Alespoň prozatím

kniha od:

Alespoň prozatím https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489662/alespon-prozatimRITsR0-Xd0-.JPG 4.4 153
Koupit Koupit eknihu Bazar

"Říká se, že láska je jako choroba... A já jsem se jí nakazila v době, kdy celý svět mluvil o jiné nemoci." Romantická feel-good contemporary od vítězky 2. ročníku literární soutěže CooBoo hledá talent. Marina vždycky upřednostňovala fiktivní kluky před těmi skutečnými. Když se však konečně zakouká do svého spolužáka a domluví si s ním rande, zavírají se kvůli pandemii koronaviru školy a Marina se společně s rodinou dočasně stěhuje na chatu poblíž Českého ráje. Nejenže se kvůli tomu její vysněná schůzka odkládá na neurčito, ale zároveň jí pobyt daleko od domova znepříjemňuje přibližně stejně starý soused, který ji nemá příliš v oblibě. Co jiného však dělat celé dny na samotě než se snažit zjistit, proč tomu tak je?... celý text

Komentáře (52)

Komentáře 52 Recenze 4

Knihomol_ka
Knihomol_ka
14.09.2023

Jsem velmi vděčná, že se mi tato kniha dostala do rukou.
Od knihy jsem neměla žádné očekávání a vydala jsem se tedy do neznáma.
Byla jsem mile překvapená jak se mi příběh líbil. Hltala jsem stránku za stránkou a nemohla jsem přestat. Styl autorčina psaní mi zcela vyhovuje a líbí se mi.
Bylo to vtipné, krásné, ale i smutné. Autorka ve mně dokázala probudit veškeré tyto pocity.
Velmi se mi líbí, že příběh se odehrává v období pandemie. Za mě hodně originální pojetí knihy.
Bylo zajímavé si připomenout jak u nás tahle nepěkná nemoc vypukla, ale zároveň se mi líbilo, že v příběhu se skrývá daleko víc.
Příběh se zaměřuje na vztahy, první lásku a taky sex. Hlavní postava Marina, byla úžasná. Hned bych se sní chtěla kamarádit. Líbilo se mi, jak se k daným věcem a situacím staví. Mnoho věcí jsem si z příběhu díky ní odnesla. Jakub byl pro mě oříšek. Měl velmi zajímavou osobnost, ale získal si mé srdce hned. Všechny postavy co v příběhu vystupovaly, tak jsem si je svým způsobem oblíbila a to dokonce i Alici. Dále chci ocenit, jak se tady krásně mluví o tématu sexu a věcech okolo toho.
Upřímně věřím, že si příběh ještě někdy přečtu a pokud autorka něco dalšího vydá, tak se do toho určitě s radostí pustím. Za mě tedy krásný jemný a chvílemi i vtipný příběh.
Příběh doporučuji jak mladším, tak i starším čtenářům. Bylo fajn zjistit, jak prožívali období pandemie žáci na škole, ale taky jsem si hezky u knihy odpočinula.

Moc děkuji nakladatelství @ya.ctu , která knihu vydalo, že jsem měla možnost si tuto knihu přečíst a díky tomu jsem objevila další úžasnou čekou autorku. Mockrát děkuji !

mariinrájknih
mariinrájknih
27.08.2023 4 z 5

Já moc nečtu YA feel-good contemporary, ale tuto knihu jsem si užila hodně. Příběh je miloučký a jemný, ale také řeší problémy, které byly adekvátní věku a pandemii. Během čtení jsem měla mírné dèja vu na svou online výuku. Líbilo se mi, jak tam byly vyzobrazeni první vztahy a problémy okolo nich. I přesto ale z celé knihy si odnášíte hezký hřejivý pocit. Marina jako hlavní hrdinka se mi líbila a neměla jsem s ní problém a to samé platí pro Jakuba. Postavy byly napsané nádherně a já si příběh velmi užila.

Doporučuji knihu číst v období jara nebo léta a možná vás to donutí si psát deník jako mě. Na fotce je Marina z knihy.


mi-nul-o
mi-nul-o
27.06.2023 3 z 5

Agitace proti covidu? :-DD

Fani
Fani
21.05.2023 4 z 5

Bylo zajímavé vrátit se do doby covidové. Ikdyz číst to za par desítek let a nezažít covid na vlastní kůži, říkám si , že autorka má opravdu bujnou fantazii. Ikdyz podle mě je to čtení spíše pro náctileté, bylo docela fajn číst si o mladé lásce a jejím nástraham.

Erinien
Erinien
21.05.2023 3 z 5

Byla jsem moc zvědavá. Česká YA ještě z dob covidu. Krásný nápad. Trochu jsem čekala něco jako Lanczovku, připomínku mého mládí a to ve mě asi vzbudilo jiné očekávání. Na to, že je to autorčina prvotina to není špatné. Sednout a napsat něco tak dlouhého aby to mělo hlavu i patu chce hodně trpělivosti a odhodlání, za to má můj obdiv. Při čtení mi vadila menší písmenka ale kniha je krásně zpracovaná graficky.
Dařilo se vyvolat romantickou atmosféru, hlavně ve zřícenině. Hrdinové se nechovali nelogicky, hlavní hrdinka měla "koule" vždy něco asertivně říct, když se jí něco nezdálo. Prvotní část "nesnáším tě" mi přišla slabší.
Finální hodnocení je na tři hvězdy, protože se nestalo to co od téhle literatury chci: nezamilovala jsem se do Jakuba. A knihu jsem nečetla jedním dechem, bez problémů jsem se od ní odtrhla a tak jsem ji četla několik dní. Ještě se chci zastavit u názvu, ten mě mátl. Vážně pokaždé, když jsem knihu hledala, psala jsem slova Asi nebo Možná.

