Chladnokrevně

Dnes již klasická kniha Chladnokrevně vypráví reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy a k němuž došlo v zapadlé vesnici v Kansasu: dvojice mužů, kteří se každý z jiných důvodů dostali na šikmou plochu, tehdy povraždila čtyři členy farmářské rodiny. Autor se zabývá analýzou jejich motivů, sleduje průběh vraždy i následné detektivní pátrání a tento děsivý příběh přivádí až na samý závěr, když rekonstruuje potrestání zločinců smrtí. Capotův "román ze skutečnosti" vyšel poprvé v roce 1965 - a v té době rozpoutal v americké literatuře revoluci. Prolínáním dokumentaristického přístupu, podpořeného trpělivým sběrem autentického materiálu, s prozaickou dovedností a estetickým zřetelem totiž autor vytvořil dílo, které se stalo nejenom zneklidňujícím obrazem jednoho zločinu, ale především symbolickým poselstvím o odvrácené straně společnosti. Pro tvorbu usilující o věrné zachycení problémů a paradoxů moderního světa tak Capotova kniha otevřela zcela nové možnosti a stala se inspirací řady dalších literárních děl. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/540/chladnokrevne-540.jpg 4.5368

In Cold Blood (1965)

Vydáno:, Knižní klub

AshlinkaV

Velmi zajímavě psaná kniha. I přesto, že člověk ví jak to dopadne, tak je to velmi poutavě napsáno. Není to nějaká detektivka, ale velmi propracovaný pohled na zločin, jejich aktéry a oběti. Výborná kniha.

versusKnihy

I přes poměrně pomalejší rozjezd se právem řadí mezi kultovní knihy. Capote případu věnoval velké množství času a zvláště pohled do života vrahu je pozoruhodný. Truchu více jsem se o knize rozepsal na www.mojeknizky.estranky.cz

LutherKing

Super týden Citroen.

JankoSvec

Pre mňa veľké sklamanie.
Veľký priestor je venovaný psychológií postáv a celkovým okolnostiam, ktoré predchádzali tragickým udalostiam. Na viacerých miestach knihy mi prílišná popisnosť a detailnosť skôr prekážali.Pre mňa nezáživná, nudná kniha.Vôbec ma nezaujala a mal som problém dostať sa do polovice knihy.Potom som ju zavrel a odvtedy leží na poličke.

ArwenAragorn

Nemůžu říct, že by šlo o klasickou detektivku, ale kniha mě hodně zasáhla. Doporučuji!

Vojtak91
23.12.2016

Nedokážu vlastně ani pořádně pochopit, co mě na knize tolik zaujalo. Je prostě brilantní, především konec bere dech. Filmové zpracování v tomto případě taktéž nezklamalo.

farao14
25.08.2016

Začátek kmihy nezáživný, popis rodiny Clutterovích a vrahů. Následně na několika stránkách se odehrává děj a kniha má trochu záživnější nádech. Konec dokumentární popis ukončení vyšetřování a procesu. Kniha mě ani jednou nestrhla a nezaujala tak, abych zapomněl na okolí.
Nejzajímavější a zároveň nejstrašnější na knize je téma a hlavně skutečnost, že je kniha psaná podle skutečné události.

YuuMitsuko
21.08.2016

Obyčejně literaturu faktu nečtu, ale tato kniha je někde napůl cesty.
Autor mohl příběh dvou chladnokrevných vrahů uchopit jakkoliv, a věřím že spousta dnešních autorů by zvolila nějakou nebohou hlavní postavu, možná pana Deweyho nebo někoho z Clutterových, jehož očima bychom sledovali celý proces. Ale pokud by to pan Capote napsal takto, nedosahovala by kniha takové kvality, jaké dosahuje právě ve své podobě.
To, že je zcela odosobněná, pocity jsou vyjádřené jen pokud mluví nějaká osoba, je věcná a přesná. A ačkoliv často odbíhá od hlavního tématu, vysvětluje pouze další okolnosti a dokresluje prostředí, ve kterém se pohybujeme. To všechno včetně výpovědí oněch vrahů vytváří mrazivou a svým způsobem velice děsivou atmosféru.
Jedno z nejlepších počtení za dlouhou dobu.

