Sigurd_Lesandi Sigurd_Lesandi komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dobře, uznávám, že jsem se k této knize dostal trochu pozdě, ale už jsem dvakrát viděl divadelní zpracování, jestli mě to omlouvá.
Příběh je rozdělen do tří částí, z nichž byly všechny výborné. V první sledujeme příběh malé Miry, které se z ničeho nic zhroutí svět pod rukama. V druhé život tety Hany v době, kdy se každým dnem nenávist k židům více a více stupňuje, a nakonec třetí, ve které se střídají Haniny pohledy z nejhorší části její minulosti se současností.
To nejlepší na celé knize jsou ale charaktery, protože ani jeden není jednotvárný. Budou tu okamžiky, kdy vás bude nějaká postava štvát, ale v zápětí si zase budete říkat, že je to přece pochopitelné. To se mi na celé knize líbilo nejvíc. I když mě někdo štval, stejně přišel dřív nebo později okamžik, kdy ve mně jeho chování vzbuzovalo respekt. To samotné se samozřejmě dělo i obráceně.
Kniha je neskutečně poutavá, jakmile začnete číst, nebudete ji chtít už nikdy odložit, až nakonec bude přečtená. Je to přesně ten případ, který vás v noci nenechá s pád, protože zvládnete ještě jednu kapitolu
Zdrcující příběh jedné rodiny, který dokazuje, že ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, i to nejmenší rozhodnutí může mít trvalé následky.
Mohl bych tu pět ódy ještě hodně dlouho, ale myslím, že nejlepší bude, když vám všem knihu prostě doporučím a vy si ji přečtete. Neuděláte chybu. I divadelní zpracování můžu jedině doporučit.

04.03.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Výborné, jednoduše výborné.
Ještě, než jsem se do knihy pustil, bylo mi jasné, že toto bude opravdu stát za to. Naprosto přesný náhled do stalinistické generace Sovětského svazu na pozadí obyčejné farmy. Nejvíc oceňuji, že vám autor přednese naprosto všechny vrstvy společnosti: vůdce, propagandu, slepé následovníky, rebely, tajnou policii, pracující a mnoho dalšího. Opravdu, pokud chcete podrobný popis společnosti tohoto stavu, tak nemůžete udělat líp.
Do toho autor píše tak, že máte pocit, jako byste tam sami byly, jako by vám stačilo pouze otevřít okno a všechno to vidět i zažít. To je, minimálně pro mě, dost děsivé…
Ještě bych rád vyzdvihl, jak nádherné toto vydání je. Překrásná obálka, ořízka a ilustrace v podstatě na každé dvojstraně. Určitě se vyplatí. Pro mě to je jedna z nejkrásnějších knih, která mám.
Jednoznačně můžu doporučit úplně všem, a pokud hledáte knihu do povinné četby, tak dvojnásob doporučuji!

03.02.2023 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Dlouho jsem této úspěšné sérii odolával a teď po dočtení nechápu, proč jsem se do ní pustil teprve nyní.
Jedna z věcí, která mě na této sérii vždy lákala, byla ta, že by v každém díle měla být možnost odhalit vraha ještě před tím, než vám to vyzradí sám autor. Nechápu jak, ale povedlo se mi to díky mé oblíbené taktice – je to ten nejvíc normální a nejméně podezřelý. Ale ani to mi nezabránilo si příběh maximálně užít. Naopak to vše jen příjemně okořenilo.
Hunter i Garcia jsou perfektní dvojka. Hunter je velice chytrý, rozvážný a málo co ho dokáže překvapit, a pak je tu nováček Garcia, který by se do všeho nejraději pustil po hlavě. Tato kombinace profesionála a začátečníka v oboru mě bavila.
Nejvíce mě ale na celé knize zaujala míra, do jaké byl celý příběh propracovaný. Všechno mělo hlavu a patu, nic se nedělo jen protože proč ne a mělo své opodstatnění. Místo toho, aby vám tu vrah vyzradil celý svůj plán, aby se mohl hezky pochlubit jaký to je šikula, tu je jasně odůvodněno, proč a jak ke všemu došlo.
O zvraty tu samozřejmě nouze nebyla a pár mi jich dokázalo solidně vyrazit dech. Ve chvíli, co máte pocit, že už chápete, jakým způsobem se celý případ vyvíjí, vám tam autor hodí vidle.
Lituju, že jsem se do série nepustil už dávno. Každopádně se moc těším, až se vrhnu na pokračování.

