Radiq Radiq komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou nám naservíroval Martin Stránský. Už to samo o sobě je výhra, protože jeho hlas se opravdu dobře poslouchá... a když k tomu přidáte ten děj, tak je vyhráno úplně. A vymalováno. A uklizeno. A vytřeno. A i ten hajzl je čistej a voňavej...

Viděl jsem obě filmové verze - jak tu švédskou (2009, hl. role Michael Nyqvist, Noomi Rapace), tak tu americkou (2011, hl. role Daniel Craig, Rooney Mara) a obě se mi líbily maximálně. Překvapivě kniha je na tom... úplně stejně! Z toho logicky plyne jeden závěr - že v tomto případě není tak důležitá forma, jako ten obsah, který je geniální. Geniálně vymyšlený, geniálně vystavěný a zároveň geniálně podaný.

Rodina Vangerů by klidně mohla aspirovat na nejprohnilejší rodinu ve Skandinávii a vsadím se, že by klidně mohli zabrat celou sezónu "Pošty pro tebe" jen pro sebe! Děj sahající do minulosti a gradující v současnosti nikdy nebyl více chytlavý, jak v tomto detektivno-žurnalisticko thrilleru.

Kromě té vyšetřovatelské linky byla neméně zajímavá i ta týkající se Mikaela Blomkvista a jeho patálií s milionářským hajzlem... a samozřejmě tu máme punkovou Lisbeth, která vše dělá svým způsobem. A když se to všechno spojí, je výsledkem kniha, která má všech pět K. Teda spíš že je to kniha s velkým K. Kurevsky kvalitní kriminální krutopřísná Kniha.

15.05.2023 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Knihu samotnou jsem sice nečetl, ale narazil jsem na její namluvenou verzi z dob, kdy se tomu ještě neříkalo audioknihy. Na svědomí ji má Hana Makovičková, pro mě neznámá herečka a televizní hlasatelka z dřívějších dob, a musím říct, že se jí to povedlo a namluvení působí i dnes jako profi standard.

Překvapilo mě, že jméno psa má španělskou výslovnost jako "Kucho" a né "Kužo", ale mělo mi to dojít, že se tady bude spíš kuchat než kužit.

Děj samotný zas takové terno není a musím říct, že se mi to šíleně táhlo. On je to teda celý Stephen King - protáhne nás zdlouhavou minulostí různých postav, osvětlí situaci v rodinných vztazích a pohraje si s podrobným vykreslením jednotlivých charakterů, abychom věděli, proč a jaký to má vliv na aktuální děj kolem vzteklého psa. Nicméně zachraňování marketingové kampaně není něco, co bych musel pořád dokola slyšet, když chci trochu horor. A toho tu vlastně moc není. Psího teroru je tam podle mě zatraceně málo a jako horor mi to nepřipadá, nebo alespoň ne s prvky nadpřirozena.

Protože co je tu nadpřirozené? Mihnou se zde sice nějaké náznaky posednutí zlem z městečka Castle Rock, které v dřívějších knihách představoval šílený vrah Frank Dodd, ale... co to má společného s tím, že Cujo chytil vzteklinu od netopýra? Podle mě nic a autor asi ze začátku chtěl to zlo nějak použít, ale nakonec mu to nevyšlo, tak se na to nakonec vybodl... ale už se mu nechtělo ten začátek přepisovat nebo mazat.

Prostě: na to, kolik na knihu existuje opěvných názorů a chvály, je to pro mě docela zklamání a knihu řadím zatím mezi tu horší polovinu toho, co jsem od Stephena Kinga přečetl/poslechl.

15.05.2023 2 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou namluvil Vladimír Kudla. Ten má takovej obyčejnej, ale ne nepříjemnej hlas, který se do tohoto politicko-konspiračního díla hodí, a on rozhodně není ten důvod, proč mě to nebavilo.

Ten důvod je to, že ta konspirace je moc konspirační, pavučina moc lživá, všechno až moc složitě vědecky a technicky proveditelné. Je jasné, že Dan Brown rád vymýšlí relativně hodnověrné zápletky, ale tohle se moc nepovedlo.

Ze začátku je to jen napínání a zdržování, než se dozvíme, o jaký převratný objev se vlastně Nasa zasloužila. A to zdržování je až moc okaté - jen aby se čtenář hned nedozvěděl, o co jde a aby četl dál. A druhá polovina v kombinaci s politikařením, to už je takovej evergreen, který má vždy nějaké kladné a záporné postavy plus nějakého toho zrádce, no nic překvapivého mě nedostalo a děj se dal předvídat.

Napětí mi tam tak nějak chybí, protože jsem se víc těšil na konec, než jak to s nima dopadne (a bylo jasné, že nás čeká happy-end). A postupem času mi docela lezlo na nervy, že často ty postavy jsou nazývány furt a furt dokola celými jmény, i když už jsme dávno věděli, jak se jmenují. Gabriella "Ešiová" Ashiová v tom asi vyhrála (ale jen tím celým jménem, jinak ne).

Takže závěr je, že to hodnotím ani ne jako průměr, ale spíš podprůměr. Bylo to moc natahované a nudné.

11.03.2023 1 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou namluvil Petr Burian. Po Undergroundovém Petru Kubesovi jsem si na něho chvíli zvykal, ale netrvalo dlouho a i jeho hlas jsem si oblíbil a poslouchalo se mi to náramně, možná nakonec ještě o level lépe.