Fortuna7
Fortuna7
08.05.2023 5 z 5

Nádhera. Jednoduše nádhera.
Alespoň prozatím je kniha, která mě upřímně moc nelákala. Úplně se mi nechtělo číst něco, co by mi připomínalo covid... Po obrovském množství nadšených reakcí jsem se nakonec nechala zlákat i já a rozhodně jsem neudělala chybu :-).
Amélie Salingerová napsala realistický příběh s přesahem, který se mě neskutečně dotknul. Zamilovala jsem si všechny postavy, užívala si krásnou a hlavně skvěle pojatou romantickou linku a bavila se popkulturnímu narážkami. Zároveň musím zmínit i skvělé grafické zpracování a krásnou obálku a ořízku knihy.
Já jsem opravdu nadšená a už teď můžu říct, že se tato kniha zařadí do mých top 7 za tento rok.

Xalia
Xalia
17.04.2023 5 z 5

Perfektní. Naprosto perfektní.

SusieMusie
SusieMusie
06.04.2023 5 z 5

Wooow!! Tak tohle bylo něco tak strašně krásného. Původně mě od knihy mírně odrazovaly malá písmenka, protože co si budeme, skoro jsem na tom oči nechala, ale tuto skutečnost kompenzoval zbylý styl knihy, který byl krásně proveden. Zároveň obsah?! Smekám před autorkou. Na prvotinu a ještě z českého prostředí úplně skvělé!
Vůbec jsem to od knihy nečekala a byla vážně výborná. Vtipná, pestrá a mnohokrát mě pobavila, zahřála na srdíčku i donutila zamyslet. Perfektní.

adinajana
adinajana
03.04.2023

Strašně jsem se na tuhle knížku těšila. Všude je vychvalovaná do nebes, ale nakonec to byl takový puberťácký průměr.

Whalien
Whalien
02.04.2023 5 z 5

Tohle je naprosto nádherný příběh, u kterého vám nezbyde nic jiného, než že se budete muset neustále křenit a ze vší té lásky budete až zoufale šťastní.

klarka41711
klarka41711
26.02.2023 5 z 5

Tohle jsem upřímně nečekala. Tahle kniha byla úžasná a prosím všichni si ji musíte přečíst. 1. Je to od české autorky, takže české prostředí. 2. Ta romantika je boží a pěkně ukazuje na problém, kvůli kterému si lidi ve vztahu nemusí rozumět. 3. Objevuje se tam pandemie coronaviru, což myslím, že zažil každý. Já na tu dobu vzpomínám pěkně špatně, i když bylo "super" být doma. Ale celkově tahle knížka je krásná. Čte se jak po másle, vzala jsem si ji na dovolenou a vždy jsem se těšila až to budu znovu číst. Takže ano. Tohle bylo skvělé

Boogi
Boogi
24.02.2023 5 z 5

Knížka mě mile překvapila tím, jak rychle se četla. Čekala jsem, že mi to zabere mnohem víc času, ale měla jsem ji přečtenou cca za týden. Tím chci říct, že je vážně čtivá, příjemná a oddechová. Ze začátku mi Marina trochu lezla na nervy, ale časem se ukázala jako fajn holka. Čekala jsem, že příběh bude předvídatelný, ale po prvním zvratu jsem se nemohla přestat divit. Na to, že je to autorčina první kniha, je to dokonalé. Nemůžu se dočkat jejích dalších knih.

Wajny
Wajny
18.02.2023 5 z 5

Do knihy jsem se ihned začetla a při prvních zmínkách o viru, jsem si vybavila situace, které jsem prožívala a jak jsem vše vnímala. Příběh je velmi čtivý, autorka píše zajímavě a má velmi dobře zpracované postavy. Opravdu se mi líbilo, jak autorka popsala situace spojené s výukou a tím, jak byl celý svět v izolaci. Líbilo se mi prostředí přírody a chaty, které dodávalo příběhu milou atmosféru. Chatové konzervace ozvláštnili příběh a do knihy o covidu se skvěle hodily. Kláru bych si opravdu přála za kamarádku, u většiny jejích hlášek jsem se hodně nasmála.

Postavy v knize nejsou černobílé. Mají své dobré vlastnosti, ale i spoustu chyb, které se snaží napravovat. Líbí se mi, že hlavní postavy vyšli určitým vývojem, hlavně u Jakuba to bylo hodně vidět. Hlavní postavu Marinu jsem si nedokázala úplně oblíbit. Přišlo mi, že za každou cenu chtěla být za tu správnou. Jakub je velmi náladový, ale on mi seděl o hodně více než M, protože mi přišlo, že se snaží ze sebou něco dělat. Oba dva měli zajímavé koníčky, hlavně lukostřelba mě zaujala.

