slunicko1958 slunicko1958 komentáře u knih

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Moudré pohádky, které si rádi přečtou i dospělí. A nádherná čeština. Pan Werich se s ní doslova mazlí.

29.12.2017 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Nudné. Jak nepřitáhnout mladé ke čtení? Vnutit jim jako povinnou četbu Babičku.

28.12.2017

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Já jsem asi nějaká divná. Všichni knihu vychvalují, mně bylo nevolno. Hluboce si vážím práce Lékařů bez hranic, obdivuji jejich odvahu, odbornost a lidskost. Ale knížku už číst nechci. Ne proto, jak je napsaná, ale proto, že je tak syrová, až to na moji nervovou soustavu není.

27.12.2017 4 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Příjemná detektivka.

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Hluboce smekám před českým překladem Antonína Přidala. Kniha vás rozveselí, doporučuji k přečtení.

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Šifra se mi líbila víc. Andělé jsou na můj vkus překombinovaní, ale to je třeba mýlka. Jako čtení na dovolenou skvělé.

27.12.2017 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Nelíbilo se mi to. Sice jsem knížku přečetla, ale hodnotím ji jako nejslabší ze série. Panu Brownovi asi došla "pára".

27.12.2017 2 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Knihu (vydání z roku 2003) jsem přímo "zhltla". Okamžitě jsem ji začala číst znovu, abych si děj lépe vychutnala.
Byla jsem varována, že knihu mám číst až o dovolené, protože se od ní nedá odejít. Byla to pravda. Jen mě zdržovalo, že jsem odcházela k počítači, abych si prohlédla v knize zmiňovaná umělecká díla.

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

První kniha od tohoto autora, kterou jsem četla, a rozhodně nejlepší. Jeho knížky jsem už přestala číst, ani jedna z těch následujících nedosáhla na kvalitu Sběratele kostí. Prostě nasadil laťku vysoko.

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Nedá se hodnotit jinak než kladně. Je to opravdu výjimečná kniha o výjimečném hrdinství Čechů. A tato věta mě úplně rozklepala: "Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy. Jsme Češi."
P.S. Nemáte pocit, že jsme Češi, jen když se hraje hokejové mistrovství?

22.12.2017 5 z 5

Nádhera. Čtu a přemýšlím. Často se k ní vracím. Doporučuji mladým a těší mě, že chápou...

22.12.2017 5 z 5

Mám ráda vyprávění RF a na tuto knížku nedám dopustit. Je to pohlazení po duši.
Nezapomenu na povídání o pejscích a jejich páníčcích. NEMÁM RÁD PSY!

Osvícení Osvícení Stephen King

Byla jsem "rozdováděná" ze Řbitova zviřátek a chtěla jsem ještě...
Nevím proč, ale nebylo to ono. Řbitov mě bavil víc. Když byla v ostatních příspěvcích řeč o filmu, ten jsem uviděla až nedávno. Nad knížkou jsem si tu hlavní postavu představovala úplně jinak, Nicholson byl starý a jako magor vypadal už od začátku filmu...

22.12.2017 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Děkuji své kadeřnici za originální doporučení knihy. Všimla jsem si jejího oparu a ona mi vysvětlila, že to je z leknutí. Ležela na pohovce, četla tuto knížku a z opěradla na ni skočil její kocour. Prý myslela, že umře... Probudilo to moji zvědavost a knihu jsem si přečetla také. I když horory nejsou můj šálek čaje, zde nelituji a doporučuji. Na opary netrpím, ale vyděšená jsem byla. A pořádně.

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Kniha je plná moudrých myšlenek a názorů. Hlavními postavami jsou děti Jem a Čipera a jejich otec, advokát Atikus Finch, který u soudu hájí černocha, křivě obviněného ze znásilnění. Sice jsem si připadala jako žák v čtenářské dílně, ale zapsala jsem si krátkou ukázku ze závěrečného projevu Atikuse. Něco mně to připomíná, ale už není rok 1935...

„Ještě něco, pánové, než skončím. Thomas Jefferson kdysi řekl, že všichni lidé jsou stvoření sobě rovni. V naší době, léta páně devatenáct set třicet pět, projevuje se u jistých lidí sklon užívat tohoto výroku bez ohledu na souvislost, považovat jej za všelék. Nejabsurdnější případ, který mě napadá, je ten, že lidé, kteří řídí veřejné školství, nechávají postupovat do vyšších ročníků pilné žáky zároveň s těmi hloupými a línými – jelikož jsou všichni lidé stvořeni sobě rovni, řeknou vám vzdělavatelé s vážnou tváří, proto prý děti, které zůstanou pozadu, trpí hroznými pocity méněcennosti. Víme, že všichni nejsou stvořeni sobě rovni v tom smyslu, jak by nám chtěli někteří namluvit – někteří mají větší možnosti, protože se už s nimi narodili, někteří vydělávají víc než druzí, některé dámy pečou lepší dorty než druhé – někteří lidé se rodí s nadáním daleko přesahujícím běžné schopnosti většiny ostatních.
Ale v jednom ohledu jsou v této zemi všichni lidé stvořeni sobě rovni – existuje jedno lidské zřízení, jež staví chudáka naroveň Rockefellerovi, hloupého naroveň Einsteinovi a nevědomce naroveň kterémukoli univerzitnímu profesorovi. Toto zřízení, pánové, je soud. ...“

Bestie Bestie Dominik Dán

To bylo odporné. Byla to první kniha tohoto autora, koupila jsem si ji ze zvědavosti. Chyba. Člověk by neměl být příliš zvědavý. Pan spisovatel si s velkou chutí užíval popisy nechutných vražd, já se utvrdila v přesvědčení, že knížku D. Dána už nikdy. Detektivky mám ráda, ale inteligentní. Tato skončí v popelnici.

16.12.2017 odpad!

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Poutavý příběh, doporučuji. Nejzajímavější byla vyprávění Minky a Josefa. To jsem tajila dech a stránky knížky přímo hltala.

15.12.2017 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Mně se nechtělo věřit, že děj románu se odehrává v 2. polovině 20. století. Takové poměry snad byly v době války Severu a Jihu.
Knížku jsem přečetla docela rychle, nevím, co dodat. Kniha se opravdu povedla!

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Malá knížečka objemem, obsahem obrovská. Je o smyslu života. O vytrvalosti, vůli a ochotě udělat pro ostatní něco dobrého.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Přečetla jsem, byl to zážitek. Přiznávám se, že jsem nikdy jsem o potopení lodi WG neslyšela. Ale oni Rusové mají ještě hodně hříchů, o kterých se neví nebo nemluví...
V podvědomí uvažuji, jestli se mi víc líbila tato nebo V šedých tónech. Nějak se mi nedaří tento "problém" vyřešit, obě jsou povedené, smutné i optimistické. Doporučuji.