pecka02 pecka02 komentáře u knih

Aliance Aliance Veronica Roth

Zklamání. Ale veliké. Každý další díl u mě dostává méně a méně hvězdiček. Netuším, proč autorka tak shodila Tobiase, který byl v prvním díle naprosto jiný. Ze silného, odhodlaného a odvážného chlapa se tady stal někdo, kdo se absolutně ztrácí v Trisině stínu. Té holce všechno tak neskutečně vycházelo, že ani nevím, čím si to zasloužila. Víc než polovinu knihy jsem se opravdu nudila a než se to stihlo nějak rozjet, už byl konec :( Je to ale čtivé a své světlé stránky si to taky najde, jen je jich prostě málo.

24.04.2014 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

O Haně se hodně mluvilo a hodně psalo, proto jsem ji tak dlouho odkládala. Bývám k takovým knihám trochu skeptická. Nicméně nakonec jsem podlehla doporučením rodinného příslušníka a musím říct, že je to jedna z nejhezčích knih, které jsem kdy četla, i když téma je tak smutné. Děj je sice lehce předvídatelný, ale to ničemu nevadí. Autorka jej umí podat tak, že máte pocit jako byste byli jeho přímou součástí. Jako byste ty lidi doopravdy znali. Moc příjemně se čte, slova jsou pečlivě vybíraná, věty krásně poskládané, děj ubíhá plynule. Opravdu jsem již dlouho nedržela v ruce něco takového. Mám ráda, když ve vás kniha vzbudí pocity, zanechá vzpomínku...tady se to rozhodně povedlo.

01.01.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tak tohle byl opravdu čtenářský požitek. Nejlepší na této knize je asi jazyk, jakým je psána. Některá slovní spojení jsou natolik neobyčejná, ale přitom dokonale vystihující situaci, že jsem byla nucena číst je stále dokola, abych si je dostatečně vychutnala. Příběh samotný mě nejvíc zaujal svou lidskostí a přátelstvím, postavy jsou upřímné, sympatické a dobře propracované. Hlavně Rudy je můj oblíbenec. Navždycky si budu pamatovat, že pusy se lidem mají dávat hned a ne až přijde správný čas...

25.03.2014 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Proč většina lidí považuje Zlodějku za Zusakovu prvotinu, když Posel byl vydán dříve? Ono to pak vyznívá, že autor klesl, když on se vlastně zlepšil, dozrál. Posel se srovnání asi nevyhne, ale každá z těch knih je prostě naprosto jiná. Jedno mají ale společné - výborně vykreslené postavy. Eda jsem si zamilovala a ostatní mají taky své kouzlo. Jasně, je to pohádkové, možná trochu naivní, ale taky hezké. Prázdná krabice od bot nebo zmrzlina, to jsou maličkosti, které ale pro někoho mohou mít obrovský význam...kdyby každý z nás byl aspoň trošku jako Ed, svět by vypadal úplně jinak.

29.04.2014 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Pffff...tak to mě docela rozsekalo...nevím přesně, co napsat. V tomhle případě je asi lepší, si ten příběh na vlastní kůži "zažít", protože opravdu dovede pohltit. Knížka je hodně emotivní, absence uvozovek jí ještě přidává na syrovosti a slabší povahy budou mít s některými úseky problém (musela jsem několikrát přerušit četbu, protože jsem potřebovala nabrat trochu psychických sil na pokračování). Kontrast víry malého kluka v dobro a snahy jeho otce zajistit oběma přežití téměř za každou cenu, opravdu donutí člověka se zamyslet.

Narozdíl od různých jiných apokalyptických příběhů mi tenhle připadal až moc reálný...že by se něco takového snad opravdu i mohlo stát...co pak? Jít, když není kam? Bude to někdy lepší, horší, stejné? Živit v sobě nějakou naději nebo se smířit s nejhorším? Dlouho mi ještě bude ležet v hlavě...

17.06.2013 5 z 5

Bdělost Bdělost Anthony De Mello

Výborná kniha! Ač malá vzhledem, obrovská obsahem. Zpočátku je autor opravdu hodně přímý, což nemusí být každému příjemné, ale postupně se dopracuje k pěknému vysvětlení. Od doby, co věci více pozoruji, vychutnávám a soustředím se na to, co dělám, s plnou bdělostí, je všechno tak nějak příjemnější, lepší :) A přitom stačí tak málo, jen se neztotožňovat...určitě si přečtu i ostatní knihy tohoto autora.

