Bestie

Detektivní příběh inspirovaný skutečnou událostí, případem sériových vražd žen v různých evropských městech, páchaných jedním pachatelem v 80. a 90. letech 20. století.

https://www.databazeknih.cz/images_books/75_/75672/bestie-EMz-75672.jpg 4.4321
Série:

Naše Mesto (3.)

Originální název:

Beštia (2006)

Žánr:
Detektivky, Literatura slovenská
Vydáno:, XYZ
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (62)

Přidat komentář
111moni
včera

Skvělá detektivka, jak mě štvalo, že jim nemůžu napovědět :-) Knihy D. Dána jsou velmi dobře napsané,člověka tak nějak potěší i ta přidaná hodnota blízkého prostředí. Budu v nich rozhodně pokračovat.

JelloBiafra
20. července

Na počiatku 90. rokov nastali v Československu prudké a radikálne zmeny. Pád komunizmu a nástup nových politických pomerov znamenal aj jednu rozsiahlu a v prvej rade neuváženú amnesiu, na základe ktorej sa dostali na slobodu nenapraviteľní zločinci. Jedným z týchto zločincov bol aj Ondrej Rigo - modranský Cigáň a recidivista, ktorý počas svojho pobytu na slobode od júna 1990 do marca 1992 spáchal 9 mimoriadne brutálnych vrážd. Z toho dve vraždy v nemeckom Mníchove a jednu vraždu dokonca až na predmestí Amsterdamu v Holandsku. Tento dodnes šokujúci prípad sériového vraha sa stal námetom pre túto naturalistickú a v mnohých ohľadoch až hororovú knihu. Som presvedčený že Dominik Dán musel byť jedným z vyšterovateľov, ktorí tento prípad mali na starosti, pretože ním popísané fakty a detaily o tom svedčia. Naši starí známí "vraždári" budú mať tentoraz plné ruky práce, navyše v nových pomeroch, kde nosiť stranícku legitimáciu už bol dávny prežitok a protekcia nič neznamenala. Nervozita kriminalistov stúpa a s ňou zároveň aj brutalita vraha. Táto kniha s veľavravným názvom "Beštia" je podľa mňa jeden z najväčších autorových majsterštykov a vzhľadom k tomu, že je to moja 5. kniha, ktorú som od Dána čítal, zaraďujem ju medzi obľúbené. Dobrá práca maestro.

Kerberos
27. června

To,že detektivku píše bývalý vyšetřovatel a dává do toho své pocity dává knize další rozměr.

kiraa
17. června

Už chápu, proč je D.D. jedním z nejúspěšnějších u bratrů Slováků. Zajímavý je pohled ze strany vraha, jeho úchylné představy, "myšlení" s absencí veškerých citů. A oproti tomu pachtění se policie, hektolitry vypitých kafí, stovky vyhulených cigár, mraky hodin navíc a nic. Stovky otazníků a žádná odpověď. A to je fajn, protože ve skutečném světě nikdo není dokonalý, ani polda není vědma a pro přiblížení reality je střídání úspěchu i neúspěchu ku prospěchu věci. Ó díky dobrý bože, že jsi dokázal stvořit náhody, hlavně ty šťastné, kde bychom bez nich byly ... Každopádně skvěle zpracovaný příběh inspirovaný skutečnými událostmi a tzv. ponožkovým vrahem Ondrejem Rigou, nejhorším sériovým vrahem v historii Slovenska, je napsán tak věrohodně, že mi ještě pár dní "po" zejména v nočních hodinách pěkně cvakala prdel. :)

Reat
23. května

Skvostné. Ne, není to veselé čtení, to ani náhodou…ale je skvostné. Dominik Dán se coby federální autor vyšvihl v mém osobním žebříčku z nuly na sto, na úplný piedestal, hned vedle "božského" Juraje Červenáka a zároveň mi přivodil vrásku na čele. Budu si muset totiž opatřit a přečíst všechny jeho knihy, protože tento autor má neskutečný talent, a jelikož si knihy převážně kupuju (byť přes kamaráda se slevou, ale pssst!), znamená to další výdaje...ale co, za tyto knihy to asi stojí. Perfektně napsaný detektivní krimi thriller, přehledný, zábavný, mrazivý. Dán kupř. na půl stránky vykreslí osobu, která bude na druhé půlce stránky zavražděna, a čtenář má pocit, že umírá někdo, koho znal, kdo jej provázel knihou snad od začátku, čtenář cítí bolest, lítost, zhnusení, vztek.... Je zážitek číst takto napsanou knihu, myšleno ovšem po stránce spisovatelské.....jinak se Vám klidně jako mě může stát, že se Vám občas zvedne žaludek.

