Jiné hlasy, jiné pokoje

V autorské předmluvě k vydání z r. 1968 Capote o svém příběhu napsal, že má v sobě "jistou mučivou a úpěnlivou naléhavost, jakou má poselství ztroskotaného námořníka vložené do láhve a hozené do moře". Cesta třináctiletého Joela Knoxe za tatínkem, která se mění v cestu do hlubin jeho tápajícího srdce, je lyrickým příběhem o lidské osamělosti a hledání lásky. V pohádkově viděném světě amerického Jihu, zaplněném přízračnými vidinami a fantastickými sny, žijí osobité postavy, které mají jedno společné: potíže s nalezením životního přítele....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542/jine-hlasy-jine-poko-542.jpg 4.475
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Odeon

Other Voices, Other Rooms, 1948

Kniha Jiné hlasy, jiné pokoje

katakomb

Velmi prostý příběh, rafinovaně vyprávěný z pohledu všech hlavních postav, z různých úhlů pohledu, od postav s různými životními příběhy a zkušenostmi. Přesto jako by je něco spojovalo, jakási marnost, neúspěch či zklamání...? Kniha, která předkládá (a čtenáři přináší) velmi konkrétní pocity, pro které ale jako by chyběla konkrétní pojmenování. Skutečnost, surrealita, sny a vidiny se mísí a vytváří naprosto uvěřitelný obraz, který je živý, ale přesto velmi pomíjivý.

Lexand
28.11.2020

Příběh jsem nepochopil, Capote nejspíš zůstane na okraji mého zájmu. Nicméně velmi jsem si oblíbil Florabelu a Idabelu. Chtěl bych si přečíst román o nich (tak skvěle byly napsané).

maruska283
25.02.2020

Stojí za přečtení, docela specifický příběh, který mě sám o sobě tolik neupoutal, ale četl se skvěle, protože ho psal Capote.

SSTknihy
28.01.2019

Vyprávění na pomezí snu a skutečnosti, jehož hlavní hrdina Joel vzpomíná na podivný svět své rodiny, žijící někdy v 50. letech 20 století na americkém jihu. Smutné a nostalgické ohlédnutí za světem, který pomalu a neodvratně mizí.

kristleko
06.09.2014

„Tématem knihy je Joelova pouť za poznáním sebe sama, na jejímž konci čeká uvědomění a akceptace pravé podstaty jeho identity. Joel na své cestě mířil k otci, k rodině, k oáze bezpečnosti. Nachází však jižanskou rezervaci stiženou chorobou stagnace. Je to svět dávno odsouzený k zániku,“ vystihl vyznění knihy Radoslav Nenadál. Capote ve své prvotině – bylo mu tehdy čtyřiadvacet let – vytvořil bizarní svět „na kraji civilizace“, kde žijí prazvláštní existence. Řada z nich je ale nakonec docela sympatických, v čele s Joelem, ale i snílek Zoo, praštěná dvojčata Idabela a Florabela a podivný strýček Randolph. Místy trochu kafkovské, patrné jsou i stopy bildungsrománu a gotického románu – moc pěkné!

LibriProhibiti
18.05.2013

Chvílemi z té knihy velmi nepřijemně mrazí. Autor mistrně ukazuje, co je skutecná osamělost, i když když se v podstatě o nicem takovém celou dobu nikdo ani nezmíní.

Lili
25.09.2011

„Cesta ke štěstí nevede vždycky po dálnici..."

Matej

Zajímavá, ale i podivná kniha o putování jednoho chlapce, který nakonec nalezl, co chtěl, anebo ne?