sarka45 sarka45 komentáře u knih

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Ano, tak tohle byl můj oblíbený Peter May. Jeho čínské knihy se mi nelíbí, jako kdyby je psal jiný člověk, ale toto je přesně můj šálek kávy. A ve spojení s uhrančivým hlasem pana Jiřího Dvořáka v audioknize je to velice příjemný zážitek.

17.08.2018 5 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Pěkná kniha plná velice užitečných informací. Pan profesor Kolář nám v ní odkrývá souvislosti mezi tělem a duší, mezi bolestí a její příčinou, mezi relaxací a regenerací, vyjadřuje se k zásadním otázkám nejen medicínským, ale společenským, k dětskému vývoji i umírání, ke sportu rekreačnímu i vrcholovému a pohybu vůbec. Teoretické informace pro laika někdy těžko pochopitelné doplňuje spoustou zajímavých příkladů ze své praxe, aby byly více srozumitelné. Pana profesora si velice vážím a tato kniha můj názor jen potvrdila. Přinesla mi spoustu témat k zamyšlení. Určitě se k ní někdy vrátím.

09.08.2018 5 z 5

Krásná kniha, krásný jazyk, silný příběh. Všichni by takové knihy měli číst, aby si uvědomili, co je v životě důležité a nikdy nezapomněli.

04.08.2018 5 z 5

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Miluji ten film, takže jsem si nemohla nechat ujít audioknihu. I když film znám notoricky, stejně mě kniha bavila. Interpretace byla výborná. ale já přesto před očima viděla skvělého pana Abrháma a Libušku Šafránkovou. Příjemné letní čtení.

03.08.2018 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Tak toto bylo pro mne veliké zklamání. Jsem velice ráda, že toto nebyla první kniha od tohoto autora, protože bych si asi žádnou další nepřečetla. Takhle aspoň vím, že jsou některé jeho knihy naprosto úžasné, ale tato k nim pro mne bohužel nepatří. Jediné pozitivum pro mne bylo, že jsem se dozvěděla něco o čínském způsobu života a smýšlení.

30.07.2018 2 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Tato knížka se mi líbila už jako dítěti, tehdy jsem jí vnímala jako takovou pohádku. Pohádkou pro mne zůstala i dnes a je to krásná pohádka. Přenese člověka do starých časů, kdy čas plynul pomaleji a lidé k sobě měli mnohem blíž. Paní Božena Němcová líčí události a prostředí laskavě a mile, i když ne vždy jde o věci veselé. V současné generaci asi Babička nenajde mnoho nadšených čtenářů, nepasuje mezi akční "bestselery", ale pro mne zaujímá přední místo mezi mými oblíbenými knihami.

23.07.2018

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

(audiokniha) Pravda, není to úplně snadné čtení - jazyk je poněkud starobylý, květnatý, ale v podání pana Somra jsem se s ním velice rychle vypořádala a knížku jsem si užila. Dějová linie není příliš komplikovaná, poněkud obtížnější jsou někdy až filozofické konverzace hlavních protagonistů knihy. O čem tedy kniha je? O charakterech obyvatel poklidného městečka Krokovy Vary, jejichž poklidný a stereotypní život rozčeří příjezd akrobata Arnoštka s půvabnou Annou, kteří se stanou pokušením pro všechny hlavní hrdiny knihy. Ukáže se však, že každý patří na své místo, k tomu "svému" životu, kde je svým způsobem šťastný. Samozřejmě jsem se neubránila spojení postav s hrdiny filmu. Bylo to příjemné letní čtení, takové Rozmarné léto :-)

21.07.2018 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

(audiokniha) Nádherný jazyk pana Hrabala, krásná doba, příběhy a obrazy notoricky známé (a některé zcela neznámé) z filmu, hlavní postavy, které si člověk už nikdy nepředstaví jinak než je zahráli skvělí herci jako paní Vašáryová, pan Schmitzer, pan Hanzlík, pan Hrušínský, pan Čepek, to vše povýšeno přednesem paní Bebarové a hudbou a zpěvem pan Havelky a jeho Melody Makers - velice milý a příjemný zážitek, který všem doporučuji.