Dorianne
18. května

Po precteni teto knihy uz v noci nebudu spat s otevrenym oknem. O to desivejsi fakt, ze kniha je podle skutecne udalosti. Napinavy a poutavy pribeh jako vzdy.

Ivan F
04. května

Príbeh podľa skutočných udalostí, za ktoré môže jedna nepremyslená amnestia. Chcem len podotknúť jedno: na takéhoto hajzla, špinu, asociála Ondreja Riga vynakladáme cca 13 000 € ročne, my, daňoví poplatníci. Je odsúdený na doživotie, má v zime teplo, pozerá sa na farebný televízor, päťkrát denne jedlo a nápoje, nikdy nepracoval a pracovať nebude. Žije si dobre, nič mu nechýba, možno len nejaká tá nevinná ďalšia obeť. Ak bude žiť do 70ky, tak nás bude stáť viac ako pol milióna Eur. Tým nechcem napísať, že konopné lano je lacnejšie, ale je to pravda. Krauz na konci knihy dobre počul, čo by si Rigo zaslúžil - hoci by to bolo (ne)humánne.

olcab
12. dubna

Jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů vůbec. Beštia je napínavou detektivkou, kterou napsal podle skutečných událostí. Od začátku do konce je kniha velice poutavě napsána, všechny jeho díla mám ve slovenštině, což dává nezaměnitelnou atmosféru při čtení a hlavně vtipnou komunikaci mezi mordpartou. Je to napínavá detektivka, odlehčená vtipkováním právě touto partičkou. Právě proto doporučuji si přečíst nejenom toto dílo ale všechny jeho knihy /tomu, komu to nevadí / ve slovenštině.

StihOMam
08. dubna

Díky čtenářské výzvě se mi představil autor poprvé právě tímto dílem a musím uznat, že se jednalo o seznámení skutečně působivé. Jeho nazírání na zločiny je tvrdé, stejně jako realita, ale zároveň jiné. I díky politickému pozadí příběhů, které se člověku živě vybavuje, působí dílo opravdu silně. Slovenský jazyk pak všechno nádherně podtrhne a umocní, takže pana Dána si v brzké době pozvu opět k sobě domů a nechám ho rozprávět jeho rodným jazykem o dalších ne/šťastných osudech.

JustWomen
26. února

Čtivé a napínavé, a to přestože vraha a jeho pohnutky prozradí nezvykle autor hned na začátku knihy. Znalost prostředí a doby přidává příběhu na mrazivost. Hvězdičku dolů za zdlouhavý konec.

Aleen
10. února

Nejlepší československý autor detektivek! Umí pracovat s informacemi, které ve své praxi získal, velmi poutavě. Kolik takových detektivů znáte?

lucie5503
28.11.2016

Pan Dán mě fakticky baví! Ten styl psaní je strhující a pohlcující. Z pohledu druhé strany, tedy policistů, velmi zajímavý. Určitě si chci přečíst další tituly, ale musím si dát pauzu, jsou to silné příběhy, které se opravdu staly. V létě budu mít problém nechat otevřené okno...

ber-tram
28.11.2016

Nejvíce mrazí z vědomí, že takovej zmetek opravdu řádil a pak ho humánní společnost živila (a dodnes vlastně živí!) v lochu. Není to tedy důmyslně spletitá detektivka vyfabulovaná na senzacechtivý odiv, nýbrž přímočará, v praxi kdysi odkroucená kriminální kauza. Zřejmě proto jsem ji nevstřebal takříkajíc na jeden zátah, nešť na etapy, i jak se vleklo pátrání. Glorifikaci policejní fachy »pár správných chlapů« nelze autorovi zazlívat, ovšem mnohé rádoby vtipné interpersonálie a narážky si mohl nechat pro sebe. 51/16

lenka4826
02.11.2016

Ako obvykle d. Dan nesklamal. Úžasná zápletka a napínavy dej.

Jaruš7
01.11.2016

Dobře napsaný děs.

mekkejla
28.10.2016

Skvělé! Pan Dán se zařadil mezi mé top autory. A kolektiv detektivů v čele s Krauzem a Burgrem je naprosto bezkonkurenční!

Danuše7
06.10.2016

Velmi napínavé. Skutečnost.

