Pawlisman Pawlisman komentáře u knih

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Již slabší kniha ze série. Příliš omáčky okolo. S takovou kdyby začínal by se R.R.Martin takovým hrdinou nestal.

11.09.2014 4 z 5

Džungle Džungle Upton Sinclair

Krásně vegetariánské, socialistické a naturalistické dílo, které se čte jedním dechem a my jsme rádi za těch 8 hodin práce v kanceláři a následný klid domova a dovolené atd. Velký realistický autor, který toho své době i následným generacím mnoho zanechal.

Zabiják Zabiják Émile Zola

Úžasně čtivé naturalistické dílo plné děje, kdy to jde s hrdinou dolů a nahoru, tak jako v životě a tak jako to čtenář či divák má rád. Čtenář prožívá se svým hrdinou jeho strasti bok po boku a taková díla jsou nejsilnější.

Pán much Pán much William Golding

Skvěle vygradované a rozmyšlené dílo s celkovým silným filozofickým kontextem. Povinná literatura, která je čitelná i pro mládež.

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Myslím, že geniálně napsaná kniha, avšak nějak jsem se ztratil a vzdal. Měl jsem v počátku prodlevy ve čtení a popisy, rozhovory a vše kolem je tak složité, že číst tuto knihu chce péči a vyhrazenou pozornost a čas. Věřím, že jedno ze stěžejních děl tohoto literárního druhu.

09.09.2014

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Ačkoliv svým způsobem velice originální a kvalitně provedené dílo s mnohými nadprůměrnými momenty, tak mě nějak neoslovilo. A´t už humorem, nehumorem, který není můj šálek kávy, tak prostě mi román nepřijde taková "pecka" jak na roli světové literatury vystupuje. Dobrý, kvalitní, hodný přečtení, ale s rizikem možného drobného zklamání a také, že se v tom čase dala číst bravurnější díla.

05.09.2014 4 z 5

Claudius bůh a jeho žena Messalina Claudius bůh a jeho žena Messalina Robert Graves

Stejně jako první díl "Já, Cladius" strhující ve své věrohodnosti a úplného propadu do knihy a děje. Trochu jako kniha v Nekonečném příběhu. Jste tam s nimi... A navíc člověk všem těm historickým událostem a slovům naplno důvěřuje.

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

trošku náročnější historický román se skutečně spousty a spousty postav. Je však napsán tak přesvědčivě a zároveň poutavě s tak kouzelným jazykem, že se čtenář skutečně plně propadne do římské doby. Některé pasáže člověka nadchnou méně až se ztratí, ale pokud se člověk na tu správnou linii dostane, jede po ní a především geniální jazyk knihy ho popadne a prožívá pravou slast z historického románu.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Trošku náročnější kniha s obrovsky květnatým jazykem, který si člověk, čím více pije, více a více vychutnává plnými doušky. Silný příběh, který patří právem do hlavní pokladnice světové literatury. Asi neskousne každý, ale kdo ano, ten má vyhráno a myslím si, že podobně jako já, se ke knize ještě jednou vrátí.

05.09.2014 5 z 5

Námořník na koni Námořník na koni Irving Stone (p)

Pro mě nejlepší biografií, v podání největšího specialisty v oboru. Miluji Londonovi knihy a podobně miluji i jeho CV a tuto knihu. Myslím, že nejpovedenější Irvingova kniha, zde skutečně bylo o čem psát.

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Jedno z nejgeniálnějších a nejpříjemnějších děl světové literatury, ke kterému se určitě hodlám vrátit. Chvilinku mi trvalo než jsem se do pamětnické rodinné atmosféry dostal, ale poté je již člověk v sedmém nebi. Skutečně možná top10 kniha. 10/10

Nic se nestane náhodou Nic se nestane náhodou Richard David Bach

Krásná a poklidná kniha z pěkného prostředí starých letadel, vyhlídkových letů u kterého vaše duše spočine a udělá radost na duši. Příběh bez velkých ambicí a point, avšak při čtení nebudete litovat.

05.09.2014 4 z 5

Běsi Běsi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Především v divadelní podobě mě dílo zcela uchvátilo. V knižní je vše již trochu roztahané, ale geniální Dostojevského jazyk, myšlenky a nenápadná gradace se nezapřou. Jak jinak než vrcholné dílo světové literatury a top 3 pana Fjodora.

05.09.2014 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Ačkoliv je kniha řazena do vrcholné literatury, mě nikdy moc nechytla. Ani v mládí ani ve stáří. Takový teenage příběh, spíše ponurý, ale kterému chybí buď živost a vtip nebo tedy ještě více dekadentnosti. Nevím. Atmosféra knihy si mě nikdy nezískala.

05.09.2014 3 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Skvělé stejně jako filmové zpracování. Originální, krátké a silné dílo světové literatury, před kterým je třeba smeknout klobouk.

04.09.2014 5 z 5

Juliánova cesta aneb Putování s Mnichem, který prodal své ferrari Juliánova cesta aneb Putování s Mnichem, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Již trošku obyčejný a na jedno brdo Sharma, přesto je skvělá kombinace příběhu a životních moudrostí. Každopádně lze jedině doporučit, ačkoliv Mudrc, surfař a byznysmenka jsou lepší.

04.09.2014 4 z 5

Mudrc, surfař a byznysmenka Mudrc, surfař a byznysmenka Robin S. Sharma

Podle mého nejlepší Sharmova kniha. Skvělá kombinace poměrně zajímavého příběhu a především skvěle předložené seberozvojové texty. Bezvadná moudra pro každého, skvělý dárek.

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Klasický a můj první Sharma. Myslím, že užitečné čtení pro každého. Časem se zají - silně autobiografické - upracovaný bohatýr začne žít, ale i přesto v rámci příběhu bezvadně napsané. Někoho možná pak zklame vidět, jak pan Sharma vypadá ve skutečnosti. :)

Mor Mor Albert Camus

Silný ponurý a ledový příběh z rozpáleného nemocného města. Líbilo.

Idioti 21. století Idioti 21. století Vesna Evans - Tvrtković

Velice svěží a příjemné překvapení s pěkným vhledem do duše mladých lidí a stejně tak s moderním zamotaným příběhem s pointou. Přečtené za chvilku a něco to ve vás určitě zanechá, doporučuji.

04.09.2014 4 z 5