Kdo maže, ten jede

kniha od:

Kdo maže, ten jede https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396488/bmid_kdo-maze-ten-jede-Pfp-396488.jpg 3.9 231

Josefína Divíšková série

< 4. díl >

MLADÁ. SVÉRÁZNÁ. UČITELKA. Dva dny ve mlýně odříznutém sněhovou vánicí od okolního světa se mohou ze začátku jevit jako příjemně strávený víkend. Zvlášť když jeho majitel – bohatý podnikatel Kryštof Oplt – chystá večírek. Svérázná učitelka Josefína Divíšková ale brzy zjistí, že skutečnost nemusí být taková, jak se zpočátku zdá. Záhadný střelec z lesa a tělo jednoho z účastníků večírku nalezené v náhonu spustí řetězec událostí, před kterými neuteče žádný z pozvaných hostů. Pachatel je ve mlýně a je možné, že už vyhlíží další oběť. Josefína Divíšková se s osobitým stylem a za vydatné pomoci komisaře Tvrdíka snaží přijít všemu na kloub. Při svém pátrání se nevyhnou nebezpečným ani humorným situacím, a aby toho nebylo málo, do věci se zamíchá i Josefínino nevypočitatelné příbuzenstvo.... celý text

Komentáře (73)

Komentáře 73 Recenze 3

Honey0105
Honey0105
30.10.2023 3 z 5

Tenhle díl byl trochu slabší. Vrahoun byl jasný už od začátku. Josefína baví stále a těším se i na další díly, ale jsem ráda že mám tento již za sebou. Poslouchala jsem znovu v audiu a byla jsem překvapená, protože je kniha namluvená stejnou autorkou jako díly předchozí, ale některé postavy jsou najednou namluveny s úplně jinou intonací. A to zejména paní starostka. Přesto se ale poslouchalo příjemně. V knize se objevilo plno vtipných momentů a nezbývá než se těšit na pokračování.

Marcik7
Marcik7
27.06.2023 4 z 5

Paní Rejfová píše svižně, vtipně, čtivě. Tentokrát zabydlela příběh velkým množstvím postav, možná až zbytečně moc velkým. Přesto se to četlo dobře a míním pokračovat dalším dílem a doufám, že se Josefína s Tvrdíkem udobří.


Jordanka9
Jordanka9
17.06.2023 4 z 5

4.kniha ze série Josefina Divíšková i moje čtvrtá, i když jsem četla na přeskáčku, jak se mi knihy dostaly do rukou v krajské knihovně . Nenáročné úsměvné čtení - hlavni hrdinka Josefína, všetečná učitelka výtvarné výchovy ZUŠ alias česká Jane Marplová opět úspěšně zasahuje do vyšetřování vraždy k nemalé libosti milence komisaře Tvrdíka. Slupla jsem jako malinu, podobně jako ostatní 3 knihy série, ty další bohužel v knihovně nemají. Doporučuji i pro černý humor v podobě imaginárních rozhovorù s babičkou a jejim prknem ve vaně...

knihovniceS
knihovniceS
12.05.2023 3 z 5

Kdo maže, ten jede
Jednoduché čtení, oddechovka, zmatek v postavách, tentokrát jsem se nemohla začíst ... Jsem zklamaná, dávám 3 hvězdy. Ale přečtěte si příběh sami, třeba váš názor bude jiný.

marlowe
marlowe
26.04.2023 2 z 5

S čím jsem byl nespokojen?

1) Nepřehledné a matoucí.
2) Při "dělání humoru" je až příliš často tlačeno na pilu.
3) I humoristický román musí mít logickou, uvěřitelnou kostru.
4) Zařadit do románu nadlimitní počet osob si mohou dovolit jenom ti autoři, kteří zvládnou od sebe jednotlivé postavy odlišit natolik (popisem, charakteristikou jejich činnosti, mluvou ap.), že se v nich čtenář dokáže bez problémů orientovat. Mně se jednotlivé postavy, díky jejich plochosti, nejenom pletly (zvláště když se z dialogů stávaly "mnohology", kde se do hovoru chaoticky zapojovalo více lidí), ale u řady figur jsem vlastně ani nepochopil důvod jejich literární existence.
5) Nadbytečnou ("nevyžádanou") obhroublost v dialozích i popisech jsem vnímal jako škrábance na vinylové desce.

perlas.ps
perlas.ps
25.02.2023 5 z 5

Josefina Divíšková a komisař Tvrdík mě prostě baví. Třetí kniha a pokaždé se dost nasměju. Highlight pro mě byla tentokrát Miroslava a její chování ke "Kájovi".