K ději toho moc nemám. V podstatě je to skoro úplně stejné, jak první díl, akorát se tady dělá jakási revoluce a digitální čarodějky vystřídal digitální mesiáš. Ono to není zase tak důležité, já oceňuji hlavně tu atmosféru a to, jak to celé vyznívá. Nestěžuju si, tak to prostě je. Mám štěstí, že Kotletův styl a smysl pro humor mi sedí a nakopávače prdelí Vachtena jsem si oblíbil už v první knize, takže tady už měl jednoduchou roli. A nezklamal, opět se projevil jako správnej bad-ass a vedlejší postavy přicmrndávaly přesně tak, jak bylo potřeba. Zvláštní pozornost si zaslouží Duhová víla a asi nějaká úchylka na Hanu Zagorovou, chch. Ale jo, já osobně si z ní taky rád dělám prdel.

Tedy trochu střídmější s hodnocením budu a nepustím rovnou plnej počet hvězd. A to právě kvůli tomu, že je to s prvním dílem lehce zaměnitelné. Na druhou stranu pořád lepší a zábavnější, než hromady dalších přeceňovaných známých knih, které pak stojí za starou belu.

24.01.2023 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou... ha, namluvil Petr Kubes..., kterého jsem myslel, že neznám, ale znám! Viděl jsem ho v Moravském divadle v Olomouci ve hře "Poručík z Inishmoru" aka "Prcík Tomeš" (o které jsem později zjistil, že ji má mimochodem na svědomí můj oblíbený filmový režisér Martin McDonagh) a ta mi úplně změnila pohled na divadlo, k lepšímu. On tam hrál jednu z hlavních rolí a byl skvělej. Ale dost o tomto mém zážitku, jdeme na knihu. Audio se rozhodně povedlo a jen podtrhlo skvěle vymyšlenou futuristickou atmosféru Prahy.

A že už něco vím o Kotletově stylu, nijak nevybočujeme z jeho zažitejch kolejí. A to pro mě je pozitivum, protože ten jeho styl se mi prostě líbí. A navíc je to často asi i vizionář, když dokáže s takovou precizností vykreslit různé detaily a sci-fi technologie. Graduje nejen násilí, ale i kadence vulgarismů. Nahota a sex gradovat nemusí, protože jsou tam celou dobu. Obzvlášť vyzdvihuji úchylný nápad s mnohonásobnými vagínami a penisy, chch. Skvělé hlášky, pop-kulturní narážky, s padouchama srážky a na ksichtech otisklé podrážky. Hlavní hrdina Petr Vachten je prostě borec... a to ani nepotřebuje žádné ruční dělo.

Nejde si na nic stěžovat, pánové a dámy. Spisovatel se jako vždy náramně vyřádil a vytvořil perfektně ponuré a beznadějně futuristicky temné dílo. A to je to, co my potřebujeme. Díky.

01.12.2022 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou interpretoval Josef Kaluža. Tohoto herce vůbec neznám, ale sedl mi nejen jeho hlas, který se k atmosféře Lovců dobře hodil, ale i jeho přednes.

Děj je typická kotletovina. Praha roku 2050 je plná vylepšených superpadouchů a jiných individuí, kterým se musí někdo postavit. A tím je nekompromisní Petr Mlejnek, který se s ničím moc nepáře (když zrovna nejde o břicha a jiné části jeho protivníků). A mezi kousky rozmarastěných těl se mu taky podaří odhalit konspiraci tak konspirační, že sahá až k samotnému prezidentovi. A je jen otázka Kotletovy fantazie... a geniality, co všechno dokážou hlavní "hrdina" a jeho přátelé zažít... a přežít.

Moc se nedalo věřit tomu, že by se to mělo odehrávat už v roce 2050. Víc by tomu slušelo o takových 200 let víc. Potěší různé pop-kulturní narážky a to, že se to odehrává v českých reáliích. Nechybí spousta humoru (samozřejmě že černého) a samozřejmě všudypřítomné citoslovce, což už je asi tak trochu Kotletův rukopis.

Co na to říct? Bavilo mě to snad od začátku do konce. A nezávidím těm, které to nebavilo... protože mi to je jedno.

26.11.2022 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

(SPOILER) Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou (jak je u Jonase Jonassona zvykem) opět interpretoval Martin Stránský. A bohužel z kombinace autora knihy a audia se tak trochu stal stereotyp. Nutno říct, že za to může spíš ten obsah knihy, než Stránský, který předvedl standardní - tudíž dobrý - výkon.

Hned v úvodu nám jsou opět představeny různé svérázné postavy s mnohdy bizarními osudy. Šaman Ole silně připomíná nějakého takového masajského stoletého staříka Alana, protože je stejně bezprostřední a zažívá i podobně laděné situace (a i ten Stránský za něj mluvil stejným hlasem).

A hlavně je tu opět hromada neuvěřitelných náhod - a zrovna ta největší má největší vliv na děj - že Ole ve vězení potká Alderbacha. Vše, co se tam stane, samozřejmě přímo srší absurditami a vždy to směřuje ke zdárnému konci. A na konec jsem čekal docela zoufale, protože už mě to pak moc nebavilo.

