Šťastný Jim

Tento humoristický román vypráví o mladém vysokoškolském učiteli Jamesu Dixonovi, který se bouří proti konvencím a vysoce postavenými lidmi opovrhuje, ale zároveň s nimi musí vycházet, aby nepřišel o místo. Kniha vtipně vykresluje atmosféru románů rozhněvaných mladých mužů, pro kterou je vzdor vůči konvencím tak charakteristický.

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1957/big_stastny-jim-ipV-1957.jpg 3.8408
Literatura světová, Humor, Romány

Vydáno: , Svoboda

Lucky Jim, 1954

Kniha Šťastný Jim

Eistee
06.11.2021

Zvláštní druh suchého humoru, který ne každému sedne. Já se bavila.

smardice
23.08.2021

Poslech audioknihy. Že bych se smála, až bych se za břicho popadala, se opravdu řici nedá. Pro mě spíš takové jemné pohlazení na duši s anglickým suchým humorem jako třešnička na dortu.

Amolein
20.03.2021

Vtipná a zároveň smutná knížka. Satirické zobrazení britské vyšší společnosti a intelektuálů z univerzity vyvolává úsměv i dnes. Na druhou stranu je ale vlastně děsivé, že to, co kritizoval Amis na školství v polovině dvacátého století, vidím ještě dnes v českém školství.

V knize převládá onen suchý anglický humor balancující na hraně trapnosti. Když si představím, jak vypadala britská morálka v době vzniku díla, a potom si přečtu, jak vystupuje hlavní hrdina v knize, věřím, že Jim musel hodně provokovat vyšší kruhy. Pravda je, že dnes už se to jako příliš velká provokace zdát nemusí.

Šťastný Jim opravdu není šťastný. Jeho život přesně vystihuje jedna věta z románu: dělám ze strachu raději to, co nechci, než to, co bych chtěl. To je vidět skoro všude. Snaží se plnit všechny úkoly, které mu zadá profesor Welch, i když ten si z něj dělá jenom sluhu, a navíc jím Jim pohrdá. Ale bojí se o místo. Nedokáže ukončit vztah s Margaret, která se mu nelíbí a obtěžuje ho. Obviňuje se z toho, že ji ublížil. Když si má vybrat právě mezi Margaret a Christinou, volí jistou Margaret, než nedosažitelnou Christinu. Jeho vzdor zdá se být marný, groteskní a trapný. I když trapná byla vlastně spíše celá ta univerzitní fraška. Přesto mi byl smutný Jim velmi sympatický pro svou upřímnost, odpor k snobské společnosti, k pokrytectví a pro jeho touhu po lásce a po plném lidském životě.

Kingley Amis popsal život na univerzitě a vztahy Jima Dixona velmi uvěřitelně až na samotný závěr. Happy end se do tohoto reálného díla vůbec nehodil, i když jako určitou odměnu pro Jima, byste mu ho vlastně přáli.

Crimble
10.12.2020

Zpočátku vlažné tempo vyprávění nabere postupně skvělý drive a ve finále mne mrzelo, že už je konec. Okouzlující figurky! Top ukázka tzv. univerzitní satiry (viz též David Lodge).

ViktorieMars
06.10.2020

Tak to mě podrž. Tak vtipnou knížku jsem nečetl hodně dlouho. Suchý anglický humor, no paráda.

palladium
26.09.2020

Rozkošný románek o trampotách jednoho mládence. Skvělá práce s jazykem. Běžný život je popsán tak barvitě, až jsem se divil že me to tak baví. Také hezký náhled do psychologie, ukázkové a uvěřitelné myšlenky a činy aktérů.

Greenfingers
29.08.2020

I když četba Šťastného Jima ve mně nevyvolávala bouři smíchu, přesto některé pasáže nebo hlášky byly nanejvýš vtipné. Šlo však především o satirické zobrazení poměrů a vztahů v britském školství, konkrétně mezi akademiky na jedné nevýznamné univerzitě. Protagonista příběhu byl dlouho psychicky rozpolcen, a to jednak ve svém profesním životě, ale i v tom soukromém. Postupně si získával mé sympatie, stejně tak jako autor románu svým vypravěčským uměním a stylem psaní.

TheEvelyn
23.08.2020

Nejdříve jsem knížku ze začátku moc nechápala a ztrácela se v ní. Knížku jsem odložila, načež mi to stejně nedalo a začala jsem knížku číst znovu. A dobře jsem udělala. Knížka mě velmi zaujala a u některých pasážích jsem se zasmála. V některých chvílích jsem se sama cítila v pozici hlavní postavy trapně a nechtěla jsem dále číst, ale stejně jsem musela. Knížka je pohodová a líbí se mi začlenění děje do běžné situace.