Johny_H.
Johny_H.
24.11.2022 4 z 5

Dost povedený díl. Akorát se hůře orientuje v postavách. Tak musím strhnout jednu hvězdu.

Kackac77
Kackac77
12.10.2022 4 z 5

Poslouchalo se to opět dobře, předešlé dvě knížky mi ale připadaly o něco lepší. Ne zase tak moc, aby mě to ohradilo od dalšího dílu.

janina66
janina66
18.09.2022 4 z 5

Opět jsem se bavila, někdy i nahlas. Ovšem předešlé knihy se mi líbily více.

Sigurd_Lesandi
Sigurd_Lesandi
04.09.2022 3 z 5

S Josefínou jsem měl první zkušenost letos na jaře a ihned mě uchvátila její svérázná a zábavná osobnost a odlehčení celého příběhu. Jako předešlé díly, tak i tento se stále veze na příjemné vlně detektivní komedie.
Hned na začátku jste vhozeni do prostředí mlýna, kde se celý příběh odehrával, a kde se taky pohybuje hodně postav. Tady jsem se místy začal trochu ztrácet. Hodně jmen, hodně příjmení a všichni se pořád pohybovali tak rychle, že bylo náročné, ujasnit si, kdo je kdo. Nakonec jsem se nějak chytl, ale hned to tedy nebylo.
V příběhu mi oproti minulým dílům taky něco chybělo. Pořád to byla fajn oddechovka, ale celé to působilo krapet zpomaleně. Je jasné, že za to zčásti může i prostředí, které nedávalo tolik možností, ale místy se až moc určité motivy opakovali a bylo vidět, že autorce poměrně rychle došly nápady.
Konec byl fajn. Nechci tvrdit, že to bylo něco světoborného, ale k celkovému vystavění knihy se to hodilo a já osobně to neodhadl.
Suma sumárum mohu říct, že pokud hledáte nějaké oddechové čtení či poslech, tak vám i tento díl mohu doporučit, ovšem oproti minulým dílům, a i detektivkám takovým, je to slabší.

moničina
moničina
31.08.2022 3 z 5

Prvý diel Kdo inému jamu kope ma vobec nenadchla. Ale keďže som dostala 4 knihy do daru, rozhodla som si prečítať ďalší diel. A dobre som urobila. Táto kniha je vtipná, moc sa mi páči uzavretá spoločnosť a výborný ironicky opis jednotlivých osôb. A zasnežená krajina, lyžovanie, neschopne lyžiarske duo Jozefína a jej svagor. Kriminálna zápletka je o ničom, záver slabší, ale knihu som poňala ako takú vtipnú sondu do uzavretej spoločnosti svojskych ľudí. Autorka sa vyrazne zlepšila oproti prvej absolútne nevydarenej knihe. Jedine, čo ma nezaujalo a čo ma nudí bola nezáživná a umelo posobiaca hlavná postava. A chémia medzi nou a komisárom opäť absolútne nefungovala. Autorka by mohla úplne vynechať to milenecke čudo a venovať sa len tej spoločnosti. Túto knihu si nechám a neskončí v knižnej búdke.

katallinka
katallinka
30.07.2022 4 z 5

Třetí kniha za jeden týden od autorky, tam moc mě to baví. Tentokrát jsem se malinko ztrácela v množství postav, ale stále mě baví Josefínino zasahování téměř do všeho a její smysl pro humor.

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
13.06.2022 3 z 5

Taková variace na známé téma: omezený počet lidí v uzavřeném prostoru a stane se vražda. Kdo je pachatel? Zahradník tentokrát chybí, tak kdo to bude?
Za mě první díl stále zůstává nepřekonaný.

Acnaj
Acnaj
29.05.2022 3 z 5

Tato kniha mi v sérii přišla zatím nejslabší, ale i tak jsem si u ní odpočinula...

Ternem
Ternem
02.04.2022 1 z 5

Musím říct, že mě kniha i Josefína zklamala. Marně jsem v ní hledala aspoň tu vtipnost. Byla to za mě nuda a to jsem poslouchala audioknihu, která měla díky paní interpretce alespoň jiskru v hlasu. Zachránili to občas i Josefíniny příbuzní, ale tím to bohužel končí.

harena
harena
20.12.2021 5 z 5

Opět vtipné čtení, bavilo mě, jak se střelená Josefína nedá odradit a s nadšením pátrá po vrahovi nebo po vrazích, i když několikrát se zdálo, že má namále. Krátké kapitoly, příběh běží kupředu bez zastavení a odbočování, chvíli nás drží v napětí a chvíli se hlavně bavíme. Mně se tento díl líbil a těším se na další.

