Zámek

Hlavní roli v románu hraje zeměměřič K., který je zámkem povolán do vesnice, aby zde provedl úřední měření. Už při svém příchodu se setkává se zvláštnostmi zdejšího prostředí, především pak samotných obyvatel, kteří z něj mají strach, straní se ho a bojí. Kvůli úředním nesrovnalostem mu starosta obce nechce dát zeměměřičskou práci a přiděluje k němu dva otravné pomocníky. Po románku se zdejší vysoce postavenou servírkou Frídou z Panského hostince, která je údajnou milenkou váženého a obávaného zámeckého úředníka Klamma, se K. dostává do nemilosti hostinské, je vyhozen z Hospody u mostu a je mu nabídnuto místo školníka. Zde nalezne útočiště i se svou snoubenkou. Jejich vztah však netrvá dlouho. Po návštěvě zámeckého posla Barnabáše, jehož rodina je ve vesnici nechvalně proslulá kvůli skandálu sestry Amálie, se po debatě s mladší ze sester – Olgou – dovídá mnoho o hierarchii na zámku, o postavení úředníků a pravidlech ve vesnici......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70303/big_zamek-Jjv-70303.jpg 4.11109

Kniha Zámek

LuckaH2

Konečně jsem po letech přečetla celé! Četla jsem vydání s nádhernými ilustracemi Jiřího Slívy, které podle mě nesmí chybět v knihovně:-) i s pojednáním o jaký vlastně asi zámek/Zámek jde a proč. Jinak absurdita nad absurditu, jednak byrokratickými procesy, množstvím úředníků, kteří mají funkci pro funkci, ale i chováním "obyčejných" lidí (po jedné noci si jí chce vzít, další zavrhnou celou rodinu a proč vlastně...). Určitě patří do fondu "musí se jednou za život přečíst".

roman9739

Můj první opravdový Kafka! Byla to dřina, ale opravdová, nádherná - jako když líná kancelářská krysa popadne do ruky pořádnou sekyru a naštípe haldu dříví: trpí jako pes, ale ten pocit z dobře vykonané práce, ten je k nezaplacení; nezapomenutelný po těch několik dnů, kdy se mu hojí natažené svaly...
Dle mého, zcela amatérského názoru, je román dokonalou alegorií obyčejného života, se všemi jeho zápletkami, nedorozuměními, představami, zklamáními, podléháními, Zámky.
A když je Život špatně rozpoložen je to jen klam a mam, nebo Klamm a špatně naložená hostinská.
Prostě paráda - dlouhou jsem se takhle nenadřel a neměl ten slastný pocit v zádech - těším se na Proměnu, Proces i povídky.

Eistee
05.11.2021

Kafku mám ráda, nejvíce Proces, pak Proměnu a do třetice Zámek. Skvěle popsaný zbyrokratizovaný absurdistán, jehož obyvatelé jsou taková variace na Rednecks nebo Hillbillies. Jakmile jsem se do knihy začetla, sevřela mě úzkost z divnolidí, kteří ctí ještě divnější pravidla. Kafka zkrátka umí vytvořit depresivní atmosféru a hrdinu, se kterým nejdřív soucítíte a nakonec jste jím znechuceni, protože podlehne systému.

Corso
02.11.2021

Neviem ci sa da pocitat za precitanu knihu, vypocuta rozhlasova dramatizacia. Stiahnuta takze som si po pustal kedy ja chcem, a chcel som to v noci, potme, v klude a sam. O interpretaciu som sa ani nesnazil, chcel som si to uzit ako pribeh. A ako taky na mna posobil tajomne, prijemne, depresivno melancholicky, tajomno-hradno-karpatsky. Necital Kafka Verneho? Obcas?

helena8303
29.10.2021

Tu knihu jsem dočetla jen s největším úsilím. Lituji autora, který viděl svět v těch temných barvách.
Zjistila jsem zajímavou věc. Mnoho lidí, kteří horují pro Kafku, není schopno sdělit obsah jeho děl. Z čehož se odvažuji soudit, že jsou to snobové, kteří od něj nic nečetli, ale všimli si, že ikonou yntelektujálů je právě Kafka. ( A né třeba Poláček, který sice také patřil k Vyvolenému národu, ale v tady české kotlince dočista zgójovatěl. )
A tak mi přijde prazvláštní, že na pomník Karla Poláčka v Praze nenarazím, i když ho četl každý a miluji ho i děti. ( A do Rychnova nad Knežnou mu kytičku položit nepoletim. Zato pomníků F. Kafky máme 3 prd@le a určitě přibudou ještě další.
( No, zase to tak zvláštní není, Kafka byl horlivý sionista, učil se hebrejsky, Poláček určitě né. )
Ách jo.

martineden
16.10.2021

Franze Kafku prostě můžu. Zámek a Proces mám asi nejradši. Geniální.

beowafle
06.10.2021

Vždycky mě to mrzí když musím knihu opustit, už se ale opravdu nedalo nic dělat. Když mě jedna kniha sama o sobě odrazuje od čtení je nutné ji odložit. Zámek je velmi těžkopádně vyprávěná kniha, děj je frustrující, a postavy se chovají nesmyslně. Je mi popravdě jedno jestli to byl záměr, prostě to není pro mě. Jak psal někdo na Goodreads, tohle dílo buď odráží stav Kafkovy mysli v posledních letech života, nebo samo přispělo k jeho konci. A ten lump co to měl spálit nešel do nebe.

iam.sokol
22.09.2021

Absurdní zoufalost, marnost a spleť byrokratických uliček, z kterých nevede žádná cesta ven, snad se jen tomu všemu poslušně podřídit. Zámek je svým způsobem zajímavá kniha, ale čte se strašně těžko. Nemyslím si, že se k ní někdy v budoucnu vrátím.