21.07.2018 5 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Tato kniha mi přinesla obrovskou sumu historických informací stejně jako spoustu témat k zamyšlení. Dala mi nahlédnout do života a myšlení představitelů hlavních náboženství - židů, křesťanů a muslimů. I křesťané zabíjeli ve jménu Boha, ani oni se nebáli zemřít ve Svaté válce, není to výsada muslimů, jak je nám dnes podsouváno. Na jednu stranu náboženství člověku přináší duševní klid, protože není třeba si dělat starosti, když jste v rukou Božích. Na druhou stranu se ale pod záminkou Božího rozhodnutí činí strašné věci bez jakýchkoliv výčitek svědomí. A to ve všech třech náboženstvích.
Navíc se ukázalo, že historie se pořád opakuje, lidé se nemění. Anonymita davu je hrozivá a vede ke strašným skutkům. Za jakékoliv neštěstí je potřeba najít a potrestat viníka, i když s neštěstím třeba nemá vůbec nic společného. Židé mají napříč dějinami nelehký osud. Pokud přináší ostatním blahobyt, jsou tolerováni a někdy i vedeni v úctě. Ale stačí maličkost a celý svět je proti nim.
Velice poučná kniha. Poslouchala jsem audioknihu v dokonalém přednesu pana Aleše Procházky . Neuvěřitelný zážitek.

20.07.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Krásná kniha. Zase jiný pohled na válku. Názorná ukázka, že ve válce nakonec trpí úplně každý. Okupanti i napadení, osvoboditelé, vojáci i civilisté, děti, staří, prostě všichni. Takovéhle knihy by měli číst všichni, aby na to nikdy nezapomněli. Aby si nenechali od nikoho věšet bulíky na nos. Protože následky pak nesou všichni. Jako hlavní hrdinové této knihy - mladá slepá dívka a nevinný chlapec toužící po vzdělání.

11.07.2018 5 z 5

Úspěšný obchodní zástupce Úspěšný obchodní zástupce Ladislav Špaček

Pro případné začínající obchodní zástupce, případně pro jakéhokoliv začátečníka v prostředí, kde se vyžaduje nějaký dres code a určitá kultura vystupování, je to neocenitelný pomocník. Sice nepatřím do této skupiny, ale i pro mne byla kniha o slušném chování, stolování a oblékání přínosem. Opakování je matka moudrosti :-)

08.07.2018 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Václava Havla si hluboce vážím. Díky této knize jsem se o něm dozvěděla mnoho zajímavých informací, které můj názor rozhodně nezměnily. Není to úplně jednoduché čtení, ale rozhodně stojí za to. Václav Havel byl velice moudrý člověk, který se snažil žít podle morálních zásad, které pro druhé nejsou vždy tak úplně přijatelné, populární či pochopitelné. Díky tomu bohužel neměl zrovna moc šťastný život, i když si ho podle mého názoru určitě zasloužil a já bych mu ho z celého srdce přála. Doufám, že na něj nikdy nezapomeneme.

27.06.2018 5 z 5

Prvootec Prvootec David Vais

Nejsem nastávající matka, natož otec :-) - jsem nastávající babička, ale se zájmem jsem si tuto knihu přečetla, než jsem jí předala našemu synovi - nastávajícímu otci. Vedla mě k tomu zvědavost a také nejistota, co by mohl autor našemu synovi "nabulíkovat" :-). Ale mé obavy se rozplynuly. Napsáno je to stručně, vtipně s nadhledem. Možná by to mohlo nastávající rodiče trošku vyděsit, protože autorovy začátky skutečně nebyly snadné a je potřeba podotknout, že ne vždy je to takové drámo. Na druhou stranu se mi moc líbí autorův přístup k výchově dětí, bála jsem se, aby neprosazoval dnes tak moderní přístup liberální. A ze všeho nejvíc oceňuji takové to morální poslání, co pro něj - jako velice úspěšného businessmana - narození dcery znamenalo, jak posunulo měřítka hodnot. Jak pochopil, co pro něj znamená opravdové štěstí. Osobní názory pana Vaise jsou mi velice blízké a velice si ho za ně vážím. Kniha se mi líbila.

