heyitsronnie heyitsronnie komentáře u knih

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Ke knížce jsem se dostala poté, co jsem shlédla film (už někdy v roce 2013) a seriál (v posledních týdnech). Je to poprvé, co se mi do rukou dostala kniha, kterou jsem viděla nejdříve nejen zfilmovanou, ale dokonce i převedenou do seriálu. Kniha je rozhodně lepší než film z roku 2013, o tom žádná. Se seriálem si však netroufám srovnávat, protože Shadowhunters je moje guilty pleasure, hlavně Malec v podání Matta a Harryho. Kvůli tomu všemu jsem tak nějak věděla, do čeho jdu. Četlo se mi to strašně jednoduše. Dostalo se mi mnohem více vysvětlení, než u filmu a seriálu dohromady. Myslím si, že přelouskat tuhle sérii (a možná i pár dalších děl ze světa stínů) mi nebude dělat sebemenší problém.

16.09.2020 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Řeknu to takto: zatímco jiné Nesbovy "holeovky" by si klidně mohl čtenář přečíst samostatně v jiném pořadí a bez potřeby kontextu, u Žízně tomu tak není. Jelikož jsem četla knihu s mírným odstupem od minulé, měla jsem chvílemi problém s postavami, které jsem věděla, že znám, ale nedokázala jsem si je zařadit. Proto byl pro mě rozjezd maličko pomalejší. Pokud si však přečtete knihu ihned jako pokračování Policie, krásně zodpoví otázky, které jsem si po přečtení Policie kladla. Nesbo opět nezklamal a děj je svižný a kniha se čte v podstatě sama.

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Než jsem se pustila do knihy, viděla jsem film, který se mi nejen díky obsazení, ale i kvůli tématu. Kniha se nepřekvapivě od filmu chvílemi liší - celé rozuzlení děje podle mého zvládla mnohem lépe kniha. Jedná se o oddechovou YA knihu.

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Lovci hlav mě velice příjemně překvapili. Sice mě z "neholeovek" více oslovil Syn, Lovci jsou však velmi svižným příběhem, který jsem přečetla i vzhledem k jeho malé tloušťce opravdu rychle. Je poznat, že se jedná o starší knihu, protože Nesbův styl psaní tam ještě není takový jako v pozdějších knihách, nicméně jsem byla velice příjemně překvapena dějem i postavami.

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Vzhledem k tomu, že originálního Macbetha jsem nečetla, nemůžu srovnávat. Líbí se mi, jak se z postav, které na začátku čtenář zbožňuje, stanou naprostá (bez prominutí) hovada a naopak. Bohužel opět nejsem schopna posoudit, kolik toho vlastně Nesbo převzal od Shakespeara a kolik toho do knihy vnesl on sám. Za mě takový průměr, vyloženě nenadchne, ale ani mě neurazila.

05.07.2019 3 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Syn je první z děl autora, kterou jsem četla a nebyla ze série HH. Byla jsem k tomu proto hlavně zpočátku hodně skeptická. A možná právě kvůli tomu mě knížka tak nadchla. Pořád to byl Nesbo, cítila jsem v ulicích Osla jeho přítomnost. Sonnyho jsem si zamilovala na první stránce. Rozhodně Syna řadím k nejlepším, co jsem od toho norského boha četla. Děj, zápletka, tempo příběhu a psychologie postav. To vše tam bylo a to vše bylo za mě na jedničku s hvězdičkou.

30.08.2018 5 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Nevím, čím to bylo... Jestli tím, že jsem ji začala číst během zkouškového nebo je opravdu o tolik horší... Tahle Greenovka mě prostě nebavila. Nápad zajímavý, ale opravdu se mi nezdá zpracování. Jiné knihy od Johna mám opravdu ráda, ale u téhle mi vážně nevadilo, že knížka končí. Je opravdu hodně průměrná. Vyloženě neurazí, ale ani ničím nenadchne.
2,5* (Jenomže jak z matematiky víme, pětka se zaokrouhluje nahoru, proto ty 3 hvězdy.)

27.07.2018 3 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Nikdy jsem nebyla z těch, kdo nějak hodně "žral" youtubery. Pár z nich jsem sledovala, ale za hvězdy je nepovažovala. Spíše mi sloužili jako kulisa do pozadí k jiné práci. Před nějakým tím rokem jsem ale narazila na o rok staršího chlapce, než jsem já, který mluví i o důležitých věcech (např. politika). Jeho tvorba mi nějakým záhadným způsobem přirostla k srdci, tak jsem se rozhodla rodiče požádat, zda by mi k Vánocům/svátku/narozeninám (vše mám poměrně blízko u sebe) tuto knihu nekoupili. Byla jsem na ni skutečně zvědavá. A světe div se, po několika měsících jsem se k ní konečně dostala. Měla jsem ji přečtenou opravdu za chvíli. Líbí se mi, jak je rozdělená do tématických kapitol a že nás stránkami provází nejen Kájovi vzpomínky a příběhy, ale i jeho fotky, kresby z dětství, básně i jiné výtvory. Dokonce i moje o generaci starší mamka knihou alespoň prolistovala a prohlásila, že vypadá moc dobře. Hodně lidí se zaměřilo hlavně na Kájův coming out, který je součástí knihy. Asi chápu proč. Mě však mnohem více zaujaly příběhy z dětství. Tak jako tak si myslím, že Kája odvedl moc dobrou práci a velice ráda bych se s ním setkala i osobně, abych mu mohla poděkovat za všechny ty momenty, kdy jsem seděla v autobusem, četla Ovšem a prskala smíchy na všechny spolucestující.

