02.2024 3 z 5

Tak. Ctvrta doctena kniha od Aleny Mornstajnove a tentokrat se nadseni nekona.
Mozna, kdyby pribeh byl zasazen do nejake fiktivni zeme, cetlo by se mi lepe, takhle to pro me bohuzel, pri znalostech politicke situace konce osmdesatych let 20stol, bylo neuveritelne. Ze setrvacnosti davam 3hvezdy, skoda.

sachista
sachista
10.02.2024 5 z 5

Kupodivu mi trochu trvalo, než jsem se začetl, na rozdíl třeba od Hany nebo Tichých roků. Potom už to byl opět další mimořádný čtenářský zážitek, avšak mám pocit, že Alena Mornštajnová soutěží s Petrou Soukupovou, která více uvrhne čtenáře do absolutní deprese, beznaděje a smutku. Bolestivé čtení...

Eleanor-ka
Eleanor-ka
10.02.2024 5 z 5

Velice smutný příběh, jak už jsme z pera Aleny Mornštajnové zvyklí. Sledujeme osud Majy, která je odsouzená k 15ti rokům vězení za demonstrace roku 89, a její dcery, kterou ji odebrali do nápravného zařízení, kde ji vychovali coby ukázkového občana socialismu. Když se již dospělá Magdalena dozví celou pravdu o matce, je příliš pozdě.
Osudy všech jsou zasazeny do let po roce 1989, ovšem s tím rozdílem, že se žádný pád komunismu nekonal.
Velice teskná kniha, které v sobě nese mnoho životních paradoxů. Budiž nám tato kniha připomínkou toho, že máme být vděčný za to, do jaké doby jsme se narodili. Kniha ve mě zanechala hlubokou stopu, neboť od té doby, co jsem sama matkou, se mě pokaždé takovéto příběhy velmi dotýkají.
Za mě naprosto strhující kousek od jedné z nejúspěšnějších spisovatelek tady u nás. Paní Mornštanová ještě nezklamala.

pedroK
pedroK
09.02.2024 5 z 5

Velice tísnivá atmosféra. Rozhodně si to neberte na dovolenou. Při čtení jsem si pořád musela připomínat, že TO už není! Vždyť to není k žití! Tak sugestivně podaný příběh plný politického a současně lidského hnusu to byl. Příběhy odloučení dětí od rodičů obecně nesu velmi těžce a tady to prostředí bylo vykresleno tak, že jsem si chvílemi připadala skoro jako v KLDR, donášení, kriminály, všudypřítomný strach. Zase si dám na oddych nějaký krásný horor od Kinga, kde se nemusím bát, že mě v noci skřísne upír nebo duch. Těch se člověk nebojí, zlých lidí ano.

Maevie
Maevie
06.02.2024 4 z 5

Zatím všechny knihy, které jsem od Mornštajnové četla, oplývaly tísnivou atmosférou a Listopád není výjimkou. Příběh jako takový je zajímavý a vůbec nevadí, že je smyšlený. Naopak, kvůli označení alternativní minulosti jsem očekávala trochu více spojení s českými reáliemi. V Listopádu jsem ale našla „jen“ dystopický příběh, který mohl být inspirován i jinými knihami nebo státy. Zklamáním pro mě byl „klišoidní“ závěr, očekávala jsem, že autorka příběh ukončí přesně opačným způsobem.

Biba_with_Book
Biba_with_Book
06.02.2024 5 z 5

Sice jsem v komunismu nevyrustala, ale dokazu si hruzu te doby predstavit. Myslim, ze autorka velice realne zachytila jak by to tu skutecne byvalo vypadalo. Pribeh odehravajici se v te dobe je hodne emotivni, konec me prekvapil, maminky mi bylo strasne lito.

alkuluku_blog
alkuluku_blog
05.02.2024 3 z 5

Tohle byla moje první kniha od Mornštajnové, takže jsem se těšila, ale přišlo zklamání. Téma je zajímavé, ale provedení mi přišlo zcela nedotažené. Popravdě by se kniha mohla odehrávat kdykoli a kdekoli v jakékoli jiné diktatuře, klidně v nějakém jiném vesmíru. Chyběly mi tam prvky, které by děj zakotvily právě v roce 89 a právě v Československu - něco charakteristického, čeho se čtenář chytne a co na něj přenese PRÁVĚ tu atmosféru, o které autorka píše.

Později jsem četla Hanu a myslím, že Mornštajnová umí dokonale zpracovat takové ty "malé" dějiny, příběhy obyčejných jednotlivců semletých koly velkých dějinných zvratů. Zaměřit se na malé dějiny v alternativní historii ale nedává z podstaty věci smysl. Tohle se podle mě úplně nepovedlo, ale další autorčiny knihy si se zájmem přečtu.

capricorn__
capricorn__
05.02.2024 5 z 5

Velmi hutná knížka na přečtení, která je ale zároveň velmi napínavá a čtivá. Byl jsem poměrně skeptický vůči této "paralelní realitě", ale autorka měla dystopickou budoucnost velmi dobře promyšlenou a byla důvěryhodná. Hlavní postavy mě nejprve nezaujaly, ale nakonec jsem si k nim našel cestu. Z knihy si odnáším především emoce tísně a soucitu, "Listopád" je velmi důležitým románem.

Žužlík
Žužlík
01.02.2024 4 z 5

Velmi dobrý příběh který mě zasáhl. Opět kniha kde si řeknete máme skvělé autory.

koki.veru
koki.veru
30.01.2024 5 z 5

Super knížka,hlavně na přemýšlení. Člověk si vůbec neuvědomuje,že vše mohlo být jinak a že se máme v podstatě dost dobře. Jsem ráda že žiju v této době. Knížka se četla moc dobře a konec byl dost smutný,ale takový je život.

lucka8864
lucka8864
27.01.2024 5 z 5

Další skvělá kniha od skvělé autorky. Silně čtivý příběh, od kterého jsem se nedokázala odpoutat. Prolnutí osudů obou žen pro mě bylo záhadou až do poslední chvíle. A ten konec? Uf... Vstřebávám jej do teď, a to jsem knihu dočetla před týdnem...

Nymfadora.T.
Nymfadora.T.
25.01.2024 2 z 5

Moje první kniha od AM a úplně nevím, co si o ní myslet. Nemohu říct, že by se četla špatně, ale také nemohu říct, že by se mi líbila...