Romantická linka má v sobě snad všechno! Ze začátku hato to love, která na můj vkus trochu drhla a jsem ráda, že se nakonec vysvětlila. Slowburn, která byla nádherná - líbilo se mi, postupné poznávání a oťukávání. Secret-dating jsem jim moc nežrala, protože si neumím představit, že by to na mě nepoznali rodiče.

Kniha hezky popisuje první vztahy. To co se děje po prvním vyznání lásky a taky o tom, jak je důležitá komunikace ve vztahu, ale i v životě celkově.

Kniha má krásnou obálku, vevnitř jsou velmi povedené ilustrace a mapka hezky doplňuje milou atmosféru v knize. Jediné, co mě opravdu štvalo a musela jsem si na to zvykat, jsou malá písmenka a "nahuštěné" stránky.

Už se těším na další autorčiny knihy a tuhle knihu doporučuji všem romantickým duším!

Instagram: Nikmakbooks

Iva095
Iva095
11.02.2023 4 z 5

Romantické feel-good contemporary. Nebylo to špatné. Knížka se pěkně četla, bylo to z českého prostředí, hlavní postavy i vedlejší postavy byli fajn, ale tento žánr nepatří mezi mé oblíbené. Nemyslím si, že se ke knížce ještě někdy vrátím.

vandalindakova
vandalindakova
22.01.2023 4 z 5

Kniha je hodně přirovnávaná k Jenn Bennett, a je tomu tak. Je to taková česká verze jejích knih. Pro jednou je to zase dobrá česká kniha, která se mi dostala do rukou. Bylo to napsané hezkým stylem, odsýpalo to, a mělo to spád. Oceňuji zobrazení covidové doby, od toho jak to fungovalo ve školách až přes nebezpečí, které virus může přinést.
Od začátku jsem věděla, že čtu romantický příběh, takže bylo jasné, co kdo a jak s kým. Bylo fajn, že tu romantická linka, jak vznikala, tak tu ale byla i otázka toho ji udržet. A to minimálně díky tomu, že hlavní postavy byly odjinud.
Plný počet nedávám kvůli nekomunikaci, už zase prostě! :D Naštěstí ale na tom nestála celá zápletka, jen takový ten závěrečný zvrat. Oceňuji prostředí přírody, a originální koníčky postav (lukostřelba, debatní kroužek). To je asi jedna z věcí, proč mi to připomíná právě příběhy Bennett.
Ke knize jsem dostala obálky, které se měly otevírat na určitých stranách. A bylo to příjemné zpestření, kdy mě bavilo čekat na to, co otevřu dalšího.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce od Ya čtu.

Annyshga
Annyshga
06.01.2023 4 z 5

Musím se vám přiznat, že jakokoliv zmínka o covidu v knihách mi vážně vadí a vždy si říkám, zda je potřeba to do příběhu byť jen malým náznakem cpát. Tady byl celý děj zasazen do covidové doby a vůbec poprvé mi to nevadilo .

Hlavní hrdinka Marina prožívala strasti ale i radosti tehdejší doby. A přesto, že na mě příběh mnohdy působil trošku pubertálně, nepřipadala jsem si na čtení stará jak to mám u jiných YA. S Marinou jsem si zavzpomínala na svoji první školní lásku a chování, které toto období provází . Bylo to příjemné čtení. Párkrát jsem se zasmála, mnohdy zuřila - zejména nad Jakubovýmy výkyvy nálad. Opravdu byl horší jak ženská .

Kromě krásného příběhu je kniha nádherně obrázkově zpracována. Pod přebalem, který mě sám o sobě nalákal na přečtení, se skrývá mapka míst, kde se děj odehrává. Jednotlivé části v příběhu odděluje pomalovaná stránka a na samém závěru je kresba Mariny a Jakuba. Nesmím taky zapomenout na originální kresbu na ořízce. Poprvé se mi dostala do ruky taková kniha a vypadá to vážně skvěle!

kalinkacz
kalinkacz
26.12.2022 5 z 5

Alespoň prozatím je fantastická youngadultovka!
Čtivá, skvěle napsaná a plná postav, které znáte ze svých životů.
Příběh se odehrává v době covidu, ale neřeší jen vir, ale vztahy jak přátelské, rodinné, tak milostné…
Hltala jsem každou stranu a mohu s klidným svědomím říct, že Alespoň prozatím se dá srovnat s celou řadou zahraničních pecek.
Takže ano, ano!

Vlci.Sestra
Vlci.Sestra
26.12.2022 4 z 5

Krásně napsaná knížka od české autorky, která se vyrovná i některým zahraničním knihám. Když jsem ji četla, v duchu jsem se přenesla do všech těch karantén a zákazů vycházení a zavzpomínala jsem si, jaké to bylo.

KodalSa
KodalSa
19.12.2022 4 z 5

Čas od času si nějaké YA docela ráda přečtu. Na tuhle knížku jsem se chystala už dlouho a nezklamala mě. Zajímavé spojení feel good a doby covidové, byla jsem zvědavá, jak to autorka zpracovala. A knížka se mi líbila, oceňuju i humor, který se tam objevuje.