GreenMagritte
12.05.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se - i přes zvláštní téma - vracím. Capote nám nepodává jen popis událostí a osob, ale po krůčcích směřuje stále hloub, k motivaci pachatelů, k sociálnímu prostředí, ve kterém vyrostli, k faktorům ovlivňujících jejich život, k jejich fyziognomii, k vlastnostem, k jejich rituálům… Právě Capoteho neuvěřitelně detailní zájem o každý, byť sebemenší kamínek do mozaiky celého příběhu způsobuje, že ten před námi vyvstává v celé své tragické monumentálnosti. A jsou to právě detaily, které utkví v paměti nejvíce – Perryho popis opakujícího se snu o žlutém ptákovi, který jej odnáší pryč, Dickův oblíbený drink Pomerančový květ nebo Perryho závislost na aspirinu,… Pro mě jeden z nejvýznamnějších amerických románů.

Obuvník
19.12.2015

Stačily tři stránky a stál jsem tam. Na prašné silnici uprostřed Holcombu, mžoural na všudypřítomná pšeničná pole a naslouchal houkání projíždějící lokomotivy.
Je snadné milovat oběti a nenávidět vrahy. Jedná se o přirozenou a zdravou reakci. Ten pán s fešáckými brýlemi a kocourem v náručí nám to však nehodlá ulehčit. Snažil se o maximální objektivnost a tím na čtenáře uvalil břemeno svobodného rozhodnutí.
Během čtení vyvstává spousta nepříjemných otázek a na většinu z nich nenajdete jednoznačnou odpověď. Čeká vás bolehlav, případně srdce bol. Ale s nejvyšší pravděpodobností dostanete obojí.
Nebudu tady polemizovat o trestu smrti. Tuhle otázku se nepodařilo vyřešit našim dědům, otcům a nevyřeším ji ani já v rámci tohoto komentáře. Myslím si svoje a vy udělejte to samé.
Asi nejmrazivějším faktem je skutečnost, že daný příběh je pouhou kapkou v moři. Kolik podobných se již odehrálo? Tisíce? Milióny? Všechna ta jména a pokřivené osudy a za chvíli se člověk brodí po kolena v knihách, které nikdo nesepsal. Slušný náběh na noční můru.
Každý z nás v sobě skrývá temné zvíře, jde jen o to, komu se ta bestie podaří udržet na uzdě.
Budu vám fandit.

rabor
18.09.2015

Znáte to, když vás v kapse pálí posledních pár pětek a máte na výběr mezi koupí nějaké šmakulády z McDonalda nebo nákupu veledíla světové literatury od autora, který vymyslel tu holku, co kouří dlouhý klacek. Je to vážné dilema.
Jakmile jsem začal číst, pochopil jsem, proč kniha byla tak levná. Zvláště prvních sto stránek, kde nás autor seznamuje s milou a k uzoufání nudnou rančerskou rodinkou z amerického pobožného středoburanova. Chápu, že mi je to mělo přiblížit, abych se s nimi trochu sžil, ale na mě to púsobilo přesně naopak a přiznám se, že s přibližující se vraždou jsem občas kouknul na hodiny a pomyslel si "už aby to bylo". Až za púlkou se mi kniha začala i trochu líbit, asi díky tomu nezvyklému stylu. Pojmout vraždu jako společensky-dokumentární výpověď se autorovi přece jen docela povedlo, i když muffiny z meka mají taky něco do sebe.