10.05.2018 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Po prvním přečtení jsem byla velice zmatená. Knihu jsem odkládala s velice smíšenými pocity, nechápala jsem, proč se v příběhu určité postavy vůbec nacházeli a jaký byl jejich účel. Odcházela jsem s více otázkami než odpověďmi, což bylo pro mě u Nesba velice nečekané. Po přečtení následující knihy Žízeň (sice s odstupem) jsem byla již moudřejší a proto zvedám hodnocení. Přesto nejsem zvyklá na to, že Nesbo představí postavu v jedné knize, přesto je důležitá až v té další.

10.05.2018 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Kvůli škole jsem bohužel knihu četla moc dlouho, tudíž jsem na konci zapomínala, co se vlastně stalo na začátku, ale to samozřejmě není chyba autora, nýbrž moje. Co na knize velmi oceňuji, je, že se znovu vracíme k Harryho nejbližším (Ráchel, Oleg) a odkrýváme i ty stinné stánky této rodiny (kdo četl, ví, o čem mluvím). Knihu hodnotím velice kladně, mezi Nesbeho jinými díly ji však řadím mezi průměrné.

17.04.2018 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Knihu jsem četla na dovolené. Upřímně? Jeden den jsem se do ní tak začetla, že jsem nemohla spát, probudila se ve tři ráno a celý den jen četla a četla. Celkem jsem tak během jediného dne zvládla celkem 400 stran. Myslím, že to celkem vypovídá.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Těsně za Červenkou má druhá nejoblíbenější kniha. O filmu tu nemluvím, to byl trochu větší propadák. Kniha je však vrchol. Nevím, kde pan geniální na všechny ty nápady chodí, já však seděla s knihou v ruce, otevřenými ústy a hltala každé písmenko.

27.12.2017 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Kniha mě hned oslovila. Přečetla jsem ji jedním dechem, ani nevím jak. Po Července, Nemesis a Pentogramu však pro mě kniha zaznamenala jistý úpadek. Přestože je velmi dobře napsaná.

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Netopýr se mi dostal do rukou až poté, co jsem za sebou měla Švábi, Červenku, Nemesis a Pentagram. Přesto, že se mi kniha líbila, ji i já musím bohužel zařadit mezi ty horší. Možná je to ale i dobře, že první kniha je nejhorší, čtenář se pak může těšit na další příběhy, o kterých ví, že se budou jen zlepšovat.

Švábi Švábi Jo Nesbø

Švábi jsem četla jako druhé v pořadí hned po Července. Musím říct, že zpětně opravdu Netopýr a Švábi působí velmi lacině, přesto je považuji za skvělá díla.

Červenka Červenka Jo Nesbø

Jo Nesba mi doporučil už vlastně ani nevím kdo. Ráda bych tu osobu ale našla a objala, jelikož jeho tvorba je přesně můj styl. Když jsem o knihách řekla rodičům, dostala jsem k narozeninám právě Červenku. Proč mi koupili právě třetí díl? Jelikož Červenka byla právě před nedávnem přeložená, proto jim vyběhla jako první možnost. Vzhledem k tomu, že hlavně první tři knihy na sebe vlastně vůbec nenavazují, nedělalo mi to sebemenší problém. Sama můžu říct, že na Července se mi líbilo doslova všechno. Části odehrávané v zákopech, pohled atentátníka i vyšetřování. Všichni milují Sněhuláka, pro mě je doposud nejlepší knihou právě Červenka.

27.12.2017 5 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Vlastně si ani nepamatuju, jestli jsem celou knihu dočetla. Dělalo mi velký problém se do ní začíst. Prostředek okay, konec už mi zase dělal problémy. Nevím, proč se kniha ubírala zrovna tímto směrem, mně to tedy absolutně nesedlo. Přišlo mi, jako by sama autorka už nevěděla, co vymyslet, tak tam prostě naházela náhodné blbosti. Pro mě ohromné zklamání.

27.12.2017 2 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Rezistenci jsem přečetla, protože mě zajímalo, jakým směrem to povede. Špatným. Druhý díl Divergence mi velmi připomíná třetí díl Hunger Games. Celkem zklamání.

Divergence Divergence Veronica Roth

Všichni mi říkali, že se vlastně jedná o kopírku Hunger Games. Přesto jsem byla zvědavá a knihu si přečetla. Ještě, než z toho byl film. Nebylo to vůbec špatné, oproti Hunger Games sice nic moc, ale když nebudete srovnávat, vlastně je to celkem dobré. Vše mi zkazil konec, kvůli kterému tedy vlastně netuším, k čemu nám bylo těch několik set stran, kdy se hlavní postava snaží ve své frakci udržet, když mají být najednou svrženy. Nápad dobrý, zpracování se mi až tolik nelíbí.

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Třetí díl Hunger Games se od předchozích dvou hodně liší. Jedná se sice o poslední část, které si většinou hodně užívám, zde mě poslední díl moc nebavil.