Chladnokrevně

Chladnokrevně https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540/chladnokrevne-540.jpg 4 712 118

Dnes již klasická kniha Chladnokrevně vypráví reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy a k němuž došlo v zapadlé vesnici v Kansasu: dvojice mužů, kteří se každý z jiných důvodů dostali na šikmou plochu, tehdy povraždila čtyři členy farmářské rodiny. Autor se zabývá analýzou jejich motivů, sleduje průběh vraždy i následné detektivní pátrání a tento děsivý příběh přivádí až na samý závěr, když rekonstruuje potrestání zločinců smrtí. Capotův "román ze skutečnosti" vyšel poprvé v roce 1965 - a v té době rozpoutal v americké literatuře revoluci. Prolínáním dokumentaristického přístupu, podpořeného trpělivým sběrem autentického materiálu, s prozaickou dovedností a estetickým zřetelem totiž autor vytvořil dílo, které se stalo nejenom zneklidňujícím obrazem jednoho zločinu, ale především symbolickým poselstvím o odvrácené straně společnosti. Pro tvorbu usilující o věrné zachycení problémů a paradoxů moderního světa tak Capotova kniha otevřela zcela nové možnosti a stala se inspirací řady dalších literárních děl.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

In Cold Blood , 1965

verden
25.06.2019 5 z 5

Majstrovsky napísané.

martineden
09.06.2019 4 z 5

Krutá, ale výborně napsaná. Film je také dobrý. Ale znovu to číst nechci.

Jane007
24.03.2019 3 z 5

Upřímně, nebýt Výzvy, knihu bych nečetla. Špatně se mi četla a místy mi děj přišel trochu nudný.

LadyLane
11.03.2019 5 z 5

Niekoľkokrát som čítala opis tých istých postáv a ani raz som nemala pocit, že sa autor opakuje. A to je vec nevídaná.

Blue
24.10.2018 5 z 5

Navzdory tomu, že se jedná o takřka reportážní popis skutečné kriminální historie, se kniha čte jedním dechem.

pepa4081
12.08.2018 4 z 5

Taková trochu jiná detektivka. Kniha je psána podle skutečné události a při jejím čtení se mi vždycky tají dech. Na rozdíl od Snídaně u Tiffanyho patří k mým oblíbeným a vřele ji doporučuji.
Velmi uspokojivé.

Izu
14.06.2018 5 z 5

Naprosto precizně napsaná kniha.

snoopylady
26.04.2018 4 z 5

Pěkně napsaná kniha, ve které autor skloubil ověřená fakta a svůj um vypravěčství.
Líbil se mi psychologický rozbor jednotlivých postav.
Jediné, co vytýkám, je přílišná rozvláčnost. Z toho důvodu pouze 4 hvězdičky.

zahadum
09.04.2018 5 z 5

Naprosto dokonalé literárne dielo...vedel som do čoho idem lebo som videl film natočený podľa udalostí z knihy o vrahoch ktorí zabili celú rodinu farmára z roku 1967 ( In Cold Blood ). Videl som aj film Capote ktorý opisuje život Capoteho vo chvíli kedy narazil na túto vraždu a od prvého okamihu ju mal ako materiál pre svoju knihu( Capote 2005 ) Kniha ide do hĺbky doby v ktorej sa dej odohráva, postavy sú rozpitvané,že som ich poznal ako susedov. Capote necháva často hovoriť svoje postavy a čo ja osobne považujem za najväčší klad tejto knihy. Strieda osudy obetí a vrahov bravúrne a nikdy nestráca niť rozprávania ani atmosféru. Detailne sú rozpísané dni a hodiny pred nešťastnou udalosťou ..počas dňa..samotný čin vraždy...a nechýba opis potom..až do samotného finále...kniha sa mi čítala ľahko vzhľadom na to ako autor plne využil potenciál knihy a nikde sa nevyskytuje ani kúsok zbytočného textu. Kniha je dokumentárny román ktorý je ešte aj životopisom ...takto dokonale zharmonizovanú knihu som ešte nečítal..na pomerne málo stranách ( 400 ) je toho toľko ako v malej knižnici....psychológia...milostné mini príbehy, opisy doby, kruté neľudské podmienky života, rôzne rodinné osudy, obraz malého mesta do absurdných detailov, pohľad na svet očami vraha, pohľad na svet očami policajtov ktorý idú za zločincami, väzenský a justičný svet...je tu proste toho toľko,že kniha je vyslovene nabitá a príbeh " preteká " z knihy von...v poslednej dobe pre nedostatok času už nečítam knihy dvakrát..ale táto kniha bude určite výnimka, pretože nie je v ľudských silách na prvé čítanie absorbovať to kvantum toho čo kniha ponúka.