02.11.2015 5 z 5

Učebnice sebelásky Učebnice sebelásky Lucie Kolaříková

Fakt učebnice, ale napsaná velmi příjemnou formou :) Oceňuji praktická cvičení, meditace, oceňuji i jen to, že se vůbec někdo tomuto tématu věnuje. Sebeláska nemá nic společného se sebestředností, ale čistě jen s vědomím vlastní hodnoty. U nás tohle podle mě chybí. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že buď jsou lidé víceméně bez sebevědomí nebo jsou naopak tak sebevědomí, až už to hraničí s egoismem. Jedinců, kteří by se nacházeli v nějakém zdravém středu mám kolem sebe bohužel pomálu.

20.05.2015 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Knihu jsem v povinné četbě nějak vynechala, ale o to víc jsem si ji užila teď. Stále aktuální téma o "rovnosti", manipulaci a sobeckosti některých jedinců. Ač mám raději 1984, nemohu hodnotit jinak než plným počtem. Je to skutečně nadčasová kniha a Orwell prostě umí.

09.10.2016 5 z 5

Budeš tam? Budeš tam? Guillaume Musso

Krásně napsaná knížka plná mouder, citátů a osudových zvratů. Jakmile se začtete, už nemůžete přestat. Pořád něco člověka nutí číst dál a dál a ptát se, jak to asi nakonec dopadne? Jak byste se sami zachovali, kdybyste měli možnost změnit osud nejen svůj, ale i ostatních? Zachránit jednoho za cenu obětování druhého? Těžké rozhodování mezi láskou, přátelstvím a rodičovstvím, ale nakonec bravurně zakončené. Určitě doporučuji přečíst. Takové milé překvapení jsem dlouho nezažila.

01.12.2013 5 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Jako blog dobré, jako kniha horší. Spousta věcí se v jednotlivých kapitolách opakuje (kolikrát vlastně ty děti měly vši?) a na můj vkus zde bylo až moc různých statistik, výzkumů a pokusů, které ani nebyly prováděny u nás. Je to poměrně čtivé a jednotlivé kapitoly na sebe nijak nenavazují, takže sem tam přečíst jednu, může být docela v pohodě. Mrzí mě, že dávám tak nízké hodnocení, protože autorku jako blogerku mám ráda. Možná časem dám šanci i její druhé knížce, třeba to bude lepší.

31.10.2016 2 z 5

Zbavte se negativní energie - Získejte dostatek energie doma i na pracovišti Zbavte se negativní energie - Získejte dostatek energie doma i na pracovišti Anne Jones

Řekla bych, že tak půlka knihy je přínosná pro každého. Pro tu druhou už je třeba být aspoň kapku otevřen ezoterice, protože pasáže o černé magii a vymítání duchů jsou místy dost neuvěřitelné. Mně osobně ale kniha dala nejvíce poučení v tom, jak se chovat k jednotlivým typům lidí, aby ze mě nevysáli poslední kapky energie, které ještě mám.Taky některé tipy využiji v boji proti stresu, ve výživě nebo v zařízení domova.

28.11.2013 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Murakami. Mám pro něj prostě slabost. Baví mě psychologie jeho postav, styl psaní, ta zvláštní atmosféra jeho knih, melancholie...Mám pocit, že ať k Norskému dřevu napíšu cokoliv, nevystihne to přesně to, co bych chtěla. Nejde popsat, musíte ji přečíst a procítit.

18.06.2013 5 z 5

Úterky s Morriem Úterky s Morriem Mitch Albom

Ač se všeobecně jedná o smutné téma, kniha je neuvěřitelně milá a klidná. Při čtení jsem měla pocit, jako bych sama seděla s dědečkem, který se mnou sdílí životní zkušenosti. Jedna z těch, o kterých nemá smysl cokoli vykládat. Lepší bude, když si ji sami přečtete.

06.09.2017 4 z 5

Zázračný úklid v hlavě – Kouzlo nehrocení Zázračný úklid v hlavě – Kouzlo nehrocení Sarah Knight

Tohle mě zklamalo :( Ono není nic světoborného poradit věčnému hrotiči: "To neřeš". Možná jsem měla přehnaná očekávání nebo knihu nepochopila, nicméně nedala mi nic, co bych ve svém životě využila. Místy jsem měla pocit, že snad mělo jít jen o humornou knížku, ale ani tímhle se mi do vkusu bohužel netrefila.

