Sansli Sansli komentáře u knih

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Po skvělém první dílu jsem se upřímně dost těšila na pokračování. A tak hned jak jsem zavřela první knihu, musela jsem ihned otevřít tu druhou a pustit se do dalšího případu. Nebudu tady rozepisovat o čem to je. Každý kdo četl ví, a snad se mnou bude i souhlasit, že tohle bylo skvělé od začátku až do konce. Napínavé a tak skvěle napsané... až tak, že knihu jsem měla problém odložit a občas jsem i zapomínala vystoupit na správné zastávce:) A ten konec? Rozhodně překvapivý a rozhodně pro všechny zasloužený. Něco mě překvapilo, něco jsem čekala, že to asi takhle nějak bude, ale hlavní je, že s Tilly a Poem se vážně nenudíte, autor vám to prostě nedovolí:)
No, jsem fakt ráda, že na třetí díl nemusím čekat.

01.09.2022 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Tohle je typ knihy, který bych si sama od sebe nezvolila. V knihkupectví bych prošla kolem a ani bych se nezastavila. Jenže pak jednou kupujete dárek pro fanouška thrillerů, a musíte prostě myslet jinak a položit si otázku: "Co by se mu tak mohlo líbit?"
Ze všech možností jsem nakonec vybrala tuhle knihu, ne kvůli příběhu, ale kvůli komentářům, které jsem zde pročítala a ve kterých se objevovalo pořád dokola "skvělá dvojice vyšetřovatelů". A ono je to tak. A to nemám z druhé ruky. Nakonec, světe div se, jsem se nechala přesvědčit a knihu si sama přečetla a ústřední dvojici jsem nadobro propadla. Takže teď ať už autor přijde s čímkoli, i když tam bude jedna mrtvola za druhou... prostě neodolám. Tilly a Poe jsou tak dobří, že každá stránka za to prostě stojí. Takže rada ode mne - nenechte se odradit, udělali byste hroznou chybu:)

01.09.2022 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Opět naprosto dokonalé. Tohle se tak skvěle poslouchá:) Je tam naprosto všechno, co mám na příbězích ráda. Akce se míchá s pohledem do soukromí hrdinů, a my se zase dozvídáme o trochu víc o jejich minulosti. A vlastně mnohem víc, protože mezi Strikem a Robin se už rozvíjí přátelský vztah - už to není jen zaměstnanec a zaměstnavatel, ale vytváří si mezi nimi neviditelná pouta, která ovšem také začínají narážet na první neshody. Je tu skvěle vidět, že porozumět tomu druhému je prostě někdy dost obtížné a dá to dost práce, když chcete aby to fungovalo.
Příběh opět skvělý, napínavý až do konce:) Jednoznačně perfektní díl.

25.08.2022 5 z 5

Video s Ježíšem Video s Ježíšem Andreas Eschbach

Upřímně se přiznám, že se mi to líbilo. Četla jsem knihu už podruhé, protože jsem se prostě potřebovala přesvědčit, že se mi to bude líbit stejně jako před těmi x lety, kdy jsem knihou byla absolutně nadšená. No a... jo. Pořád je to stejně dobré. Možná bych přidala, že chvílemi to bylo opravdu rozvláčné, ale mě to vážně nevadilo. Mám ráda, když se v příbězích střídá akce s kapitolami, ve kterých se můžeme dozvědět víc třeba o postavách nebo prostředí. To je pro mě správně namíchaný příběh, který nenudí.
Bylo to originální, dobrodružné, napínavé... takže opravdu nemám nač si stěžovat:)

09.08.2022 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

I když tohle je v pořadí druhý případ inspektora Bergmana, tak pro mě to byl vlastně poslední příběh. Všechny jsem četla nebo převážně poslouchala na přeskáčku a všechny byly skvělé. Je jedno, kde se příběhy odehrávají, jestli u nás nebo v cizině, vždycky mě autorka dokázala zaujmout a tuhle sérii detektivních příběhů považuji za jednu z nejlepších:)
Kdybych si měla vybrat, který případ byl ten nej, tak bych řekla, že právě tento. Přece jen to prostředí nekonečného seriálu, zákulisní intriky a složitě propletené vztahy... všichni jsou podezřelí a vyšetřovatelé se opravdu zapotí, než vše správně rozluští. Tohle si určitě přečtěte, zklamaní rozhodně nebudete:)