Amneris
Amneris
03.12.2021 3 z 5

Na další knížku o Josefíně Divíškové jsem se moc těšila, ale tentokrát jsem trošku zklamaná. Nevím, zda to bylo tím prostředím, kde se stal zločin nebo zbytečným množstvím postav, které v ději akorát dělaly nepořádek a neměly se samotným zločinem nic společného... Pevně doufám, že další díly budou zase jako ty předchozí.

renefer
renefer
08.11.2021 3 z 5

Nebylo to špatné, některé scény byly docela vtipné ale občas mi přišlo, že se autorka snaží tam ten humor protlačit za každou cenu.

Placka007
Placka007
06.10.2021 5 z 5

Pro mne naprosto úžasná oddechovka. Černý humor, rady babičky, ... čte se to samo. Moje třetí kniha této série a opět nezklamala.

jaroiva
jaroiva
03.10.2021 2 z 5

Druhý pokus o setkání s Josefínou. Tentokrát jsem zkusila audioknihu, ale ani ta mě nenadchla. Příběh ani styl mi nepřipadal zajímavý a navíc to zabila afektovaná interpretace a špatná technická kvalita audioknihy (rušilo mě například mlaskání Z. Žádníkové). Tentokrát nedoporučuji audioknihu, možná samotná kniha by mohla být o chloupek lepší, ale nemyslím, že o hvězdičku.

Katka2382
Katka2382
13.07.2021 5 z 5

Další skvělé setkání s Pepíkem.Parádní letní čtení.

Nymfadora.T.
Nymfadora.T.
26.06.2021 4 z 5

Moje první setkání s Josefínou, moc příjemné čtení, fajn oddechovka, těším se na další.

Buchtičkajani
Buchtičkajani
31.05.2021 4 z 5

Opět vtipné čtení , tentokrát je to už trochu víc detektivka. Josefina zase nezklamala. Prostě pokud chcete odechovku, doporučuji

lucakuca
lucakuca
23.05.2021 4 z 5

Prej že, rejže! :-)
Tak to už se blížilo trošku k detektivním výšinám jisté klasiky Mord v asiapendolínu od A. Christie. Hromada lidí na jednom místě a spousta nevyřešeného. Pepík zase jinak. Fajn čtení!

OldřichHanton
OldřichHanton
14.05.2021 5 z 5

Doposloucháno. Není snad větší detektivní klišé, než vyšetřoval, který díky vánici náhodou uvízne v horském hotelu a než ho vyprostí, stihne se tam stát vražda, kterou samozřejmě vyřeší. I přesto mě tahle česká detektivka velmi potěšila, protože podle mě tady všechno správně zapadlo na své místo. I když se jedná o vědomou poctu klasickým anglickým detektivkám, povedlo se autorce hezky vystihnout české reálie. Zápletka je samozřejmě nadsazená, ale ještě realistická. Hlavní hrdinka sympatická a humor vtipný.
Shrnuto, Kdo maže ten jede pro mě bylo velmi příjemné překvapení a už se těším na nějaký další díl.

Tevik
Tevik
17.04.2021 5 z 5

Další povedená detektivka.

Honzin
Honzin
14.04.2021 4 z 5

Tak to je mazec. V závěru knihy mi komisař Tvrdík připomínal Bob Saint-Clara (Jean-Paul Belmonda) z filmu Muž z Acapulca. Autorka si komisaře opravdu "vychutnala".
V "Kdo jinému jámu kopá" a "Komu straší ve věži" jsem dal 5*, tak teď jen 4*, abych to trošku zprůměroval :-).
To ale neznamená, že se netěším na další Josefíniny kousky, ba právě naopak :-).

dagmar5477
dagmar5477
11.03.2021 5 z 5

Opět povedená kniha.

Vesmich
Vesmich
16.01.2021 5 z 5

Učitelka Josefína nemááá nikdy ústa línááá lalalala, to se v tomto případě přímo nabízelo si zanotovat. Mnohokrát jsem se usmála, mnohokrát pobavila, pachatele dokonce i odhalila a ještě si s nimi lednově zaběžkovala. Takže paráda.

anezur33
anezur33
14.01.2021 4 z 5

Odlehčená kriminálka