Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Novela patří k tomu nejlepšímu, co autor napsal. Ztvárnění příběhu nevinného děvčete, které má odvahu pomstít se za své pokoření, se dostalo mnoha ocenění včetně nominace na nejprestižnější americkou literární cenu.

Nejnovější vydání je doplněno rozborem Lustigova díla od M. Bauera.

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/370/modlitba-pro-katerin-370.jpg 4.11573
Novely, Literatura česká
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Kniha Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

markéta783

Strašně smutná, až skoro děsivá knížka o tom, čeho jsou schopny lidské bytosti. Od začátku je vám jasné, že to špatně dopadne, ale stále doufáte, že to snad ani není možné. Hrozné je, že kniha popisuje skutečný příběh jedné mladé a krásné dívky až do hořkého konce.

Twinny

Zajímavý příběh, vykreslující manipulaci a touhu přežít. Autor podává svědectví o praktikách a nelidskosti tehdejšího SS. Bohužel se mi to moc dobře nečetlo.

Kopta

Dílo, které se táhne jak zima v horách. Má jednoznačně co sdělit. Vypráví neznámý skutečný příběh, však takovou těžkou a nepříliš jednoduchou formou, že se vím do toho tolik nechce. Ač jde o krátkou záležitost, je toho v ní více než dost. Ale nemusí vždycky jít o jasně podanou záležitost. A to je velká škoda.

vendysantos

Skvěle napsaná kniha s výbornou zápletkou, četla se mi moc dobře a přitom jsem se bála konce. To je ten typ knihy, kdy člověk tuší, že špatně skončí a přece jenom doufá, že to tak nebude.

1.Agness

Upřímně mě překvapuje, kolika lidem se tu kniha dobře četla. O knize nemůžu říct, že se mi líbila a vím, že se k ní už nikdy nevrátím. Kniha je totiž dokonalá. Lustig tak uvěřitelně a živě dokázal vystihnout hrůzy páchané na Židech, působí na smysly čtenáře, detailně popisuje pachy a zvuky... tak dokonale, že se čtenáři dělá špatně, a také proto jsem knihu nejdřív odložila. Jsem ale ráda, že jsem ji pak zvládla vzít do ruky ještě jednou a dočíst až do konce. Tahle četba by měla být povinná pro všechny, aby se nezapomínalo, čeho všeho je člověk schopen a aby se nebagatelizovaly hrůzy páchané na lidech. A čemu se zoufalý člověk snaží věřit v bezvýchodné situaci. Jsme přece lidi, že...

marvarid

Děsivé a přitom dokonalé, bála jsem se obrátit každou stránku, i když jsem věděla, co na té další najdu. Bylo mi špatně od žaludku, a přesto jsem musela číst dál. Nikdy nevěřte nikomu, kdo se vám upřeně dívá do očí, i kdybyste sebevíc chtěli, aby říkal pravdu.

E_Lan
22.12.2018

Děsivě skutečné dílo z otřesné doby. Příčíst něco takového je asi povinností kam až zrůdnost lidského myšlení může zajít. Čtenář stejně jako hlavní protagonisté od začátku doufá, že tento příběh může mít snad jen trochu dobrý konec a je tak stejně naivní jako ti, o kterých čte. Jen je třeba se připravit na pořádnou depresi.

anna0480
22.11.2018

Lustig je podle mého názoru autor na čtení těžší, už jednou jsem se od něj pokoušela číst knihu a to konkrétně Collete z Antverp. Zkoušela jsem to dokonce několikrát, ale pokaždé jsem knihu odložila. Člověk se u jeho knih musí opravdu namáhat, aby udržel pozornost a zvládal jeho myšlenkové pochody.
Modlitbu pro Kateřinu Horovitzovou jsem ale zvládla. Možná to bylo tím, že má kniha jen necelých 130 stran, možná tím, že jde údajně o klasiku, kterou by si měl přečíst každý z nás.
Ale že by mě kniha kdoví jak bavila, to se bohužel říct nedá. Tématika holocaustu mě jinak opravdu zajímá a na toto téma jsem přečetla už hodně knih, ale tahle z nich byla podle mého názoru snad úplně nejslabší. Neseděl mi styl psaní, příliš dlouhé odstavce, celá kniha je rozdělena jen na tři kapitoly. V knize se krom peněz a otázky dalšího vypsaného šeku nic jiného neřeší. Chápu, že to má poukazovat na fakt, že v této době člověku peníze ani sociální postavení nepomohly, ale mám takový dojem, že by to v knize nemuselo být zmiňováno až tak moc, téměř na každé (druhé) straně. Navíc je člověku už tak od půlky jasné, jak to s touto židovskou skupinou dopadne.
Celkový dojem z knihy vylepšil snad už jen zvrat na konci, ale i tak mi kniha přišla nesnesitelně nudná a nezáživná. Přečteno, ale s vypětím všech sil.

