Mor

Jednoho dne najde lékař Bernard Rieux před svou ordinací mrtvou krysu. Na zdánlivě banální událost vzápětí zapomene, ale ve dnech následujících začnou krysy houfně vylézat ze svých děr a kanálů a v agonii umírají na chodníku. Brzy se příznaky podivné epidemie objeví i u lidí a obětí přibývá geometrickou řadou... O Moru (1947) si Albert Camus poznamenal do svého Zápisníku, že má ráz „mytického příběhu“. Mytický a filozofický význam má především epidemie sama; lze ji chápat jako alegorii okupačních let, ale i v mnohem existenciálnějším měřítku jako samo zkonkretizované absurdno, jemuž Bernard Rieux, typický Camusův hrdina, vzdoruje civilně a bez hrdinských gest....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/78760/mor-78760.jpg 4.3299

La Peste (1947)

Vydáno:, Alois Hynek

Kniha Mor

Janadvorackova
18.11.2018

Hm, nečetla jsem vyloženě knihu. Slyšela jsem rozhlasové zpracování. Příběh byl podán formou reportáže "poté," co mor z města zmizel, prokládané nahrávkami zaznamenaných událostí mnohdy už mrtvých protagonistů.
Obsah se dá vykládat různě, každý si v tom najde mor dle svého gusta a doby, v níž to čte/slyší.

OdvaznyMladyMuz
05.11.2018

Upřímně... čekal jsem něco trochu jiného. Tedy ne zrovna, že bych místo příběhu o morové epidemii čekal vegetariánskou kuchařku. To zase ne. Ale doufal jsem, že se děj odehrává o pár set let dříve. Takže mě mírně zaskočilo, když jsem se v příběhu ocitnul v polovině minulého století. Ale to hlavní tam bylo. Chtěl jsem mor. Mor jsem dostal.
Bez špetky empatie s postavami jsem se pročítal knihou. Autor se mi zjevně ani nesnažil tento druh prožitku nabídnout. Text jsem vnímal tedy spíše jako reportáž s filozofickými úvahami, ozvláštněnou náhledem do života několika postav. A nenudil jsem se. Při hodnocení jsem se rozhodoval mezi třemi a čtyřmi hvězdami. A při takovém rozhodování vždycky volím tu horší možnost. Protože kdyby to bylo na čtyři, tak se nemusím rozhodovat.

Ignis
05.10.2018

Knížka o tom, jak mor do jednoho města přišel, zlikvidoval "pár" lidí a zase zmizel, proložené pár filozofickými pasážemi. Celé je to psané trochu odtažitým stylem, který mi bránil to nějak víc prožívat, ale evidentně autor z toho zase nechtěl mít melodrama.

tovlasek
11.03.2018

Brilantní román, který i svou nejsvrchnější podobou, kdyby se bral pouze doslovně dokáže toto až klišovité téma zpracovat velmi kvalitně, zajímavě a jinak. Román je sám možné chápat v mnoha vrstvách, od té nejzákladnější jak se lidé chovají pokud vypukne karanténa a jest Mor. Mor jako nebezpečí nacismu. Mor jako celková absurdita a nesmyslnost života a jediný možný boj je proti ní revoltovat, přesně tak jak to činí doktor Rieux. Dá se v tomto románu najít veškerá Camusova filozofie a vždy mne příjemně potěší jeho styl psaní, kdy popisuje a najednou do toho i tak povedené popisu vloží jakýsi impresivní obraz, který úplně celkovou atmosféru podtrhne.

Bonnet
12.02.2018

Taková útlá knížka a kolik moudra se do ní vejde.

ANATS
27.01.2018

Nějak nevím jak hodnotit tuto knihu, nenacházím slova........Každopádně je to skvělé dílo, které každého přinutí k přemýšlení...o pocitů marnosti, bezradnosti a čekání na naději. Je to upřímně děsivý náhled do síly i slabin lidstva.
Z některých situací, které jsou zde vylíčeny, mě běhal mráz po zádech (třeba popis projevů nemoci), a vedla mě k uvědomění si, jak bychom si měli vážit života. Kniha je ve svém provedení překvapivě čtivá a člověku po ní zbude dojem, že mu bylo cosi poučného předáno, co však – alespoň v mém případě – nejsem schopná definovat.
Četla jsem Cizince i Pád a musím upřímně konstatovat, že Mor se mě líbil nejméně.

Camus je pan "Autor", a já nikdy nepřestanu obdivovat jak jednoduše dokáže nahlížet do lidského nitra :-)

eraserhead
14.11.2017

Kdy já jsem naposledy četl knihu, která mě stejnou měrou bavila i nebavila, zaujala i nudila? To si už asi nevybavím, ale odteď to bude Camusův Mor. Z jedné strany zajímavá studie izolovaného města stiženého nákazou, z druhé strany zbytečně roztahané nimrání se v ne zrovna dvakrát důležitých věcech, které tok vyprávění brzdí a zdržují. Opravdu, v závislosti na jednotlivých kapitolách (blocích), mě ta kniha bavila nebo nudila. Některé pohledy na specifické prvky problému jsou vskutku zajímavé a hloubavé.

Netopyr07
02.10.2017

Je to jistě velice obdivuhodné dílo. Ale přiznám otevřeně - četla jsem POCTIVĚ (slovo od slova) pouze asi do strany 85. Pak jsem začala skákat a četla snad jen první větu z každého odstavce a přesto vím, co se v příběhu dělo. Některé pasáže jsem ale opět přečetla celé. Je to skutečně kronika, podrobný popis, co lidé prožívali v době moru. Skoro jsem pak začala na sobě hledat příznaky této nemoci :-) Třeba se ke knize někdy vrátím.