Farao

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Realistický román z dějin starověkého Egypta, podávající podle požadavků doby svého vzniku (1895) jeho historicky věrný obraz, opřený o studium vědeckých pramenů a o přímé citáty starých egyptských literárních památek. Líčí dobu krátké bouřlivé vlády faraona Ramsesa XIII. v 11. stol. př. n. l. a zobrazuje život všech vrstev starověké egyptské společnosti: sedláků, úředníků, vojska, dvora faraonova, a ukazuje také na postavení cizinců (Féničanů, Řeků, Židů), žijících v Egyptě. Pokrokový mladý panovník chce ve prospěch utiskované třídy rolníků provést rozsáhlé reformy, především odejmout státní moc třídě kněží, která se ze zdrojů státních příjmů nejvíce obohacuje. Svých cílů chce však dosáhnout radikálními prostředky, v přítomné době nevhodnými a neúčinnými: válkou a spoléháním na pomoc cizozemských finančníků. Zároveň svou nerozvážností a špatným výběrem přátel se vydává do rukou odpůrců a je jimi zahuben. Jeho myšlenky uskuteční třída, proti které bojoval a která si obratnou politikou ještě upevní svou moc. Boleslaw Prus odsuzuje takto romanticky neukázněného jednotlivce, podceňujícího moc a státnickou moudrost protivníkovu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56037/big_farao-RgQ-56037.jpg 4.2190
Nahrávám...

Komentáře (37)

Kniha Farao

flare
05.07.2022

Zajimave cteni..nekdy to tedy byla drina a kniha dala zabrat,ale stalo to za to..intriky patri k lidskemu zivotu jako sul a chleba..;-)

Lastodont
14.04.2022

(+ SPOILER) Zatímco Henryk Sienkiewicz psal historické romány pro povzbuzení Poláků ("ku pokrzepieniu serc"), tak Prus v knize Farao zvolil realistický přístup - ideály nestačí, s intrikami církve nevyhraje ani faraon.


Marcello_zbb
10.04.2022

Ku knihe som prišiel náhodou, oslovil ma nápis FARAO. Otvoril som knihu, začítal sa a povedal som si: "Idem do nej!"... Neľutujem, preniesť sa o stovky rokov naspäť v čase má svoje čaro. Na knihe mi je veľmi sympatické to, že sa bude dať čítať aj o X - rokov v budúcnosti...

Rozmarýna Rozm
15.12.2021

Naprosto skvělá kniha, i když Ramses XIII. je fiktivní postava. Výborně se to četlo, příběh je krásný o mladém faraonovi, který brzy pochopil, že kněží škodí Egyptu. Že Egypťané měli mnoho vědomostí jsem věděla, ale že je měli kněží a tajili je přede všemi, kdo nebyli kněží jsem netušila. Dokonce i egyptským kněžím, šlo jen o moc (stejně jako katolickým) a využívali např. zatmění slunce k tmářství, i když věděli, že jde o pravidelný úkaz. Prostě náboženství vždy jen ohlupuje lidi. Na to, že kniha byla napsána v roce 1895, tak není příliš popisná a je velmi čtivá. Vůbec mi nepřišla tak stará. Dokonce je napsaná tak, jako by ji psal moderní autor.

pohoda58
24.11.2021

Moc hezký historický příběh ze starého Egypta.

J0hn
13.11.2021

Posloucháno jako rozhlasová hra. Chvíli mi trvalo než jsem si zvykl na trochu naivní divadelní styl a na podivné zpěvy co oddělovaly jednotlivé kapitoly, ale postupně mě příběh i styl vyprávění pohltil a ke konci jsem se ani nemohl odtrhnout. Co dále musím vyzdvihnout je herecké obsazení. Hlavní role v podání Jiřího Langmajera, Filipa Blažka, Viktora Preisse, Vladimíra Javorského a Ilji Racka jsou prostě skvělé a pomyslnou třešničkou na dortu je herecké obsazení vedlejších rolí. I postavy které se v ději jen mihnou a prohodí sotva 20 vět jsou obsazeny takovými velikány jako František Němec, Ladislav Frej, Miroslav Etzler, Petr Kostka, Jan Šťastný, Ladislav Mrkvička, David Švehlík, Bořivoj Navrátil, Pavel Trávníček a další a další. Celkem se ve hře vyskytne více než 50 postav a každá je obsazena známou hereckou osobností. Zkrátka osmihodinová lahoda pro uši.

Metroušek
06.11.2021

Velké zklamání. Romantický, plytký, naprosto zastaralý a nevěrohodný román, kde by prostředí starého Egypta šlo lehko nahradit téměř jakýmkoli jiným prostředím. Škoda.

kate9326
27.05.2021

Koho neodradí, že je to pořádně tlustá bichle...a zajímá se o dějiny Egypta tak
je to určitě kniha pro něj/ni
btw skoro nejde poznat, že se jedná o fikci...nudné to ale není.
Postavy jsou popsané dobře, i realie doby a zvyklosti včetně náboženství.

1