Ivana11
04.10.2016

Výborná detektivka. Od D. Dána jsem četla tři knihy, tato pro mě byla nejlepší. Mělo to rychlý spád, žádné zdlouhavé popisy a rozebírání situací, žádné velké množství postav. Po každé jeho knize si vždy říkám, jestli je vůbec možné, aby se něco takového mohlo stát.

katerina9582
01.10.2016

Přečetla jsem jedním dechem ... zamilovala jsem do případů Richarda Krauze.

beran25
29.08.2016

Dobře se detektivky tohoto autora čtou, jen střední část knihy se na můj vkus trochu táhla...

Martin1974
22.08.2016

Je len dobre, že autor v príbehu používa veľkú dávku humoru a irónie. Do ponurého deja o odporných vraždách a únave detektívov to prináša odľahčujúci svieži vánok, ktorý čitateľa vo všetkom tom hnuse dokáže udržať. Dán píše úplne iným štýlom, ako všetci iní autori detektívok, ktorých som dosiaľ čítal, a to je z môjho pohľadu veľké plus. Nevyhýba sa ani zverejneniu vlastného názoru na to, ako je napríklad zrušenie trestu smrti, koľko stojí taký väzeň ročne daňových poplatníkov, či to, aký majú väzni komfort atď.

Horalka5
29.07.2016

Zprvu jsem byla občas mírně zmatená ze skoků mezi postavami. Konkrétně skoků mezi textem "z pohledu" obětí a textech "z pohledu" vraha. Nevěděla jsem, zda-li se to potkává u jedné oběti a nebo, zda-li již vrah nevraždí znovu. Také jsem občas měla problém s dialogy mezi policisty, kdo vlastně co povídá, ale jinak skvělá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem, jen teď budu o něco opatrnější... :)))

shmaic
18.07.2016

neurazi, nenadchne. k memu zklamani tato kniha podobne, jako u majora zemana, dost zjevne obhajuje policejni praktiky za socialismu.. napinave, ale jakoby ne od spisovatele, spise od policajta.

wooloong
18.07.2016

Dobře civilně napsaná detektivka. Vraha známe už od začátku, a tedy jsme připraveni o možnost vypátrat si ho sami, avšak namísto úžasného geniálního vyšetřovatele nám autor předhodil smečku naprosto obyčejných poldů, kteří si každý svůj úspěch a přiblížení k vrahovi musí pečlivě a zdlouhavě vyšlapat po rajónech. Docela příjemná změna. Jen dvě věci mi tam byly nejasné. Jak to bylo s Angelou? Dá se tušit, ale na to, jak často se o ní autor v Ondrejových vzpomínkách zmiňuje, je to málo. Čekala jsem vysvětlení nebo obrat. A taky proč nešli hned po stopách kradených věcí.

Třebaže se nejedná o dokument, vychází kniha z případu slovenského sériového vraha z počátku 90. let
http://kriminalistika.eu/muzeumzla/rigo/rigo.html

pobijecmuch
17.07.2016

Tuto knihu, jak se tu s oblibou píše, jsem četl v originále. Je to jeden z nejlepších románů tohoto slovenského autora. Jde o případ sériového brutálního vraha, který děsil celé Slovensko. A je to zpracovaný skutečný případ, který se odehrál po velké amnestii v roce 1990. Tento kriminální román rozhodně předčí i ty severské krimi. A to, že autor snad podle jména musí být seveřan, mně hodně rozesmálo.

Dadulina
17.07.2016

Jsem zvyklá spíš na severské detektivky. Autor je seveřan aspoň jménem

Pet007
03.07.2016

Dobře napsaná kniha s příšerným obsahem. Tušíme, že to je podle skutečného případu a tím je to děsivější. A tím je to populárnější. Děláme v podstatě ze zločinců celebrity, když jim věnujeme prostor ve sdělovacích prostředcích a svou pozornost.

brano279
19.05.2016

Veľmi dobrá kriminálka o vyčínaní najväčšieho sériového vraha Slovenska Riga.

edith79
17.05.2016

Páni, tohle byla hodně drsná kniha. Ale zajímavá, dobře napsaná, ani chvilku nenudila. Takže Dominik Dán poprvé a ne naposled.

hanap
12.05.2016

Objevila jsem Dominika Dána. Moje první kniha Bestie, je to výborná detektivka. Ráda si přečtu ještě další .Autor a jeho další knihy

Dominik Dán

Dominik Dán
slovenská, 1955

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených2x
v Přečtených457x
v Čtenářské výzvě18x
v Doporučených26x
v Knihotéce112x
v Chystám se číst65x
v Chci si koupit8x