Humoru se také moc nedostává, i když hlavně prznitel koz má potenciál. Ostatní postavy se také snaží působit vtipně, ale ani ten úsměv se mi nepodařilo vyloudit, natož pak smích.

Bohužel je mi líto, že se Jonasson už tak opakuje - je to jen další variace jeho spisovatelského stylu naroubovaná na jiný děj, ale jinak v podstatě stejná. Příště už si dvakrát rozmyslím, jestli po jeho (audio)knize sáhnout.

05.11.2022 2 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audio, které namluvil Jan Hyhlík. A bylo to od něj sympatické čtení. Má takovej správnej old-school hlas, který se opravdu dobře poslouchá. V jeho věku bych od něj čekal třeba komolení anglických názvů nebo nějaké nesrozumitelné hyhlení, ale kupodivu ne. Když si to tak vezmu, tak mu vlastně není co vytknout - zvládl to opravdu s bravurou. Co se týká kvality audio zpracování, tak žádný problém - leda že občas bylo slyšet obracení stránek knihy... ale tak je to kniha, že.

King má jeden velký talent - že píše, jak kdyby to měl z vlastní zkušenosti... nebo u toho aspoň byl. Do kóma tématu se zakousl s vervou jemu vlastní a jasnovidectví na sebe nenechalo dlouho čekat. Jak jsme u něj zvyklí, samozřejmě to obalil spoustou zbytečností, které knihu zdelšovaly, ale nebylo to vyloženě na škodu.

Co mi ale vadilo, tak ty mezivstupy z minulosti vraha a politika. Dokonce jsem si nějakou dobu myslel, že jde o jednu a tu samou osobu, protože děj kolem Johna Smithe zabral většinu času a než nastal flashback, trochu jsem ztrácel nit. A zatímco situace kolem vraha byla chytlavá, politické a americké volební manýry mě neuchvátily... a navíc tam bylo moc (většinou zbytečných) jmen. Na štěstí se nakonec vše tak nějak do děje propracovalo a my měli představu, co je ten politik za člověka nebo spíš za svini.

Myslím, že King obsáhl hodně toho, co se dalo z tohoto tématu vyčerpat a nastolil tak základ pro to, aby všichni ostatní vypadali, že se jím nechali inspirovat. A to je celej on. Kniha měla silnější i slabší momenty a mám z ní spíš průměrný pocit. Což ale neznamená, že by mě nebavila. Bavila. Akorát tak nějak průměrně.

19.10.2022 3 z 5

Suttree Suttree Cormac McCarthy

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou má na svědomí Jan Vondráček. Proti tomu chlapovi nic nemám, ale líp mi sedí, když se na něho jako herce dívám, než abych ho jenom poslouchal. Možná za to může jeho příliš unylý "obyčejný" hlas, ale v tomto případě za to může spíš obsah knihy. Než se k němu dostanu, tak pár připomínek ke zpracování audioknihy. Tak blbé předěly mezi kapitolami jsem ještě nezažil. Jakési šíleně otravné břink drnk cink ťuk, že bych to dokázal snad zahrát i já, už trochu napovídá, že i ten zbytek nebude stát za nic. Nejen, že tyto zvuky jsou na začátku i konci každé kapitoly a částečně i uprostřed, ale navíc jsou zbytečně dlouhé a je to utrpení to vždy poslouchat. To se vůbec nepovedlo.

Nutno říct, že kdybych to neposlouchal a opravdu si to měl číst, jistojistě bych to brzy vzdal. Děj je takový neděj. Něco se tam vždy stane a pak jakoby bylo autorovi jedno, že další části nijak nenavazují, vše většinou vyšumí do prázdna. Kniha nemá žádnou (mnou postřehnutelnou) stěžejní myšlenku, žádnou pořádnou kostru. Jen útržkovitě sledujeme osudy jakéhosi odpadu společnosti nebo bezďáka nebo vlastně vůbec nevím, co si o hlavní postavě mám myslet. Chybí mi nějaký hlubší vhled do jeho motivací a proč se rozhodl takhle žít.

Dalším zákysem je jazyk, kterým je to psané. Člověka, kterému tento styl sedí, si představuju jako nějakého intelektuála, který má v oblibě artové filmy, pravidelně chodí na balet nebo do divadla, poslouchá názory kritiky, uznává moderní umění a nadhodnocuje vše, co se většině lidí nelíbí. Docela lituju překladatele, který se s tímto musel vypořádat. Použitá slova, bezvýznamné věty a vymyšlené zkomoleniny, skoro až básnické výrazy, to nemá šanci mě nijak uchvátit. To bude asi ta "jazyková invence", která je zmíněná v popisu. Často je to strašně popisné a je tam hodně okecávání, které nemá vliv na děj. Ale jak už jsem psal, děj tam vlastně moc není nebo mi tak nějak unikl.

Dále se v popisu zmiňuje, že v knize by se měl vyskytovat humor. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, já ho tam nenašel. Ani ten černej. Že se tam furt někde válí použité kondomy, mi vtipné nepřišlo. Že se to tam hemží samejma lůzrama, sockama, děvkama, opilcema a tragickejma postavičkama ještě neznamená, že tam najdete nějaké trefné hlášky. Pokud audiokniha celou atmosféru knihy zabila, asi je mi to docela jedno. Jestli je toto dílo autobiografické, asi tomu tak nějak nevěřím.

