Šánka Šánka komentáře u knih

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Byla jsem zvědavá, co všichni na těch amiších mají, tak jsem to vzala pěkně od začátku a teď už vím..... Právě jsem dočetla velmi dobrou detektivku s prvky thrilleru. Styl psaní je takový čistý, přímočarý, nic překombinovaného, ale závěr pořádně zvýšil můj adrenalin, i když tip na pachatele mi vyšel.
Od začátku čtivé, detektiv Kate se mně líbila a bavila mě i ta lehká romantická linka (doufám, že v dalších dílech nevyšumí :-)). Popisy pachatelových činů jsou tedy dost brutální, a to si myslím, že jsem už docela opráskaný thrillerový mazák.
Takže seznámení dopadlo výborně a budu se těšit na další setkání.

24.03.2019 4 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Blesková jízda, i tentokrát za 5* a já už vážně nevím, jak chválit, abych se neopakovala.
Skvělá série (opakuji :-)), vše se ke konci krásně propojí, nic překombinovaného, žádný nechutný krvák. Můj tip, kterým jsem si tentokrát byla na stopro jistá, byl úplně vedle. A bez výhrad odpouštím (ne)uvěřitelnost, protože za tu zábavu a pekelně dobré čtení to stojí.
Tak prostě čtěte, v dobrém tiše závidím, že ji máte ještě před sebou.

30.04.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Mám tuto sérii moc ráda, nikdy jsem nedala méně než plný počet *, tentokrát nedám. Za mě je už přejurkováno. A další geniální následovatel tohoto padoucha?!
Nevadí mi, že cesta k cíli vede mnoha klikatými uličkami a trvá přes 500 stran, i tento díl je hodně brutální, s tím se ale počítá. Děj je velmi akční, napětí graduje, stránky fičí. Mrzí mě, že autoři nemilosrdně kosí oblíbené postavy, no ale i to odpouštím, je to drsný severský thriller. Ale, vážení Keplerovci, série se jmenuje : Detektiv Joona Linna, ne Jurek včera, dnes a zítra :-).
Tím končím s kritikou, protože thriller to byl víc než dobrý.
Kdo se sérií začíná, rozhodně čtěte od 1. dílu, návaznosti jsou tam velké.

11.01.2023 4 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Já si budu asi muset tyhle dojáky zakázat, jsem ani ten komentář včera nebyla schopná napsat, ale tohle bylo vážně krásné.
Je to příběh o takovém netradičním setkání a cestě mladé dívky Pauly a svérázného stařečka Helmuta. Oba něco spojuje - velká životní ztráta a smutek. Přesto, nebo právě proto si mohou navzájem k sobě najít cestu i porozumění, smíření a dát naději. Příběh o vážných věcech, psaný s citem, nadhledem i vtipem. A jestli si myslíte, že nejde během jedné věty se rozplakat a po přečtení druhé vyprsknout smíchy..., přečtěte si, uvěříte.

24.03.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

I letos jsem potřebovala prověřit, jestli se Ježíšek trefil do vkusu 8leté holčičky. A já věřím, že ano, protože ta krásná doba Krtečků, Křemílků a Makových panenek někam utekla....
S malým Kubou jsem se vypravila do Země Ztracených hledat jeho oblíbeného plyšového Pašíka. A věřte, že to bylo putování napínavé i kouzelné, které by se mělo dětem líbit.
Řekla bych, že rodiče či babičky a dědové budou mít občas i co vysvětlovat, ale příběh své poselství má a mně se moc líbil. Tak jdu ještě knížku zabalit, ať toho na Ježíška není moc :-).