Dela90
Dela90
02.12.2022 5 z 5

(SPOILER) V Praze naplno vypukla corona a to byl důvod, proč se Marina se svou rodinou dočasně přestěhovala na chalupu na venkov. Docela jí to překazilo plány na její první rande v Praze. Jenže na venkově, hned první den potkává sousedy a shodou okolností taky s klukem Jakubem, který je přibližně stejně starý jako ona. Od první chvíle je jasné, že si nesedli. Jenže, Marina chce zjistit proč. Takže ho jednou osloví a světe div se, všechno je jinak … nakonec to možná bude docela fajn pobyt i přes to, co se děje v republice.


Já fakt nechápu, proč jsem s knížkou tak dlouho otálela. Tohle bylo vážně skvělý. Příběh byl originální, naprosto se vymykal všemu co jsem doposud četla, možná proto mě to tak bavilo. Krásně odsýpal, pořád se tam něco dělo. Ze začátku jsem sice uronila nejednu slzu. Je opravdu těžké číst o něčem co prožijete na vlastní kůži. U knížky jsem se i dost nasmála, měla jsem motýlky v břiše, myslím, že jsem u téhle knížky trošku omládla. Přeci jen není napsaná pro mou věkovou skupinu. Jenže, já se ani na vteřinu nenudila. Nechtěla jsem, aby knížka skončila!

Musím říct, že představovat si Jakuba s lukem v ruce bylo neskutečně sexy. To, že se před ním málem Marina přizabila, byla věc druhá .

Líbilo se mi, jak spolu hráli divadlo pro jeho mladší sestru Eriku. Jejich improvizovaný maturitní večírek byl naprosto dokonalý.

Jsem tak ráda, že autorka napsala i to, co se dělo v mezičase, když spolu nebyli. Martin mě fakt dostal tím steakhousem, a já byla tak ráda, když jim to nevyšlo.

Tohle si musíte přečíst, je úplně jedno kolik Vám je - je to tak skvěle napsaný, že se budete fakt bavit, věřte mi!

“Protože střed lukostřeleckého terče je žlutý. Žlutá, to je srdce terče, touha lukostřelce, středobod jeho světa.”

Erika017
Erika017
05.11.2022 5 z 5

Úžasná kniha, která je neskutečně hezká, reálná a hlavně vtipná. Ze začátku jsem se trochu bála, hlavně toho tématu s covidem, ale udělala jsem opravdu dobře, že jsem si knihu nakonec přečetla, protože byla skvělá a téma covidu je tam jen tak lehce zapojené. Dejte prosím i Vy této knize šanci. 6*/5*:))

dikyzapozornost
dikyzapozornost
15.10.2022 5 z 5

Marina je ve třetím ročníku na gymplu, když svět zasáhne covid. Zrovna ve chvíli, když se jí vše daří, začíná se dávat dohromady s Martinem, který se jí dlouho tajně líbí, se musí s rodičema odstěhovat z Prahy do jejich baráčku u Českého ráje. Tam potkává sousedovic syna Jakuba, který je od začátku protivný. Vzhledem k okolnostem si ale začnou vzájemně pomáhat se školou a je vidět, že si vzájemně pomůžou v mnohem víc věcech.

Bylo něco, do téhle knize chybělo? Spíš ne. Nepřišla jsem na nic. Tohle byla ukázkově napsaná skvělá YA.

Skvělá romantická linka. (Lidi píšou hate to love, já píšu hate to friends to love).

Chatové konverzace. K dnešní době to prostě neodmyslitelně patří a do online covid doby už úplně. Krásně to hýbalo dějem a osvěžilo celý příběh. (Potřebuju kamarádku, jako je Klára).

Realistické postavy, které mají chyby. Ale pozor, které své chyby dokáží uznat a promluvit si o nich.

Komunikace. A skvělá. Dokázat si otevřeně promluvit o pocitech, chybách, skutcích, ale i tématech, jako je sex, první sex, ochrana apod.

Sex. Realistický, netoxický, decentní. Tak, jak by v YA knihách měl být.

Milý příběh, hezky se vyvíjící se vztahy mezi všemi postavami a originální hlavní hrdinka.

Kdybych měla být opravdu hnodopich a hledat něco, co podle mě nebylo úplně dokonalé, by bylo, že Erika na svůj věk (8 let) byla až moc vyspělá a podobně staré dítě se takhle podle mě nevyjadřuje. Ale co já vím, já v té době možná jedla písek, nemůžu soudit jiné děti.

Doporučuju, doporučuju, doporučuju. A jsem hrozně ráda, že to tahle kniha dotáhla i na police v knihkupectví.

