Pe3ček Pe3ček komentáře u knih

Neuvěřitelná knížka. Podle mě mi změnila život. Po dlouhých letech, co mě trápí úzkosti, mám pocit, že jsem našel nekonečné množství vnitřního klidu. Klidu, který můžu mít kdykoliv a hned bez vnějších vlivů. Najednou i obyčejná přítomnost jako procházka pod zamračenou oblohou, která by jinak byla provázena úzkostí, je krásná a klidná. Ten svatý klid je uvnitř mě a je to nepopsatelné. Klíčové uvědomění pro mě bylo "nebuďte v souladu se svými myšlenkami, jen je pozorujte". Jakmile přijde úzkostná myšlenka, je obrovská a strach také. Jakmile ji ale začnu pozorovat, myšlenka se zmenší na miniaturní velikost a strach také a moje pozornost se z budoucnosti myšlenky přenese zpět do přítomnosti na pozorování myšlenky. Pozorování vlastních myšlenek nejsou myšlenky, je to něco víc. Podle mě toto vědomé setrvávání v přítomnosti je klíčem k zvládnutí úzkostí. Děkuji, děkuji, děkuji.

05.05.2021 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Další naprosto skvělá knížka, neskutečně jsem si to užil! Bylo to jako vždy čtivé, napínavé a od určitého momentu jsem si to představoval jako film, protože to opravdu má takový děj a atmosféru, že by bylo skvělé to vidět na filmovém plátně. Nerozumím těm horším hodnocením. Robert má neskutečný dar a talent a jsem rád, že ho v sobě objevil. Píše jednu knížku za druhou při zachování kvality, což je pro mě obdivuhodné. Moc děkuji a těším se na další díl Eriky. :)

14.01.2024 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Zase prostě perfektní. Píšu to asi vždycky, ale nejvíc mi vyhovuje ta forma, jakou to je psané - žádná omáčka okolo, žádné dlouhé nepodstatné popisy apod. Naopak při popisech Ďáblovy rokle (čtu vždycky před spaním po tmě) to bylo docela děsivé, tedy naprosto výstižně a dostatečně popsáno. Tento autor vydává knihy rychle, ale pro mě to stejně asi nikdy nebude dostatečně rychlé. :D Neskutečně se těším na další knížku. Děkuji!

13.10.2023 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Miluju Bryndzovy detektivky. Děj jde zase kupředu bez zbytečné omáčky a knížka je psána jednoduchým jazykem, takže není třeba moc přemýšlet. Odhalení vraha taky super. Toto je opravdu jeden z nejlepších dílů s Erikou.

18.05.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Líbilo se mi to. Bylo to super pokračování a navíc zase trochu jiné než jen pouhé odhalení vraha. Nesbo sice píše na mě možná trochu složitě (co si postavy myslí a co jim kdy kdo řekl apod., toho by podle mě v knize mohlo být míň), ale i tak je to pořád TOP detektivka. Těším se na další díl, který už se prý připravuje. :)

23.01.2022 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Super to bylo, jako vždy. Na mě možná příliš mnoho gayů, ale aspoň to bylo zase trochu jiné a jedinečné. Původně mi to přišlo jako slabší díl, ale čím víc se blížil konec, tím to bylo lepší a lepší. :) Těším se na další díl.

26.03.2022 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Nemůžu z toho. Vždycky když si myslím, že lepší detektivku už nejde napsat, vydá Bryndza další knížku a vyvede mě z omylu. Každá jeho kniha je ještě lepší než ta předchozí a tohle byl prostě parádní díl! Bylo to suprově zamotané, přesto se Bryndza drží jasného, stručného a svižného stylu vyprávění bez zbytečné omáčky. Až mě trochu štve, protože obdivuji, že někdo může napsat takhle dokonalou knížku. :) Doufám, že Bryndza nikdy nepřestane psát, protože na těchto detektivkách jsem závislý. Těším se na další díl.

09.11.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Další super knížka, jako už jsme u tohoto autora zvyklí. Čtivé, přímočaré, stručně, jasné, zábavné. K absolutní dokonalosti mi chybí snad jen moment překvapení při odhalení vraha. Těším se na všechny další knížky s Kate. :)

28.10.2021 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Neskutečné, fantastické! Za mě rozhodně nejlepší díl série, který dalece předčil i Dívku v ledu a další skvělé díly. Přestože Bryndza zřejmě píše na přeskáču knihy, ve kterých odhalíme vraha až na konci (Dívka v ledu, Temné hlubiny) a ty, kde známe vraha od půlky (Noční lov a nyní Do posledního dechu), musím říct, že mě sledování povahy, myšlení a počínání vraha hodně bavilo. Užil jsem si to maximálně a ten napínavý konec byl famózní. Už se hrozně těším na další díl. Snad bude brzy. :)

