Římanka

Román, jehož hrdinkou a vypravěčkou je žena, prostitutka Adriana, která se navzdory absurdní životní situaci rozhodne mít a vychovat dítě, jehož otec je vrah.

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2534/big_rimanka-uur-2534.jpg 4485

Vydáno: , Odeon

La romana, 1947

Kniha Římanka

Výmrdos

Právě jsem Římanku dočetl.

Jedná se skutečně o unikátní kus literatury už jen kvůli tomu, že autor, jakožto muž, vnitřně vykresluje v ichformě pocity ženy, ač prostitutky, tak ženy, která i navzdory svému zaměstnání touží po morálních hodnotách a konvenčním životě a štěstí i navzdory uvíznutí v krysím závodu za penězi, které vydělává na ložním prádle s rozličnými ožgery.

Moraviovi se podařilo plně podat naprostou odpornost všech charakterů, osobně se domnívám, že jediný (doufejme) morálně akceptovatelný charakter je kněz, který Adrianu zpovídal, vždy však jen kvůli tomu, aby po cestě z kostela mohla udělat další pitomost.

Nejvíce sympatický mi byl muž, který se dopustil znásilnění, a to proto, že mi to přišlo jako nejmenší prohřešek v porovnání s ostatními charaktery, u nichž Moravia vyložil zkaženost napříč sociálními vrstvami.

Nejvíce chci asi vyzdvihnout psychologický vývoj Adriany, ne že by se mi snad líbil, ale obdivuji jak se podařilo Moraviovi vylíčit, jak se během tří let dokázaly změnit její život, iluze, charakter a hlavně přístup k hříchu jakožto ženy věřící. Jedním jediným přešlapem, a to snad i nechtěným, se spouští kaskáda událostí, která je naprosto nezvratitelná.

Jediné, co mi po chuti nebylo, byly občas zdlouhavé popisy nábytku, oblečení, či toho, co dělala maminka, i když to pro děj nebylo vůbec důležité - ale to k románům patří, proto za absence tohoto menšího rýpnutí se nebojím hodnotit jako 5/5.

RADOST

Moravia zde skvěle popsal rozdíly v ženském a mužském chápání morálky, životních cílů a možnosti jejich dosažení.

alibaba72

Měl jsem původně trochu obavy zda to bude kniha čtivá, zajímavá a to vzhledem k tomu, že je z roku 1947. A tedy řeknu vám, je skvělá, některé knihy asi nestárnou.

flare

Pěkné čtení, čtivé, květnaté myšlenky...těžký úděl slečny Adriany a všech lidí okolo, ale co už, takový je život..

papaja

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Alberto Moravia je skvělý vypravěč, styl jeho psaní je lehký a svižný. Postavy v příběhu byly naprosto příšerné, celou dobu jsem nikoho z nich neměla ráda, ale přesto jsem byla napjatá, jak bude příběh pokračovat a přála jsem jim šťastný osud. Líbilo se mi, že v knize není prostituce odsuzována, spíš naopak, je to součást každé společnosti.

kh1989

Kniha se mi velmi líbila. Prostitutku vykreslil docela jako pozitivní postavu. Osoby s kterými se stýkala již byli vrazi a pokřivení charaktery a konec byl jako světlo v tunelu pro lepší život její, maminky a nenarozeného dítěte. Dávám plný počet hvězdiček pane Morávio.

vendy246

Psychologický román, který se čte jedním dechem. Adriana byla krásná a hodná, ale chudá holka. A zůstala taková i přes to, že musela dělat to, co díky okolnostem dělat musela. V jejím životě byli klíčoví tři muži - úchyl, násilník a depresák. Když otěhotní, je jasné, že ji čeká stejný osud jako její matku, ale Adriana neztrácí naději.

jprst

Už je to pěknou řádku let, kdy jsem tento román četl poprvé, pak ještě několikrát. Poutavý a mistrně zmáknutý psychologický příběh o ženě, jehož autorem je kupodivu muž, je jeho špičkovým dílem.