18.08.2022 5 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Jen když si projedete můj profil, musí vám být jasné, že jsem četl hodně knih s děsivou tématikou. Nikdy bych ale nevěřil, že mě nejvíc vyděsí dystopické sci-fi.
Autor ve své knize vytvořil systém, o kterém vás bude děsit jen přemýšlet, natož o něm doopravdy číst. Ani po dočtení nechápu, jak se mohlo Orwellovi podařit vytvořit něco takového. Všechno je promyšlené do nejmenších detailů. Není zde nic, co by nedávalo smysl nebo bylo neúplné.
Celý příběh provází ponurá a šedá atmosféra. Budete pozorovat, jak je hlavní postava spolu s ostatními sledována na každém kroku. Věčně odposlouchávána a musí žít v neustálém strachu. Umíte si představit, že by vás mohlo z historie vymazat hloupé mluvení ze spaní?
Winstona si zaručeně dokážete oblíbit, a i přes tak nepříjemné čtení budete doufat v lepší zítřky.
Příběh je samozřejmě vystavěn tak, aby čtenáři předal o daném světě co nejvíce informací, což určitě není pro každého. Mně to ale sedlo, a i když se místy jednalo o text jako z učebnice, tak byl stále napsán chytlavě.
Konec mi vyrazil dech. V průběhu čtení mě napadlo několik možných způsobů, jak příběh ukončit, ale tohle mě nenapadlo.
Bylo to těžké čtení, ale z druhé strany jsem si ho dokázal neskutečně užít. Určitě doporučuji každému.

17.11.2022 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Co je pro mě ukázkou perfektního humoru? Přesně tahle kniha. Suchý, anglický humor, při kterém se všichni tváří, že se neděje nic zvláštního.
Nikoho nepřekvapí, že právě Saturnin mi nejvíce přirostl k srdci. Ovšem všechny postavy stojí za to. Ať už se bavíme o svérázném dědečkovi nebo o tetě Kateřině, která vás bude umět neskonale vytočit na každém odstavci.
Krásné také bylo, že postavy měly vývoj. Některé k lepšímu a některé k horšímu, ale vývoj tam byl, což je pro mě vždy známka dobré literatury.
Kromě hlavní dějové linie je příběh také obohacen menšími příběhy, které si postavy vyprávějí. To bylo příjemné ozvláštnění. Kde mi to ale nesedlo, byl konec, který je založen na velmi podobné bázi a mně to přišlo jako opakování stále stejného vtipu dokola, což bylo otravné a posléze čím dál víc nudné.
Zbytek románu však opravdu stojí za to. Opět musím říct, že pokud hledáte knihu do povinné četby, tak jedině doporučuji. Skvělá ukázka toho, že i komedie může být na vysoké úrovni a stále zůstat zábavná.

