Obálka knihy Nastavení mysli: Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál

Komentáře knihy Nastavení mysli: Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál

Přidat komentář

denis.danielova
02.04.2026

Seberozvojovou literaturu čtu úplně minimálně, nikdy mě nebavila. Vždy jsem nějakou seberozvojovku rozečetla a po pár stranách ji nechala ležet bokem. :D Možná jsem ještě nenašla "tu pravou", která by mi sedla. Ale zatím je to pro mě nuda.
Této knize jsem dala šanci díky mým kolegyním, se kterými jsem se do ní pustila. Zkusily jsme ji v audio verzi. Poslech nebyl špatný, přišlo mi to jako podcast, takže pohoda. Téma fixního a růstového myšlení mě bavilo a líbily se mi příběhy, na kterých autorka oba typy myšlení vysvětluje.
Trošku mě zklamalo, že jsme v knize nedostali nějaký "manuál", jak lépe pracovat s myšlením. Ke konci poslechu jsem si říkala, že se tam vlastně opakuje jen pár myšlenek pořád dokola.
Celkově hodnotím jako průměr. :)

roso.mak
31.01.2026

Ech. Blbě se mi to četlo. Možná hlavně proto, že čeština chápe slovo inteligence na první dobrou jako tu fluidní (IQ), ale autorka tu převážně myslí soubor naučených znalostí, tj. krystalickou inteligenci.

A pak to, že do uvedených příkladů jsem se nikdy nemohla promítnout z toho prostého důvodu, že nejsem ani nihilista, ani ambiciózní pako.

Jako jo, chápu, co chtěla říct a není mimo si uvědomit škody, co děláme svými kecy ostatním, ale potřebovala bych jinou formu nalejvárny.


Žirafa94
27.11.2025

Za mě fajn knížka, která detailně uvádí přínos růstového myšlení. Dlouhou dobu se zabývám rozvíjejícími knížkami a i zde jsem našel něco nového. Velmi pozitivně hodnotím uvádění co nejvíce konkrétních příkladů a situací ve fixním a růstovém myšlení.

Jednu hvězdičku odebírám za neustále opakující se teoretickou koncepci, která je zřetelně uvedena na začátku knihy.

lernami
30.11.2024

Kniha se mi líbila a myslím, že stojí za přečtení. Nicméně bych ji udělala kratší, po nějaké době jsem měla pocit, že se autorka točí v kruhu a čtenář se již nic nového nedozvída.

Základní myšlenka je ale super a může dát motivaci začít nad věcmi přemýšlet jinak.

,,Právě představa, že jedním hodnocením lze člověka zhodnotit navždy, vyvolává u lidí s fixním myšlením pocit naléhavosti. Proto musí uspět dokonale a okamžitě. Kdo si může dovolit ten luxus a snažit se růst, když je všechno v sázce už teď?"

martin_aston
21.05.2024

Čítal som v originále, preklad neviem posúdiť. Za mňa dobrá, užitočná kniha, ktorá ukazuje, ako drobné nuansy v našom premýšľaní a konaní môžu viesť k veľkým zmenám. Odporúčam.

jiri2737
11.04.2024

Typická americká příručka. Jedna myšlenka (věř a tvá víra zmůže všechno) a 300 stran slovní vaty.

katka3993
28.02.2024

Kdo se zajímá o osobní rozvoj doporučuji:

Jsou tu pozitivní i negativní komentáře a odpověď je někde uprostřed.

Kdo je teprve na začátku své růstové cesty jako já, ten knihu jistě ocení. Často se opakující fráze si tak lépe zapamatujete. Tím, že kniha obsahuje spoustu příběhu, lépe pochopíte pointu celé knihy. Pokud už však máte spoustu knih načtených, kniha se může zdát primitivní. Za mě je to lehké čtení, už jsem četla složitější ( a nedočetla). Pokud se vám zdá čtení těžké a obsah poutavý, přečtěte si třeba každý den jednu stranu ☺️

Hoxer
23.02.2024

Opravdu jedna z nejhorších seberozvojových, které jsem kdy četl. 300 stránek o jedné jediné myšlence. Finální obrázek v knize krásně všechno ukazuje a předešlých 300 stránek je úplně k ničemu. Celá kniha jsou prakticky jen příběhy lidí a teoreticky bylo popsáno max 5 stránek v celé knize. Nikomu tuto knihu nedoporučuji, opravdu jsou na trhu neporovnatelně lepší kousky.

