roso.mak roso.mak komentáře u knih

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Muselo s tím byt hrozné práce a výsledek je při tom hrozně nudný.

27.11.2020 2 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Opět skvělá kniha v Backmanově stylu.

Tedy, pokud to překlopím do řeči těch, kterým Muž jménem Ove nesedl: Patetická pohádka s hrdiny, které budete ze začátku trochu, možná i více nesnášet (u mě vedla Britt- Marie), nakonec zjistíte, že to jsou skvělí lidé a konec bude takový doják, že fakt není dobrý nápad knihu číst na tajňačku v práci.

24.07.2018 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Divím se, že názory na tuto knihu jsou tak rozporuplné. Já jsem se nad ní chechtala tak, že jsem byla napomenuta za rušení poledního klidu. Zvlášť začátek se mi moc líbil.

Nicméně kniha opravdu končí uprostřed věty a pravda nechápu, proč je rozdělena na dva díly (kromě výdělku knižního nakladatelství samozřejmě). Tohle se dělá jen s fantasy, když autorovi nikdo předem neřekne, že 1200 stran na příběh je až až.

Těším se, až si přečtu zbytek.

07.08.2016 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

To byla ale divna kniha. Jako detektivka to naprosto nefunguje. Jako magický realismus je tam příliš mnoho sexu. A jidla. Za to jsou tam mluvící mandragory, nefunkcni byť nebezpecne magicke společenství a dost mrtvych, kteří si to nezaslouží. A hodně dalsich divnot, které jsou tam dost zbytečné.

Hlavní hrdina se tim nenechává rozhodit, ale tak trochu si myslim, ze svou cenu s příchutí minerálů ziskala kniha hlavně proto, ze ji nikdo nerozumnel.

23.04.2023 3 z 5

Absolutně vyčerpávající kniha narvaná fakty daty a statistikami. Opravdu dobře odvedený kus akademické práce a hlavně první kniha, kterou jsem potkala, která se zabývá zároveň Hitlerem i Stalinem a důsledky jejich teroru z hlediska dopadu na lidi, ne dopadů bomb na bojišti.

08.02.2022 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

To, co začíná jako (velmi dobře vyprávěný) příběh dětství zdánlivě obyčejné ošetřovatelky, velmi brzy přechází v napínavou cestu za pravdou o jejím osudu. Aneb jak je řečeno v doslovu: "Něco je shnilého v království Britském".

Část ze současnosti hrdinky nám už od začátku, co začneme tušit, co to tady tak zapáchá, nedává moc nadějí, že dojde ke vzpouře, doufám, že v realitě by to tak snadno neprošlo.

Co ale považuji za velmi realistické, je schopnost lidí nevidět. Nevidět nic, kvůli čemu by se museli vzdávat byť jen ždibečku svého pohodlí. A právě proto, že takové situace vidíme dnes a denně, ať už se jedná o ekologii, nebo o války, které nejsou na našem prahu, je kniha svým způsobem tak děsivá.

A díky autorovu umu skládat příběh tak zatraceně čtivá.

16.11.2020 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Trochu jsem se bála, že kniha bude plná filozofických blábolů, jako knihy stejného žánru a ze stejné doby, ale není tomu tak. Popravdě, ta kniha je opravdu skvělá. Velmi zajímavá myšlenka a rozuzlení a žádný volný filozofický tok myšlenek v rámci vyprávění jen hola fakta.

07.09.2020 5 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Já nevím. Máme tu podivný pozměněný kus světa, který viditelně zabíjí. Ale místo toho, abychom tu měli hrdinu/hrdinku, která se s tím světem dokáže racionálně poprat, tu je osoba, která se bez zjevného důvodu stává velmi brzy psychicky labilní a pomocí svého deníku nám předkládá myšlenkový proud svého počínajícího šílenství, kde musíme popis toho, co se vlastně děje aktivně hledat.

Výsledkem je, že za celou knihu se toho vlastně moc nestane a nějak tak prostě člověka neuspokojí.

23.07.2020 2 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

+ autor opravdu umí vyprávět. Přes všechny mínusy níže, jsem se dobře bavila a na konci byla lehce dojatá.
- hrdinové to mají podezřele jednoduché
- prokreslení postav nic moc
- dost dobře pochybuji, že by se rodiče zbavovali dětí, se kterými se museli 16 let piplat, nehledě na mateřské instinkty atd., jen proto ,že nosili špatné známky a občas se poprali

25.06.2020 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Ach jo, další detektivka, co nutně potřebuje být ve stylu těch severských.
Takže opět:
hrdinka s tragickým osudem na hraně s autoritami
spousta redundantních informací, které příběh nikam neposouvají
a nakonec dramatická honička s pachatelem, kdy je hrdinka ohrožena na životě.

Kromě krátkého pobavení nad tím, že zavřeli školy a práce, protože napadlo 5 cm sněhu a zděšením nad tím, že po té, co fetka vytáhne kudlu (pokus o vraždu) a její vnouček ničí kufr (poškozování movité věci) a pak kousne hrdinku přesto že je HIV pozitivní a ví to (pokus o vraždu), je hrdinka popotahována za to, že mu jednu vlepila (a synáček by ji měl lízat botky, že mu právě po právu neodstřelila živitelku). Pořád tu skloňujeme severské země, ale UK asi taky nebude žádný med. Ale, že mě zaujaly zrovna věci, které nesouvisí s hlavní zápletkou pro knihu moc nesvědčí. Takže tak.