03.02.2023 4 z 5

Oproti první dílu ze série nezačínáme rovnou na anglickém dvoře, ale seznamujeme se s Annou, její rodinou a dostáváme podrobný popis toho, jak se Anna stala dvorní dámou. Pro někoho může být takový rozjezd nezáživný, ale mě jako zarytého historika nadchl naopak mnohem více než ten z prvního dílu.
Celkově se mi i tento díl četl lépe, ale to je hlavně tím, že u Kateřiny musela autorka zpracovat jednak dlouhé časové období, a zároveň i období neustálého čekání na vyjádření papeže. Oproti tomu je Annin životopis mnohem zajímavější.
Spousta lidí na Annu nahlíží negativně, a ono se takhle na první pohled není čemu divit. Kniha ovšem dokazuje, že Anna nebyla pouze někdo, kdo svrhl oblíbenou královnu a přisvojil si krále i s korunou. Naopak Anna byla neskutečně schopná, chytrá, krásná a mnoho lidí si jí cenilo za její profesionální schopnosti u dvora.
Pokud vás zajímá skutečné pozadí událostí okolo Anny, druhé manželky Jindřicha VIII., tak rozhodně neváhejte. Autorka její život opět zpracovala skvěle.

30.06.2023 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Série Kim Stoneové se okamžitě stala mou nejoblíbenější a každý díl to potvrzuje. K novým dílů přistupuji celkem s respektem, protože každý předešlý je tak dobrý, že už si netroufám čekat další zlepšení, ale autorka mi pokaždé ukáže, že má ještě hodně triků v rukávu.
U mrtvých vzpomínek mě nejvíce zajímalo, jak si autorka pohraje s minulostí Kim, protože to je věc, která z 80 % tvoří její charakter, ale v rámci dílů jsme se s ní už podrobně seznámili, tak jsem se bál, aby to tady nebylo repetitivní. Strach byl ale úplně zbytečný. Informace, které znáte z předešlých dílů, jsou obohaceny o další detaily a dozvíte se toho ještě mnohem víc.
Postavy jsou taky velkým pozitivem. Každá má svůj charakter, který se v každým díle vyvíjí. Rychle si s každou dokážete vytvořit vztah, ať už pozitivní nebo negativní.
Děj je obohacen o skvělé zvraty, takže se nudit určitě nebudete.
S klidným svědomím můžu říct, že tohle je za mě zatím nejlepší a nejsilnější díl z celé série a můžu jedině doporučit.

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Pro mě už jsou nové díly této série jistota, že dostanu perfektní příběh, a ani tady tomu nebylo jinak.
Tradičně se budu rozplývat nad postavami. Kromě mým oblíbených přibylo v tomto díle i pár nových, které opět dostaly jedinečné charaktery a byla radost o nich během čtení všechno zjišťovat. Co je na celé sérii kromě strhujících zápletek nejlepší, jsou vývoje postav. Jejich charaktery se v rámci příběhů neustále vyvíjejí. Některé si postupně oblíbíte a jiné vás najednou začnou vytáčet.
Když jsem si přečetl anotaci, lehce jsem se bál, aby se nejednalo o klasický béčkový námět, který jsem četl v nespočet variantách, ale rozhodně tomu tak nebylo. Autorka opět vymyslela perfektní a napínavou zápletku od začátku do konce.
Nepamatuji si, že bych měl někdy tolik možných podezřelých, jak u tohoto dílu (a samozřejmě jsem byl vždycky mimo ).
Jak už je u série tradicí, tak vám krom hlavního případu nabídne také nějaký vedlejší. To také vždy oceňuji, protože to celý dojem z knihy posílí. Tady to bylo ještě ozvláštněno tím, že na případu pracovala jiná skupinka, než jsme většinou zvyklí a bylo to super. V jednom okamžiku jsem si byl na 100 % jistý, že vím, kdo je vrah, že to prostě nemůže být jinak, ale zase mi spadla brada. Byl jsem úplně mimo.
Jedná se o další perfektní díl z mé nejoblíbenější série, kterou vám rozhodně můžu doporučit.

