Pawlisman Pawlisman komentáře u knih

Hektorova cesta aneb hledání štěstí Hektorova cesta aneb hledání štěstí Francois Lelord

Krásně naivní příběh s trochou toho humoru a duchovního poučení. Myslím, že neublíží a lze doporučit na počátku každé cesty za sebezdokonalením či zda vůbec by obdobná literatura pro vás byla.

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Jedno z mých nejoblíbenějších děl Shakespeara. Ani po 4 staletích neztrácí na aktuálnosti a vtipu. Klasická záměna osob, klasická komedie, včetně břitkých dialogů. Tímto hmatem nešáhnete vedle.

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Skutečný příběh, který v první polovině odpovídá kriminálce a v druhé a podstatnější již spíše psychologický soudní proces. Vše dokumentárně zaznamenáno avšak velice čtivě a novinářský přístup, pokud nechceme, ani příliš nezaznamenáme. Zároveň pěkné nahlídnutí do americké duše tehdejších občanů. Skutečná světová klasika, která by vás neměla nudit.

Indočínou na kole Indočínou na kole Antonín Červený

Tak trochu vesnický a nevyspělý styl, rádoby legrační, psaní, stejně jako některé popisované chování a způsoby cesty mě od pana Červeného moc nechytly. Jsou myslím lepší knihy. I přes tu míru exotiky a krásný počin musím být k této knize, ačkoliv to u tohoto krásného druhu cestovatelské literatury bývá skoro nemožné, kritický.

12.09.2014 3 z 5

Řek Zorbas Řek Zorbas Nikos Kazantzakis

Jedna z nej knih světové literatury, plná slunečního světla, krásy a poezie. Oslava života a energie. Kniha, ke které se určitě ještě hodlám vrátit a jejíž některé pasáže jsou dokonalé jako příroda sama.

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Do tohoto legendárního díla se mi nepodařilo proniknout, nechytil jsem niť a plaval jsem od začátku, sic některé světlé momenty mé plácání mělo, skončil jsem po několika desítkách stran.

12.09.2014 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Geniální kniha, která se musí líbit snad každému, především pánskému pohlaví. Atmosféra a spád knihy vás zcela pohltí a vy z toho nemůžete ven. Skvělý film je již jen odvar této úžasné předlohy, kterou dám velice rád svým potomkům již v dospívajících letech.

12.09.2014 5 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Krásně napsaná a velice silná kniha o jedné ženě na pozadí 2. světové války odehrávající se v italských horách. Celé vyprávění mi přišlo tak trochu snivé, v mlze či jako v tom černobílém filmu. Působí velice zvláštně až jako "noir"

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Jeden z průkopníků obdobné literatury v ČR. I já jsem začínal na této knize a i já jsem byl okouzlen. Spousty myšlenek vpasováno do krátkého a sympatického příběhu. Podle mého názoru skvělá kombinace a asi "nenabytější" Gounellova kniha.

Filozof, který nebyl moudrý Filozof, který nebyl moudrý Laurent Gounelle

Krásné zobrazení prostřednictvím příběhu - čistota a přednosti nemoderní doby, pouze ve spojení s přírodou. Gounelle umí pěkné příběhy a pěkně do nich vsadí své myšlenky, které se neopakují, jako třeba u Sharmy. Pán, co má co říci.

12.09.2014 4 z 5

Poměrně obsáhlejší, ale moc hezký příběh, který obsahuje prvky sebeřízení a duchovní literatury, stejně jako malý nádech krimi a thrilleru, Všechny knihy Gounella kladou velký důraz na příběh a myšlenky předkládá až druhotně, nenásilně a naštěstí příběhy jsou dobré. Tak i zde. pěkné počtení.

Síla pozitivního myšlení Síla pozitivního myšlení Norman Vincent Peale

Základní stavební kámen všech dalších knih o duchovních naukách a sebezdokonalování. Hodně zaměřené na křesťanský pohled, ale i přesto se v knize dá najít spousty positivních a inspirujících myšlenek. Můj prvopočátek - nikdy bych neřekl, že se mi obdobná kniha bude líbit a že tomu uvěřím. Je třeba si vybírat, ale i přesto nezbývá než doporučit, jako základní abecedu.

12.09.2014 4 z 5

Do Vladivostoku na zmrzlinu na kole Do Vladivostoku na zmrzlinu na kole Jan Tomšíček

Sice stále rovina, Sibiř a zima, ale nějaký zvláštní druh exotiky a poklidné vyprávění má zvláštní atmosféru, která mě pohltila. Jedeš, jedeš, ale Tomšíček umí psát z českých cyklotrampů asi nejlépe.

S horským kolem na dno Afriky S horským kolem na dno Afriky Petr Jahoda

Cykloturistické knihy z Afriky jsou fajn a exotika skutečně nezklame.

12.09.2014 4 z 5

Původ Původ Irving Stone (p)

Z textu číší, že I.Stone umí psát, i nudnější sekce jsou prostě bravurně napsané. Myslím, že tedy hodně detailní životopis a někdy určitě rozvleklý. Doufal jsem, že se dovím více o teorii, tato záležitost se však řeší až v závěru knihy. Darwin prostě neprožil tak bujarý život jako třeba London, tudíž i kniha s podrobným CV pana Darwina má některá hlušší místa.

11.09.2014 4 z 5

Popraviště Popraviště Čingiz Ajtmatov

Geniální kniha, která prolíná krásný zvířecí příběh v přírodě a také, podobně jako například v Bulgakově Markétce, příběh o odsouzení J.Krista. Silný příběh, ke kterému se hodlám určitě vrátit.

Kniha o štěstí Kniha o štěstí Ricard Matthieu

Již trochu teoreticky, avšak skutečně skvěle napsaná kniha,ze které je vidět, že pan Ricard ví, o čem mluví. Kouká do podstaty věcí, ale nenudí. Skutečně jedna z nej knih duchovní literatury, která není jen o naivním příběhu.

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Sice již trošku oddechový historický román i přesto se děj nezastaví, mění se nám prostředí a hrdina se vyvíjí. Krásné vůně jídel z anglického putování, krásné historické postřehy. Čte se skvěle a nejde o ztracený čas.

11.09.2014 5 z 5

Velká klasika, která ani jinak ohodnotit nejde a líbí se prostě všem. Krásné přenesení do prastarých časů s mnohými poznatky.

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

Skvělý Steinbeck, od kterého se dá číst vše. Příroda a staré časy bez přikrášlení, kterážto příběh má hlavu i patu. Jeden z top 20 světových autorů ever.

11.09.2014 4 z 5