22.12.2021 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Opět perfektní, ale také i hodně brutální je tento další dokonalý díl.
Ale tato detektivní série nestojí pouze na těchto popisech, je skvěle napsaná a jsou tam i odlehčené a vtipné momenty, dobré hlášky i slovní přestřelky mezi členy týmu. A tentokrát jsem se i zasmála, když Ava ,,zachraňovala" svoji šéfovou :-). Souběžně probíhá dvojí vyšetřování a ve svižném tempu a gradujícím napětí se dostaneme do mrazivého finále. I když mě mrazilo během čtení mnohokrát.
Mám doma již nachystaný i další díl, ale dám si chvilku pauzu. Tak fandové dobré a drsné detektivky, tohle by Vám nemělo utéct, cíťové, vy se této sérii vyhněte velkým obloukem!!!

25.08.2021 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Ach, ty jedinečné, komplikované a silné vztahy matek a jejich dospívajících dcer, (něco o tom vím :-)), to někdy bývá pořádná fuška vyjít z toho tak nějak bez zranění všech zúčastněných až do dospělosti. Na jedné straně ta nekompromisnost mládí, revolta, hledání sebe a na straně druhé (ne)chápavá dospělost, síla mateřské lásky, jistota mateřské náruče.....
Morgan a Clara si prochází těžkým a tragickým životním obdobím, ve kterém se od sebe vzdalují a cesta zpět je vždy bolestivá.
Colleen napsala krásný příběh, jiné snad ani neumí, jen tentokrát ty emoce se mnou až tolik nezacloumaly jako u jejích dřívějších příběhů.

19.01.2021 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Hodně dobré! Četla jsem krátce po Lazarovi, neboť si splácím své čtenářské dluhy, ale vůbec nevadilo.
Byla to další šílená, brutální adrenalinová četba. Občas, (někdy i častěji), sice méně uvěřitelná, ale strašně napínavá a akční. Sympaťák Joona to jako vždy odedře a přes všechna zranění z toho vyjde ,,pouze" s dalšími šrámy na těle i na duši, no ještě že tak, čeká na něj ,,Pavouk"! Keplerovic duo výborně zpracovalo zápletku a i to otřelé téma únosů mladých dívek se jim podařilo po seversky krutě dobře. A návrat hypnotizéra byl příjemným zpestřením.
Tuto sérii doporučím každému, kdo má rád dobré, severské, drsné krimi, ostatní se tomu velkým obloukem vyhněte!

17.11.2022 5 z 5

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

Dost dobré, čekala jsem po předešlé autorčině trilogii mazec a dostala jsem ho.
Skutečně perfektní psychothriller s tak úžasnou gradací celého příběhu, zvraty, po kterých jsem si říkala, ale co bude dál, když to je jasný. No nebylo ani omylem a ten závěr byl vskutku na infarkt.
Jen si tak říkám, kam až se moje tolerance takových závěrů posunula, před 10 lety bych z toho byla asi znechucená, teď jsem celou knihou nadšená, ale podle komentářů nejsem v tom sama, tak snad je se mnou vše v pořádku a možná to vyvažuje i střídání žánrů :-).

14.06.2022 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Já mám asi nějakou čtecí krizi, mě ta kniha nedokázala hned vtáhnout. Nevím, jestli je to silou toho příběhu, že jsem ji četla docela dlouho a s přestávkami, nebo za to mohl autorčin styl psaní, asi od každého trochu. Dlouhé odstavce, někdy téměř přes celou stránku, minimum přímé řeči, drobná písmenka, tohle nemám ráda. Ale nedejte se odradit, zdejší hodnocení mluví jinak.
Nicméně je to silný příběh, odehrávající se během posleního roku války a těsně po ní. Je postavený na skutečných událostech s velmi pestře vykreslenou škálou charakterů jednotlivých postav. Závěrečná část je hodně emotivní.