28.06.2018 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Ze začátku mě to hodně chytlo, pak kolem prostředku míň, ale ke konci se to rozjelo a ten závěr, kdy jsme pořád čekali, kdo je vrah a autor nám předhodil dvě možnosti a dějově vyprávění prolínal, to byla jízda! Oproti jiným autorům (Bryndza) to čtení ale někdy bylo dost náročné a občas jsem se musel zastavit a vrátit a přemýšlet, abych pochopil myšlenkové pochody některých postav. :D Každopádně je to ale pořád Nesbo. :)

30.06.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Zase se mi chce napsat, že to byl snad nejlepší díl, ale myslím, že to píšu pokaždé, tak si to tentokrát odpustím. :D Je to opět psané bez zbytečné omáčky, příběh jde kupředu a nemohl jsem se od toho odrhnout. Navíc se mi velmi líbila Eriky osobní rovina hlavně ke konci knihy. Dávám plný počet a těším se na další. :)

03.02.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Obvykle čtu detektivky, ale... i když tohle vlastně taky byla tak trochu detektivka. :) Humorné, lehké podání příběhu, který je snadné sledovat i při práci a poslechu jako audio. Připomínalo mi to činohru nebo film Blbec k večeři. Doporučuji knihu jako odpočinkové čtení. :)

22.02.2022 4 z 5

Na začátku byla kniha hodně zajímavá, ale postupně se z toho stalo vyprávění, které je pro uvedení do praxe těžko uchopitelné, takže jsem si z toho mnoho neodnesl.

09.11.2021 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Hodně dlouho jsem hledal autora detektivek, který by mě zaujal tolik jako Jo Nesbo a jeho Harry Hole. A po mnoha letech se zdá, že jsem našel. Šéfinspektor Fosterová je postava, ke které si během čtení Dívky v ledu vypěstujete jakési citové pouto. Kniha je psána jednoduchým, čtivým jazykem, děj ubíhá kupředu, nikde žádná omáčky, což jí v mých očích přidává nejvíc. Osobně jsem měl ohledně vraha jiný typ, o to víc jsem si užil závěrečné rozuzlení z mnoha osobami ve výslechových místnostech. Co dodat? Nic. Dívku v ledu milovníkům detektivek rozhodně doporučuji a teď hurá na druhý díl, už se na Fosterovou zase těším. :)
Obsáhlejší recenzi knihy si můžete přečíst na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2017/07/24/divka-v-ledu-detektivka-z-londyna-kterou-doporucuji/

19.06.2017 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Tohle bylo vážně hodně dobré. Srovnatelné s Robertem Bryndzou, řekl bych, a také o hodně lepší než první díl, který mě tolik neuchvátil. Sova má ale dívky v kolotoči, což je dost dobrý a originální nápad. Napsané je to skvěle, děj odsýpá. Všem tuhle knížku doporučuji, jen škoda, že mi vždy každý řekne, že ale začne prvním dílem. :)

02.07.2019 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Zase super Holeovka. Osobně se mi líbila víc než Policie a je podle mě srovnatelná třeba se Sněhulákem či Levhartem. Obdobně jako právě v Levhartovi máte v 80% pocit, že vrah byl dopaden a případ je vyřešen. Nakonec se ale ukáže, že je vše jinak. Nesbø nám tentokrát připravil závěr, ve kterém pozornost a podezření čtenáře přebíhá mezi třemi postavami. Sám jsem je během čtení podezíral několikrát. Nakonec vás dráždí pouze jednou z nich a právě ve chvíli, když už si říkáte, že to nemůže být jinak, vás šokuje pravdou. Prostě perfektní. Je to velký dar, když někdo umí vymyslet, napsat a správně podat takový příběh.
O něco delší recenze na mém blogu:

27.10.2017 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Super kníźka, vše vysvětluje stručně a jasně, na příkladech a dává to smysl. :)

25.09.2022 5 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Hodně dobrá knížka. Rady lze snadno uvést do praxe, je to pochopitelné, jasné a výstižné. Hodně se mi líbilo shrnutí na konci každé kapitoly, které opakuje nejdůležitější myšlenky.

09.11.2021 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Poslouchal jsem v audiu. Kdybych knihu četl, asi bych nedočetl. Je to dost překombinované, člověk neví, kdy postava přemýšlí, vzpomíná, sní a kdy je v přítomnosti. Drogy taky nejsou zrovna přitažlivé téma. A Macbeth taky zrovna žádnej sympaťák. Dávám 3* jen proto, že je to Nesbo.

28.10.2021 3 z 5

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Carol Dweck

Zajímavá myšlenka o fixním a růstovém myšlení nafouknutá do celé knihy. Nicméně jsem se nedozvěděl praktické rady, jak z fixního myšlení přejít k růstovému, místo toho autorka popisuje desítky příběhů sportovců a businessmanů, které mě vůbec nezajímaly. Proto nemohu dát lepší hodnocení.

03.06.2021 3 z 5