Mrtvá a živá

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sugestivní psychologický román ze starého šlechtického sídla na anglickém pobřeží o mladé ženě, která se po krátké známosti provdá za bohatého, nedávno ovdovělého muže. Manželský pár spolu začne žít na manželově rodinném sídle, kde však mezi ně na každém kroku vstupuje stín jeho oslňující, tragicky zemřelé první ženy. Vzájemné nepochopení pomine v okamžiku, kdy se oba manželé musejí ještě jednou utkat se stínem mrtvé ženy a společně čelit dramatickým skutečnostem. Mladá žena v tomto zápase vyzrává a proti všemu očekávání nad mrtvou sokyní vítězí. Kniha je plná napětí a děje a kromě vynikající psychologické kresby a působivé atmosféry podává i mnohotvárný obraz společenských poměrů v západní Anglii v době před 2. světovou válkou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42977/big_mrtva-a-ziva-HMZ-42977.png 4.5922
Série:

Mrtvá a živá 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Baronet
Originální název:

Rebecca, 1938


více info...
Nahrávám...

Komentáře (183)

Kniha Mrtvá a živá

Kontryhelka
17. ledna

Krásná kniha a pro milovníky paní Daphne i povinnost.

5tužka
15. ledna

Fantastická kniha, kterou nemůžete odložit, dokud ji nepřečtete :)


Ivan F
16.12.2021

Daphne du Maurier som objavil vďaka knihe Hostinec Jamajka a prečítal som ju cca trikrát. Všetko ma v tejto knihe bavilo a povedal som si, že musím siahnuť aj po inej knihe od Daphne. Prešlo pekných pár rokov než som sa dostal k Rebecce a bolo to tu zas - pocit z dobre napísanej knihy, na ktorej vás štve Rebeccino správanie (mňa určite) a napriek tomu jej držíte palce, aby sa u konečne vysporiadala s hnusnou Danversovou, postavou tak brilantne opísanou, že moje antipatie by mohli byť extra účinným jedom za predpokladu, žeby sa dali pozbierať do nejakého flakónika a použiť. Za mňa určite výborná kniha, ale Jamajka bola prvá. A na pomyslenom piedestáli aj zostane, hoci Rebecca nie je o nič horšia kniha - len som ju čítal až ako druhú. Ak by to bolo opačne, nuž neviem či by sa poradie zmenilo, čaro mora, hoci len okrajovo spomenutého má na mňa magickú moc.

adorjas
30.11.2021

Juchu! Moja prvá "dočítaná" audiokniha! Priznám sa, že som počas jej počúvania (vyše 17 hodín) mala svoje pochybnosti.
Nakoniec ju hodnotím ľahko nadpriemerne a verím, že v čase vydania, 1938, musela vzbudiť riadny ohlas a nečudujem sa jej nálepke "bestseller". Trošku gotické, trošku mysteriózne. Veď predsa, nie nadarmo ju prirovnávajú aj k Jane Eyre... Minimálne vieme, že du Maurier bola fanúšičkou Bronteovej. Autorke sa v knihe podarilo vykresliť prežívanie hlavnej postavy naozaj vierohodne, a to tak, že je vysoká pravdepodobnosť, že by ste s ňou potriasli v prípade, ak ste viac akčnejšou a možno aj extrovertovanejšou personou. Bohaté popisy, priam návrat k viktoriánskemu Anglicku, nepredvídateľný dej, táto kniha je práve o tom a dovolila by som si tvrdiť, že je ideálna na tmavé zimné večery... Ale ten jej muž Maxim, nuž správal sa veľmi zvláštne ku svojej druhej manželke...

Lilda
20.10.2021

Krásná schopnost vylíčení krajiny. Úžasné popisy situací a nádherné užití jazyku.

Každopádně - hlavní postava mě frustrovala. Jednak z důvodu toho, že si pořad představovala. Jak by ta či ona situace vypadala a vždy to zabralo spoustu stránek - jenže nakonec to všechno bylo jinak a žádné “by” podle jejich představ se nekonalo.

boxas
06.10.2021

Mistrovský kousek paní Daphne du Maurier!
Hlavní hrdinka je tak jiná než její předchůdkyně. Tak nenápadná, bez sebevědomí, vždyť se ani nikdy nedozvíme její jméno! A přeci má něco, co její předchůdkyně nikdy neměla...
Příběh se mi moc líbil i jako film. Myslím ten starý, co se jmenoval Rebecca. s Laurence Olivierem v hlavní roli.

stju
26.09.2021

Knihu jsem četla kdysi, asi tak před čtyřiceti lety, matně jsem si pamatovala obsah, ale spíš mi zůstal v mysli pocit, který jsem z příběhu měla. Musím přiznat, že tenkrát by bylo moje hodnocení příznivější, asi to je tím, že jsem v té době měla ve velké oblibě spisovatelky jako Austenovou, sestry Bronteovy, ale i Němcovou, Jiráska a hlavně já jsem byla přece jen "jiná " a především mladá :-), stejně jako hlavní hrdinka.
Rozumím tomu, že ve své době byl tento román významným dílem - dramatický příběh, působivé líčení atmosféry, utajený zločin a další romantické atributy, které musí čtenáře zaujmout. Jenže nyní už nějak nerozumím a nejde mi se ztotožnit s hlavní hrdinkou. Připadá mi taková moc nijaká a naivní, takže mi k ní vůbec nesedí to náhlé rozhodnutí změnit ze dne na den diametrálně svůj život a po té změně zase si dál žít ten svůj ustrašený, submisivní život jen v jiných kulisách. A nakonec, kdy se zdá, že dospěla, nechová se jako zklamané děcko, ale jako dospělá partnerka, to "zabije" a cituji: "Já mám žízeň,: zakňourala jsem." na předposlední stránce.
Takže knihu ke čtení určitě doporučuji, ale už si z ní, snad díky věku, snad díky současné době, nedokážu odnést TEN POCIT jako kdysi.
Na závěr musím ještě doplnit, že kniha v novém vydání z roku 2011 má velmi vydařený přebal od Daniely Benešové.

petaSk
09.09.2021

Znám všechna filmová zpracování, byla jsem na muzikálu, ale knihu jsem už jednou vzdala. Naštěstí jsem při druhém začtení vydržela první pár stran popisů a nakonec je dokázala i ocenit. Jedná se o krásnou knihu se známým příběhem, i když z dnešní doby je hrdinka moc naivní a hrdina až příliš dominantní a z mého pohledu se nejedná o moc zdravý vztah, což autorka ani nezamýšlela. Proměna hrdinky byla taky příliš překotná, ale jinak jsem moc spokojená. Říkám si ale, že kdybych příběhu ještě neznala, byl by to pro mě mnohem větší čtenářský zážitek.

1 ...