05.11.2021 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Předešlé dva díly z autorčiny série nebyly vůbec špatné, ale tento je dosavadně nejlepší.
Už v minulých dílech bylo nastíněno, že minulost hlavní hrdinky nebyla zrovna růžová. Podrobnosti se však dozvíme až v tomto pokračování. Kapitoly jsou hodně krátké a pravidelně se střídá současnost s minulostí, která znázorňuje život Josie po boku nebezpečné matky od útlého dětství až do puberty. Tohle prolínání mě neskutečně bavilo. Děj byl díky kapitolám svižný a já ho zvládl téměř najednou.
Josie je mi dost sympatickou postavou, která si tvrdě jde za svým. Jak je dnes populární, tak i ona patří do skupinky s pohnutou minulostí, jenž jí neusnadňuje život ani v současnosti. V tomto případě šla ale autorka po originalitě a vymyslela skvělý příběh. Zápletka byla propracovaná a konec jsem do poslední chvíle nedokázal odhadnout.
Jak už hlavní, tak i vedlejší postavy jsou promyšlené do detailů, což vám kniha dokáže na několika případech. I za tohle dávám autorce palec nahoru.
Za mě rozhodně nejlepší díl ze série. Můžu jedině doporučit.

13.11.2021 5 z 5

Kateřina Aragonská - Pravá královna Kateřina Aragonská - Pravá královna Alison Weir

Životy šesti manželek významného panovníka Jindřicha VIII. mě vždycky fascinovaly, protože ačkoliv se o některých z nich dá polemizovat jako o horších, a o jiných jako o lepších osobách, ani jedna to neměla v jednoduché.
Zaprvé musím říct, že autorka v knize zpracovala doslova každou informaci, která se dala. Je tedy jasné, že občas budete číst pomalejší pasáže, kde se zdaleka nic extra neděje. Autorka však píše výborně, a mě i tyto pasáže velmi bavily. Je to velmi chytlavé a příjemné čtení, až budete mít občas dojem, jako byste tam sami byli.
U vzdálené historie je normálním, že ne vše dnes víme naprosto přesně. Tady jsem se lehce bál, aby si autorka nevybrala jednu cestu, která pro ni bude pravdivá. Naštěstí se tak nestalo a autorka jednak zůstala naprosto nestranná, a zároveň pokaždé upozornila, když se dalo polemizovat o variantách určitých situací.
Určitě se ale nemusíte bát, že byste četli učebnici. Naopak se jedná o krásnou historickou beletrii. Jsem si jistý, že si Kateřinu oblíbíte, a i když budete vědět, jak vše dopadlo, budete jí ty palce prostě držet.
Kniha byla jednoduše výborná a já se nemůžu dočkat, až se pustím do dalšího dílu série, protože číst o hlavní Kateřinině sokyni, bude opravdu zajímavé.

29.12.2022 5 z 5

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Vražedná lhůta, první díl ze série, se minulý rok objevil na seznamu nejlepších knih a u tohoto pokračovaní to letos nebude jinak.
Kniha má poměrně pomalejší začátek, na což je potřeba se připravit, ale i pomalejší pasáže jsou psány chytlavě a mě moc bavily. Za polovinou kniha plynule přejde do nezastavitelné akce plné zvratů, která vás nenechá ji odložit.
Opět je kniha vyprávěna ze dvou pohledů, jednu část nám vypráví Sabina a druhou dětská psycholožka Melanie, která pracuje na případu unesené Kláry. Kapitoly se pravidelně střídají a chvilku jsem byl bezradný, zda spolu souvisejí, nebo se tentokrát jedná o dva odlišné případy. Nakonec dostalo vše takový smysl, že mě to vyhodilo z křesla.
Sabina i Sneider jsou prototypy postav přesně pro mě. Mladá, drzá vyšetřovatelka, která se nezastaví před ničím a postarší cynik, který nesnáší lidi. Perfektní kombinace.
Konce mi vyrazil dech. Bylo několik okamžiků, kdy jsem si myslel, že už mě autor nemůže ničím víc překvapit, že už stačilo, ale dokázal mi, že má nespočet nápadů, které hodlá využít. Občas se stane, že pokud má autor hodně nápadů, tak je kniha až moc překombinovaná, tady to naštěstí nebyl ten případ a vše do sebe zapadalo.
Jedna z nejlepších knih za tento rok, která předčila už tak výborný první díl.

24.09.2022 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

První díl ze série se mi hodně líbil, ale druhý byl spíše průměrný, takže jsem od temných hlubin čekal leccos, ale ne, že to bude tak moc dobrý.
Nejedná se o případ s velkým množstvím podezřelých, a to mě dost bavilo. Ze začátku se nemá Erika čeho chytit a přesvědčivých důkazů spíše ubývá. Případ se jak čtenáři, tak Erice zdá mnohdy neřešitelný, takže se máte na co těšit.
Častým problémem čitatelů je, že Erika bývá místy hysterická. Co se týče druhého dílu, tak naprosto souhlasím a čekal jsem, že zde to bude stejně, ale byl jsem příjemně překvapen. Erika si přestala stěžovat a šla dál i přes všechny překážky a nebylo jich málo.
Konec se povedl, byl reálný nedokázal jsem ani malou část odhadnout.
Celý příběh je za mě velmi povedený, četl se dobře a já můžu jedině doporučit.

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Konečně mám za sebou třetí díl této výborné série.
Autor se opět dokázal překonat a za mě se jedná zatím o nejlepší díl! Jak už je u autora takovým zvykem, tak se Hunter musí opět vypořádat s geniálním vrahem. V podobných případech je normální, že čtete o tom, jak se mají vyšetřovatelé problém něčeho chytit. To může být ošemetné, protože se tak příběh občas zastaví na mrtvém bodě.
Tady se ale nic takového nestalo. I když se samotné vyšetřování vždy neposouvalo kupředu, tak se pořád něco dělo. Plynule jsem přecházel z jedné kapitoly na druhou a po delší době jsem audioknihu poslechl opravdu rychle (na moje poměry ).
I tak se tady ale našel menší problém. Autor udělal vraha dost overpowered, což nemusí nutně vadit, když to má důvod. Mně tu ale přijde, že jeho ,,síla nedávala na pozadí jeho života úplně smysl. Ano, je to ve směs hloupost, ale přijde mi škoda, propracovaného vraha potopit tím, že jeho pozadí nedává smysl. Proto jsem koneckonců nedal plné hodnocení, ačkoliv se pořád jedná o výbornou knihu.
Zakončím to tu jako už obvykle určitě si tuto série přečtěte/poslechněte!

20.06.2023 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Po poslechu prvního dílu jsem nemohl udělat jinak a hned jsem se pustil do pokračování.
Jak už platilo u prví knihy, tak i tady jsou postavy naprosto perfektní. Hunter a Garcia jsou za mě naprosto skvělá dvojka, která se dobře doplňuje. Také jsem si oblíbil jejich novou šéfovou, která mě svými hláškami stále rozesmávala. Jde vidět, že si s nimi dává autor práci.
Je pravda, že byl děj, a to hlavně ze začátku, pomalý. Dlouho se nic nedělo, protože se vyšetřovatelé neměli čeho chytit. Díky tomu, že jsem zvolil audioknihu, tak mi to ani nevadilo, ale je nutné s tím dopředu počítat. Potom ale děj nabere rychlý spád, který konec dobře vygradoval.
Bohužel ke mně v závěru přišlo zklamání. Zaprvé nejsem úplně spokojený s tím, proč vrah začal jednat. Neříkám, že je to nelogické, ale spíš hrozná hloupost. Kdyby se v pár situacích zachoval jinak, mohlo to celé dopadnout odlišně. Hlavní problém mám ale se zakončením vedlejšího příběhu. Ten mě osobně hodně bavil, a proto mě taky zklamalo, že jeho závěr absolutně nedával smysl. Autor tady asi lehce zapomněl, jak příběh vystavěl na začátku.
I přesto mě konec dokázal překvapit. Příběh jsem si, až na ony momenty na konci, opravdu užil. Určitě se zase brzy pustím do dalšího dílu.