05.08.2022 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Tohle bylo skvělý. Možná, že kdybych knihu měla číst, tak bych své nadšení trochu přehodnotila, ale protože jsem příběh poslouchala jako audioverzi, tak to prostě nemělo chybu. Bylo to zajímavé, napínavé, a hlavně výborně vyprávěné.
Kdybych už měla napsat nějaké výhrady, tak by to byl asi konec. Celou knihu si totiž pokládám jednoduchou otázku: "Proč?" Jaký je ten důvod, proč byl Jacques Gaillard zavražděn takovým způsobem? No a pak se to dozvím a říkám si - opravdu?
Jinak ale bezvadný. Postupné pátrání a hledání dalších indicií mě moc bavilo, k čemuž přispívali i skvělé postavy. Do dalšího příběhu se rozhodně pustím:)

05.08.2022 4 z 5

Trochu jiná slečna Bridgertonová Trochu jiná slečna Bridgertonová Julia Quinn

Po nadšených doporučeních, že tohle je asi nejlepší díl z prequelů Bridgertonových jsem trochu čekala něco víc, ale vzhledem k tomu, že tohle je vlastně můj první přečtený prequelový díl z této série, tak to vlastně nemohu zatím úplně posoudit.
Zklamaná jsem ale ani tentokrát nebyla. Ono to vlastně ani nejde:) Tentokrát bylo moc příjemné podívat se s hlavními hrdiny jinam než do konvencemi svázané staré dobré Anglie. Prostředí lodi a Portugalsko bylo příjemným osvěžením a Poppy a Andrew neměli chybu. Ty jejich rozhovory, výměny názorů a popichování jsou opravdu tím nejlepším z celého příběhu.
Tak co ještě dodat. Opravdu mě to spletité propletení příbuzenských vztahů navnadilo pro přečtení dalších příběhů. I když upřímně přiznávám, že jsem se nejprve nechtěla už do dalších pouštět, protože koho baví číst pořád dokola téměř to samé? Ale na druhou stranu, pokud si chcete někdy odpočinout, tak se tyhle příběhy opravdu hodí.

28.07.2022 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Druhý díl série a opět jsem měla možnost poslouchat jako audioverzi, a i díky tomu má tahle část ode mně pět hvězdiček:) Ale... musím přiznat, že příběh se mi tentokrát moc - no nechci říct nelíbil, ale prostě chvílemi jsem měla problémy poslouchat ty hrozné popisy z Quinovi knihy, to bylo vážně psycho - no prostě, nechytlo mě to tolik. A i když vyšetřování a hledání útržků jak složit tenhle zapeklitý případ bylo nakonec fajn, to hlavní, proč jsem to poslouchala a doposlouchala bylo, že jsme zase měli možnost Robin a Strika poznat o trochu blíž. Hrozně mě totiž baví, když můžeme sledovat, jak se poznávají a snaží se jeden druhému rozumět (a že to je někdy oříšek:)
Tentokrát však musím připustit, že část knihy, která se věnuje osobním stránkám hlavních postav a jejich soukromí, je za mě o trochu lepší... ale to neznamená, že bych ji poslouchala naposled.

28.07.2022 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Co k tomuhle dodat. Pokud jste se stejně jako já nechali přesvědčit oslavnými názory na tuhle knihu, tak pravděpodobně zklamaní nebudete. Po pravdě na téhle knížce jsem si v podstatě zamilovala úplně všechno - od krásného prostředí, přes úžasnou atmosféru až k nezapomenutelným hlavním postavám, u kterých si nebudete muset vůbec pokládat otázku jestli jsou vám sympatičtí a máte je rádi, protože... no jednoduše je budete milovat. A nejsou to jen Peter a Tove, ale vystupuje tu spousta dalších postav, bez kterých by příběh nebyl tím, čím je.
Dalším důvodem (pro mě dost podstatným), proč jsem byla a jsem z příběhu tak nadšená je fakt, že tohle je další důkaz, že severská detektivka nemusí být jen příběhem, kde se postupně kupí jedna mrtvola za druhou, kde je hlavní hrdina citově poznamenaný hrdina se spoustou problémů, které ho pomalu táhnou ke dnu... ne, tady je vidět, že to jde i jinak a upřímně díky za to:)

26.07.2022 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Tohle je pro mě srdeční záležitost. Musím přiznat, že prostě jsem fanouškem téhle série a dvojice i jejich příběhy mě opravdu neskonale baví. A to je důvod, proč se k příběhům opakovaně vracím. Než jsem objevila audioverzi, tak jsem si tuhle knihu přečetla a i když mi nakonec bylo divné, kdo byl pachatelem, tak jsem přesto byla nadšená.
Nyní jsem knihu jsem poslouchala už potřetí a s každým dalším poslechem je to lepší a lepší a i když mi stále občas něco přijde nelogické, tak už to v podstatě neřeším. Nechávám se vést příběhem a užívám si skvěle napsaný text a dialogy.
Protože vlastně to, čím mě tahle kniha a celá série přitahuje nejvíc, není jen vyšetřování a jednotlivé příběhy, ale postupné budování vztahu mezi Strikem a Robin. To pozvolné boření zdí - od pouhého tolerování se, k budování důvěry, až nakonec k opravdovému osobnímu přátelskému vztahu (tady trochu předbíhám, ale všichni určitě tušíme, že tohle hraje v celé sérii dost důležitou roli:)
Když to shrnu: Dobře se to čte, a ještě líp se to poslouchá. Občas nechybí ani humor a tak mě napadá, co vlastně víc bych si mohla přát?:)

21.07.2022 5 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Musím přiznat, že jsem moc nečekala a tak jsem byla překvapená, jak moc mě to bavilo. Nevím, jestli bych knihu hodnotila stejně, kdybych si ji přečetla v tištěné podobě, ale audioverze byla a je naprosto skvělá a příběh se postupně pěkně rozmotával. Vůbec mi netrvalo dlouho si s hlavní postavou Rebeccou rozumět. Ona byla vážně skvělá, okolnosti ji přinutily vrátit se zpět do rodného města a my společně s ní postupně objevovali, jak těžké vzpomínky má s prostředím spojené. Teda fakt jsem ji chvílemi obdivovala, že se dokázala přinutit a znovu se všem a všemu postavit čelem. Klobouk dolů. Docela tam s nimi všemi její návrat zamával, a podle mě to bylo vše jen a jen zasloužené:)
Rozhodně příjemná detektivka, která volně plyne, ale od které se neodtrhnete, až dokud nedojdete na konec. A ten byl tedy opravdu skvělý.
Další díly určitě nevynechám, kdyby byly zase v audioverzi, tak je to pro mě jasná volba:)

21.07.2022 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Zatím jsem měla možnost ostatní knihy od autorky poslouchat, a i díky tomu jsem si celou sérii zamilovala, protože já klasicky u detektivek nevydržím, vždy listuji a pročítám stránky dopředu, jsem prostě hrozně zvědavá:) A dokud jsem neviděla upoutávku v televizi, tak jsem si myslela, že od autorky mám už vše přečteno, nebo spíš odposloucháno:) No, jenže tuhle knihu jsem si musela přečíst (audioverzi jsem nikde nenašla:( Ale nelituji. Protože upřímně mě takhle série ještě nezklamala. Hlavní vyšetřovatelé v čele s inspektorem Bergmanem vám přirostou k srdci, pak atmosféra a popisy prostředí, lidské povahy a různě propletené vztahy mezi nimi... to všechno dohromady vytváří komplikovanou mozaiku, kdy s každou přečtenou kapitolou si přidáváte další střípek, až vám nakonec vyjde tajenka - kdo je vrah. I když u téhle autorky je opravdu zapeklitě obtížné vše rozluštit.
Příběh byl trochu odlišný od ostatních právě tím, že se pátrá po sériovém vrahovi a díky tomu se vlastně příběh zamotává a vyšetřovatele vede různými komplikovanými cestičkami a motivy. Ale atmosféra, postavy a prostředí je opět skvěle vykreslené a řekla bych, že jde o jeden z nejlepších případů inspektora Bergmana.

05.06.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Pro ty, kteří mají rádi vesmírná dobrodružství a stejně jako já zbožňují Marťana je tohle skoro povinné:) Po Artemis možná budete skeptičtí - i já jsem se trochu bála. Budete se možná ptát, dá se zopakovat ta atmosféra příběhu a humor, které jsou na Marťanovi tak osvěžující? Ale upřímně, nedělejte stejnou chybu jako já, protože vážně to jde!
Po přečtení anotace jsem jako čtenář nebyla moc moudrá a vlastně jsem si nedokázala moc představit, co se tam bude dít. Jasně, člověk se probudí ve vesmíru, jenže nic si nepamatuje; má zachránit svět, ale jak? Vždyť ani neví, jak se jmenuje a kde se nachází... Jenže pak najednou si postupně začne vzpomínat.
A právě tohle jeho rozpomínání pomocí flashbacků, ze kterých se dozvídáme co se stalo a postupně tak skládáme mozaiku událostí, které našeho hrdinu zavedly až sem, patří k nejlepším momentům příběhu. A pak ještě... ale to nebudu prozrazovat, protože o tohle překvapení by neměl být žádný čtenář připraven a k tomu i o spoustu vtipných a dojemných momentů, které se k němu vážou:)
Knihu jsem nečetla, ale poslouchala a byl to úžasný návrat do vesmíru. Ani mi nevadilo, že fyzice ani dalším technickým věcem jsem ne vždy úplně rozuměla:) i tak jsem si to maximálně užila. A ten konec mě opravdu dostal, čekali jste to?

