Římanka

Román, jehož hrdinkou a vypravěčkou je žena, prostitutka Adriana, která se navzdory absurdní životní situaci rozhodne mít a vychovat dítě, jehož otec je vrah.

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2534/rimanka-uur-2534.jpg 4451
Vydáno, Odeon

La romana, 1947

Kniha Římanka

klaraj093

Knihu jsem četla k maturitě, je tomu již nějaký pátek.. Nicméně dodnes si ji pamatuji velmi dobře.. Takové ve mě zanechala pocity.. Moc hezký příběh.

jitrnic

Mistrovský román, obdivuhodný v mnoha ohledech - čistota vyprávěcí techniky (se zcela upozaděnou autorovou osobností), skvěle zvládnutá ich-forma, věrohodné znázornění ženské psychiky a ještě věrohodnější (a nemilosrdnější) ztvárnění té mužské. Pozorovatelský talent a bystré životní postřehy nesmírně elegantně zakomponované do popisu postav a jejich promluv (kdy životní moudra nejsou plácána nazdařbůh, ale vždy odpovídají dané postavě i situaci, ve které se právě nachází. Silné erotično, které nikdy nesklouzne do obscénností ani do nechtěné trapnosti.

Zomy

Skvělé dílo italského neorealismu, které chytí u srdce. Řeší existenciální problémy chudých lidí (žen) ve válečném a poválečném období. Adriana je krásná mladá dívka, charismatická a taky charakterní, kterou ale její okolí (dokonce vlastní matka) i okolnosti přinutí k prostituci. Zažívá zoufalství, depresi, potkává všemožné pochybné existence a o tom všem ona sama (fiktivně) vypráví. Závěr knihy je smutný i plný naděje.

Leona333

Adriana není dychtivou - vypočítavou šlapkou... V začátku je hezkou, citlivou a poslušnou dcerou, jenž jí, její matka a vypočítavé okolí díky její až občasné naivitě a důvěře zneužívá. Závěr knihy je smutný s jiskřičkou naděje, že se Adriana přeci jen vyprostí z manipulujícího prostředí a pro sebe a své budoucí dítě, si pokusí zařídit lepší život.

Kuža007
06.11.2019

Stejně skvělá jako Horalka, ale bohužel zase s obsáhlými popisy.

Lucik100
10.10.2019

Rozhodně skvělá kniha k zamyšlení, kdy si můžeme uvědomit, co to znamená chudoba, naděje a nešťastná láska.

Hebrey
28.09.2019

Nějak jsem nebyla schopná se začíst. Nezaujala. Ale možná se k ní jednou vrátím a uvidím.

TipsyChipsy
23.09.2019

Skvělý psychologický román, hlavním tématem je překvapivě prostituce. Autor popsal duševní vývoj dívky měnící se v ženu. Celý děj spočívá v subjektivním prožívání hlavní hrdinky. Ta koná různá životní rozhodnutí, často se vydá špatnou cestou. Nejde o kladnou postavu, ale přes její rozporuplnost je vidět, že je v podstatě čestná a přirozeně inteligentní. Projde složitým obdobím života, aby si ujasnila, co je v životě důležité. Je to i sociální román o chudobě a o mužích, z nichž nikdo není jen dobrý nebo špatný. A také o lásce, která je různého druhu a málokdy oboustranná. Super kniha.

Rozkoše léta
Rozkoše léta