Ivy_9
12.01.2024

Uf, jsem ráda, že jsem na komentáře a hodnocení koukla až po přečtení. Kniha byla skvělá! Čtivý text, zajímavé podněty, způsoby, jak se posunout dál. Lépe se pochopit a vědět, jak si pomoct. Super, super, super!

ziriant
07.01.2024

Knihu bych označila jako jednu z nejzásadnějších pro mě za poslední rok. Vlastně mě dost překvapuje, že má poměrně vlažné hodnocení. Nosná myšlenka o rozdílu mezi fixním a růstovým nastavením se line celým textem, ale je zmiňována v různých kontextech, z různých úhlů pohledu. A co považuju za nejdůležitější, to je asi poslední část věnující se cestě k růstovému nastavení, kde je vše shrnuto a především jsou zmíněna úskalí, která nás na této cestě mohou potkat, a rady, jak se jich vyvarovat. Forma předávání myšlenek mi vyhovovala, odnesla jsem si hodně nejen do svého soukromého života, ale i do toho profesního. Protože růstové nastavení je něco, co bych ráda předávala dále svým studentům. Snad jen přemíra sportovní terminologie a kontextu pro mě nebyla příliš vyhovující, tuto oblast bych trochu zkrátila. Ale věřím, že jiným čtenářům to naopak může vyhovovat. Co se týče neustálého opakování základní myšlenky, na mě to nepůsobilo jako typické americké vymývání mozků, ale prostě jen kladení důrazu na to podstatné. Protože narovinu, kdyby to stačilo říct jednou a bylo to tak jednoduché převést do praxe, tak již dávno absolutně růstově žijeme přece všichni, ne? ;-)

janulka1310
27.12.2023

Podle zdejších komentářů jsem byla ze začátku ke knize trochu skeptická, ale příjemně mě překvapila. Ano, hlavní myšlenka se zde opakuje několikrát, ale tím, že ji autorka řadí do různých oblastí (vztahy, školství, sport apod.) získáváme na problematiku ucelený přehled a to rozhodně přispívá k tomu, aby si čtenář nové myšlení vícě uvědomil a zažil. Za mě skvělá kniha a rozhodně stojí za přečtení a hlavně za uvedení do praxe. Což bude ten nejtěžší oříšek, ale s růstovým myšlením to prostě půjde ;-)

spikem
01.08.2023

Skvělá a velmi čtivě napsaná kniha, kterou by si měl, aspoň pro zamyšlení, přečíst každý, a dle mého, ideální téma do škol. I přes příběhy z praxe nás příjemně uvede do problematiky fixního a růstového myšlení, pomůže nám pojmenovat naše démony fixního myšlení a ukáže nám nelehkou, ale pestřejší cesu k růstovému myšlení, na které můžeme jen získat. Kniha nám dá to nejdůležitější co potřebujeme, a to motivaci a přes jednoduché kroky nám pomůže vykročit. Pak už je na každém z nás, jak si povede. Hlavní je se nevzdávat, i přes prvotní neúspěchy. Rozhodně se ke knize budu vracet. Doporučuji.

liskapolarni
25.04.2023

(SPOILER) Tahle kniha mě tak extrémně nebavila, až mi přišlo, že jí nedočtu.
Prostě:

- myšlení FIXNÍ je idea toho, že je něco daného, neměnného (třeba váš talent, inteligence), což může vést k tomu, že se pak přestanete snažit, protože přece "máte talent" a kdybyste se začali snažit, okolí tím přesvědčíte, že vlastně talent nemáte. Když se setkáte s chybou, vnímáte to jako vlastní selhání, což blokuje váš seberozvoj.

- myšlení RŮSTOVÉ je opak, prostě chybu vnímáte jako možnost se v něčem zlepšit nebo se něco naučit; nic není předem dané, máte potřebu se rozvíjet atd.

Stačilo by to napsat na pár stránek. Autorka se VELMI ČASTO opakuje a osobně nesnáším knihy, u kterých se autoři musí opakovat, aby zaplnili stránku. Tohle mě prostě extrémně nebavilo, pardon.