20.08.2018 2 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Neodolám srazit trochu hodnocení.
Po té, co jsem poctivě dočetla ke 350 straně knihy, která se podle anotace tvářila jako detektivka (a bestseller), jsem přeskočila na konec a nakonec knihu odložila.

Vyklubal se z ní skoro špionážní román, kde se místo vraha honí nakonec terorista, který chce, světe div se, zničit USA pomocí mnohokrát použitého tématu (to před lety o tomhle koloval nějaký hoax, že to všichni spisovatelé používají?).

Kniha mohla být tak o 600 stran tenčí, mělo se vynechat dětství všech zúčastněných a na anotaci se mělo přiznat, že se bude honit terorista a že o vraždu, které se věnuje celý začátek knihy, půjde jen tak mimochodem.

Nemám nic proti špionážním románům, naopak byly časy, kdy jsem nic jiného nečetla, ale tenhle autor trpí touhou nám sdělit opravdu úplně úplně všechno a na světě je příliš mnoho dobrých knih a příliš málo času.

16.07.2018 2 z 5

Domácnost bez odpadu Domácnost bez odpadu Bea Johnson

Přečtěte ji celou a pak si vyberte, co vám vyhovuje.

Bylo to napsáno americkou paničkou v domácnosti a přesto je to velmi dobře přenositelné. Ne, nebudu si sama doma recyklovat papír a vyrábět ruční. Nepřejdu na bidet a mytí pozadí rukou (toaleťáku třikrát sláva). Ale daří se mi odmítat brčka a plastové tašky, udržet naživu žížaly ve vermikompostu a odličovat se našitými tamponky. Obsah mé skříňky v koupelně je opravdu zbytečný, ropu si na obličej patlat nepotřebuji a po té, co jsem koupila maso v řeznictví a ne v Albertu, mé chuťové buňky bouchly šáňo a začaly oslavovat. Spoustu z těchto věcí už dneska (naštěstí) najdete na internetu, ale sláva patří autorce, že tuto cestu otevřela.

12.06.2018 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Kam zmizel místní boss? A najde ho vesnický mentálně retardovaný samozvaný šerif? A je teplo pod ledním medvědem?

Neváhejte a čtěte.

25.03.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Takové milé počtení na téma, co kdybyste dostali dostatek informací, abyste se mohli rozhodnout správně o svém životě.

Čte se to rychle, pobaví, ale žádná bomba to není.

25.03.2023 3 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Detektivka zařazená do posapo světa, kde jíte ještě větší sračky, než se daj koupit dneska v supermarketu a když máte štěstí, máte pro sebe samostatnou krabici na bydlení.

Nebo jste ti nahoře.

02.11.2022 5 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Bezva kniha - a je to věc ve fantasy nevídaná - samostatný román!

Hlavní hrdinka není žádná pipka, která se musí zachraňovat, ale zároveň není Barbar Conan v sukních. Spisovatelce se podařilo vytvořit sympatickou, normální a přitom zajímavou postavu a dokonce tam vklínit romantickou linku, která neštve, ale pobaví, byť dědic rodu Thornů se ze začátku jeví trochu nepřirozeně a asi si mnohem více oblíbíte jeho sluhu Silase.

Vůbec bych se nedivila, kdybych si ji po nějaké době chtěla přečíst znovu.

30.05.2022 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Na začátku knihy jsem dost kroutila hlavou. V prvni scéně prší tak, že to nestíhají brát kanály a v nasledujici kapitole si stěžují, že nemají dost vody. Město je přelidněné a hladové a při tom je oblast chudiny i střední třídy plná prázdných budov. A za třetí, a to mi hlava nebrala do poslední chvíle, na zemi je zatraceně nebezpečno a oni to před lidmi tají, místo aby to využili k propagandě, i když maji velke problémy s hnutím, co si myslí, že na zemi je ráj a chtějí dolů.

Ale když se od toho odprostite (a taky od faktu, že hl. hr. pracoval defakto pro inkvizici) je to velice čtivá kniha.

A dá se číst samostatně!

02.12.2021 4 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Občas mě překvapí, jak skvělá je kniha, která je jako "klasika" skoro určená do čítanek (kdyby někdo přesvědčil učitele, aby dali méně prostoru Jiráskovi).

11.05.2021 5 z 5

Zločin na stříbrném plátně Zločin na stříbrném plátně Vilém Křížek

Jsem velmi ráda, že něco takového u nás vychází. Detektivka založená na klasickém schéma kdo jak a proč se zajímavým, ale uvěřitelným detektivem. Co z ní dělá ale něco co ocením pěti hvězdičkami je její zasazení do reálných kulis přelomu němého a mluveného filmu u nás. Vzhledem k tomu, že to byl můj obor studia, vím, že nikde nekecal. A přestože vím, jak to s filmem dopadlo, na mém čtenářském zážitku to žádný šrám nezanechalo.

P.S. Zmiňované filmy Otrávené světlo, Tonku Šibenici, i Extázi s Erotikonem doporučuji ke shlédnutí.

19.03.2021 5 z 5

Na první přečtení jsem myslela, že to taková bomba není. Ale když jsem si ji poslechla znovu jako audioknihu, musím své hodnocení přehodnotit.

01.02.2021 5 z 5