01.06.2018 5 z 5

Cestování – nejlepší životní investice Cestování – nejlepší životní investice Lukáš Kerhart

Nejsem zrovna čtenář z kategorie, pro kterou je kniha učena. Nicméně ji četla moje dcera a velice jí oslovila, tak jsem chtěla vědět, o co jde. Myslím, že to má autor v hlavě srovnané. Osobně si tím prošel a má spoustu zkušeností. Je správné, že uvádí i ty negativní, že se netváří, že je to vždycky snadné a fajn. Upřímně si myslím, že ani když budu chtít sebevíc a snažit se ještě víc, tak třeba svého snu nedosáhnu, protože to prostě není možné (hodně záleží i na talentu, schopnostech). Ale je správné se snažit, nevzdávat se a cestou se mohou objevit jiné šance, pro mě vhodnější. Někdy i cesta může být tím cílem. Takže si myslím, že je dobře, že takováhle kniha vznikla a že mladým lidem ukazuje tuto cestu.

29.05.2018 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velice, velice zajímavá kniha. O odsunu Němců jsem toho moc nevěděla. Jen že proběhl. Holá věta. Nikdy jsem o tom nepřemýšlela, jak proběhl a vlastně kam všichni odešli . A jak se jim potom vedlo. Ani jsem netušila, jak moc bylo Brno německé. A musím říct, že pokud se ke mně tyto informace dostanou touto emotivní formou, nikdy už na ně nezapomenu. Moc pěkně zpracováno. Bohatý jazyk, rozsáhlé vědomosti. Hodně mě ta kniha zasáhla. Nutila se zamyslet nad souvislostmi. Měli by si jí přečíst všichni. Aby nezapomněli...

24.05.2018 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Krásné završení trilogie. Pan May opět nezklamal. Zajímavý příběh, drsné prostředí, střídání současnosti s retrospektivou, propracované charaktery, nečekané rozuzlení. To vše povýšeno úžasným zpracováním v audioknize se skvělým Jiřím Dvořákem. Nezapomenutelný zážitek.

10.05.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Připojuji se k nadšeným komentářům k této knize. Pan Orwell byl velice chytrý pán. Poučení z ní je jasné, ale také z ní vyplývá, že bohužel ne pro každého. Protože na naší farmě jsou přeci všechna zvířata - tedy třeba i ovce. Takže hlavně pracujme lépe a radostněji ...

02.05.2018 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Knihy pana Petera Maye se mi moc líbí. Zajímavé prostředí i lidé, zajímavé přechody v čase, zápletka, drsné osudy hrdinů, kteří nejsou černobílí, a které nemůžeme za jejich činy soudit, protože jsou ovlivněni tím, čím si prošli, krásný jazyk. A to vše povýšeno k dokonalosti interpretací pana Jiřího Dvořáka. Všem vřele doporučuji.

02.05.2018 5 z 5

Skála Skála Peter May

Tak tato kniha se mi velice líbila a jistě si přečtu i další od tohoto autora. Líbí se mi jeho jazyk, forma příběhu, atmosféra, propracované charaktery osob. Bavilo mě, jak nás autor nechává napřeskáčku nahlédnout do historie a tak nás po střípcích seznamuje s těžkým osudem hlavního hrdiny. Velice zajímavé bylo i nahlédnutí do těžkého života na Skotském ostrově Lewis, pro nás vcelku nepředstavitelného. Země bez lesů? Strašná představa. Možná někomu může přijít příliš podrobné a zbytečně rozvleklé popisování lovu ptáků na Skále, ale vlastně do příběhu patří, protože jasně vystihuje charaktery těch, kdo to každoročně vydrží, a tím vysvětluje, že se mohlo stát, to, co se stalo. Poslouchala jsem jako audioknihu v podání pana Jiřího Dvořáka a všem doporučuji, je to nádherné zpracování.

23.04.2018 5 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Pana Vondrušku mám ráda a i když chrlí knihy jak na běžícím pásmu, tak jsem zatím nikdy nebyla zklamaná. Historické znalosti nemám, takže mě nepobuřují drobné faktické nesrovnalosti. :-) Čte se velice hezky, žádné zbytečné filosofování, žádná zbytečná "vata", známé reálie, prostě pohodové čtení.

16.04.2018 4 z 5