Ještě je tu velká šance, že jsem to jenom nepochopil a nedošlo mi, jak to bylo vlastně celé myšlené a že to má nějaký myšlenkový přesah. Ale s přesahama jděte někam - to k životu nepotřebuji, nevyhledávám, nechci. Asi jsem spíš na ty jednodušší věci. Tím pádem pak neexistuje šance, že bych tomu dal druhou šanci nebo někoho odrazoval od toho, aby to nečetl.

Já těch knih zase až tak moc nepřečetl, ale toto je jedna z nejhorších (a počítám s tím, že by dopadla stejně, i kdybych přečetl celou světovou knihovnu). Můj první odpad na tomto serveru, snad se jim do budoucna vyhnu.

17.09.2022 odpad!

Příběhy skutečné odvahy Příběhy skutečné odvahy Bear Grylls (p)

Knihu jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou interpretoval Pavel Soukup. Jako herce ho zrovna nemusím, v dabingu se jeho hlas k postavám taky někdy moc nehodí (leč někdy zase jo), ale tady byl jeho přednes dokonalý. Jak se dokáže vcítit a podat jednotlivé napínavé příběhy, to je profesionalita na nejvyšší úrovni. Není to jen čtení, ale vyprávění a to je to, čím se liší od všech amatérských předčítačů, kteří toto nikdy nebudou umět.

O Bearu Gryllsovi jsem neměl zrovna nejlepší mínění. Na druhou stranu jsem ho nikdy nesledoval a neznal. Ale podle toho, jak se prezentuje ve svých televizních doku-reality pořadech a jak si z něho všichni na internetu dělají srandu, jsem ho měl spíš za takovou nastrčenou postavičku, které všechno nachystají a on si na to pak hraje. Ale pokud toto opravdu napsal on, tak klobouk. Dolů. Úplně jsem na něj změnil názor a vůbec se nebudu stydět ho od nynějška respektovat a teď už věřím, že jeho zkušenosti, triky a způsoby přežití si necucá jen tak z prstu nebo ze scénáře.

Když se mám vyjádřit k osudům jednotlivých hrdinů (nebo obětí?) - každý z nich je skvělý námět na natočení filmu "podle skutečných událostí" (některé už to mají splněno). Jsou to opravdu příběhy skutečné odvahy, ale neskutečně neuvěřitelné. Nejvíc mě bavily ty z 2. světové a jiných válek, úniky ze zajetí nebo boj s přírodou, ale ani horolezecké nebo antarktické nezůstávají pozadu. A to jsou vlastně tak všechny. Vlastně ani jeden z nich mě nenudil a ta rozmanitost prostě bavila. Už tady chyběl snad jedině Maresjev, chch.

Je pravda, že literární cenu to asi nikdy nedostane, ale to já nepotřebuju na to, abych si užil dobrou knihu. Právě spíš chválím ten přímočarý jednoduchý styl, kdy tam není moc balastu, v ději postupujeme rychle vpřed, bez zdržování, jen s fakty důležitými pro pochopení situace... a to se čte (poslouchá) fakt dobře. Knize vděčím za to, že jsem se s těmito hrdiny seznámil nebo si doplnil informace, které jsem pak nejednou dohledával na wikipedii. Vůbec nelituji toho, že jsem po této knize sáhnul a jestli hledáte důvod, proč si ji přečíst, tak: Protože tam je.

07.09.2022 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou namluvil Jiří Ornest. Ponurost mrtvého světa vystihl obstojně a bez emocí, které celkově v této knize tak nějak (záměrně) chybí. Vše podtrhují temné hudební podkresy. Na zpracování si nemůžu stěžovat, ale také zrovna nejásám. Ale jásot asi není to, co by se zde dalo čekat.

Cormac McCarthy asi chtěl napsat nejdepresivnější knihu všech dob a má to k tomu hooodně blízko. Garantuji vám, že se nezasmějete. Jen doufáte, že se stane něco pozitivního a že otec se synem konečně zažijí i nějaké to štěstí... ale to je tady relativní pojem.

Ponuré je zde úplně všechno a jde jen o přežití/přežívání mezi podobně postiženými chudáky. K dobru nepřispívá ani všudypřítomný strach - ať už z kanibalů, zlodějů nebo nástrah zdevastované přírody. Neustálý hlad, zima, déšť, popílek a o slunci si můžete nechat leda tak zdát. Žádné dobré vyhlídky, žádná naděje. Vše zničené, mrtvé, vyrabované. Opravdu bezútěšný svět.

Postav je zde velice málo. Dvojice hlavních protagonistů se setká jen s několika málo zoufalými či pochybnými jedinci, kteří se na chvíli objeví a pak zas zmizí, aby cesta mohla pokračovat dál. Co je však čeká, neví ani oni samotní.

Mluví se zde málo a když už se mluví, je to hodně strohé. Syn často pokládá naivní dětské otázky, takže se nedivím, že otec už se kolikrát nezmůže na nic jiného, než na opakované "nevím", "tak jo" nebo jen prohodí nějakou jednoduchou větu. Tyto dialogy se časem stanou dost stereotypními. Soustředíme se spíš na samotné hledání jídla, přístřeší a užitečných věcí - vždy paranoidně ostražití, vždy připravení na nejhorší. To se může zdát jako nuda, ale pořád se tam děje něco, kvůli čemu nemůžete přestat.