Skalara
19.11.2018

Povinná četba. Můj šálek kávy to zrovna není, ale kniha se čte sama...

katushah
06.11.2018

Klasika, která nezestárne.

Petulla72
23.10.2018

Krásně vystihuje moc nacistů a strach židů. Z čtení díla mrazí, ale rozhodně si nesmíme myslet, že takové "hrdinství" jaké ukázala Kateřina bylo normální to ne. A to je jeden z důvodů, proč se o tomto díle a této ženě (která skutečně žila a skutečně dozorce zastřelila) stále mluví.

Ronnie68
20.10.2018

Kniha byla zajímavým ohlédnutím, jak se lidé mohou chovat za války ... hlavně mě zaráželo, že židé až do poslední chvíle věřili, že si zachrání život a přitom Němcům šlo jen o jejich tučná konta ... mělo to spád a četlo se to dobře ..

Sofós
14.10.2018

Příběh odvážně židovské dívky v období holocaustu. Stala se součástí skupiny Židů, se kterou měli nacisté své úmysly. Čtenář vytuší, co se má stát a jen z hrůzou sleduje nevyhnutelné. Svým způsobem není jednoduché knihu číst. Příběh je velmi emotivní, skličující, nepochopitelný. Přesto všechno se mi kniha velmi líbila a doporučuji k přečteni.

patrik0816
03.10.2018

Jedna z knih, která má sice velkou literární hodnotu, ale ještě větší historickou a morální. Při čtení se člověku dělá fyzicky špatně, ale je potřeba si přečíst i tyto nepěkné věci, ať ví, jaké zlo jsou lidé schopni páchat.

MakiMel
12.09.2018

Vrchol české literární tvorby s tematikou války. Hrůzný příběh, od jehož počátku již čtenář tuší, kudy se bude ubírat, a jen s hrůzou sleduje, jak se jeho prognóza plní až do "černého" hořkého konce. Ačkoli je to úzká kniha, musela jsem se k ní hodněkrát vracet, ale to tím tématem. Ztvárnění skutečnosti je fascinující.

Petronela1991
31.08.2018

Přečteno v rámci povinné četby k maturitě. Moc se mi líbila.

L.Helena
26.08.2018

Vůbec nevím, jak hodnotit. Určitě je to významné dílo, jak závažností tématu, samotným příběhem, tak i jazykem provedení. Ale! Pro mě byl ten styl psaní až moc umělecký, nesedla mi ta šroubovitá souvětí, skladba slov a květnaté popisy, takže jsem se vůbec nemohla začíst. Snad do poloviny knihy jsem vůbec nevěděla o co jde (a to jsem se asi na straně 35 vrátila zpět na začátek a četla znovu, abych pochopila, co mi uniklo). Teprve po přečtení anotace na přebalu, jsem pochopila. Ani popis klíčové závěrečné scény na mě nepůsobil natolik dramaticky, jak by si závažnost situace asi zasloužila.
Promiňte, pane Lustigu, ale bohužel se nepřipojuji k ostatním nadšeným komentářům.

sarka45
04.08.2018

Krásná kniha, krásný jazyk, silný příběh. Všichni by takové knihy měli číst, aby si uvědomili, co je v životě důležité a nikdy nezapomněli.

