Šťastný Jim

Tento humoristický román vypráví o mladém vysokoškolském učiteli Jamesu Dixonovi, který se bouří proti konvencím a vysoce postavenými lidmi opovrhuje, ale zároveň s nimi musí vycházet, aby nepřišel o místo. Kniha vtipně vykresluje atmosféru románů rozhněvaných mladých mužů, pro kterou je vzdor vůči konvencím tak charakteristický.

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/1957/stastny-jim-ipV-1957.jpg 3.8347
Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno, Svoboda

Lucky Jim, 1954

Kniha Šťastný Jim

TipsyChipsy

Kniha mě velice příjemně překvapila, nebyla to hloupá humoreska. Musím ocenit, jak dobře jsou popsány vztahy a postranní myšlenky, jako v klasických anglických románech. Vlastně se nic neděje, třeba jde o pouhý rozhovor, ale když se dobře popíše nálada, motivace, strategie, povaha, myšlenky, je to dost napínavé. Skvělý hlavní hrdina, trochu zmetek, ale nakonec čestný, a další postavy: neurotická psychopatka, pokrytecký nafoukanec atd. Celkově to žeru i s tím happyendem.

mats379

Jedna z mých nejoblíbenějších knih prověřená časem. Pro mě je v té knize hloubka, kterou možná jiní neobjeví, protože jim jde na nervy, jak je hlavní hrdina občas trapný až sebezničení.

Klick721

Kniha mě chytla jíž na začátku a nepustila až do konce. Při několika scénkách jsem se smála nahlas. Vřele doporučuji. Na odreagování perfektní volba, která Vás nejednou rozesměje.

sgjoli

Nevím, jestli to bylo mnou nebo knihou samotnou, ale mně tento titul bohužel neseděl. Scénky, které měly být humorné, mi přišly spíše lehce trapné (ve smyslu, že jsem za hrdinu dost trpěla, když se do těch trapných/humorných situací dostal, a bylo mi ho spíše líto, než abych se smála). Nevyhovoval mi ani moc styl psaní a s knihou jsem se spíše trápila. Hodnotím jen průměrně, což mne mrzí, protože jsem od knihy čekala mnoho.

1amu

Po létech jsem se znovu vrátil k této knize - celkový dojem - nic moc, ano dá se to číst, ale ve srovnání s českou TV inscenací ? Propastný rozdíl. Mám dojem, že Šťastný Jim je psán pouze pro Brity a ti jsou z něj nadšeni. Ale z inscenace si doteď pamatuji vynikajícího Petra Kostku jako Jima Dixona a mladičkou studentku JAMU Janu Švandovou. V TV to mělo šmrnc, okořeněný úpravou scénáře, který tomu přidal humor, na který jsme u nás zvyklí.

Hanka_Bohmova
20.11.2018

Mně to nepřipadalo vtipné, s výjimkou toho momentu, kdy si Dixon na své přednášce pokoušel zacpat uši, tam jsem se v očekávání nevyhnutelného smála.
Chápu, že vystaven takové frustraci, člověk si pokouší zachovat zdravý rozum všelijak, ale já se nad touto ošklivou, potměšilou a pitvornou směsicí agresivity a zbabělosti (níže někdo použil slovo "podlý", to mi připadá výstižné) trápila od začátku do konce. Nedokážu se smát s někým, jehož "všechny obličeje až dosud vyjadřovaly pouze vztek nebo nenávist". Ani si nemyslím, že tak zautomatizovanou reakci na vše, co je mi nevhod (třeba i na obec bez pouličních hodin) je možné ze sebe shodit lusknutím prstů. Upřímnou soustrast, slečno Christino, a slabé tři hvězdičky pro knihu.

jaw
10.07.2018

NA TO TEDA, přečetla jsem to jen s pocitem, že mi starší kamarád řekl, že je to klasika, ale on se narodil v roce 1950, takže já ročník 1964 jsem to moc nezkousla, asi číst to před 40.ti lety dobrý, ale dnes, opravdu ten, kdo čeká Angliii 1950 nebo vlastně nevím kolik, bude spokojen. JÁ JSEM VYDRŽELA DO konce jen proto, že jsem zvědavá ženská a chtěla jsem vědět, jak to s Di... dopdne

Peternikdy
14.02.2018

Neuveriteľne zábavná knižka o niečom, čo človeku nepripadá ako priestor a príležitosť čo len na dobrú poviedku. Zábavné od počiatku do konca; doslova nebezpečné pre bránicu čitateľa.