Je zde hodně neznámých - nevíme, co za katastrofu se vlastně stalo a ani si nedokážu domyslet, co mohlo mít za následek takhle extrémní vyhubení všeho živého během pár let... Také u postav samotných neznáme ani jejich věk, ani jména - ne že by to bylo zapotřebí, ale bylo mi divné, že by za celou dobu otec svého syna ani jednou neoslovil jménem. Ano, sice to má za následek, že děj je o to temnější, nicméně myslím, že to je už trochu prvoplánové.

Cormac McCarthy vytvořil svět, kterého by se nikdo z nás nechtěl dožít a z kterého nebudete mít dobrý pocit. Možná vás taky přepadne strach, že by se jednou něco podobného mohlo stát - opravdu je to tak přehnané a nemyslitelné? Kdo si chce trochu zadepkařit, tato kniha je přesně pro něj. Jednorožce, lásku, kytičky, to běžte hledat někam jinam. A raději si běžte někam k supermarketu ukradnout nákupní vozík, třeba se bude jednou hodit (i když dvoukolák bude lepší - víme, jak se u nákupních vozíků dokážou zasekávat kolečka a to jezdíte po rovném povrchu).

Když to srovnám s filmem Cesta s Viggo Mortensenem z roku 2009, musím uznat, že se opravdu ve velké míře držel předlohy, což chválím. Na ČSFD jsem mu dal 4 hvězdičky, u knihy jsem chvíli váhal nad stejným hodnocením, ale po zvážení mě film nadchl přeci jen o trochu více.

23.08.2022 3 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

(SPOILER) Jako většina lidí, i já jsem v první řadě viděl film od Davida Finchera, který patří mezi mé nejoblíbenější. O to víc si teď cením jeho kvalit, když vidím, jak striktně se držel předlohy. Často se stává, že film nevystihne úplně vše, čím je kniha výjimečná, ale toto je asi případ, kdy je to naopak. Tedy ne naopak, ale jinak. Každé médium má to svoje. Kniha je kniha, má víc detailů, a film je film, tam zase promlouvá perfektní audiovizuální stránka.

Navíc já knihu samotnou nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou interpretoval Ivan Lupták. A v souvislosti s filmem, kde hlavní postavy ztvárnili Edward Norton a Brad Pitt, nešlo mi u knihy si je představovat jinak... a nutno říci, že hlas Ivana Luptáka se k nim oběma skvěle hodí. A také ten styl vyprávění, kdy často zběsile chrlí slova v rychlém tempu a s tím správným pocitem zoufalosti, marnosti a anarchie, dodává tu správnou schizofrenní atmosféru. Do toho ty vychytané hudební předěly - no, povedlo se.

Co k ději? No to je naprostá bomba. Tolik originálních nápadů pohromadě. Nespavost, podpůrné skupiny, vlepování okének do filmů, samotný klub rváčů, Projekt Zmatek, liposukční mýdlo, záškodnické akce, kastrace, rozdvojená osobnost, Marla Singerová, konec. Žádné zdržovačky, vše svižně ubíhá, jak když nestíháte doběhnout na záchod. Vše lemováno rozcupovanými ksichty a neuvěřitelným borcem Tylerem Durdenem, napůl skvělým kámošem a napůl strašnou sviní. A přesto s nimi jde v mnoha věcech souhlasit. Teď už zbývá jenom vycedit ty nejvíce profláklé citáty: "První pravidlo klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů" a "Vím to, protože to ví Tyler" (nemohl jsem si to odpustit).

Přestože kniha je skvělá, v mých očích z toho paradoxně film pořád vychází líp. Stejně ale nejde dát tomu menší, než nejvyšší hodnocení.

12.08.2022 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou interpretovala Markéta Burešová (ještě že ne Saskia) a poradila si s tím docela obstojně. S nekompromisní Alicí, která rozsévá smrt a jatka všude, kde se ukáže, si pohrála uvěřitelně. Jediné, co mi nesedlo, je ženským hlasem pronášené "ratatatata", ale zkuste si to sami, taky byste zněli blbě.

Už to nemá ty koule, jak předchozí knihy série, ale to je logické, když je hlavní hrdinka žena. A když ne koule, tak vaječníky, ale pěkně nasrané vaječníky, s odplatou takových rozměrů, že by se za to nemusel stydět ani španělský inkvizitor. Jedeme opravdu ve velkém. Kdo je na špatné straně, má to už holt předem spočítané. Bohužel je to ale taková docela obyčejná řež, a to na úkor kvality a hlavně humoru. Ten se tam v podstatě nevyskytuje a to je škoda. Pro slintaly se tam ale najde několik lascivních sexuálních momentů.

Nevím, možná se Franta Kotletovic už z tohoto postapokalyptického tématu trochu vyčerpal - chybí mi tam ten správný náboj, kterého jsem se načmuchal u předchozích knih. Už mě tam holt nic moc nepřekvapilo. Ale na druhou stranu pořád lepší, než nějakej Shakespeare nebo většina povinné školní četby.

