Zámek

Hlavní roli v románu hraje zeměměřič K., který je zámkem povolán do vesnice, aby zde provedl úřední měření. Už při svém příchodu se setkává se zvláštnostmi zdejšího prostředí, především pak samotných obyvatel, kteří z něj mají strach, straní se ho a bojí. Kvůli úředním nesrovnalostem mu starosta obce nechce dát zeměměřičskou práci a přiděluje k němu dva otravné pomocníky. Po románku se zdejší vysoce postavenou servírkou Frídou z Panského hostince, která je údajnou milenkou váženého a obávaného zámeckého úředníka Klamma, se K. dostává do nemilosti hostinské, je vyhozen z Hospody u mostu a je mu nabídnuto místo školníka. Zde nalezne útočiště i se svou snoubenkou. Jejich vztah však netrvá dlouho. Po návštěvě zámeckého posla Barnabáše, jehož rodina je ve vesnici nechvalně proslulá kvůli skandálu sestry Amálie, se po debatě s mladší ze sester – Olgou – dovídá mnoho o hierarchii na zámku, o postavení úředníků a pravidlech ve vesnici......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70303/zamek-70303.jpg 4.1911
Vydáno:, Odeon

Das Schloss (1926)

Kniha Zámek

bigbabe

Datum četby u této knihy mám červen 2005 - červen 2019. Je to proto, že v roce 2005 jsem jí nedočetla, ale nedalo mi to celých 14 let spát, že to je přece klasika, každý o tom mluví, to přece musím přečíst. Tak jsem to přečetla. Snížila jsem ze tří hvězdiček na dvě, protože pět hvězdiček si zaslouží knihy výjimečné, krásné, čtyři knížky super, tři knihy průměrné, které se hezky čtou. Tohle se nečte hezky, tohle se vlastně ani nečte. Musela jsem to hltat, ale proto, abych to měla už za sebou. Jednak je to strašně absurdní, nevím, jestli se to chce vyrovnat Orwelům apod. nebo co. Pak je to také vlastně perverzní, ráno miluje, odpoledne nemiluje, miluje jiného. Abych byla velký sebemrskač, tak mám rozečtený Proces a tam je to ještě horší. Omlouvám se za vulgarismus, ale přijde to jen mě, že tam jsou ženský kurvy? A nejhorší na tom je, že to nemá konec. Ve dvou třetinách knihy najednou konec, ty ostatní listy byly ještě větší bláboly jako: varianta začátku, fragmenty, místa škrtnutá autorem. No, mám to za sebou. Ten Proces ještě dohltnu a můžu říkat, že jsem přečetla Kafku ...

sgjoli

Ponuré, temné - asi jako všechny Kafkovy knihy. Byť mám tohoto autora velmi ráda, Zámek je asi pro mne prokletý - zkoušela jsem číst dvakrát, ale pokaždé se mi to četlo těžko. Nevím, jestli to bylo překladem, nebo je to tou knihou... připadalo mi to těžkopádné a prostě jsem tomu vůbec nerozuměla. Ano, Kafka skutečně je v některých ohledech těžko srozumitelný, ale jak mi to jinde nedělá problém, tady jsem prostě narazila. Nedokážu to ohodnotit lépe než třemi hvězdami.

voytech

Kafkovi šlo dokonale budovat atmosféru při konfliktu moci a bezmoci. Mezi mužem a ženou už to bylo horší.

Pavelpi

Tohle opravdu nemůžu

Mourasek

Přes veškerý atmosférický build-up se druhá půle knihy zvrhla v jakousi středoevropskou verzi jihoamerických telenovel, aby byla náhle utnuta. Zbytečné již polemizovat, jaký dojem by kniha zanechala jako dokončená (čteno v ruštině. Musel jsem se podívat na zdejší reakce,abych se ujistil, jestli je to, co čtu, opravdu tak bizarní, nebo moje znalost jazyka hapruje)

HenryOsmý

Přiznám se, že jsem Zámek (dosud) nedočetl. Snad žádná kniha (kromě takových těch klasických nestravitelností, jako jsou Jirásek či Tolstoj) mě neprověřila tak bytelnou nečtivostí. Co však oceňuju, je Kafka výstavba perfektně vycizelované atmosféry, postavené na důsledně dávkované neurčitosti. To je žrádélko.

Kuža007

Bavilo mě číst tuto knihu, i když na Proces žádná jiná jeho knížka už nemá.

leny.wood
05.12.2018

Pro mě nekonečná nuda. Ukázka nesmyslné byrokracie ok, i když mi to přišlo místy až neskutečné. Monology zbytečně dlouhé, absurdní jednání postav. Kniha skončila dle mého tak v půlce. Kdyby dílo Kafka dokončil, nedočetla bych. Zkrátka a dobře, tohle není nic pro mě, naštěstí je tu dost čtenářů, kteří Zámek ocení.