26.11.2022 4 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Ani nevíte, jak moc jsem se modlil, aby tento díl byl opět výborný. Ten předchozí nebyl vyloženě hrozný, ale oproti klasickému příběhu, který dokáže Angela vytvořit, byl výrazně slabší. Tady šla autorka naštěstí opět do sebe a vyšel skvěle.
Jedna z věcí, která mi v minulém díle vadila, byla absence nějakého vývoje postav, který na této sérii tak zbožňuju. Tady jsme ho ale opět dostali a hned na několika rovinách. Angela se nebála pořádně s životy postav zamíchat, což byla (místy trošku škodolibá) radost číst. Opět můžeme vidět, že postavy někam směřují a další díly budou stát za to.
V rámci vyšetřování jsme dostali zajímavý případ. Pokud vás zajímá problematika komunikace mezi policií a novináři, tak je tento díl přesně pro vás. Kim bude donucena rozehrát s novináři zajímavou hru, aby mohla s vrahy komunikovat. Musí si ale dávat bedlivý pozor, aby neudělala krok navíc.
Na konci jsem si byl opět jistý, že vím, kdo je vrah, a opět jsem byl překvapený
Jedná se o další skvělý díl ze série. Už se nemůžu dočkat dalšího pokračovaní, které by mohlo vyjít ještě tento rok!

20.06.2023 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Drama od jednoho z našich nejvýznamnějších tvůrců.
Už jsem se konečně odhodlal, abych si toto známé drama přečetl a jsem nad míru spokojený. Ačkoli je to drama, která se ne vždy čtou snadno, tak tady to bylo perfektní. Příběh byl svižný, krásně odsýpal a moc dobře se četl.
Moc se mi líbilo, jak dal autor pohled do vyšších i nižších vrstev, takže můžete sledovat, jak danou situaci různě prožívají a jak moc velký vliv na to postavení má.
Konec je perfektní. Jednak ho, pokud jste knihu nerozebírali ve škole, určitě neodhadnete, a k tomu to tak moc sedí do prostředí takové společnosti, která je řízená diktaturou.
Pokud máte chuť na nějakou kvalitní a chytlavou jednohubku se skvělým příběhem, tak rozhodně neváhejte. Bílá nemoc za to určitě stojí.

26.11.2022 5 z 5

Kdo maže, ten jede Kdo maže, ten jede Marie Rejfová

S Josefínou jsem měl první zkušenost letos na jaře a ihned mě uchvátila její svérázná a zábavná osobnost a odlehčení celého příběhu. Jako předešlé díly, tak i tento se stále veze na příjemné vlně detektivní komedie.
Hned na začátku jste vhozeni do prostředí mlýna, kde se celý příběh odehrával, a kde se taky pohybuje hodně postav. Tady jsem se místy začal trochu ztrácet. Hodně jmen, hodně příjmení a všichni se pořád pohybovali tak rychle, že bylo náročné, ujasnit si, kdo je kdo. Nakonec jsem se nějak chytl, ale hned to tedy nebylo.
V příběhu mi oproti minulým dílům taky něco chybělo. Pořád to byla fajn oddechovka, ale celé to působilo krapet zpomaleně. Je jasné, že za to zčásti může i prostředí, které nedávalo tolik možností, ale místy se až moc určité motivy opakovali a bylo vidět, že autorce poměrně rychle došly nápady.
Konec byl fajn. Nechci tvrdit, že to bylo něco světoborného, ale k celkovému vystavění knihy se to hodilo a já osobně to neodhadl.
Suma sumárum mohu říct, že pokud hledáte nějaké oddechové čtení či poslech, tak vám i tento díl mohu doporučit, ovšem oproti minulým dílům, a i detektivkám takovým, je to slabší.

