Cesta k lásce

Poslední meditace Anthonyho de Mella. Kniha krátkých úvah nad vybranými texty Nového zákona. „Láska pramení z Vědomí,“ připomíná Mello. K jeho dosažení je však potřeba naučit se vidět. „A naučit se vidět, je v životě člověka nejbolestivější. Bez schopnosti vidět se láska nezrodí.“ Pouze tehdy, vidíme-li ostatní takové, jací skutečně jsou, začneme být schopni skutečně milovat. Cesta k lásce pojednává o svobodě, kterou člověk získá odproštěním se od některých nesprávných forem lásky, a tak pozná lásku skutečnou. Kniha obsahuje příběhy o něco delší než Modlitba žáby, ale i tak by se každý asi vešel na formát A4. Jednotlivé kapitoly jsou uvozeny úryvkem z evangelia, ovšem v příbězích jde o pochopení vnitřních pocitů čtenáře, o rozeznání skutečných pocitů od naučených a vnucených, případné náboženské úvahy či poznámky vyplývají nenuceně na povrch a nejsou nijak závazné. Příběhy již nejsou anekdotické, ale vyžadují aktivní spolupráci čtenáře, který je během čtení dotazován na různé pocity, analyzuje je a vyvozuje závěry, kniha ho spíše vede tokem jeho myšlenek a inspiruje neobvyklými úhly pohledu do vlastního nitra....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97747/big_cesta-k-lasce-DER-97747.png 4.495
Duchovní literatura, Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Cesta

The Way to Love, 1992

Kniha Cesta k lásce

jan0972

Krásná zamyšlení nad nelpěním. Takový pěkný mix mezi budhismem a křesťanstvím :)

Jeronym

Žádné zbytečné řeči o Bohu, ani o čakrách, nebo vesmírných lidech. Spíše rozumný návod, jak milovat život (ale nelpět na něm). Parádní!

Po téhle knížce jsem hňápl do "zděděné" knihovny, protože byla příjemně malá a trocha čtení o všeobecné lásce rozhodně neuškodí. Knížka na večer, říkal jsem si. Opak je pravdou. Je v ní moudrosti jako v žádné jiné! A proto jsem si četbu musel šetřit, abych vše dokázal patřičně vstřebat. Všiml jsem si totiž jedné zajímavosti. Byť mi krátká kapitola třeba jen zrekapitulovala moudro, které dávno znám, pár hodin po přečtení jsem obtížně v paměti lovil, o čem že to byla poslední kapitola. Zvláštní, jako bych měl v hlavě nějaké obranné mechanismy. Proto jsem zvolil pomalejší tempo čtení.

S většinou obsahu silně souhlasím. Například ve dnech, kdy mi bylo naprosto skvěle, jsem se i přistihl, jak si říkám: "no však jo, vidím to stejně, proto je mi tak moc fajn". A pak jsem se ještě více nechal unášet na téhle vlně.

Když to shrnu - vřele doporučuji! Chystám minimalizovat počet knih v knihovně a tahle tam rozhodně musí zůstat. Vhodná pro občasné zalistování. Moje první velice oblíbená knížka malého formátu.

A rád si přečtu něco dalšího od Anthonyho de Mello. Byl to opravdu uvědomělý člověk, až mě to udivilo.

Dyrmon
06.08.2019

Kniha je v podstatě rozšířením dalšího autorova díla, Bdělosti. Jestli v původní knize tématiku načne, zde ji více rozšíří a vysvětlí. Doporučuji obě knihy, i když tato je možná o trochu lepší, jelikož nemá kolem sebe zbytečnou omáčku a jde rovnou k věci.
Za mne obě dvě díla patří k nejlepším knihám, které jsem kdy držel v ruce. Rozhodně mohu doporučit, i když asi ne každý dokáže pochopit co se nám autor snaží říct.

aisha21
07.01.2019

Je to kniha meditací, pravd a myšlenek. Nejde o pouhé přečtení, ale hlubší úvahy v tichu. Toto se musí žít, nejen číst, protože pak pocítíte, jak se ve vašem nitru odehrává nenásilný přerod, jak prožíváte něco obrozujícího - pochopení, a jak se ve vás rozlévá ten úžasný klid, který se v člověku rozhostí, když pozoruje hvězdy nebo východ slunce. Takový je účinek těchto klenotů duchovnosti. Stačí jen, když k nim přistoupíte s milujícím srdcem a otevřenou myslí. Lpění a pocity strachu vycházejí z ega, které je třeba rozpustit a transformovat v souladu s Přírodou.

BStone
30.12.2018

Anthony de Mello jako vždy i v této knize nekompromisní a maximálně upřímný. Svobodné čtení.

Musvar
06.12.2018

Tak nevím... východisko problému je správné, omezovat své lpění na věcech, lidech, vztazích je v pořádku. S tím bych se ztotožnil. Ale... podle autora neexistuje žádné polovičaté řešení, člověk se buď oprostí úplně dokonale, nebo to nemá vůbec smysl – a nic mezi tím neexistuje. A pokud se to někomu povede, bude to znamenat jeho smrt (zdůrazňuji – píše autor). Kdybych byl cynický, řekl bych, že autor nabádá čtenáře k hromadné sebevraždě. Pro mystika asi zajímavé, ale pro reálný život?

Mikajla12
16.11.2017

Skvělá kniha, člověk si hodně uvědomí a může na sobě dál pracovat! Nelpět na ničem je opravdu těžké, a díky této knize jsem si všimla na jakých zbytečných věcech a lidech lpím. Určitě doporučuji lidem, kteří jsou nespokojeni se svým životem nebo sami se sebou, otevře to oči a pomůže vám zjistit, co vám tyto pocity způsobuje. Cesta k nelpění je sice dlouhá a těžká, ale za tu svobodu to stojí. :-)

Kamys
24.03.2017

Dá se kdykoliv otevřít a kdekoliv začíst, vyždycky je to užitečné zamyšlení. Nesmí mi chybět v knihovně.