01.06.2022 5 z 5

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

Další Bridgertonovi jsou za mnou a zase musím přiznat, že to nebylo špatné, prostě čtivá a svižná oddechovka. Chvilku jsem si myslela, že to bude za mě lepší než druhý díl "Vikomt, který mě miloval" ale ne. A mě vlastně napadá, jestli důvodem, proč se mi druhý díl líbil úplně nejvíc není také fakt, že jsem ho četla jako první z celé téhle série. Nevěděla jsem tak úplně co se bude dít, neznala jsem postavy a jejich svět... a tím to bylo skvělé, měla jsem možnost vše postupně objevovat:) Jak ale postupně čtete další a další díly, už vás máloco překvapí, protože ať jsou příběhy "odlišné" a hlavní postavou je vždy někdo jiný, základ příběhu zůstává vždy stejný a je pravda, že když to člověk čte takhle hned za sebou, stále častěji mu dochází, že je to v podstatě pořád dokola víceméně to samé.
Přesto nemůžu říct, že by mě příběh Eloise nebavil, vlastně byl jeden z těch zábavnější, a kdybych si měla vybrat část, která mě úplně nadchla a potěšila a kvůli čemu jsem knize vlastně dala druhou šanci, tak by to byl moment, kdy se v příběhu objeví všichni čtyři bratři Bridgertonovi najednou:) Nejlepší část, to rozhodně! S nimi je vždy o zábavu postaráno.

31.05.2022 4 z 5

Alespoň prozatím Alespoň prozatím Amélie Salingerová

Knihu jsem si chtěla přečíst už od chvíle, kdy jsem zjistila o čem je. To téma mě zaujalo, protože každý začátek epidemie prožíval jinak, a mě moc zajímalo, jak to tu bude popsáno. Také jsem podlehla doporučení a skvělým ohlasům na knihu. A je to tak, ta kniha je prostě skvělá. Postavy v čele s Marinou, Jakubem a hlavně Erikou si vás získají a jakmile se začtete, už vám nebude vadit síla knihy nebo poměrně malá písmenka. Doslova jsem zbožňovala každou stránku. Všichni jsou tak opravdový a vše je neskutečně reálné (pocity, vztahy, omyly a nedorozumění, doba koronaviru...), opravdu jsem si znovu připomněla celou tu situaci, jak to bylo těžké, jak jsme měli všichni strach a nevěděli jsme, co bude dál. Zároveň bylo ale skvělé sledovat, že tato těžká situace přispěla k tomu, že se Marina a Jakub mohli najít, vzájemně se lépe poznat a zamilovat. Protože co by s nimi bylo nebýt té pandemie...

25.05.2022 5 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Velkou předností téhle série jsou svižné a skvěle napsané dialogy. Pošťuchování sourozenců Bridgertonových prostě nepřestává bavit, ani když je příběh knihy trochu slabší. Tady, naštěstí se to nestalo. Kniha mě bavila mnohem víc než předchozí "Nevhodný návrh". A co mě potěšilo nejvíc, je to i vtipné, což jsem u přechozího dílu hodně postrádala. Colin a Penelope, no co k nim dodat - je to prostě skvělý pár a skvělá je i Eloise. Ta její zvědavost a hlavně tajemnost, mě nalákaly na další díl.
První polovina knihy je trochu slabší, protože se tam pořád jen probírá ona záhadná Lady Whistledownová. Je to někdo z nich? A kdo tedy vlastně? (No, tady se to konečně dozvíme i když fanoušci série Bridgertonových už to stejně dávno vědí, a právě od tohoto momentu je kniha nejlepší:) Takže když už jsem to začínala vzdávat a přemýšlela jestli má vůbec cenu číst dál (protože upřímně, na začátku jsem si představovala jejich příběh zajímavější) přišel v polovině konečně zvrat, kdy se všechno najednou převrátilo vzhůru nohama. Příběh začne odsýpat. Utíká to jako blázen, jedna událost za druhou. Až mě vlastně trochu mrzelo, že je to všechno trochu moc uspěchané a nemohlo to takhle být už od začátku.
Každopádně zase jeden moc pěkný díl a moc příjemný odpočinek. Ale přesto, druhý díl to nepřekoná:)

