Prske Prske komentáře u knih

Konec civilizace aneb Překrásný nový svět Konec civilizace aneb Překrásný nový svět Aldous Huxley

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě, jinak si jsem docela dost jistá, že bych se do ní nikdy nepustila. Nebyl to úplně můj šálek kávy, přece jen mám radši knihy s dynamičtějším dějem a nějakou gradací příběhu. Tohle bylo spíš víc filosofické a popisné. Ale dovedu si představit, že například jako námět na epizodu takových seriálů jako je Black Mirror by to mohlo být velmi zajímavé :)

04.11.2020 3 z 5

Teorie mateřství Teorie mateřství Lucie Janauer

Nemůžu říct, že bych se v knize dozvěděla něco převratného a nového, ale i tak mě mile naladila na přirozené a jemné mateřství, které je mi už nějakou dobu sympatické :)
Zvlášť oceňuji úvodní kapitolu o evoluci, která propojuje celkovou myšlenku knihy, a také vlastní zkušenosti autorky o fázích dne svého syna.
Co bych lehce vytkla, tak určitě mnohé stylistické chyby (odstavce, opakování stejných slov ve větě) - před druhým vydáním by to chtělo ještě zkontrolovat.

27.10.2020 4 z 5

Aby porod nebolel Aby porod nebolel Lucie Suchá Groverová

Asi nejsem cílovka neb domácí porod neplánuji a je to něco, co jsem zavrhla téměř ihned. Osobní příběhy autorky mě v tom jen utvrzují (rodit sama doma bez přítomnosti kohokoli dalšího beru jako příliš velký hazard).
Mimo to mě rušily značné překlepy, interpunkční freestyle a občas i nedokončené věty...
Co si z knížky určitě odnesu je kapitola o automatické kresbě a afirmacích, to bylo docela zajímavé.

01.10.2020 2 z 5

Jemný porod, jemné mateřství Jemný porod, jemné mateřství Sarah J. Buckley

Knihu je třeba brát od začátku s mírnou rezervou, ať už k propagaci domácích porodů tak k poměrně detailním výzkumům. I přes to mě kniha velmi obohatila a ucelila v mých názorech a přáních především ohledně těhotenství a porodu (část o mateřství možná už trochu zkrácená a odbytá).

19.09.2020 4 z 5

Vodka je veganská Vodka je veganská Phil Letten

Oddechová kniha, bohužel jsem nejspíš nebyla cílová skupina (vegan už jsem + nepotřebuju opakovat na každé druhé stránce to samé dokola). Líbily se mi osobní příběhy obou bratrů a jejich cesta k veganství i celkový nádech knihy - nejdůležitější je snaha o změnu.

15.08.2020 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Poslední kniha, která mi od autorky ještě chyběla. Zklamaná rozhodně nejsem, v porovnání s ostatními knihami asi nejvíc oddechový příběh, víc o lidech a míň o režimu (i když komunismus byl opět vylíčen výstižně).
Ke konci už jsem trošku ztrácela přehled v postavách, ale to jsem asi spíš jen vyšla ze cviku :)

06.08.2020 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Knih o druhé světové válce a koncentračních táborech už mám za sebou mnoho. Po Tatérovi z Osvětimi a celkovém boomu příběhů s touto tématikou jsem k Cilčině cestě byla velmi skeptická. Nemám ráda označení “román podle skutečného příběhu” protože zvlášť v této oblasti je hranice vkusu a úcty k lidem, co tyto hrůzy zažili, velmi tenká a křehká.
Naštěstí se autorce příběh (dle doslovu poněkud upravený a místy dost domyšlený) povedl vyprávět vkusně a poutavě. Upustím tedy od některých vyloženě románových a neuvěřitelných scén a vezmu tuto knihu jako prostředek pro osvětu událostí 2.svět.války a gulagu pro citlivější čtenáře.
Protože o těchto činech by měl číst každý...

27.07.2020 4 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Tady jsem se opravdu trápila od začátku do konce. První část až příliš neuvěřitelná a místy až tak protivná, že se mi hlavní hrdinka znechutila téměř okamžitě.
Měla jsem chuť knížku odložit, ale zde v komentářích jsem se dočetla, že druhá část vše vysvětlí... i tak to nestačilo na víc jak 2 hvězdy. Doslov autorky vše ještě víc uzemnil.
Jedinou světlou stránku příběhu vidím v krásně popsaném pevném vztahu obou hlavních hrdinek.

21.07.2020 2 z 5

Mně tato knížka naprosto nadchla do způsobu života Dánů a už plánuji dovolenou do Kodaně za poznáním hygge na vlastní kůži :)
V knížce je nenásilnou a příjemnou formou popsán dánský životní styl, recepty na tradiční jídla a krásné tématické fotky.

13.05.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Prvních pár desítek stran jsem vyloženě protrpěla (hokejem jsem naprosto nepolíbená, dokonce bych i řekla, že k němu mám vypěstovaný odpor), ale držela jsem se rady přítele, že mám brát zmínky o hokeji jako metaforu a pak už půjde o úplně jiné věci. Měl pravdu, děj se poté rozjel a já se od knížky nemohla odtrhnout. Sice jsem trochu zklamaná koncem, ale to už je jen taková maličkost.

12.03.2020 5 z 5

Vox Vox Christina Dalcher

Příběh zajímavý, čekala jsem od toho lehce něco jiného, víc týkající se toho omezení slov, práv žen a celkově popis společnosti... ale nápad zajímavý :)

16.02.2020 3 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Neočekávaný závěr příběhu ženy zničené korejskou společností. Pro mě občas naprosto nepochopitelné situace v první povídce, šokující prostřední část a depresivní zakončení.

23.01.2020 4 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Účet sleduji na instagramu, potěšilo mě knižní vydání “best of”. Jen možná to chtělo pojmout trochu jinak :) ale obsahově pecka, ráda se k tomu vracím :)

05.01.2020 3 z 5

Nápady jsou zajímavé, sama jsem jich spoustu zrealizovala (a úspěšně!), ovšem některé názory byly trošku přehnané :)

28.12.2019 3 z 5

Deník moderní jogínky Deník moderní jogínky Šárka Vojáčková Konečná

Velmi inspirativní kniha, zvlášť pro introverty, kteří prožívají těžké období a hledají způsob, jak si život obrátit vzhůru nohama :)

26.12.2019 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Kniha se mi jakožto genetikovi velmi líbila, hlavní hrdina ve mně mnoho lítosti nevzbuzoval a mnohdy mě svým chováním dost štval. Závěr překvapil.
Pro laiky můžou být některé pasáže oříškem, ale určitě stojí za to vydržet :)

24.11.2019 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Díky čtenářské výzvě jsem se dostala k této povinné maturitní četbě, kterou jsem snad jako jedinou během střední školy minula. Na poezii moc nejsem, ale pro cílovou skupinu to asi musí být skvost :)

18.11.2019 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Unikátní příběh z prostředí 2. světové války. I přes obsáhlost knihy měl děj spád a na konci i ukápla slza...

16.10.2019 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Kniha se mi docela líbila, čekala jsem sice jiný závěr (nějaké odhalení pravdy), ale celkově to byl zajímavý námět. Těžko říci, zda by dnešní Německo Hitlerova imitázora opravdu takto přivítalo “s otevřenou náručí”...

07.09.2019 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

První přečtená kniha od autora, ideální příběh na dovolenou :) Místy jsem se smála i nahlas, styl Kundery mi opravdu sedl :)

19.08.2019 4 z 5