5/5⭐

Anette_De
Anette_De
10.10.2022 4 z 5

Ač nejsem nějakou chvilku cílová skupina, tak mě kniha hodně bavila. Tak trochu se zde vracíme do doby povinných roušek a zákazů vycházení. Bylo to krásné, milé čtení a po dlouhé době YA román, který mě opravdu vtáhl do děje a nepustil. Být ve věku hlavní hrdinky, tak chci jednoho takového Jakuba doma. Ten kdo mě zná, tak ví, že já mám s českými autory tak trochu "problém" a je jen opravdu hrstka od kterých se mi nějaká kniha líbila. Ale tuhle autorku můžu jen a jen doporučit a já doufám, že se dočkáme dalších děl. Takže s čistým srdcem můžu říct, přečtěte si tuhle knihu.

Ocásek
Ocásek
07.09.2022 5 z 5

Už ve chvíli, kdy jsem Alespoň prozatím vybalila ze svého YA čtu boxu jsem tušila, že se mi tahle knížka bude líbit nejen zvenku, ale i uvnitř, ale ani ve snu by mě nenapadlo, jak moc úžasnou knížku držím v rukou!
Alespoň prozatím mi sedlo ve všech ohledech, ať už to bylo stylem psaní, kdy jsem se nejednou smála nahlas a stránky mi mizely pod rukama, a nebo prostředím, ve kterém se knížka odehrává. Obrovské plus jsou i postavy - Jakuba a Marinu jsem si zamilovala, místo v mém srdci si získala třeba i Erika, která byla také skvělá.
Romantické lince nemám absolutně co vytknout, protože byla reálná - hlavní hrdinové nebyli vždy dokonalý (ačkoliv ta chemie mezi nimi je neskutečná), dělali chyby, ale uměli spolu komunikovat, a to je udělalo ještě silnějšími. A ten předěl v půlce knihy - MILUJU!
Nebudu přehánět, když řeknu, že tohle je jedna z nejlepších knížek letošního roku a pokud jste ji do teď nedali šanci, tak to prosím napravte, protože je to dokonalost!
(A já si jdu hned teď objednat Snad jednou!)

bafometamendes
bafometamendes
29.08.2022 3 z 5

Přes kovid se toho pro mnohé hodně změnilo a to platí i pro Marinu s Jakubem :)

petulkapeta
petulkapeta
21.08.2022 5 z 5

Skvělý příběh s pozadím něčeho u čeho jsme byly všichni. Ale tady se zrodí laska Jakuba a Mariny. Moc se mi to libilo a Kubova sestra byla skvělá. Kuba byl citlivy i kdyz by si to na začátku nikdo netipl. Rozhodně stoji za to si to přečíst...

michaela_books
michaela_books
19.08.2022 3 z 5

„Chtělo by to nějaký abstraktní, ale přesto poetický název. Třeba Alespoň prozatím.“
Příběh je jedinečný tím, že se odehrává opravdu v reálné covidové době, kdy to vlastně všechno začalo… každý začátek této epidemie prožíval jinak, a docela jsem byla zvědavá, jak by to v knížce mohlo být popsané. Celkové zasazení děje do této doby mě přišlo fajn. Taky mě hodně zajímaly kladné recenze od jiných čtenářů a vlastně díky tomu jsem chtěla zjistit, co se na této YA tolik líbí… bude to balet a lukostřelba dohromady v prostředí Českého ráje?...První polovina knihy mě moc bavila, bylo skvělé sledovat hlavní hrdinku a jejího souseda… budu mít asi zvláštní názor, ale za mě byl lepší teda protivný Jakub než ten, kterým byl potom… bohužel mi tady ta romantická linka skrz tuto osobu nesedla tolik, jak jsem očekávala… asi by to chtělo zkrátka více a jiné “hate to love“ romantiky. Naopak Marinu jsem si oblíbila a hlavně to zachránila díky tomu, že má ráda Holubici a hada, a Krutého prince! Kdo by si nepřál číst o hlavní hrdince, která sama v příběhu čte vaše oblíbené série a navíc se do nich zamiluje úplně stejně jako vy? Boží! A poslední věc… musím uznat, že autorčin styl psaní tady působí velmi zkušeně, což vzhledem k žánru je třeba opravdu vyzdvihnout a celou knížku to posunulo na jiný level. YA čtu a Mia Salingerová předvedli napoprvé parádní výkon a jsem zvědavá, co dalšího si od @miasalinger budeme moct do budoucna ještě přečíst. Určitě doporučuji jako oddechové čtení na léto a jsem zvědavá, jestli se pustím ještě do bonusové kapitoly a příběhu z pohledu Jakuba.

zuzana9386
zuzana9386
02.08.2022 5 z 5

Moc milá knížka, člověk se musí (zejména v první polovině) neustále připitoměle usmívat :-) Sympatické postavy, vtipné dialogy, krásné prostředí, téma covidu hezky, spíš okrajově zpracováno.. Pochvalu si zaslouží i grafické zpracování knihy, to se jen tak nevidí, krása! Už to zde bylo zmíněno, autorka má podobný styl jako Jenn Bennett a stejný hezký pocit při čtení jsem měla u knihy Na jedné vlně. Za mě rozhodně doporučení, čtení si užijí nejen mladší dívky, ale i my o kousek starší :-) Co nemůžu nevyzvihnout je postava Eriky, já ji miluju :-)