AllyKumari
18.07.2018

Lži, lži až do samého konce.... Opět trochu jiný pohled na temné téma holocaustu.

simonit
13.07.2018

Krásně napsaná knížka...ukazuje nám hrůzy, které se děly za druhé světové války v polských koncentračních táborech...

Lethania
02.07.2018

Úžasná knížka, která popisuje sadistické nacistické Němce a utrpení židovských obyvatel. Knihu jsem měla za pár hodin přečtenou. Autorka skutečně vykresluje brutalitu Němců vůči Židům, kdy si člověk říká, proč se to vlastně dělo a jestli jsou lidská monstra skutečná. Doporučuji.

Maevie
01.07.2018

Lustig dokázal na několika málo stránkách vykreslit příběh holocaustu se vším, co najdeme i v mnohem rozsáhlejších dílech - v krutosti se vyžívajícími nacisty i obyčejnými Židy, kteří se zdráhají pohlédnout pravdě do očí a zoufale lpí na každičké naději, že se jim podaří přežít.

LiKa00
08.06.2018

Skvělá knížka. Moc dobře se mi četla a ráda jsem se k ní vracela. Knížky o druhé světové válce jsou velmi zajímavé. Je až zdrcující co vše se dělo a jak s lidmi zacházeli jako s kusem hadru.

Capkomi
30.05.2018

Tuto knihu jsem četla již podruhé a opět mě dostala. Myslím, že si ji ráda přečtu i potřetí a do povinné četby patří, vyjadřuje jen základ toho, co se vlastně dělo.

jengibre
09.05.2018

Knihy s tematikou holocaustu mám ráda a často je vyhledávám, ale tato na mě bohužel moc nezapůsobila. Potenciál má sice velký, ale nečetla se mi dobře a musela jsem se dost snažit, abych udržela pozornost. Jedna pasáž se mi však hluboce vryla do paměti a zůstane mi v ní ještě hodně dlouho.

„Jeho oči opakovaly, že tento popel bude nezničitelný a nesmazatelný: neshoří, protože už je sám zbytkem ohně, nezledoví, jen se promísí se sněhem a ledem, a nevyschne žárem slunce, protože už nelze vyschnout nad popel; nikdo z živých mu nebude moci nikam utéci; bude obsažen v mléku, které budou pít ještě nenarozená batolata, i v prsu, který jim jejich matky podají; zůstane v květinách, které se rozvinou ze svých lodyh, i v pylu, jímž je opylí včely; bude i v hlubinách země, kde se teprve mění zetlelé lesy v uhlí, a v nebeských výších, kde každý pohled lidských očí, znásobených teleskopem, narazí na nezbadatelný obal, kroužící kolem celého tohoto červivého pozemského jablka, v pohledu a dechu každého člověka; a kdo si napříště položí dotaz, z jakých látek je vzduch, který dýchá, bude povinen vzít v potaz tento popel; bude obsažen v knihách, jež nejsou ještě napsány, v končinách, kam ještě nevkročila lidská noha; nikdo se ho nezbaví; bude to dotěrný i laskavý popel z mrtvých, kteří zahynuli bez viny.„

K@REL
06.05.2018

Ze začátku jsem měl trošku zmatek v tom, kde se příběh odehrává a kdo je kdo...ale potom už se to četlo rychle.

zdenek118
02.05.2018

Smutný příběh s tragickým koncem židovských obchodníků v koncentačním táboře a hrdinské chování hezké židovky Kateřiny za druhé světové války mě velmi zaujal. Kafka v něm barvitě popsal cynický a bezohledný nacismus v otázce konečného řešení židovské otázky. Autorův zvláštní způsob vyprávění příběhu s dlouhými odstavci mě však tolik neoslovil.

Alysa
01.05.2018

Příběh je to sice smutný, ale autorův styl psaní mě bohužel vůbec neoslovil.

Corly
27.04.2018

Přečteno také díky povinné maturitní četbě, jinak bych nedočetla...Ne kvůli příběhu, byl silný až moc a opravdu mně znovu ukázal, jak jsme vlastně šťastní v dnešní době....ale vydržet Brenského....to dalo zabrat....!

Dagros
12.04.2018

Četla jsem v rámci povinné četby k maturitě a knížka se mi líbila.