04.08.2022 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

(SPOILER) Knihu samotnou jsem nečetl, ale opět jsem si poslechl audioknihu, kterou skvěle interpretoval Borek Kapitančik. Už je to taková klasika, ten jeho hlas, který mám s touto sérií pevně spjatý a neměnil bych. Ten snad po ránu musí kloktat rýsováčky na chilli nebo co...

Samozřejmě jedeme pořád po stejné koleji, takže smrt číhá všude a my sledujeme na štěstí zrovna ty, co ji rozsévají nejvíc. Nemá cenu počítat počet vystřílených nábojů a obětí - lepší je nechat se unášet postapokalyptickou vlnou zla a té snahy vmísit i trochu toho dobra. Měnitelé se ukážou ve vší své kráse, teda spíše ve všem svém hnusu a jak se blíží konec, nechcete, aby už byl konec. Ale on pak je najednou konec.

Že to tak najednou skončilo, to docela chápu, protože když je to vše vyprávěné z pohledu plukovníka Michálka, tak je jasné, že po smrti toho už moc nenakecá... Ale stejně ve mě trochu nakonec hlodá pocit, že jsme se celou dobu připravovali na něco, co je pak tak náhlé..., takže jsem si připadal, jak kdybych 14 dní za odměnu dostával nažrat, abych zjistil, že jsem celou dobu dostával nahnilej okurek z kompostárny.

Zklamanej ale nejsem. Pořád je to nadprůměrná kniha, která bavila od začátku do konce. A navíc musím vyzdvihnout, že fajnšmekrové si oproti předchozím knihám ze série užijí mnohem víc postelových scén,... akorát většinou bez postele... zato ale pěkně věrně "eroticky" popsaných. Co víc si přát? Snad jedině jako kůň ržát!

14.07.2022 4 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou skvěle interpretoval Borek Kapitančik. Jeho chraplák, kterému někdy přidal a někdy ubral na intenzitě, aby dal jednotlivým postavám trochu jiný feel, podtrhuje tu zoufalost a bestiálnost radioaktivního světa. V jeho podání je ta kniha prostě parádně namluvená. Nedovedu si představit, jak by to vypadalo, kdyby to četl třeba Václav Neckář se svým přitepleným hlasem.

Prásk, prásk. Ratata. Prásk, prásk. Ratata.
Dát k tomu nějakou techno hudbu, dalo by se na to docela i pařit.

Ale oproti prvnímu dílu už to není taková hitparáda. Není to tak chytlavé, není to tak nahláškované (nebo spíš ty hlášky by ve skutečnosti nešly moc dobře přes pysk), ale na druhou stranu je to mnohem krvavější. Jak kdybych se díval na nějakou přehnanou řežbu v béčkovém filmu.

Děj se nám posunul úplně někam jinam, přičemž zvěrstev se dočkáme habaděj. Stačí třeba kýble krve v Čubčím poháru a měli byste vymalováno. Trochu jako z nouze ctnost působí ta jistota, že nastane nukleární zima, a proto je potřeba zachránit svět... ale přece je potřeba, aby ta kniha měla nějaký směr a nešlo jen o bezduchou vybíjenou. Kult Měnitelů jsou schopní nepřátelé a naprostí šílení fanatici, dokonce i naprostí fanatičtí šílenci. Ty jejich metody jsou často tak bizarní a brutální, že vůbec nevadí kosit je bez slitování po tuctech. Potěšila opětovná přítomnost Žolíka, ale ostatních postav z prvního dílu tam zůstalo jen hrstka. Ale nevadí.

Horší je to s humorem, kterého ubylo nebo se zrovna nezadařilo s jeho kvalitou. Přesto je to ale kniha zábavná. A s otevřeným koncem, takže jdu rovnou na další díl.

23.06.2022 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou skvěle interpretoval Borek Kapitančik - jeho hlas se ke knize parádně hodí, je tak správně drsný - a někdy i povedeně mění hlasy jednotlivých postav. Dokonce bych řekl, že ten jeho přednes tu kvalitu knihy ještě více vyšperkoval a fakt jsem si ji v jeho společnosti užil.

A z toho je jasné, že budu chválit. Co mě zaskočilo úplně nejdřív, tak že Kotleta asi umí předvídat budoucnost, ne? Podle těch rozhlasových zpráv o válce na Ukrajině s Ruskem a chování ostatních států. A pak je tu ten postnukleárně apokalyptický zbytek, který mi často silně připomíná hru Fallout. A samozřejmě něco jako komando armádních specialistů, což zní trochu jako klišé. Ale zjistil jsem o sobě, že právě takové klišé mám rád. Nehrajeme si tu na city a jede se v brutální a nemilosrdné řežbě ve světě plném násilí, fanatiků, zlodějů, vrahů a kanibalů a samozřejmě i individuí trpícími nemocí z ozáření. Je pravda, že celé to na mě působilo trochu jak óda na Ramba, akorát takového, který se narodil v české kotlině a přesto se snaží působit americky. V kontrastu s tím se zde objevují typicky česká jména hrdinů a k tomu se připlete nějaký ten Voloďa nebo Gřegoř, no prostě sousední státy. Ale to mi taky neva. Hlavně se tu cedí hromady hlášek... i když někdy trochu na sílu.
V podstatě až do poslední kapitoly jsem děj hltal a hltal, až jsem ho celý dohltal a ani mě z toho nebolelo břicho z přežrání. A hltat doufám budu i pokračování, na které se moc těším.