04.09.2022 3 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Itó patří k mým nejoblíbenějším hororovým autorům, a tady se to opět potvrdilo.
Jeden příběh je tu vyprávěný v celkem 18 povídkách, které vás se stále stejnými postavami celou problematikou spirál provázejí. A i když nejsem největším fanouškem povídek, tak díky tomu, že se tu všechny spojovaly do jednoho soustavného příběhu, tak mi to vůbec nevadilo.
Hlavní hrdinku Kirie jsem si oblíbil. Snažila se bojovat až do posledního dechu a ochránit všechny své nejbližší. Jediný problém s ní spojený je, že mi přišla místy nesmrtelná. Několikrát se ocitla v naprosto bezvýchodných situacích, ze kterých vždy vyvázla skvělou náhodou nebo díky jiné postavě.
Motiv spirál mně přijde výborný. Na a to, jak těžce uchopitelné téma to podle mě je, se autorovy všechny povídky opravdu povedly. Až do čtení mangy mě nikdy nenapadlo, kolik věcí kolem nás může obsahovat spirálu.
Není tu jediná zlá povídka, všechny jsou zcela originální, děsivé a opravdu hodně chytlavé. Nevím, kam autor na takové nápady chodí, ale chci toho rozhodně víc!
Pro všechny nadšence do hororů můžu rozhodně doporučit.

14.08.2022 4 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Debutantka je svižná kniha, která na historickém pozadí rozvinula napínavý příběh s komediálními prvky.
Původně jsem neměl příliš velká očekávání, ale byl jsem překvapen. Jak hlavní, tak vedlejší postavy měli propracované charaktery, které se napříč příběhem neustále vyvíjely.
Emily byla dobrá hrdinka, která měla mozek a dokázala ho používat. Ona sama si prošla nejznatelnějším vývojem, kdy se pro ni ze začátku marná snaha o dopadení vraha mění v zarputilé odhodlání.
Historická doba je popsána skvěle. Nejenže vám autor představí osobnosti a zajímavé události, ale také dostanete podrobný a autentický náhled do tehdejšího myšlení lidí, což bylo obzvlášť osvěžující.
Konec byl z celého příběhu to nejlepší. Postupně vystupňovaný a s několika nečekanými zvraty, nad kterými mi padla čelist.
Autor skloubil dohromady dobré postavy a historickou dobu s napětím i komedií, což se ukázalo jako perfektní kombinace a díky svižnému psaní jsem ji měl poslechnutou téměř hned.

15.01.2022 5 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Už ze samotného popisu vyplývá, že má kniha originální nápad. Bál jsem se, aby se autor nespoléhal pouze na brutalitu, protože to nikdy nestačí (krásnou ukázkou je tanec skalpelů ), ale Gruberovi se skvěle povedlo skloubit brutalitu s psychologií, a vytvořit tak skvělý příběh.
Styl psaní tady nemusí sednout každému. Mně osobně se kniha ze začátku četla krapet těžce, ale rychle jsem si na styl i tempo zvykl a poté se kniha četla moc dobře.
Příběh obsahuje více pohledů z různých časových pásem. K tomu chci říct, že autor je na vás hodí všechny najednou, což pro mě bylo na začátku krapet matoucí, ale rychle se dokážete zorientovat a hodně pohledů i postupně odpadne, takže se nemusíte děsit.
Jak už jsem uvedl na začátku, tak si autor hrál s psychologií, což bylo vidět hlavně u postav. Jako příklad tady použiju samotnou Sabine a jejího nizozemského kolegu Sneijdera. Obě postavy jsou originální a dopodrobna propracované. Už jen to, že Sneijder není zrovna sympatická postava, ale já si ho ke konci opravdu oblíbil (a to mě na začátku dost rozčiloval), jen dokazuje, že autor opravdu psát umí.
Konec se také povedl. Posledních 50 stran je nabitých akcí, kdy nebudete vůbec stíhat utřídit si myšlenky a jen bude číst dál a dál.
Knihu můžu rozhodně jen doporučit. Byly tady 2 věci, které bych mohl vytknout, ale vzhledem k tomu, že obě rychle zmizeli, tak jsem se rozhodl dát knize plné hodnocení.