10.04.2021 4 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Zimní muži je výborně napsaný válečný román a bylo to velmi hutné a docela (aspoň pro mne) těžké čtení. Četla jsem poměrně dlouho.
Příběh dvou německých bratrů, vysokoškolského profesora a majitele továrny, dvou obyčejných lidí, kteří neměli vůbec žádné ambice spolupodílet se na fašistické ideologii, na zrůdnostech války. Přesto jsou postaveni před volbu a vtaženi do soukolí šíleností, jež válka přinesla.
Autor mistrně zachytil jejich postoje, vývoj, pochybnosti i postupnou proměnu, aniž by nějak čtenáři předhazoval odpovědi na mnoho otázek. Kdy nastane u člověka bod zlomu a ze slušného se stane lidskou bestií, je to strach o sebe, své blízké, snaha zapadnout, nevyčnívat, jít s davem?
Dlouho jsem přemýšlela nad odpověďmi......

16.05.2020 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Tak jo no, Colleen se to zase jednou povedlo dohnat mě k slzám.....
Tohle není jen nějaká love story, tady ten přesah je, nějaké poselství si určitě najdete a je o čem přemýšlet. Ne vždy si závěr čtu znovu, tady jsem to i přes slzy udělala. Ten příběh je tak nádherný, tak smutný, tak reálný, plný lásky, ale i té nenaplněné touhy a zoufalství, ale vlastně i naděje. Téma je v současné době hodně aktuální a bohužel se se s tímto problémem potýká hodně párů.
Doporučuji a nebojte se, pokud zrovna nejste cílovka, ten příběh vás stejně dostane.....

11.11.2019 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Řekla bych, že jsem letos vyčerpala svůj příděl na nejdepresivnější knihu roku. Já si dala svoji soukromou čtenářskou výzvu - otevřít šuplíček knih s názvem : NEZAPOMENUTELNÉ a občas se k některé vrátit. K této po několika desetiletích...
Notoricky známý příběh Heathcliffa a Catherin je tragickým příběhem lásky a šílené pomsty, která se prolíná celou knihou. Odehrává se na přelomu 18. a 19. století v severní Anglii. Velmi sugestivně zachycené prostředí vřesovišť a mokřav, skvělá charakteristika postav, těžko hledáte nějakou přijatelnou, a vlastně i popsaná atmosféra dělají tento příběh fascinujícím.
Nejsem si jistá, jestli mladší generaci dokáže kniha tolik oslovit, tady to bude spíše o tom, že ji buď zatratíte nebo jí budete nadšeni...navždy. Já patřím k té druhé skupině.

19.09.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Pan Carter je thrillerový génius! Tohle bylo skvělé, ale také asi nejdrsnějsí díl celé série. Musím se přiznat, že jsem při popisu první vraždy snad překročila svoji komfortní zónu a málem knihu odložila. Opravdu popisy jsou hodně drsné.
Kdyby mi někdo tak před deseti lety dal tuto knihu, nedočetla bych ji. Kdybych knihu donesla mé mamince, (velké čtenářce), asi bych usilovala o její život. Ale pokud bych si teď nepřečetla další díl této série, přišla bych o naprosto strhující čtení.
Prostě pecka a klidně těch pár popisů vynechejte, zážitek z celého příběhu to neoslabí.

27.03.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Kniha je fikcí o životě slavné filmové hvězdy. Je ale napsána tak věrohodně, postava (nejen) hlavní hrdinky působí neskutečně živě, že jsem si ji zkoušela během čtení vygooglit a samozřejmě jsem neuspěla :-).
Evelyn Hugo není hrdinka, která by vám od prvních stránek nějak přirostla k srdci, je sobecká, vychytralá, ctižadostivá, chladná, toužíci po slávě. A cestu k ní si razí ostrými lokty. Jenže prostředí filmového průmyslu není pro slabé a Evelyn to moc dobře ví...
Přestože prostředí ani téma, které se line celým příběhem, asi nechytne každého, hrdinka vám nejspíše sympatická nebude, tak já jsem někde v průběhu jejího vyprávění si k ní vztah našla, pochopila ji, fandila a v závěru se s ní nerada loučila. A bylo i několik momentů, při kterých jsem měla v očích slzy.
T. J. Reid píše skvěle, četla jsem vše, co u nás vyšlo, tohle je strhující biografická fikce, která vám rozečtená dlouho nevydrží.