12.06.2022 5 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

(SPOILER) Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou interpretovala převážně Pavla Beretová. Tu mám sice platonicky rád, ale z jejího přednesu zrovna odvařený nejsem. Spíše je to ale ten obsah, než že by za to mohla vyloženě ona. I když je pravda, že jsem ji několikrát přistihl i u toho, jak mi ty její hlasové nuance vadí. Pak tu máme sice ještě Plesla a Vlasáka, ale těch je tam málo a průměr. Dovedu si představit, že audio zpracování mohlo být povedenější, kdyby si s tím trochu víc pohráli.

Do knihy jsem šel úplně na slepo. Vůbec jsem nevěděl, co mě čeká. Ale není to přesně obsah, co tomu budu vytýkat. Je to spíš ta forma. Myslím si, že ten děj se dal odvyprávět mnohem zajímavějším a přehlednějším způsobem. Spisovatelka totiž zvolila něco, čemu se myslím říká du-forma. Jakoby to byl dopis, který adresuje svému milovanému SS-narkomanovi a oslovuje ho "ty" a popisuje v něm svůj příběh a to tak dopodrobna, jak kdyby u toho on snad ani nebyl. Divné. A některé věty byly jak z děla a ne z pera, plné divných slovních spojení - nevím, jak jinak to popsat...

A pak tu máme podle mě zmatené skoky v čase. Možná je to tím, že jsem poslouchal audioknihu a nečetl to, ale já se prostě ztrácel v tom, co bylo dřív a kdy jsme v chatě ve fjordu a kdy v táboře a kdy už zase ve fjordu a kdy už je bezzubá.

A podobně to mám s postavami, tedy hlavně s těmi vedlejšími. Než se stačím rozkoukat, kdo je kdo a jestli bude mít nějakou větší roli, už jsme uprostřed děje a já mám pořád pocit, že nevím, proč tam jsou, když mi nebyly pořádně představeny. Nechápu vztahy. A nelíbí se mi ty náhody, hlavně v souvislosti s jejím otcem - že se kámošil s jeho otcem a jsou ve fjordu v chatě, kterou obýval dříve její otec s truhlou jeho otce a že dcerušku zachránil z opuštěné skály kdesi na moři a že ho ona popáleného kdysi ošetřovala a nepoznala (nebo to ne? Ani nevím...).

A konečně se dostávám k hlavním a nejvíc kontroverzním postavám - sama porodní bába (jejíž jméno jsem buď nepostřehl nebo ho tam ani neuvedli a věk jsem si také dlouho domýšlel - hlavně když ono "bába" evokuje někoho mnohem staršího, než ve skutečnosti byla) a mistr nácek Johaness. Tak nějak tušíme, že ani jeden z nich nebude zrovna ukázka nevinnosti, ale některé jejich činy jsou opravdu kruté, odporné a nepochopitelné. Nepochopitelné? To vlastně zas ne, protože z jejích a jeho slov slyšíme různé obhajoby a důvody, proč dělají, co dělají. Ať je to sebevíc amorální, toto je ta síla celé knihy. A to je nejvíc šokující, ten pohled do jejich niter. Ona ho bezmezně zbožňuje, přímo uctívá a nevidí ty chyby ani své submisivní sklony jdoucí ruku v ruce s jeho závislostí na tvrdých drogách. Je to mnohdy nechutné, plné tělesných detailů, lidského chtíče, touhy a sexu a plození a umírání a znásilňování a lhostejnosti. Hodně bizarní "romance" uprostřed válečných zločinů. A vy nevíte, na čí straně máte stát. Je vám možná i líto, co se jí pak stane, ale také víte, jaká ve skutečnosti je a co všechno udělala.

Jak jsem ale psal výše, nelíbil se mi ten styl, jakým to bylo napsáno. A taky jsem měl pocit, že se tam toho poměrně dost opakovalo. Spíš mě to nebavilo, než bavilo.

27.05.2022 2 z 5

Knihu samotnou jsem nečetl, místo toho jsem poslouchal jako audioknihu a až na ty hudební předěly byla zpracovaná solidně. Většina interpretů se zhostila svých rolí s gustem a umem sobě vlastním a nemám téměř žádné námitky.

Jak se dalo čekat, jsou zde lepší i horší kousky. Bohužel asi budu za homofoba, ale ženské autorky mě většinou nezaujaly - a třeba ten příběh o hledání ztraceného manžela vyzníval žensky hystericky, pak už jenom typicky žensky. Stejně blbý byl ten židovský o zázračném amuletu. Tyto dvě povídky mě vyloženě nebavily, s ostatními jsem byl jakž takž spokojen. K většině se nebudu vyjadřovat, protože buď je to průměr nebo nezaujaly tak moc, aby to stálo za to. Ale jsou zde povídky, které musím vyzdvihnout...
Miloš Urban: Mizení na mostě – čte Hynek Čermák. Dobře napsané a ještě líp namluvené. Originální téma a autor se s ničím moc nesere.
Jiří W. Procházka: Mrtvá holka z čerťáku – čte Alexej Pyško. Temné, mrtvolné, z prostředí pouťových lidí, nejvíc noir. Vrchol knihy.
Štěpán Kopřiva: Amatéři – čte Viktor Dvořák. Námět sice celkem tuctový (vyloupení pěstírny trávy jak někde ve "Sbal prachy a vypadni"), ale Kopřiva to prostě umí tak dobře podat... Druhé místo.
Petr Stančík: Kabinet sedmi probodnutých knih – čte Lukáš Hlavica. Tohle je prostě ta stará Praha, jak by měla být.

