Bdělost

Probouzet lidi a odhalovat jim pravdu o jejich vlastní velikosti – to je cíl, který si Anthony de Mello kladl při své práci s lidmi, a tedy i cíl této knihy, která jeho práci s lidmi zpětně zachycuje. Jeho schopnost odhalovat mylnost našich přesvědčení a scestnost našich sebeklamů a iluzí nám nemusí být vždy příjemná, ale přesto je potřebná. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21744/bdelost-21744.jpg 4.660

Awareness (1990)

Duchovní literatura
Vydáno:, Cesta

stanlus

Anthony de Mello, indický jezuita a zenový mistr, měl jedinečný dar umění vychytávat střípky moudrosti pocházející z nejrůznějších duchovních kultur a podat je srozumitelně, s přirozenou lehkostí a s většinou až provokujícím sebeironizujícím humorem nám - odkojencům západního myšlení. Jeho jedinečná kniha Bdělost představuje určitý návod na to, jak se probouzet z duševní strnulosti, z vyježděných schémat vlastní mysli a ze zakořeněných mentálních stereotypů k duševní a duchovní bdělosti, všímavosti a - k prosté moudrosti.
"Nepřekáží-li nic uším, výsledkem je sluch.
Nepřekáží-li nic očím, výsledkem je zrak.
Nepřekáží-li nic mysli, výsledkem je moudrost."

teltri
18.11.2016

Jedna z najlepších od Antonyho. Jedna z najlepších v mojom živote.

Madlobina
07.08.2016

Bdelo čítam všetky strany,
na prstoch rátam sebeklamy.
Že ich všetky porátam,
je najvačší sebeklam.

venduschka
06.02.2016

Za mě to nej co jsem za poslední dobu četla... :) Přečetla jsem jedním dechem, pak si našla i autorovy přednášky na youtube a objednala další věci :) :D Při čtení mi bylo jako by mi kniha (autor) otevírala duši, resp. má duše se nechala otevírat knihou...:) Moc doporučuji lidem co mají rádi spiritualismus, duchovno, ale nějak nemůžou přijít na jméno institucializovaným náboženstvím, sektám apod. Autor je sice jezuitským knězem, ale to knize vůbec neškodí (a taky ho církev kritizovala a zakazovala, to mluví o všem...také jeho podivná smrt budí rozpaky...). Spoiler: Je to skvělé, poučné, hlavní myšlenka jest že rozlišujeme mezi "já" a "mně"; "já" je ta pravá má podstata uvnitř, "mně" je ten nábal získaný vlivem ostatních lidí, věcí, situací a akorát nám škodí protože jsme závislí na tom světě okolo, na tom co si kdo o nás myslí, na tom zda dosáhneme toho kterého cíle...O tom, jak jsme byli naučení být závislí na hodnocení ostatních, chvále, odměňování....a pak jsme díky tomu na chvíli uspokojení ale za chvíli zas tápeme, protože je to vše program a naučenost toho že bez toho budeme nešťastní- přitom naše podstata vše má a šťastná je :) Svůj svět můžeme tvořit sami a žít v míru, lásce a štěstí - pokud se odprostíme od myšlenek a emocí, jen je pozorujeme a necháveme odplouvat......doporučuji!

pecka02
02.11.2015

Výborná kniha! Ač malá vzhledem, obrovská obsahem. Zpočátku je autor opravdu hodně přímý, což nemusí být každému příjemné, ale postupně se dopracuje k pěknému vysvětlení. Od doby, co věci více pozoruji, vychutnávám a soustředím se na to, co dělám, s plnou bdělostí, je všechno tak nějak příjemnější, lepší :) A přitom stačí tak málo, jen se neztotožňovat...určitě si přečtu i ostatní knihy tohoto autora.

Malanika
18.07.2015

Proc tu neni vic hvezdicek...

jiri3924
26.03.2015

Výjimečná kniha, jednoduchý a srozumitelný popis, jak vylézt z ulity, kterou jsme si sami oblékli a které si nejsme vědomi, velmi doporučuji.

blankaa89
03.10.2014

Dokud jsem nepřečetla tuto knihu myslela jsem si, že mi kniha nemůže změnit život. Opak je pravdou! Nejlepší kniha, jakou si můžete přečíst. :-)

marlowe
29.08.2014

Je mi naprosto jasné, k čemu autor směřuje. A také jsem se poctivě snažil jím vytčenou cestu sledovat. Pravdou ovšem je, že se mi to ne vždy dařilo – a tak některé komnaty jím načrtnutého duchovního domu pro mě zůstaly uzamčeny. K mé škodě.
Na vině je zřejmě můj pragmatismus a léty zbytnělý skepticismus.