ronnies.library
ronnies.library
27.07.2022 5 z 5

knihu jsem dostala na spolupráci a upřímně jsem z ní nadšená. ze začátku je popsáno jak začínal covid a já jsem to vzala jako svůj osobní deník a vzpomínala, co jsem jaký den dělala a psala si do knihy svoje zážitky. bylo to zajímavé opět otevřít staré časy. po tomhle přišla na řadu ta sladká romantika a aaa. tohle bylo tak růžovoučký a nevinný. Amélie je rozhodně naše česká Jenn Bennet a napsala naprosto feel good příběh. není to žádný nereálný příběh ba naopak. důležitost komunikace a svěřování se svými pocity zde bylo dost podstatné. tohle je taková malá příručka jak by měl vztah vypadat, hlavně se mi líbilo zpracování…happily ever after, ale co bylo pak? to se dozvíte při čtení této luxusní české knihy. naučilo mě to nepodceňovat české autory. díky!
Snad jednou je pár stran z pohledu Jakuba, kde si dopisuje se svým nejlepším kamarádem Tomášem a tohle povýšilo Alespoň prozatím o level výš. jo a Tomáš better than Jakub

elizabeth_e
elizabeth_e
10.07.2022 5 z 5

To.Bylo.Užasný.
Nic víc mě bez většího přemýšlení nenapadá.Skoro všechny jsem v té knížce milovala.Marina byla sympatická.Jakub byl úžasný.Erika byla taky úžasná.Nic víc mě nenapadá.Asi to bude tím že jsem dočetla knihu teď ve tři ráno.Hovoří o důležitých intimních tématech kteří řeší teenagery? dospívající? středoškoláci?A ta knížka je hrozně hezky udělaná po grafické stránce.
Uzavřela bych to tím že je to roztomilá, odpočinková kniha při které se prostě párkrát každý usmívá jako blbec.

Onceuponthetime
Onceuponthetime
25.06.2022 3 z 5

Jako první se musím tak jako všichni naprosto rozplynout nad tím jak celá knížka dohromady vypadá. Od obálky, po ořízku, po ilustrace uvnitř... D.O.K.O.N.A.L.O.S.T.
A k tomu co je uvnitř?
Je to milé, v pohodě, odpočinkové počtení. Nic, z čeho bych si sedla na zadek a tak. Sem tam jsem se trochu nudila (na začátku a při rozchodové pauze), ale na to, že je to první kniha autorky, tak klobouk dolů.
Na internetu je kolem knížky docela haló (zvlášť na instagramu), takže člověk očekává kdoví jaký klenot, na který v životě nezapomene. Ne, to nedostanete! Ale i tak rozhodně doporučuju si knížku přečíst. Když už nic jiného, tak vám Jakub zvedne náladu a jeho malá ségra jakbysmet.
3,5 (půlky většinou nedávám, tady je to ale potřeba).

Lejčís
Lejčís
16.06.2022 4 z 5

YA contemporary a obecně YA už nečtu zrovna často, ale tento debut mladé české autorky a zároveň debut nového a velmi originálního projektu YA čtu jsem prostě nemohla vynechat. A když už, pořídila jsem ho v tom vymakaném speciálním vydání i s bonusovou brožurkou a drobným merchem ke knize. Tím bych vlastně chtěla začít, protože je to vůbec poprvé, co jsem se setkala s tím, že české nakladatelství věnuje knize takovou péči! Ano, sice kvůli tomu nebudou produkovat jednu knihu za druhou, ale v tomhle je právě to kouzlo - udělat toho méně, za to pořádně, což se v tomto případě rozhodně povedlo, ta kniha je dovedená do nejmenších detailů a jednoduše dokonalá.

Mile mě však překvapil i její obsah. Od začínajících autorů obvykle nemám velká očekávání, ale v případě Mii Salingerové, která s Alespoň prozatím vyhrála u CooBoo jsem, přiznám se, velká očekávání měla, a bála jsem se, že nebudou naplněna. K mé úlevě se tak nestalo - jedná se o contemporary, které je nápadité, velmi čtivé, vtipné, roztomilé a které v našem českém prostředí rozhodně není běžné. Je zde samozřejmě cítit pár klišé a několik příliš rozpačitých scén (např. rozhovor "matky s dcerou", který Marina nesla dost těžce, nebo závěrečný pokec Mariny s Alicí), ale ve výsledku vyznívají mile. Hlavní hrdinové jsou sympatiční a nemůžete jinak než jim fandit, i když Vás samozřejmě štve, že si jednoduše nepromluvili a svá trápení tak protahovali, ale tak jsou to puberťáci no.. a víme, že dospělí jsou v komunikaci mnohdy ještě horší.
Kniha se odehrává v době covidu, což by mohl být velký přínos, jelikož tuto dobu máme všichni živě v paměti a příběh se tak mohl stát jistou "milou" vzpomínkou na časy, které pro nás rozhodně milé nebyly. Kniha se tak logicky občas nevyvaruje hodnocení celé této epizody, což však nejspíš místy naštve ty čtenáře, kteří s autorčiným pohledem na věc nebudou souhlasit.