Sanglantelys
20.08.2015

Kniha byla napínavá. Musela jsem ji číst každou volnou chvíli.

maryzka
05.08.2015

Kniha byla zajímavým nahlédnutím do soudního dvora na ,, druhé straně oceánu". Pro mě tři kapitoly knihy byli zajímavé, ale pro mě zajímavost skončila kdy se ocitli ve vězení a kdy čekali na ,, Chodbě smrti na svůj ortel ( svoji popravu). Stejně by mě zajímalo, zda se soudní dvůr v Americe změnil anebo je to pořád stejný avšak s jinými prvky( jazykové prostředky, myšlení lidí).

Kozel
26.07.2015

Skutečná událost, vynikající román. Dodnes mám v paměti scénu, kdy jeden z vrahů sedí v cele smrti a aby si zkrátil čekání na vykonání rozsudku, požádá o výjimku, aby si mohl půjčovat knihy z knihovny. Nevím proč mne zaujal nejvíce tento moment, ale dlouho dlouho jsem o něm přemýšlel

panjan
08.07.2015

To, že existuje někdo jménem Capote jsem zjistil díky roztomilému snímku Sníndaně u Tiffaniho. Stejnojmennou knihu jsem poté objevil před jedním pražským antikvariátem, ovšem přečetl jsem pár stránek, snad ji mám ještě někde doma. Tím jsem s Capotem na dlouhou dobu skončil, jako s autorem předlohy k tomuto filmu. Jenže když jsem u jiného pražského antikvariátu nalezl tento kousek za 20 korun, řekl jsem si: krabička cigaret stojí osmdesát a ublížit mi to může určitě méně.
Takových knih by mohly být klidně kartony. Poetickej flák stejku, barbie s ustřelenou hlavou, Sokrates za koule na větvi, jen ne-chladnokrevně.

Absinth_fairy
09.05.2015

Kniha která mi zalezla pod kůži a podvědomě mrazila.
Jelikož mám zalíbení ve vraždách, vrazích a všeho okolo toho, knihu jsem zprvu podceňovala a nevěřila jsem tomu, že mi odhalí příběh na který bych nebyla připravena. Trochu jsem se zmýlila. Podobných příběhů jsem četla nespočet, ale žádný z nich nebyl( ,kupodivu') zpracovaný až do morku kostí jako byl tento.
O to zajímavější ovšem je, že Capote se během psaní do jednoho ze zločinců zamiloval a po vydání tohoto díla už nikdy žádné nevydal a přestal psát úplně.

Thanyss
05.04.2015

Neuvěřitelná knižní lahůdka, kterou jsem slupla takovým fofrem, až byl můj literární žaludek ohrožen značným břichabolem. Normálně takhle knížky nehltám, ale tentokrát to nešlo jinak.
Příběh napsaný podle skutečné události vyniká, jak už název napovídá, svou chladnokrevností, brutalitou a výslednou zbytečností vyvraždění čtyř členů všemi oblíbené farmářské rodiny.
Díky autorovi, a jeho citlivému dokumentaristickému zpracování, můžeme nahlédnout na tento čin, který ve své době vzbudil značný rozruch, z několika stran - rodinou počínaje, přes vyšetřovatele a známé až k samotným vrahům.
Je to smutné, ale takto brutální a nesmyslné příběhy dokáže vytvořit souhra náhod a lidská mysl bez emocí.
Říkám si, že mé nadšení z knihy a nemožnost se od stránek odtrhnout, bylo možná až chorobné a někomu by se možná mohla zdát má fascinace tímto zločinem nemístná, ale osobně si nic takového doopravdy nemyslím. Příběh mě kromě jiného vyděsil, provedení vražd znechutilo a obětí mi bylo líto.
Co mi přišlo nejšílenější, to je cena lidského života. V tomto případě byly životy čtyř členů rodiny vyčísleny na 50 dolarů, jeden dalekohled a jedno malé tranzistorové rádio. Jestli tohle není smutný vrchol bestiální zvrácenosti, potom už nevím.