Pablo Kral
27.08.2014

Fascinovaně kloužu zrakem písmenko po písmenku, slovo za slovem, větu za větou, od první do poslední stránky jedním dechem, a... nevěřím svým očím. Tak tedy všechno, co nás učí akademická psychologie jsou jen účelově zkreslené iluze. Člověk netouží po vyléčení, ale po úlevě. To je mimochodem naprosto přesně řečeno. Šťastný/á můžete být teď hned. Stačí si UVĚDOMIT svoje naprogramování. Musíte to pochopit. Stačí se PROBUDIT. To zabere třeba i okamžitě. Pak můžete být nakrásně třeba těžce nemocní, ale nic už neohrozí vaši vyrovnanost a přešťastný nadhled. Úchvatné a zároveň děsivé. Tato kniha je klenot. Avšak já říkám, že pochybný. Myslím, že ve věci osvícení a osvobození si nejsme rovni. A už vůbec nelze Mellovu metodu aplikovat na "nadkritické množství jedinců", abych tak řekl, neboť opak by podle mě znamenal pozvolný rozklad společenských struktur a přechod do natolik revoluční transformace, že mi to hlava nebere. Anebo by se vlastně až zas tak moc nestalo?

edysy
03.05.2014

Tuto knihu jsem před lety náhodou objevila v antikvariátu a rozhodla jsem se ji za pár korun koupit. Doma jsem se začetla, ale měla jsem pocit, že mne to neoslovuje. A tak jsem knížku kamsi založila a několik let jsem ji nemohla najít. Znáte to, něco máte před očima a nevidíte to. Až teď jsem ji našla, byla stále v knihovně, ale objevila se ve svůj pravý čas. Nyní se mi Mellův osobitý styl promlouvání k lidem líbí. Doporučuji k přemýšlení i k meditaci.

rkohoutek
08.09.2013

Trochu mě mrzí, že se mi do knihy nepodařilo proniknout víc. Tuším, že je uvnitř schován poklad. Vypadá to ale, že si budu muset počkat na druhé čtení, trošku poklidnější. Doporučení k přečtení dávám i přes mé průměrné hodnocení, neboť je lepší semínko do půdy zasadit a dát mu šanci se uchytit. Trošku nečekaně se v závěru knihy pan De Mello odkazuje na knihu Summerhill, kterou čte souběžně přítelkyně. Znamení? Těžko říci... Raději ale budu bdělý :-)

bleska
15.08.2013

Tohle není úžasná kniha. Tohle je kniha, kterou je těžké číst. Ukazuje mi, jak křivě a falešně vidím sebe, svět kolem i Boha. A to dost bolí. Díky Tony...

Sluncie
06.03.2013

Naprosto úžasná kniha!!!Je to takový skvělý střed ze všech možných duchovních knih a pokaždé když ji znovu čtu,dá mi další pochopení a poznání.Znovu a znovu otevírá oči!Rozhodně patří do každé esoterické knihovny.

tonda0
23.01.2013

Kniha s nadhledem a velmi jasně přináší vysvětlení toho, jak nás utváří a ovliňuje - a manipuluje prostředí a společnost a jak se z tohoto ovlivňování vymanit. Autor velmi jasně popisuje, jak a kde hledat štěstí a spokojenost v životě. Kniha byla tak pravdivá, až to občas bralo dech. Myslím, že každý se zde najde. Jedna z nejlepších De Mellových knih, ne-li ta nejlepší co jsem zatím četl!

deuce
05.10.2012

Dobrá kniha a naučila ma pozerať pozornejšie na svet okolo mňa, všímam si veci, čo kedysi vôbec nie.

tjorven
17.07.2012

Bdělost Anthonyho De Mella ovlivnila můj život.

Geuin
02.08.2011

Na svět a na sebe se můžeme dívat úplně jinak, než jsme zvyklí....pokud se chcete změnit, tahle knížka může být dobrým návodem.