Chladnokrevně

Dnes již klasická kniha Chladnokrevně vypráví reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy a k němuž došlo v zapadlé vesnici v Kansasu: dvojice mužů, kteří se každý z jiných důvodů dostali na šikmou plochu, tehdy povraždila čtyři členy farmářské rodiny. Autor se zabývá analýzou jejich motivů, sleduje průběh vraždy i následné detektivní pátrání a tento děsivý příběh přivádí až na samý závěr, když rekonstruuje potrestání zločinců smrtí. Capotův "román ze skutečnosti" vyšel poprvé v roce 1965 - a v té době rozpoutal v americké literatuře revoluci. Prolínáním dokumentaristického přístupu, podpořeného trpělivým sběrem autentického materiálu, s prozaickou dovedností a estetickým zřetelem totiž autor vytvořil dílo, které se stalo nejenom zneklidňujícím obrazem jednoho zločinu, ale především symbolickým poselstvím o odvrácené straně společnosti. Pro tvorbu usilující o věrné zachycení problémů a paradoxů moderního světa tak Capotova kniha otevřela zcela nové možnosti a stala se inspirací řady dalších literárních děl....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/540/chladnokrevne-540.jpg 4.5468
Vydáno · Knižní klub

In Cold Blood · 1965

Kniha Chladnokrevně

kolby
včera

Detailne prepracovaný pohľad do najhlbšieho vnútra všetkých aktérov. Množstvo zdanlivo banálnych informácií a faktov vedúcich k pochopeniu každého zo zúčastnených. Fenomenálna sonda spoločnosti produkujúcej také zvery ako Hickock a Smith, ktorí mali v živote len jednu smolu: že sa narodili. Suché fakty a detaily o mieste, čine, motíve a ľuďoch, ktorých výsledkom je emocionálna bomba. Keby pán Capote žil, pozeral by Greengrassa. "Silné kafe".

eliska8413

Kniha byla napsána skutečně chladnokrevně. Autor se zcela oprostil od jakékoliv emoce. A to tak, až to bylo na škodu "příběhu". V podstatě se o žádný příběh ani nejedná, protože je to spíše skutečně reportážně popsaný sled událostí.
Poté, co byli vrahové obviněni, sklouzla kniha až téměř ke stylu vysokoškolských skript, kde mi na více než 15 stranách psychiatr popisuje názory, kterým, bez studia lékařské psychiatrie člověk nemůže porozumět.
Další odbočky k příběhům, které s hlavním motivem absolutně nesouvisí, mi přišly zcela zbytečné, a pokud autor o nich psát chtěl, měl si na ně vyhradit vlastní knihu. Takhle opět zcela zbytečně zasyflil knihu o dalších 50 stran.
Ke konci jsem už jen setrvačností dílo dočetla, ale žádný hlubší pocit to ve mně nezanechalo.

pm...

Dva ztroskotaní holobrádci a čtyřnásobná brutální vražda, která otřásla v 60. letech minulého století Spojenými státy, bravurně a detailně vykreslená v románu-dokumentu, jež je opravdovou lahůdkou pro milovníky literatury faktu...

Kutcho

Od tejto knihy som čakal hlbokú psychologickú analýzu všetkých zúčastnených, najmä dvoch vrahov. Toho sa mi dostalo v podstate až ku konci knihy, od súdneho procesu. Okrem toho ide iba o opis vecí, tápania polície, nezáživného putovania odsúdených po Amerike, pričom samotná vražda bola "podrobnejšie" opísaná na 2-3 strany. Podľa môjho názoru je to celé zbytočne dlhé a autor išiel málo do hĺbky. Taktiež neviem presne prečo sa autor venoval ku koncu iným vrahom, ktorí s týmto prípadom nemali nič spoločné. Kniha mohla mať kľudne o 200 strán menej. Na druhú stranu súdny proces a čas strávený vo väzení boli celkom pútavé a aspoň trochu ukážu psychiku postáv, resp. (ne)fungovanie právneho systému. Rovnako treba uznať, že na tých 370 stranách je pekne komplexne zhrnutý celý prípad, odo dňa vraždy až po popravu. Je to medzi 3 a 4*, ale bližšie k 4. Truman Capote nebude môj obľúbený autor, ale určite mnohých ľudí táto kniha uspokojí.

puml

Klasika v rámci žánru a to v tom nejlepším
slova smyslu. Capote je nejsilnější v těch nejsyrovějších momentech, kdy nechává promlouvat oba vrahy o svých pohnutkách, které vedly k samotným vraždám. Trochu slabší mi přišly jen ty někdy únavné popisy místních obyvatel. Úvod je pomalejší a řekl bych i trochu zbytečně natažený, jakmile se ale o objeví dvojice vrahů, je autor ve svém živlu. Doporučuji.

verden

Majstrovsky napísané.

martineden

Krutá, ale výborně napsaná. Film je také dobrý. Ale znovu to číst nechci.

Jane007

Upřímně, nebýt Výzvy, knihu bych nečetla. Špatně se mi četla a místy mi děj přišel trochu nudný.