Michal, bratr Jerryho

Román ze světa cvičených zvířat, ilustrace Zdeněk Burian.

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68110/michal-bratr-jerryho-68110.jpg 4.126
Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , Toužimský & Moravec

Michael, Brother Of Jerry, 1917

Kniha Michal, bratr Jerryho

whack
14.01.2017

Príbeh je to dosť hnusný, najmä tá druhá časť, keď sa prenesie do prostredia obchodovania so psami a do temných zákulisí cirkusov. Poukazuje na utrpenie zvierat v tomto zábavnom biznise. Podrobne popísané strašné vzťahy cvičiteľov k zvieratám mali reálne za následok založenie radikálnej organizácie Jack London Club, ktorá bojovala proti zneužívaniu zvierat. Hlavného hrdinu som zozačiatku nemusel, ale postupne sa jeho charakter vyprofiluje k hodnotám, ktoré vzhľadom k situácii zdieľam: „Nikdo by toho psa ode mne nedostal! Víte, zabil bych dříve takového člověka.“ Avšak predsa ľudské postavy tu nehrali rolu skutočných hlavných hrdinov, a to je iba ďalším plusom. Nečakané zvraty a napínavé vyvrcholenie deja.

Na konci knihy v doslove London silne kritizuje využívanie zvierat v cirkusoch a vyzýva čitateľov k zapojeniu sa do organizácií za welfare zvierat: „Přivedla mne má znalost lidské povahy k přesvědčení, že nikdo z normálních, duševně zdravých lidí, by nesnesl pohledu na cvičící zvířata, kdyby věděl, jak strašná utrpení se za nimi tají. Ať se všichni lidé přesvědčí o bestiální a ustavičné ukrutnosti, kterou jediné je možno zvířata donutit, aby prováděla umělecké kousky! Ať všichni muži a ženy, hoši i děvčata, obeznámivše se takto s podstatou výcviku zvířat, se stanou členy místního a národního svazu proti týrání zvířat!“

Pawlisman
16.09.2014

Moc pěkný, sic malinko dětský, příběh s krásným vývojem. Několikrát poté jsem se snažil o totéž - tak tenký hvizd, že ho lidské ucho nezaznamená, jen psí. A pozor - jak je v popisku - skutečně nejde o román ze světa cvičených zvířat. Spíše je to dobrodružný román se psím hrdinou.