true.penny
07.01.2015

Kniha, která se člověka dotkne a vtáhne ho do děje nejen skutečným dechberoucím příběhem ale i výbornou prací, kterou autor odvedl. Skvěle popisuje postavy, prostředí i děj. Zdánlivě nedůležité nebo s příběhem méně související části dobře zasazuje do děje a stávají se tak zajímavými. Perfektně také odvedl práci u přecházení děje do jiného místa nebo časové linie.
Je to jedna z nejlepších a nejpoutavějších knih, kterou jsem četla. A zatím jediná kniha, u které mi postava asi již neodlučitelně přirostla k srdci.

tikalok
01.01.2015

Román verne opisujúci skutočné udalosti z konca 50.rokov, kedy dvaja budižkničemovia s nemalou kriminálnou minulosťou chladnokrve vyvraždili štvorčlennú farmársku rodinu a odniesli si tranzistorové rádio a pár dolárov. Podrobná sonda do duší dvoch ľudí bez minulosti aj budúcnosti.
Neskôr vznikol rovnomenný film, ktorý sa nakrúcal v priestoroch skutočného domu Clutterovcov, kde k vyvraždeniu došlo.

hanicka105
26.10.2014

Tato kniha mi vyrazila dech. Když si představím, že se to opravdu stalo... ale nejsou právě příběhy, které napsal sám život ,,nejzajmavější,, ???

knihomolka24
26.09.2014

Co dodat? Knížka, která mi přirostla k srdci.
Rozebírá vraždu očima vraha a ukazuje, že nic není černobílé.
Soucítím s tebou, Perry...

Pawlisman
12.09.2014

Skutečný příběh, který v první polovině odpovídá kriminálce a v druhé a podstatnější již spíše psychologický soudní proces. Vše dokumentárně zaznamenáno avšak velice čtivě a novinářský přístup, pokud nechceme, ani příliš nezaznamenáme. Zároveň pěkné nahlídnutí do americké duše tehdejších občanů. Skutečná světová klasika, která by vás neměla nudit.

Phoenix16.cz
05.06.2014

Zajímavá knížka, ke které ani nevím, jak jsem se dostala, protože je dost mimo můj běžný literární záběr. Zpočátku mě čtení velmi nebavilo a po knize jsem dál sahala, protože zásadně dočítám vše, co začnu. Během pár stránek se dovíme, co se stalo za zločin a kdo ho spáchal. A dále následuje poměrně rozsáhlá popisná část, která se věnuje dvěma hlavním postavám, a líčí jejich příběh (jak současný, tak minulý) do těch největších podrobností. Kdyby tato část byla třetinová, hned by to mnohem lépe odsýpalo. Kniha mě začala bavit až ve chvíli, kdy vrazi byli dopadeni a detektivové zpětně zjišťovali, co se vlastně událo a proč. Teprve tady příběh dostal spád a já pocit, že kniha konečně někam směřuje. Když to shrnu, první polovina slabý podprůměr, zatímco druhá velice slušný nadprůměr. Mám raději vyrovnanější vyprávění.

mgeisselreiter
05.05.2014

Kniha je psaná jako dokumentární román. Snaží se líčit maximálně nezaujatě a nestranně příběh dvou mladíků, kteří vyvraždili prakticky bezdůvodně nevinnou rodinu. Autor nejenže píše čtivě, ale díky podrobnému líčení obou vrahů i jejich prostředí si čtenář dokáže udělat velmi dobrý obrázek o neslavných hrdinech. Je to svým způsobem i psychologická sonda mužů, kteří byli zformováni špatnou výchovou a prostředím až ke zločinům. Při čtení si tak čtenář klade otázky, jak by jiné prostředí mohlo z hochů udělat šikovné studované slušné otce rodin.
Síla knihy je v tom, že na základě skutečného příběhu, podaného čtivou formou, přivádí čtenáře k přemýšlení a hloubání. To se daří spíš jen psychologickým románům, než běžným detektivkám. 85%, 5.5.2014.

