Farao

Realistický román z dějin starověkého Egypta, podávající podle požadavků doby svého vzniku (1895) jeho historicky věrný obraz, opřený o studium vědeckých pramenů a o přímé citáty starých egyptských literárních památek. Líčí dobu krátké bouřlivé vlády faraona Ramsesa XIII. v 11. stol. př. n. l. a zobrazuje život všech vrstev starověké egyptské společnosti: sedláků, úředníků, vojska, dvora faraonova, a ukazuje také na postavení cizinců (Féničanů, Řeků, Židů), žijících v Egyptě. Pokrokový mladý panovník chce ve prospěch utiskované třídy rolníků provést rozsáhlé reformy, především odejmout státní moc třídě kněží, která se ze zdrojů státních příjmů nejvíce obohacuje. Svých cílů chce však dosáhnout radikálními prostředky, v přítomné době nevhodnými a neúčinnými: válkou a spoléháním na pomoc cizozemských finančníků. Zároveň svou nerozvážností a špatným výběrem přátel se vydává do rukou odpůrců a je jimi zahuben. Jeho myšlenky uskuteční třída, proti které bojoval a která si obratnou politikou ještě upevní svou moc. Boleslaw Prus odsuzuje takto romanticky neukázněného jednotlivce, podceňujícího moc a státnickou moudrost protivníkovu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56037/big_farao-RgQ-56037.jpg 4.2175

Kniha Farao

kate9326

Koho neodradí, že je to pořádně tlustá bichle...a zajímá se o dějiny Egypta tak
je to určitě kniha pro něj/ni
btw skoro nejde poznat, že se jedná o fikci...nudné to ale není.
Postavy jsou popsané dobře, i realie doby a zvyklosti včetně náboženství.

bekule
19.11.2020

2,5
Velká škoda že je to celé fikce, nevyskytuje se zde jediná doložená postava nebo historická událost. Takto jde jen o rozvleklé nudné čtení o naivním mladíkovi který si vysnil že se stane faraonem.

Atanone
17.11.2020

Jedna z vůbec prvních knih o Egyptě, které jsem četla. V mojí knihovně má čestné místo. Klasika, kterou doporučuji

Artep071
10.08.2020

Příběh Ramsese ačkoliv fikce je velice hezky podán , B.Prus mě vtáhl do děje a to tak , že jsem sním procházela všemi těmi uličky a viděla jsem všechny ty krámky, lidi a barvy. Moc fajn 4*

666Jitka
01.03.2020

Poslouchala jsem jako audio divadelní hru a musím říci, že to bylo příjemných 8 hodin, které nám zpestřily dlouhou cestu na dovolenou ...

kristyna3877
26.01.2020

Excelentní historický román. Velmi dobře vtahuje do politické a náboženské reality, nevyužívá laciných scén a kvalitně rozvrstvuje látku přes všechny 3 díly.

jarmuk
28.06.2019

Čtivě napsaný a zajímavý příběh. Klidně by se dal zařadit mezi fantasy literaturu a spoustu knih v tomhle ranku předčí.

Damato
05.12.2018

Tak tady se ve mně tloukly dvě strany , kdy mě chvílemi kniha uchvátila - popisy , jak Ramzes vyrůstal , jak zvládal přípravu na dobu, až sám ponese pomyslné otěže vlády, jak je ale všechno relativní a ne vždy bylo všechno jen a jen na jeho rozhodování. Moc se mi líbilo i popisování života nejen nahoře, ale i ve středních vrstvách a vůbec nelehký život v rodinách těch chudých a nejchudších. .
Pak mě ale hodně rušilo vleklé popisování ulic, jak co kde vypadalo, jak a kde byly chrámy, které de facto neexistují- a nějak se mi to , vzhledem k jinak dynamickému ději, špatně četlo.
Ale Egypt je pro mě srdcovka, takže 4**** a celkový pocit z četby je vlastně uspokojivý, nerada jsem dočítala poslední stránku.