Autorčin styl psaní působí velmi zkušeně, což musím vzhledem k debutu vyzdvihnout. Mia Salingerová a YA čtu předvedli napoprvé nadprůměrný výkon a jsem si jistá, že o autorce i nakladatelství ještě hodně uslyšíme :)

Vjeerus
Vjeerus
15.06.2022 5 z 5

Tato kniha pro mě je opravdu překvapení roku. Nic moc jsem od ní nečekala, YA knih mám načtených docela dost a zasazení do covid prostředí mě trošku děsilo.
Ale příběh byl opravdu perfektně uchopen. Člověk měl možnost nahlédnout do pozadí pandemie, když jste student posledních ročníků střední školy a že to opravdu nebylo období prázdnin (minimálně ne pro všechny studenty).
Romantika mezi hlavními hrdiny byla uvěřitelná a já jim opravdu fandila. Sedli mi povahou i nejen hlavní hrdinové, ale i ti vedlejší.
Avšak největší plus v této knize vidím to, že je tam prostě a jasně řečeno, co je ve vztahu (a v životě) důležité - komunikace. A to je většinou to, co kritizuju na jiných knihách, i když je vlastně pochopitelné, že absence komunikace nám právě vytvoří zvraty a napětí nutné pro děj.

knihomolkaMist
knihomolkaMist
28.05.2022 5 z 5

Dokonalost! Knihu jsem měla předobjednanou v první YA boxíku už od toho podzimu, nebo kdy byl ten boxík ohlášen (celý ten box byl boží mimochodem, už se těším na další).
A tohle mi fakt sedlo. Jakmile jsem knihu otevřela začetla jsem se. A příběh mě až do konce nepustil. Kniha se mi velmi líbila a velice ji doporučuji!

luciaracher
luciaracher
28.05.2022 5 z 5

MILUJU TO! Tahle knížka vás zaujme hned od prvního řádku anotace! (nejlepší samozřejmě je, když se s tím i ztotožníte). Marina mi byla hrozně sympatická hned od začátku. Jakub byl můj knižní crush už od 1. stránky kde se objevil! Erika (Jakubova sestra) byla taky úžasná. Abych to shrnula, VŠECHNY (ale fakt všechny) postavy jsou šíleně sympatické a hned si je zamilujete . Hrozně se mi líbily poznámky o knížkách, které se tam objevovaly!!

A ta romantika! No to bylo tak roztomiloučké! Smála jsem se celou dobu jak pitomec :D Bylo to fakt krásné!

Moc tuhle knížku všem doporučuji! Jsem hrozně ráda, že jsem si jí mohla přečíst :) Byla to jízda od začátku do konce!

A teď vás z celého srdce prosím, abyste si ji přečetli! Určitě tím neprohloupíte! Miluju ji moc moc a budu ji i nadále doporučovat!! U mě se zařadila do třetice nejlepších knih za tento rok

Sansli
Sansli
25.05.2022 5 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst už od chvíle, kdy jsem zjistila o čem je. To téma mě zaujalo, protože každý začátek epidemie prožíval jinak, a mě moc zajímalo, jak to tu bude popsáno. Také jsem podlehla doporučení a skvělým ohlasům na knihu. A je to tak, ta kniha je prostě skvělá. Postavy v čele s Marinou, Jakubem a hlavně Erikou si vás získají a jakmile se začtete, už vám nebude vadit síla knihy nebo poměrně malá písmenka. Doslova jsem zbožňovala každou stránku. Všichni jsou tak opravdový a vše je neskutečně reálné (pocity, vztahy, omyly a nedorozumění, doba koronaviru...), opravdu jsem si znovu připomněla celou tu situaci, jak to bylo těžké, jak jsme měli všichni strach a nevěděli jsme, co bude dál. Zároveň bylo ale skvělé sledovat, že tato těžká situace přispěla k tomu, že se Marina a Jakub mohli najít, vzájemně se lépe poznat a zamilovat. Protože co by s nimi bylo nebýt té pandemie...

Akléda_
Akléda_
19.05.2022 5 z 5

Tak jo, upřímně přiznám, že bych nikdy nečekala že se zamiluju do romantiky z období korony. Ale ono se stalo! Ze začátku jsem si říkala, že se mi to třeba bude líbit jen kvůli tomu, že já sama jsem se s přítelem seznámila v koroně, ale ne. Jakože byl to hezký bonus, ale rozhodně to není hlavní důvod proč to bylo tak boží. Knížku jsem docela odkládala, bála jsem se délky a nahuštěnosti textu. Zdání ale klame! Knížka se četla úplně sama, i přes docela bohatý obsah jsem měla bez problémů přečteno za tři dny. Období korony bylo krásně vykresleno, rozhodně na mě nepůsobilo nijak depresivně, docela ráda jsem se k té době ve vzpomínkách vrátila. Marina byla boží, stejně tak Jakub a hlavně Erika! Bože, miluju jí. A ta chemie mezi Marinou a Jakubem? No boží! Navíc jsou tady vysvětlené i mety, po osmnácti letech v tom mám konečně jasno. A to nejdůležitější - v téhle knížce se komunikuje. Autorka ukazuje, že romantické příběhy nekončí tím, že se pár dá dohromady. Je to horská dráha, na které je důležité být otevřený tomu druhému a komunikovat s ním. Jak já ráda říkám, komunikace je základ a to tady bylo geniálně vykresleno. Knížka je proložená i chatovými konvertacemi a fakt mě to moc bavilo. Bylo to vtipné, nikde se to netáhlo, ani v jednom místě. Prostředí, postavy, vztahy, dialogy, to všechno autorka zvládla naprosto bravurně. Myšlenky a vzhled knížky je jen příjemnou třešničkou na dortu. Já jsem nadšená a moc se těším na další knížku od autorky!