MichelleS
13.03.2018 5 z 5

Román o zločinu, který psal život a který nám pan autor skvěle převyprávěl. Vrcholem knihy není (více či méně překvapivé) odhalení identity zločince a napínavá honička nebo souboj padoucha a detektiva. Perfektně zpracované podrobnosti o zločinu, o životě a motivaci vrahů, o dopadech na rodiny obětí, pachatelů i detektivů, na sousedy, přátele a známé, psychologie, fungování justice a popis prostředí věznic....

Marekh
07.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Je založena podle skutečných událostí, kdy došlo k vyvraždění všech členů jedné rodiny.

Mám rád knihy podle skutečných událostí. Bylo mi líto rodiny, že takovýmto násilným způsobem přišly o život, nenalézám na to slov! Takový čin nelze žádným způsobem omluvit!! Osudy mladíků, kteří se zločinu dopustili, byly zajímavé, přesto neměli žádné právo, aby takto jednali.

Ve skriptech jsem nalezl informaci, že autor se osobně seznámil s vrahy v jejich cele a snažil se zjistit podstatu a motivaci jejich činu.

Crimble
19.01.2018 5 z 5

Pokud čekáte klasickou napínavou kriminálku, tak jste vedle! Spíše literatura faktu, protože je ale Capote velmistr, tak se jedná o plnohodnotné strhující beletristické dílo s precizně plastickými postavami včetně krutých vrahů, o kterých se dozvíme, že to byli taky jenom lidi. V závěru trochu psychologie, dost zajímavé.

ddkk
15.01.2018 5 z 5

Jak kniha tak film jsou skvělé. Doporučuji každému, kdo touží číst výborné profesionální literární dílo, vlastně reportáž...téma je temné a pro mne kontroverzní - vždyť přemýšlet jen náznakem, že " vrah je jen člověk", může být zcestné...

Tyna44
24.11.2017 5 z 5

K této knize jsem se dostala opět trochu oklikou a to přes film Capote, který mě hodně oslovil a uvízl mi v hlavě. Vliv měla asi i speciální atmosféra při sledování - v jurtě, během letní noci... Knihu jsem pak četla, abych se dostala blíže Capotemu a taky abych se mohla díky tomu vracet zpátky do té chvíle u filmu. Kniha je skvěle napsaná, do detailů a na každé stránce je znát, jaký čas tomu autor věnoval a že ho dané téma silně pohltilo (až tak fatálně, že ho to nejspíš stálo život). I když téma knihy je brutální a informace jsou podávány fakticky, tak jsem se s vrahy sblížila a do poslední chvíle knihy a ani teď si vlastně nejsem jistá, jaký z nich mám pocit a jaké city k nim chovám. I když vražda byla chladnokrevně, tak obsah knihy takový rozhodně nebyl. Bylo to lidské a i vrazi do velké míry působili lidsky, což je na tom asi nejděsivější.

Antonín185
21.11.2017

Skvělé čtení. Jeho životní dílo, řekl bych.

cycle-ball
13.10.2017 5 z 5

Prvotřídní dílo, podle jehož postupů by se mohli mladí novináři učit psát reportáže. Kniha je vlastně Capoteho literární reportáž přímo z města a místa činu.
Film, který podle knihy vznikl je precizní a vysoce oceňovaný. Hlavně díky P. S. Hoffmanovi, který už ale bohužel zemřel.

Lucie.maslakova
26.08.2017 3 z 5

Nelituju, že jsem knihu dočetla a to i přes to, že mě to stálo hodně úsilí a času. Není to detektivka, která by vás pohltila a přečetli byste ji na jeden zátah. Téma je velmi zajímavé, ale knížka pro mě byla nezáživná a zdlouhavá.

AshlinkaV
04.05.2017 5 z 5

Velmi zajímavě psaná kniha. I přesto, že člověk ví jak to dopadne, tak je to velmi poutavě napsáno. Není to nějaká detektivka, ale velmi propracovaný pohled na zločin, jejich aktéry a oběti. Výborná kniha.

versusKnihy
22.01.2017

I přes poměrně pomalejší rozjezd se právem řadí mezi kultovní knihy. Capote případu věnoval velké množství času a zvláště pohled do života vrahu je pozoruhodný. Truchu více jsem se o knize rozepsal na www.mojeknizky.estranky.cz

LutherKing
20.01.2017 3 z 5