Michal, bratr Jerryho

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román ze světa cvičených zvířat, ilustrace Zdeněk Burian.

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68110/michal-bratr-jerryho-68110.jpg 4.126
Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , Toužimský & Moravec
Originální název:

Michael, Brother Of Jerry, 1917


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Michal, bratr Jerryho

whack
14.01.2017

Príbeh je to dosť hnusný, najmä tá druhá časť, keď sa prenesie do prostredia obchodovania so psami a do temných zákulisí cirkusov. Poukazuje na utrpenie zvierat v tomto zábavnom biznise. Podrobne popísané strašné vzťahy cvičiteľov k zvieratám mali reálne za následok založenie radikálnej organizácie Jack London Club, ktorá bojovala proti zneužívaniu zvierat. Hlavného hrdinu som zozačiatku nemusel, ale postupne sa jeho charakter vyprofiluje k hodnotám, ktoré vzhľadom k situácii zdieľam: „Nikdo by toho psa ode mne nedostal! Víte, zabil bych dříve takového člověka.“ Avšak predsa ľudské postavy tu nehrali rolu skutočných hlavných hrdinov, a to je iba ďalším plusom. Nečakané zvraty a napínavé vyvrcholenie deja.

Na konci knihy v doslove London silne kritizuje využívanie zvierat v cirkusoch a vyzýva čitateľov k zapojeniu sa do organizácií za welfare zvierat: „Přivedla mne má znalost lidské povahy k přesvědčení, že nikdo z normálních, duševně zdravých lidí, by nesnesl pohledu na cvičící zvířata, kdyby věděl, jak strašná utrpení se za nimi tají. Ať se všichni lidé přesvědčí o bestiální a ustavičné ukrutnosti, kterou jediné je možno zvířata donutit, aby prováděla umělecké kousky! Ať všichni muži a ženy, hoši i děvčata, obeznámivše se takto s podstatou výcviku zvířat, se stanou členy místního a národního svazu proti týrání zvířat!“

Pawlisman
16.09.2014

Moc pěkný, sic malinko dětský, příběh s krásným vývojem. Několikrát poté jsem se snažil o totéž - tak tenký hvizd, že ho lidské ucho nezaznamená, jen psí. A pozor - jak je v popisku - skutečně nejde o román ze světa cvičených zvířat. Spíše je to dobrodružný román se psím hrdinou.