Líbila se mi ta pestrobarevnost příběhů a myslím, že každý si tady něco vybere. Dobrý počin.

07.05.2022 3 z 5

Krvavá cesta na smrt Krvavá cesta na smrt Sven Hassel (p)

Různorodé historky a epizody z válečné vřavy, tedy vlastně často i z vřavy, která není přímo z bojů, ale s válkou v pozadí. Na rozdíl od autorovy "Legie prokletých" tato kniha nepůsobí tak moc protiválečně - sice zde cítím to pohrdání nesmyslnou válkou a - lidově řečeno - jak s ní vyjebat, ale na nějaké přílišné odsuzování se neklade moc velký důraz. Někdy mám dokonce pocit, že se oslavuje německé hrdinství (jako že jsou ve všem nejlepší) a ruští Untermenschen jsou odpad (jako že jsou krutí, páchají různá zvěrstva a jejich nejpoužívanější věta je "Job tvoju mať").
V hlavních rolích excelují Porta a Drobeček, kolem nichž se točí valná většina příběhů, a nutno říct, že ti se neztratí v žádné situaci a dokážou ze všeho vytěžit maximum. Dělají si srandu z nadřízených, chlastají, ponižují všechny okolo, lžou a kradou, obchodují se vším možným a kdykoliv se na scéně objeví nějaká ženská, máte většinou jistotu, že ji voni nebo někdo z jejich kámošů vojedou. Bohužel často soucítím s jejich civilními "oběťmi", kteří si to asi neužívali tak, jak to z jejich pohledu viděli Němci, a strach si možná pletli s nějakými sympatiemi a sklony ke spolupráci. Ale nevím, nebyl jsem tam (a ani bych nechtěl).
Sprostou mluvou a dokonce až vulgárními výrazy se nešetří, ale není to na škodu a postavy to víc polidšťuje. Stejnou kadenci ale mají i hlášky, od urážek až po morbidní komentování situace, téměř vždy ale vtipné. Smrt číhá všude, je jí hodně a její realistické popisy můžou slabší povahy poblít. Co mi přišlo nejvíce absurdní a neuvěřitelné, byl medvěd Rasputin, který Rusáky vraždil líp než většina nácků... a ještě se na nich nakrmil.
Vůbec zde nepadne zmínka o tom, že by sloužili v trestním praporu a že byli vlastně přinucení bojovat, ale možná se spisovatel nechtěl opakovat, tak šel trochu jinou cestou. Jsem rád, že zde již postavy vystupují pod jmény Dědek a Drobeček a ne Starej a Prcek použité v překladu "Legie prokletých". Tak nějak mi to k nim sedí líp.
Sven Hassel mě nadchnul již před lety a audioknihu "Legie prokletých" jsem si poslechl nedávno, tak mě to navnadilo i na tuto. Tu opět načetl Václav Knop, který předvedl standardní, v ničem ani špatný ani dobrý výkon. Akorát ty pasáže, kdy "recituje" zpěv různých písní, je čirá tragédie, ale zároveň chápu, že to je ošemetné, takhle bez melodie a často i bez rýmů. Dám si od něj ale na nějakou dobu pauzu.
Knihu jsem si užil a nebojím se říct, že se dá číst i opakovaně, protože jednotlivé kapitoly oplývají širokým spektrem - od napětí přes humor až po touhu po přežití.
Co mě nepřekvapuje (obzvlášť ve světle aktuálních událostí na okupované Ukrajině) je, že už za 2. světové války dobře věděli, že "Ivan je ten největší lhář na světě."

26.04.2022 3 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu skvěle interpretovanou Martinem Preissem. Jeho vyprávění je bezchybné a díky jeho hlasu a změnám v intonaci se člověk nikdy neztrácí v tom, která postava zrovna mluví a celkově je to prostě profesionalita. Teď k samotnému obsahu:

Od Kinga už mám za sebou několik knih a často byly dost přehnané a překombinované, někdy i dost abstraktní. V Ústavu sice také najdeme nějaké nadpřirozené tele-schopnosti (patie a kineze), ale hlavní prim tady hraje mnohem hrůznější představa - únosy, bezohledné mučení a pokusy na nevinných dětech... a to vše bez ohledu na nějaké všeobecné morální zásady. Po pomalejším rozjezdu, kdy někomu může přijít zbytečně zdlouhavé představení bývalého cajta Tima Jamiesona, se soustředíme hlavně na nadprůměrně geniálního chlapce Luka Ellise, který si musí projít peklem, abychom postupně zjistili, o co v tom podělaném ústavu vlastně jde.

Napětí se dá často krájet jak v masokombinátu a nechybí četné zabíjení, týrání a vraždy, ale i organizace s neomezenými možnostmi. Dost mi to připomínalo bořiče/ničitele z Kingovy série Temná věž, ale skutečná spojitost zde asi není.

Kniha mě opravdu hodně bavila a už teď se bojím, že jednou natočená filmová verze bude stát za strachem vypuštěnej prd.

07.04.2022 4 z 5