gersie
10.04.2014

Truman Capote dokázal touto knihou přimět některé ze svých čtenářů k tomu ,aby se místo prostoduchého
odsouzení druhých zamysleli.
Díky jeho knize poznáváme , že vrazi jsou taky jenom lidé. Projeví se u nás místo pocitu odsuzování
také pocity lítosti nad hloupým a nesmyslným jednáním nejen vrahů, ale taky celé naší společnosti.
Vždyť kdyby naše společnost tolik nelpěla na penězích a na zbytečném přepychu, nemělo by
podle mého mínění většina omezených násilníků důvod k zabíjení.....
jenže to asi nikdo slyšet nechce..........
Nezbývá mi než dodat , výborně napsaná kniha .....

FillisDilla
10.01.2014

Jedna z mála knih, které jsem nedokázal dočíst. Při čtení Chladnokrevně jsem zažíval opravdu intenzivní návaly nudy. Až se mi zatmívalo před očima a ztrácel jsem vědomí. Tak silné návaly nudy jsem zažíval při čtení Chladnokrevně.

MildeZ
24.07.2013

Zařazeno k mým oblíbeným knížkám ještě v dobách střední školy, kdy mě tato kniha naprosto uchvátila!

sumcicka
17.07.2013

V tomto případě nemůžu souhlasit s pochvalnými komentáři, které tu zazněly dříve. Mě prostě Chladnokrevně nijak zvlášť nezaujalo. Celá zápletka, včetně vrahů, je odhalena již na začátku knihy a zbytek tvoří, dle mého názoru, poněkud odosobněný popis událostí, které po zločinu následovaly, nebo k němu vedly. Tento popis je pak založen především na citacích z policejních protokolů. Vadil mi právě tento nezúčastněný, dokumentární postup, díky kterému jsem se do děje nedokázala vžít. Také nemohu souhlasit s názory, že díky psychologickým profilům pachatelů bylo odpovězeno na otázku, proč spáchali tak chladnokrevnou vraždu. Ano, oba měli příkladně neidylické dětství, ale pokud by všichni lidé, kteří jsou na tom podobně, vyvraždili čtyřčlennou rodinu, bylo by nás na planetě mnohem méně...

Knišíl
07.03.2013

Je až obdivuhodné, jak čtivě je podána popisovaná skutečná událost. Musím smeknout před T. Capotem, kolik času věnoval zpracování onoho zločinu do tak dobré knižní podoby.

monii
30.01.2013

Přesto že je dílo Chladnokrevně spíše smutným shrnutím případu vyvraždění vážené Kansaské rodiny, zaujal mne způsob zpracování tohoto díla. Dá se říci, že jde o oficiální policejní spisy, výslechy obyvatel městečka a náhled do svědomí vrahů podaných v tak čtivé formě, že se člověku ani nechce věřit, že jde o skutečný průběh tak drastických událostí. Je obdivuhodné, že autor ke zpracování této knihy sbíral fakta několik let. To se na románu podepsalo nadhledem, který z něj čiší. Každý, kdo s případem sebemíň souvisel, měl možnost se vyjádřit, podat svůj názor na věc, protože fakta nakonec stejně vyšla napovrch. Tento nadhled je také odrážen lehkostí a občasnou ironizací, kterou jsou jisté pasáže psány. Nepůsobí totiž vůbec nemístně a výsměšně, ale naopak si čtenář nepřipadá celou dobu jako v pekle. Román Chladnokrevně by se dal rozdělit na dvě části: začátek knihy, kde je popisována lidskost, která se v této době leckde nevidí, idylka šťastného soužití vážené rodiny ve vesnici, která je milovala, a na konec knihy, kde vyvrcholí zrůdnost, která nemá obdoby, v podobě dvou vrahů bez svědomí, nad kterými nakonec visela oprátka.