12.08.2017 1 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Humorný román a já přesto dojatá k slzám. Skvělé čtení, příjemně ironické. Postavy jsou sympatické, a to včetně Oveho, který se na první pohled tváří jako starý bručoun. Všichni mi budou chybět.

07.03.2017 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Začátek byl pro mě hodně zdlouhavý a uvažovala jsem, že knihu odložím. Nakonec jsem ji ale přece jen dočetla, ale nezaujala mě tak jako ostatní tohoto žánru. Největší problém jsem měla s postavami - žádná z nich mě nezaujala natolik, abych s ní byla schopna prožít ten příběh emočně. Takže to vidím na takový průměr.

30.01.2016 3 z 5

Návod na použití člověka Návod na použití člověka Vlastimil Marek

"Nemůžeme změnit či ovlivnit stále složitější a rychleji a nezvládnutelněji se do neznáma řítící svět, můžeme ale zvládnout svůj postoj a vztah ke světu a jeho problémům i radostem, a tak na něj pozitivně působit prostřednictvím vlastní proměny."

Moje první kniha o meditaci. Možná časem najdu další, lepší, ale tahle byla rozhodně zajímavým přínosem. Autor srozumitelně vysvětluje základní pojmy, popisuje své vlastní postřehy a příhody, které ho potkaly v dobách, kdy sám s meditací začínal, a uvádí i odkazy, kde lze v případě zájmu najít ještě více informací. Kniha je čtivá, ale trochu chaoticky působí, že kromě hlavního textu obsahuje i doplňující informace v různých rámečcích nebo dlouhé popisky fotografií, takže člověk musí "skákat" od jednoho k druhému. Jinak ale v podstatě nemám co vytknout.

"Mozek je totiž, vážení, geniální zařízení, které se dokáže přizpůsobit prakticky čemukoliv. Tomu pozitivnímu, ale bohužel i tomu negativnímu. Umí být Einsteinem a Stephenem Hawkingem, matkou Terezou a dalajlamou, ale také Hitlerem a Bin Ládinem, nebo agresivním fotbalovým fanouškem a skinheadem. Ukázalo se, že stačí pouhé tři měsíce nějaké soustředěné činnosti, a mozek se přizpůsobí a neuronům narostou nové dendrity. Člověk pak uvěří, že je tím, čím se postupně a nenápadně stal, a nikdo na světě mu to nevymluví."

18.06.2013 5 z 5

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Knížka, která se dostane pod kůži. Při čtení se mě zmocňovaly snad všechny pocity. Nejvíc ale asi zoufalství. Opravdové zoufalství nad tím, jak je život někdy nespravedlivý, a to k úplně nevinným lidem :( Téma rakoviny je v knížce zpracováno citlivě, černý humor nepůsobí nějak nemístně nebo agresivně a postavy si člověk zamiluje. Popravdě se po přečtení nemůžu pořádně začíst do něčeho jiného, protože pořád myslím na to, že to celé mělo skončit nějak jinak. Ovšem otázkou je, jestli by to pak mělo takový úspěch. Určitě bych ji ke čtení doporučila, ale myslím, že by k ní měli zdarma rozdávat minimálně balík kapesníků...

17.06.2013 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Právě jsem dočetla a jsem plná emocí, což se mi už delší dobu u knihy nestalo. Myslím, že budu ještě dlouho vstřebávat tento poslední díl. Jak mi v jedničce chyběla krutost, tak tady jí bylo až až. Mrzí mě ztráta některých postav, kterou jsem naprosto nečekala. Mrzí mě, že člověk často nepozná čemu věřit - kdo je dobrý a kdo ne? I když v tomto případě by se snad hodilo spíše říct: kdo je zlý a kdo ještě horší (pokud to vůbec jde). A i když všechno to špatné nakonec skončí, může to být po tom všem ještě někdy dobré? Kniha od prvního dílu hodně dospěla a člověk si po jejím přečtení pokládá opravdu hodně otázek. Je pravda, že místy mi děj připadal zbytečně natahovaný, ale i tak bylo čtení úžasným zážitkem. Určitě pořizuji do knihovničky.

07.06.2013

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Vážně mě překvapilo množství negativních komentářů. Pro mě to byla fajn satira. Člověk to prostě nesmí brát až tak vážně. Zasmála jsem se a velmi oceňuji překlad. Asi to není pro každého, ale mi se vážně líbila :)

11.07.2017 4 z 5