12.03.2023 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Výborné jako všechny knihy B. A. Paris, byť těchto podobných sousedských psychothrillerů bylo napsáno již opravdu mnoho.
Propletenec uzavřené komunity lidí, v němž můžete podezřívat každého, protože všichni mohou něco tajit i lhát. Tady se opravdu dá pouze tipovat a měnit názor na toho kdo a proč a rychle knihu dočíst, abyste se to na jejím konci dozvěděli. No, někdo možná i dříve.
Je to napínavé, čtivé, a pokud bych nečetla od autorky Dilema, které pro mne bylo jedinečné čtení, asi bych opět dala plný počet. Tak velké 4* a příště za 5 :-), ano?

30.03.2022 4 z 5

Nebezpečná místa Nebezpečná místa Patricia Gibney

Neodložitelná a napínavá je další kniha z této detektivní série tentokrát i mírnější v nějakých nechutných popisech brutalit.
Lottie a její tým vyšetřují případ zaživa pohřbené mladé ženy. Čas běží a začnou se ztrácet další ženy. Vyšetřování ,,velí" nový náhradní šéf, který je na odstřel a na nic :-) a doma to Lottie také nemá nijak lehké.
Mě fascinuje, jak se autorce daří propojit tolik postav, zápletek, to klubko je opravdu mistrně zamotané a i tady platí, že vše souvisí se vším. Jedna z nejlepších současných sérií, ale rozhodně doporučuji číst od 1. dílu vzhledem k osobní lince Lottie, která se vyvíjí a také se v závěru dočkáme překvapení.

27.07.2021 5 z 5

Tady není moc co rozebírat. Naposledy jsem se takto nahlas smála u posledního dílu Aristokratky. Tohle bylo vtipné čtení! Nic nového ani objevného, ale ty nezapomenutelné zážitky s malými dětmi a jejich věčně uhoněnou mámou popsala autorka tak senzačně, že jsem si se smíchem zavzpomínala. Je to sice napsáno s nadsázkou, ale ne všechno :-).
Výborný antidepresátor. Doporučuji!

01.04.2021 5 z 5

Sleduje tě Sleduje tě Charlie Gallagher

Hodně dobré, tohle bych viděla jako velmi slibný začátek nové detektivní série, snad se dočkáme pokračování.
Je poznat, že autor je ,,z oboru", ví o čem píše. Bylo to napínavé, přitom uvěřitelné s přiměřenou dávkou nechutností a pošahancem, který má zvrácenou zálibu v pozorování umírání svých obětí. A mně moc bavila dvojice vyšetřovatelů, která k sobě vůbec nepasovala, ty jejich slovní přestřelky byly opravdu vtipné. Postarší, zkušený policista Harry mi připomněl jiného nekomunikativce z jiné série (Sebastian Bergman), no a k němu jako protipól komunikativní, ambiciózní mladá Maddie, skvělá dvojka a bezva čtení !

13.12.2020 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Po několikaleté přestávce jsem navázala dalším dílem v sérii od tohoto švédského manželského dua. A musím říci, že to byl výborný návrat, ve kterém jsem se velmi rychle zorientovala v postavách i ději.
Bylo to přes 500 stran čistého, neředěného adrenalinu, akce a napětí. Je neuvěřitelné, že autoři ,,vzkřísí" padoucha, který je až ďábelsky mazaný, nachází se všude tam, kde chybí policie a nenachází se tam, kde ho policie hledá :-), přemísťuje se nadčasovou rychlostí, no je to zkrátka padouch geniální. A víte, co je pro mě nejvíc neuvěřitelné, já jsem jim to i přes tu neuvěřitelnost baštila a hlavně se i královsky bavila.
Keplerovic zkrátka umí, to je jasné každému, kdo je čte.

13.10.2022 5 z 5