13.05.2022 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Tohle je rozhodně jedna z těch knih, která vás nepustí dokud nebudete na poslední stránce. A i potom budete chtít pokračovat dál. Postavy i prostředí jsou tak skutečné. A ten styl psaní, ten mě naprosto uchvátil. Krátké útržkovitě pojaté věty a pak tak hluboké myšlenky, které vás nenechají a vy nad nimi musíte pořád dokola přemýšlet.
Postava Lou mi přirostla k srdci - její nevinnost a laskavost je opravdu okouzlující. Myslím, že to co pro ni začalo jen jako školní projekt se nakonec zvrtlo ve snahu zachránit No, osmnáctiletou bezdomovkyni ztracenou ve světě, kam nechcete patřit.
A vy si stejně jako ostatní postavy v knize - kromě Lou, která naprosto věří, že se jí to povede - pokládáte otázku: Jde to? Může se to podařit? A víte určitě, že o to ten člověk stojí? Na všechny čeká střet s realitou, a hlavně Lou bude čelit opravdu těžkým zkouškám...

11.05.2022 5 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Tuhle knihu jsem si prostě musela přečíst a důvod je jednoduchý. No řekněte, kolik znáte knih z prostředí krasobruslení? Filmů je spousta. Nějaký ten seriál se také najde. Ale přímo kniha? Takže když jsem ji našla, byla to jasná volba. I kdyby mě to mělo zklamat, tohle si prostě přečtu. A víte co? Nestalo se. Kniha je přesně taková, jak jsem očekávala a četla se až neskutečně dobře.
Překvapilo mě, že hlavní postavy jsou trochu starší (je jim přes dvacet, což je mnohem lepší) a opravdu nebylo těžké si je oblíbit. Ty jejich hádky a nadávky mi sice občas přišly tak trochu nedospělé, ale bez nich by to prostě nebylo ono. A když nad tím tak přemýšlím, i se mi to k nim hodilo. Skvělý byl také pohled do zákulisí tohoto sportu - tréninky, rozhovory, focení... a samozřejmě i rodinné vztahy.
Všechno, co jsem očekávala, jsem dostala a navíc jako bonus i závěrečný epilog. Ale to už neprozradím. Přečtěte si to:):)

01.05.2022 5 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Nebylo to špatné:) Kniha mě velmi rychle vtáhla do děje, protože tak to prostě u téhle série je. Nenudíte se. Je to jednoduché, čtivé a pro odpočinek jako stvořené. Ale po krásném začátku připomínajícím pohádku o Popelce, přišel trochu slabší prostředek a musím říct, že zatímco Sophie jsem si hned oblíbila, k postavě Benedicta jsem si musela hledat cestu. Přišel mi totiž trochu neodbytný.
Nejvíc jsem si ale stejně užívala kapitoly, kde byli i ostatní členové Bridgertových. Když jsou pohromadě, nemá to chybu. I proto se mi dost líbila spíše druhá polovina knihy, hlavně posledních šest kapitol.
A i když jsem slyšela, že tenhle díl by měl být lepší než předchozí, tak se omlouvám, ale nesouhlasím. Bylo to hezké, ale dvojka "Vikomt, který mě miloval" zatím vede:)

16.04.2022 4 z 5

Vazač vzpomínek Vazač vzpomínek Bridget Collins

Rozhodně souhlasím s komentáři, které tady čtu. Ta kniha mohla být tak skvělá. To téma mě hodně navnadilo, také obálka a anotace na obálce a těšila jsem se, že si konečně přečtu nějakou knihu, kde knihařství má svou podstatnou roli. Ale bohužel. Dostala jsem úplně jiný příběh, než mi kniha slibovala.
Taková škoda, že autorka nešla trochu víc do hloubky. Třeba proč tam nebylo víc vysvětleno, jak ti vazači při svazování těch vzpomínek pracují? Nebo víc o postavách? Kdo byla Seredith? Všechno jakoby klouzalo jen po povrchu. A čím víc čtete, tak tím víc máte pocit, že vlastně skoro nic nevíte.
První část knihy mi přišla docela zdlouhavá. Druhá část mě hodně bavila, a asi proto jsem to nevzdala. Ale třetí část mě opravdu naštvala. A ten konec nebudu ani komentovat:(
Tohle se opravdu trochu nepovedlo.

07.03.2022 2 z 5