Bdělost

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Probouzet lidi a odhalovat jim pravdu o jejich vlastní velikosti – to je cíl, který si Anthony de Mello kladl při své práci s lidmi, a tedy i cíl této knihy, která jeho práci s lidmi zpětně zachycuje. Jeho schopnost odhalovat mylnost našich přesvědčení a scestnost našich sebeklamů a iluzí nám nemusí být vždy příjemná, ale přesto je potřebná. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21744/bdelost-21744.jpg 4.6139
Žánr:
Literatura světová, Duchovní literatura, Literatura naučná

Vydáno: , Cesta
Originální název:

Awareness, 1990


více info...
Nahrávám...

Komentáře (39)

Kniha Bdělost

Dobraadresa
14. května

Výborná knížka pro duchovní rozvoj v klidný časech. Bohužel mě potkala v době ne úplně šťastné a její přístup a závěry mi někdy přišly mimo. Částečně pomohla, ale někdy byla skoro strašidelná nedosažitelností a necitlivostí některých závěrů. Rád bych byl jednou Kristus, ale text s pravidelným připomínáním toho, že když jím nejste, tak v celku vzato nemá cenu žít, mi k tomu cestu zase až tolik neumetl.

MontanaB
21. dubna

Skvělá kniha, kterou jsem četl již několikrát. Pozornému a otevřenému čtenáři může změnit život. K lepšímu samozřejmě. Pokud ovšem považujeme za lepší život klidný, bez strachů, bez posuzování, bez hádek a ve štěstí...
Této knize (2013) bych vytkl jen obal, který se mi vůbec nelíbí. Knihu jsem si přebalil, aby mě nestrašila :)


ZUZANA-123
07. března

Kniha vyšla už před řadou let,já jí čtu v roce 2022.Je to ale jedna z mála duchovních knih kde se na rovinu píše o tom jak jsme naprogramováni rodiči,školou,společností,.... Slýchám to na duchovních přednáškách,zde to čtu poprvé. Je zde návod na to jak vystoupiz z iluze,bdĕlost je zde popsána jako pŕobuzení a duchovní práce na sobĕ samém,ale bez duchovní chtivosti.

smrtonos4157
01. února

Tato kniha mne dostala, je syrová, nutí se podívat se na sebe bez příkras . Je dobré iluze o sobě provětrat...díky Anthony.

Starmoon
30.12.2021

Počiatočné nadšenie prešlo pomerne skoro do ostražitosti až zmätku. Autor z môjho pohľadu (a ako som neskôr zistila googlením, nielen môjho) neodhadol hranicu medzi inovatívnym a nedogmatickým, čo možno nezainteresovanému neprekáža alebo rovno vyhovuje, no mne ako katolíčke bolo ľúto, že člen mojej obľúbenej rehole namiesto odhaľovania a približovania krásy i hĺbky kresťanskej spirituality kalí jej čírosť východnými náukami. Že namiesto plnosti ponúka skôr vyprázdnenie. Že namiesto k Nebu smeruje k nirváne. Od Lásky k „bdelosti“. Že namiesto „miluj blížneho svojho ako seba samého“ v podstate spochybňuje ľudskú schopnosť milovať niekoho iného ako seba samého. Nepopieram, že niektoré myšlienky sa mi páčili a zapadli do mojej mozaiky o svete, rovnako však nepopieram, že mnohé podľa mňa skôr zvedú ako vedú, čo som si overila aj na sebe. Totiž to, čo Mello ponúkal ako návod na osvietenie, mi v pokusoch o praktickú aplikáciu pripadalo ako číry cynizmus – a veľmi skoro som radšej upustila od snahy dívať sa na svet a ľudí Mellovými očami. Možno som to len vzala zo zlého konca, ktovie. A možno predsa len prestrelil skôr Mello. Hoci musím uznať, že prestrelil pútavo a čítalo sa to ľahko a dobre.

ANDY28
27.12.2021

Úderná slova, jdou až na dřeň. Budu číst znova a znova.

ziriant
01.08.2021

Kniha je podána pro mě velmi sympatickým způsobem. S některými myšlenkami bych souhlasila bez výhrad, s některými snad po kratším či delším uvažování, některé mě matou nebo i trochu čepýří. Ale všechny jsou mi prostě sympatické. Není zbytí a bude nutné se na knihu vrhnout znovu a pořádně si u ní zapřemýšlet. A pak tato zamyšlení zanést do praxe v každodenním životě :-)

bzung
13.07.2021

Musím se přiznat, že když jsem v úvodu narazil na pořekadlo o orlu a slepici, chvíli jsem zaváhal, zda se mi do ruky nedostalo jedno z typických klišé v rámci literatury osobního rozvoje (třeba takový mnich, který prodal své Ferrari, by mohl vyprávět). Nicméně nic není vzdálenějšího pravdě. Anthony de Mello napsal vynikající dílo s osobitým humorem, lehkostí a citem pro pointu. Navíc kniha pro mě obsahuje několik aha momentů. Věcně vybízí k nadhledu nad emocemi a myšlenkami, tam kde jiné výborné knihy mnohdy ztrácejí fokus v abstraktních pojmech. Osobně knihu doporučuji k přečtení jako jednu z prvních v oblasti duchovní literatury. Kdybych ji dostal do rukou někdy v období dospívání, zpětně bych se určitě nezlobil.

1