Snídaně u Tiffanyho

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Speciální vydání ikonického díla americké literatury u příležitosti autorova výročí. Poválečný New York je pro Holly Golightlyovou rájem i klecí zároveň. Půvabná mladá dáma žije nespoutaně a ani se od nikoho spoutat nenechá. Každý večer hýří ve společnosti a pořádá dlouhé večírky i ve svém bytě. Nic ovšem netrvá věčně a jednoho dne Holly zkrátka zmizí. Ve vzpomínkách vypravěče – jejího souseda a důvěrníka z požárního schodiště – vyvstává obraz roztomilé, až naivní kokety, ale i mladé ženy, která více než po čemkoli jiném touží po šťastném a normálním životě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418760/big_snidane-u-tiffanyho-FNc-418760.jpg 3.71371
Žánr:
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Breakfast at Tiffany's, 1958


více info...
Nahrávám...

Komentáře (220)

Kniha Snídaně u Tiffanyho

karaliene
09. dubna

V pubertě jsem Holly brala za vzor nespoutanosti. Nyní, o 20 let později, mi přijde histriónsky povrchní, zaseklá v mantinelech svého nezralého a vyhýbavého žití.
Skoro se bojím vrátit k dalším autorovým knihám (přestože psát umí a jeho dílo je klasika).

debreno
31. března

V reálnom živote nám väčšinou "Holly" nie sú sympatické. Ale v knihe je to inak. R. u Tiff. je také rozkošné čítanie s určitým smutným podtónom, ktoré ale dúfam nikto nebude nejak rozsiahlo analyzovať, lebo aj túto knihu skôr či neskôr môže pohltiť cancel culture.


jakub2199
06. února

Krátký a čtivý příběh, taková příjemná novela. Musím říct, že jsem nejprve viděl filmovou verzi, a rozdíly mezi knižní předlohou a filmovou verzí jsou vcelku patrné. Jako příjemná četba k odreagování lze doporučit.

Knihochod
14. ledna

Nechápte ma zle. Netvrdím, že sa mi toto maličké a kratučké dielko nepáčilo vôbec, len som mala pocit, že sa mi kedysi dávno páčilo viac. Alebo som si svoje pocity a dojmy zmýlila s filmovým spracovaním.

Nebude klamstvom, keď Vám poviem, že som ale s veľkou pravdepodobnosťou pointu tohto príbehu nepochopila. Akokoľvek som sa snažila, nedokázala som v napísaných riadkoch nájsť voľačo dychberúce či inšpiratívne, čo by ma prinútilo zamyslieť sa nad svojím životom. To, že každý občas hľadá sám seba a svoje miestečko pod slnkom prosto nie je žiadna novinka.

Tým, že som filmové spracovanie už videla niekoľkokrát, pod postavou Holly som stále pred očami videla krásnu Audrey Hepburn, vďaka ktorej mi práve spomenutá postava pripadala sympatickejšia a nie až tak veľmi na facku. Vôbec som sa s ňou nedokázala stotožniť a ani s ňou súcitiť. A naozaj neverím, že by ktokoľvek dokázal byť vo svete stratený práve tak, ako bola ona sama.

Čo sa Freda týka, to je asi najhorší možný priateľ, akého človek jednoducho nechce mať a to najmä skrz fakt, že vidí a vie, ako daný životný štýl Holly neprospieva, avšak zostava ticho, kým mu je dopriata jej priazeň. Nesnaží sa jej pomôcť nájsť tú správnu cestu a postavenie, iba sa snaží tráviť s ňou čo najviac času, aby stúpol v jej očiach. No, neviem ako Vy, ale ja by som mala radšej priateľa, ktorý by ma v mojej existenčnej kríze dokázal aspoň trošku naviesť správnejším smerom a podať pomocnú ruku.

Môj finálny verdikt pre túto knižku znie: podpriemer, ku ktorému sa s najväčšou pravdepodobnosťou už nevrátim. Aspoň teda v blízkej budúcnosti určite nie. Ale filmové spracovanie si iste niekedy ešte rada pozriem.

sabina5156
20.12.2022

Hrozně by mě zajímalo, zda ti, kteří viděli film jen tuší, jak strašně moc daleko je od knihy. Kniha pojednává o smutném osudu krásné dívky, která místo toho, aby žila v přítomnosti, ohlíží se stále zpět. Bezpochyby je o lásce, ale o jiné, než kterou nám Hollywood prezentuje. Krásné dílo, jednoduchá novela, která chtěla něco předat a nechala na naší odpovědnosti to, co my si odneseme.

Malýmedvěd
13.10.2022

Krátká a tím i dobrá novela o:
o posedlosti druhou osobou
o netečnosti k druhé osobě
o povrchnosti k druhé osobě i sobě
o lásce bez nároků a bez podmínek
o soudech a ne-soudech druhých lidí o jejich škatulkování
o povrchnosti a i o hloubce lidské duše
o povrchnosti naší společnosti
o žití jen pro žití a pro míjivost okamžiku.
Postavy ani prostředí mi sympatické nebyly, ale jsem rád, že jsem mohl nakouknout.

Isew
09.08.2022

Moje druhé setkání s touto knihou. V dospívání mě ničím nezaujala. Teď, díky výzvě jsem se k ní dostala podruhé. A musím říct, že teprve teď jsem ji opravdu ocenila. Líbil se mi jazyk, příběh. Holly Golightlyová, která bere život tak, jak přichází. Těžko uchopitelná a přesto uvěřitelná. I konec měl svůj význam. Truman Capote i v této novele ukázal, že je zkrátka skvělý spisovatel.

JulianaH.
28.07.2022

Truman Capote několika tahy načrtává New York 40. let, New York válečný a převážně podzimní, už tehdy poznamenaný vypravěčovou nostalgií. (Den v Central Parku: „S chichotáním a prozpěvováním jsme se rozběhli ke staré dřevěné loděnici, která tam už není.“)

Ve středu jeho pozornosti je ale přátelství mezi začínajícím spisovatelem a jeho devatenáctiletou sousedkou, která se živí jako placená společnice. Novele tak dominuje Holly Golightlyová se svérázným vyjadřováním i morálkou (nejen tou sexuální). Holly provokativní, nepolapitelná ve svojí excentrické svobodomyslnosti, plná překvapení, bizarně snoubící protiklady. Veselá i těžkomyslná („vidící rudě“), zasluhující proplesknout, a přitom dobrosrdečná. Taková Holly, že ji vypravěč — i mnozí další — musí milovat.

Připusťme si, že námět není nijak originální. To ale autor dovede vynahradit četnými a značnými překvapeními, zejména z hrdinčiny minulosti. Krásný jazyk a atmosféra se prolínají s humorem a místy s hloubkou (Hollyiny myšlenky o nemožnosti milovat divokého tvora). Zejména mi utkvěl skvělý, silný, gradující motiv bezejmenného kocoura a jeho vztahu s paničkou.
Existence filmu je pro Capoteho novelu asi spíš prokletí.

1 ...