jitka_dankova
jitka_dankova
05.05.2022 5 z 5

Krásně realistický zamilovaný příběh z doby covidové. Bylo milé si s odstupem číst o začátcích epidemie a vidět ji z pohledu sedmnáctileté čerstvě zamilované dívky. Na romantické lince se mi nejvíc líbilo, že byla taková opravdová. Rozhovory byly realistické. Takové normální. Žádné přehnané drama, prostě příběh, který by se klidně mohl stát. A krásný byl předěl v půlce knihy, kdy se hrdinka rozhořčovala nad tím, že spousta knížek končí po první puse a neví se, co bylo pak dál. Tak tady rozhodně v příběhu bylo ze vztahu popsáno více, než jen ten sladký začátek. A bylo příjemné číst o tom, jak se hlavní hrdinka i hrdina prokousávali zapeklitostmi vztahu a učili se spolu komunikovat a věci řešit.

PS: škoda, že se kniha neprodává i v elektronické podobě pro čtečky, určitě se k ní budu vracet a čím dál víc zjišťuju, že je pro mne papírová podoba nepohodlná... ke knize existují dvě bonusové kapitoly a ty jsou online zdarma přístupné.

Luccinda
Luccinda
01.05.2022 5 z 5

Řekla bych, že jsem docela náročný čtenář a v žánru feel-good contemporary mě zřídka něco vyloženě nadchne. Knížce Alespoň prozatím se to ale podařilo.

Tento romantický příběh se odehrává během pandemie covidu a ač jsem se tohoto spojení zpočátku bála, nakonec jsem byla překvapená, jak trefně dokázala autorka tuto dobu vystihnout.

Námět sice nepatří k těm nejoriginálnějším, nicméně zpracování se povedlo na jedničku! Knížka je výborně napsaná, obsahuje spoustu (mnohdy mega vtipných) dialogů a chatových konverzací, takže příběh opravdu odsýpá a skvěle se čte. Na postavách se mi líbilo, že dokázaly mluvit o svých starostech a problémech, což v YA nebývá úplně samozřejmostí. Vedlejší postavy byly naprosto boží! Bavilo mě také prostředí Českého ráje, do kterého autorka příběh zasadila, neobvyklé koníčky hlavních hrdinů (lukostřelba a balet) a užila jsem si i popkulturní narážky (především na můj milovaný Outlander nebo seriál Arrow, který se k té lukostřelbě vyloženě nabízel). No a perfektní byla samozřejmě i romantická linka. Trošku hate to love, trošku slow-burn, postavy měly mezi sebou úžasnou chemii. Grafické zpracování knížky bylo také skvělé.

Knihy_nad_zlato
Knihy_nad_zlato
17.04.2022 4 z 5

Navzdory skvělým recenzím jsem od téhle knížky neměla valné očekávání, protože anotace mě fakt nezaujala, to až ty recenze. Navíc, když jsem knížku prvně otevřela, překvapilo mě, jak je ten text nahuštěný oproti tomu, jak to bývá v knížkách častěji, takže jsem se toho trochu lekla, obávala se, jak se mi to bude číst. Ale byla jsem nakonec mile překvapena.
Postavy byly pro mě sice trochu nevýrazný, ale naprosto uvěřitelný a fajn. Líbilo se mi, že mají vcelku netradiční zájmy, mezi nimi třeba lukostřelba a matematika, což mám taky moc ráda, ale v knihách to nebývá zrovna často.
Ten jejich vztah… no nedokážu říct, že by mě tahle dějová linka nějak ohromila, ale byla tak neskutečně uvěřitelná. To je podle mě na téhle knížce obecně asi nejlepší. Že všechno, co v ní je, je naprosto uvěřitelný. Že při čtení víte, že je reálný aby se to stalo, ať už vám nebo někomu z vašeho okolí. Tak šíleně reálný.
Prostředí bylo nádherný. Úplně je najednou člověk hrdej na to, kde žije, jak tu máme v Česku krásná místa. Nebyly potřeba dlouhý popisy, jak to kde vypadá, protože si takové prostředí asi všichni dokážeme představit. Česká knížka, která se odehrává v Česku, která je fakt dobrá? Jo taky jsem moc takových nečetla, ale tahle to všechno splňuje.
Četlo se to výborně. Za necelý dva dny přečtený, ani nevím jak.
Zkrátka jo, moc pěkná knížka která nejen, že naplnila má očekávání, ona je i předčila. Přesto mezi mnou a touhle knihou tak nějak nepřeskočila jiskra. Ale až bude od autorky nějaká další kniha, tak si ji rozhodně přečtu.