J.P.S.
24.04.2023

Moje hodnocení knihy se velmi shoduje s tím, co níže napsal thorir.
Hlavní poselství knihy, tj. vysvětlit odlišné nastavení myšlení na tzv. "fixní" a "růstové", je rozhodně užitečné. Dost věcí popsaných v této knize opravdu funguje. Problém je v tom, že v knize je to opakované pořád dokola, jako na kolovrátku jsou stále omílány "senzační" příběhy mající zdůraznit, že růstové myšlení se vyplatí více než progresivní. Fajn, ale co může člověk udělat, aby to zapojil do každodenního života? Jak si může pomoci, aby se "přenastavil" na růstový mindest, když je třeba vlivem výchovy z dětství nastaven na ten fixní? O tom se v knize příliš nedočteme. Pokud už jsou nějaká konkrétní doporučení, tak jsou často dost povrchní. A někdy i dost pitomě podané - například na str. 91: "Jsou situace, kdy se chováte hloupě - kdy nepoužíváte svou inteligenci? Až budete příště v podobné situaci, nastavte svou mysl růstově" (aha...).
V knize dost postrádám typy na konkrétní úkoly a cvičení, které lze průběžně zapojovat do každodenního života.

Toru
27.01.2023

Určitě zajímavá kniha. Čtivá moc nebyla, ale určitě za přečtení stojí.

karelpeter
09.10.2022

Fráze " růstové nastavení mysli " je v knize tak často opakované, že vás už v druhé kapitole začne štvát.

teeyinka
24.06.2022

Známý koncept, kterým jsem se prokousávala docela dlouho, ale dalo mi to nový pohled na řešení problémů v různých sférách života. Zvlášť na konci mi kniha připomínala koncept "zlého dvojčete", který zmiňuje Marián Jelínek.

michal8634
12.03.2022

Základní myšlenky této knížky by šly napsat do dvou stránek, ať nežeru do jedné kapitoly.
Carol Dweck má ale potřebu vám k tomu dodat asi 200 "příběhů ze života" (což je asi to nejhorší na amerických softskilových knihách) a zrovna tady je to trochu extrémní a nic vám to nedá.
A ještě jedna věc, která není úplně košer - Carol Dweck sice je profesorka psychologie, ale kniha žádnou vědeckou validitu nemá. To, co se tam píše je samozřejmě intuitivní a užitečné, ale vědecky podložená teorie mindsetu nijak není.

DreamerX9
29.01.2022

Neřekla bych, že kniha nic nedává. Je zajímavá a mluví tak jako o všeobecných tématech do života. Několik příkladů slavných a vytrvalých osobnosti a také typů jak si "nastavit mysl" myslím že je to o každém z nás a každý si v knize může najít své. Za mě kniha ani neobsahuje nějaké velké AHA a je to dost "amíkovské" ale líbí se mi myšlenka o talentu, růstu osobnosti a posunu v úspěchu.

thorir
09.01.2022

Nepochybně zajímavá kniha s jistým přesahem a s potenciálem nejen v sebepoznávání ve vlastním rozvoji, ale též ve zlepšení vlastního jednání s dalšími lidmi dle načrtnuté typologie. Je to ale zároveň klasická americká motivační „self-help“ kniha, jednoduchá, plná opakujících se lidských příběhů, opakujících se příkladů, jak se ten který jednotlivec, často známá osobnost, dostal z pevného nastavení mysli do růstového (nebo naopak nedostal). To opakování podobných životních příběhů je ubíjející. Autorka sice mnohokrát zmíní, že mnoho lidí je z pohledu nastavení mysli nevyhraněných, tj. v jedné oblasti reagují pevně, v jiné oblasti pak růstově, přesto v podstatě okamžitě sklouzává do černobílého vidění pevné vs. růstové a nic mezi tím. Je to motivační kniha jako každá jiná, plná nekonkrétních a obecných „rad“, jak se někam posunout, vyhraněných situací a příkladů co špatné nastavení mysli – pevné – způsobuje a naopak, jak prospěšné je mít nastavení správné – růstové. Ano, mít růstové nastavení mysli je nepochybně a objektivně výhodnější, jen se obávám, že pouze pomocí této knihy se k tomu lidé s pevným nastavením tak snadno nedostanou. Knize jednoznačně chybí konkrétní kroky, které by měl dospělý jedinec podniknout, aby své nastavení mysli změnil, například nějaké KBT cvičení, cokoliv. Jak například pracovat s radou typu „navrhněte si vlastní růstové strategie“? Netuším dodnes. Absence čehokoliv hmatatelného kvalitu a přínos textu sráží. Hodnotím, jak hodnotím, něco jsem se přece jen dozvěděl, nejen o sobě, ale též o druhých. Člověk okamžitě identifikuje reakci růstovou vs. pevnou, a protože dost pracuji s lidmi, alespoň tohle se hodí. Přečtení nelituju, ztracený čas to určitě nebyl.


Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:

Zavřít

Vypněte si reklamy na Databázi

Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:

Chci vypnout reklamy

Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium