Pawlisman Pawlisman komentáře u knih

Zámek Zámek Franz Kafka

Ať je dílo jakkoliv intelektuální, velice silné a jazyk a myšlenka prostě skvostná. Ano, toto napsal genius. Stavba vět i myšlenkové pochody této knihy, to je nadlidský úkol. Ale komu se to skutečně líbí? Kdo si to stále dokola užívá? Já ne. V polovině sklopil hlavu a přiznal, že to není pro mě. Zkušenost cenná, avšak ztráta času. Děj a příběh se nevyvíjí, což je v té byrokratické motanici sice smysl, ale čtenář si na své příliš nepřijde. Náročná četba plná ponurosti, zimy, prachu a zmaru. Nic veselého nečekejte. Leda v hašišovém opojení žasnout nad jazykem této knihy.

19.09.2014 3 z 5

Sám jsem byl mile překvapen jak je kniha čtivá a v několika momentech skutečně na výsost vtipná. Jde o vrcholné české dílo a právem by myslím mohlo být řazeno k Hlavě 22 apod. Tento klenot patří objektivně na výsluní světové literatury.

19.09.2014 5 z 5

Farao Farao Bolesław Prus (p)

Nádherný epický román ze starého Egypta, tentokrát ani ne o lékařovi, ani ne příliš o bojích, ani o kněžstvu. Ale spíše o lásce a politice. Možná nejrealističtější román s obdobnou tematikou. Krásně se čte a člověk se zasní a octne se v tom romantickém období dávných časů.

Živá voda Živá voda Marcel Pagnol

Skvost celosvětové literatury. Všechny tři klíčová díla Pagnola jsou skutečná nádhera nejen pro citlivé duše a milovníky starých časů a přírody. Podobně jako u Goghových obrazů ta atmosféra, vůně a světlo přímo zurčí z tohoto uměleckého díla. Krásné propletení prózy plné děje a poetiky a životní krásy (jako například u Řeka Zorby).

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Překvapivě skutečně krásné dílo, které se rozjede. Malinko zvláštní, ale moc barvitý jazyk, který by dorostencům mohl dělat problémy. Stejně tak kouzelné dialogy jsou možná příliš pěkné pro "obyčejnou" dobrodružnou westernovku. Asi také díky tomu je tato kniha o stupínek výše a Karel May je proti Cooperovi potulný pohádkář.

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Příběh už po vrcholu ve třetím díle trochu stagnuje a hledá nové opěrné body a tvoří novou výstavbu pro budoucí (a asi i závěrečné) zvraty a rozuzlení. Myslím, že v tomto díle zažijeme pouze 1-2 silné momenty a některé epizody a slepá ramena řeky jsou skutečně příliš zdlouhavá a zbytečná. I přesto - povinnost.

19.09.2014 4 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Zcela jiste nejsilnější a také nejlepší díl. Díky dvojce, která připravila krásné podhoubí, může třetí díl být víceméně vrcholem s většinou námi známých postav a s možnými drsnými zvraty, tak jako literatura do dnešních dob příliš nepocítila. Zabít hlavního hrdinu? A dalšího? Proč ne, postav je tu spousty a každá má své. Skvěle vytvořený svět, který navazuje na dědictví Tolkiena. Jen tu máme méně fantasy a více těch intrik, které svět provází od jeho kolébky. Martin se strefil do černého.

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Příběh nám graduje, postavy se vybarvují a nikdo není tak zcela černobílý. Odhalují se další tajemství a objevují se nová zákoutí a propletence.

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Ačkoliv to ne vždy bylo zábavné a skousnutelné, tak některé okamžiky byly skvostné a myslím, že kdo má cit pro staré časy a takový ten suchý (někdy dokonce méně slušný) humor, tak si určitě tuto útlou knihu oblíbí.

19.09.2014 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Možná trochu pomalejší a náročnější rozjezd, ale i to mluví za to, že kniha je skvěle napsaná a čtenář si dá tu námahu a "přežije" složité propletence a množství postav a různých dějových linií. Za to je odměněn první vyvrcholením ságy hned na konci románu. Jen houšť, jen houšť. :)

Magellan Magellan Stefan Zweig

Skvělá kniha, Možná v rámci jiných děl pana Zweiga za 4 hvězdy, ale celkově nejde jinak než za plnou. Silné téma ve kterém se čtenář dozví množství poutavých informací. Vše je akorát dlouhé, akorát podrobné, Zweig jde vždy rovnou k jádru věci a vše vysvětluje akorát složitě, ale vše pochopitelné pro laiky. Prostě pan spisovatel. Několik silných momentů a především velký počin - od Magallaese i od Zweiga. Toto si přečtěte, nebudete litovat a dovíte se více než ze školních lavic.

18.09.2014 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Tuto knihu jsem si protrpěl až do konce. Ten bezcitný a hloupý buran mi nedal spát. Obávám se však, že obdobné duše existují. Nějak mě to iritovalo a bral jsem asi příliš vážně a humor byl mizerný. Možná mi chyběl odstup a nadhled. Ale celkově teda nelíbilo ani atmosférou ani způsobem jazyka.

16.09.2014 2 z 5

Tak jako všechny ostatní legendární knihy ze starého Egypta (Sinuhet, Farao) je i zde, zase v trochu jiném pojetí, krásně zaznamenán tehdejší život a myslím, že propracovaný příběh nikoho nezklame.

Michal, bratr Jerryho Michal, bratr Jerryho Jack London

Moc pěkný, sic malinko dětský, příběh s krásným vývojem. Několikrát poté jsem se snažil o totéž - tak tenký hvizd, že ho lidské ucho nezaznamená, jen psí. A pozor - jak je v popisku - skutečně nejde o román ze světa cvičených zvířat. Spíše je to dobrodružný román se psím hrdinou.

16.09.2014 4 z 5

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Sprosté, ale některé geniální. Jednoduché s velkým nábojem. Tento druh humoru můžu, stejně jako psychadelickou a schizofrenní polohu některých básní.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Dílo mi přijde krásné a připomíná mi jinou legendární knihu - Malého prince. Netřeba více říci - doporučuji tento strohý, ale silný příběh každému.

16.09.2014 5 z 5

Římanka Římanka Alberto Moravia (p)

Silný příběh z městského prostředí z pohledu ženy prostitutky, který je skutečně silně reálný a velice věrohodný. Čtenář se nenudí, máme zde různé životní lepší i horší momenty a chvílemi prožíváme velice napínavý s emocemi nabytý příběh.

16.09.2014 5 z 5

Do Egypta na kole aneb s vlaštovkami za teplem Do Egypta na kole aneb s vlaštovkami za teplem Miroslav Pavelka

Kniha dává hlavní váhu a je to skutečně asi to nezajímavější - povídání z kibuců. Člověk Pavelkovi závidí a hned by vyrazil také. A to je smysl obdobných knih. Přiblížit a nalákat. Já si ihned zjišťoval více informací o izraelských kibucích. Vyprávění se povedlo a lze doporučit.

16.09.2014 4 z 5

Skutečný skvost světové literatury. Strhující popis poměrů na Sibiři. Pokud čtete v zimě ve zcela ne prohřátém autobuse, mrazí vás o to více. Skutečně popis zimy a nuzných podmínek je tak realistický, že se zima přenášela i na mě. Krátká publikace, kterou by si měl přečíst každý. V hlavě mi například zůstala myšlenka, jak jen někdo může při jídle dělat něco jiného, či jen myslet na něco jiného, ne, užívat si chuť každého sousta.

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Se Sto roky samoty se nedá srovnávat. Již není tak moc fantaskní a tak originální. Více spíše malodějství a romantika. Ačkoliv kvalitní čtení, tak mě nechytlo.