Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV

Díl první: V zázemí – Díl druhý: Na frontě – Díl třetí: Slavný výprask – Díl čtvrtý: Pokračování slavného výprasku. Humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 58 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo, mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustracemi Josefa Lady. Smrt bohužel nedovolila Haškovi jeho dílo dokončit. Jednotlivé díly románu mají tyto názvy: * V zázemí (1921), * Na frontě (1922), * Velký výprask (1922), * Pokračování velkého výprasku (1923) Dobrý voják Švejk je jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších postav nejen české, ale i světové literatury. Svědčí o tom spolu s četnými vydáními doma a v zahraničí také skutečnost, že se z díla stala v pravém slova smyslu klasika, která se neustále čte a cituje. Možná bychom mohli mluvit i o součásti naší národní povahy, ať už v dobrém nebo pejorativním smyslu. Švejk, hostinský Palivec, polní kurát Katz, nadporučík Lukáš, sapér Vodička, Baloun a další postavičky nadále žijí svým životem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/635/big_osudy-dobreho-vojaka-svejka-za-svet-dE1-635.jpg 4.31162

Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV

Paulika

Skvělý Haškův nedokončený román, u kterého jsem se na konci rozčiloval, že se už nikdy nedovím, jak to vše dopadlo. Ano, zkusím Vaňkovu verzi, ale moc si od toho neslibuji.
U knihy jsem se opravdu bavil a porovnával jsem se scénářem filmového Švejka. Vesměs se to ve zkratce překrývá, ale plno známých filmových hlášek z filmu jsem v knize nenalezl. Výborné ilustrace Lady jsem zase paralelně čerpal z knihy Můj přítel Švejk, kde je i dokončení Švejka podle samotného Lady.
Nezkrácená verze je velmi dobře namluvená jako audiokniha Oldřichem Kaiserem, který propůjčuje svůj hlas postavičkám z románu tak bravurně, že celý příběh se vám krásně promítá v mysli jako na filmovém plátně. Občas se mi zdálo, že se Kaiser snaží hlasem imitovat herce z filmového Švejka. Jeho imitace a intonace poručíka Duba (F. Filpovského) je famózní.

666Jitka

Poslouchala jsem jako audioverzi v podání Jana Pivce. Tento světově proslulý satirický román nemůže zklamat snad v žádném podání, ať už jako úžasný příběh svěřený papíru, film hraný, kreslená nebo loutková verze, divadlo nebo jako poslech. Člověk se může s kontroverzní postavou Švejka potkat 100x a stejně se bude vždy dobře bavit.

ArkAngel

Příběh nemehla a blbce Švejka patří k tomu nejklasičtějšímu, co česká literatura nabízí. Skrze satiru Hašek kritizuje válku a společnost obecně, kdy je na samém vrcholu samozřejmě první díl. Pokud bych to měl hodnotit po částech, dal bych prvnímu a půlce druhého dílu vyšší hodnocení, později je to již jen jedno a totéž, akorát v jiných kulisách a s jinými postavami. V přítomnosti Švejka vám musí být nadporučíka Lukáše občas i líto. Chvílemi mi to dokonce připomínalo vztah Sépiáka se žlutým Spongebobem (taktéž skvělá satira na společnost). Ve výsledku je dílo jinak jedna velká sbírka lhářů, podvodníků a toho nejhoršího, co lidské plémě nabízí. No a Švejk prochází životem a setkává se s nimi všemi.

Mruskulka

Poslušně hlásím. Film jsem viděla párkrát, knížku jsem četla poprvé. Švejka vidím jako pana Hrušínského, jinak to ani nejde :) Neomrzí

Dunkelhell

Haškův Švejk zůstává v české literatuře jedním z nejméně pochopených románů vůbec, a to ukazuje na dvě věci. Za prvé: na záhadnost a nejednoznačnost Haška, kterého by mnozí rádi odbyli coby alkoholika a povaleče, ale bohužel se jim to tak úplně nedaří, a za druhé: na totální nepochopení obsahu díla, o čemž svědčí klišé, které skoro každý (i literárně vzdělanější vrstvy) už sto let omílá pořád dokola.
Švejk není o české povaze, stejně ani tak o rakouské, či jiné povaze a dokonce postava Švejka není ani jediným hrdinou románu. Stejně tak pražský místopis je zastírací manévr. Co chtěl autor románem ve skutečnosti sdělit, je záhada hodná šifry mistra Leonarda a obávám se, že ji už nikdy nerozluštíme. Pro ty, kdo se s tímto vysvětlením nespokojí - možná je román o tom, že, my lidé, jsme veskrze všichni totální hovada.

stgeorge

Od čtení knihy mne dlouho odrazovalo ztvárnění Švejka Rudolfem Hrušínským. Nakonec jsem se odhodlal a nelitoval. Haškův Švejk je opravdu někdo jiný než ten blb z filmů.

Bmisarova

Možná se divíte tak nízkému hodnocení, ale Švejk mě nijak neoslovil. Netvrdím, že kniha není napsaná čtivým způsobem, ale nějak nemohu uvěřit, že někdo je tak hloupý, že se mu tohle všechno může přihodit. Mé racionální já tuto skutečnost nedokáže přijmout, a tak mi bohužel unikl celý vtip této knihy. Možná jsem příliš mladá. Zkusím se k ní za pár let vrátit, třeba se můj názor změní.

Kortez

Knížku jsem četl ještě v pubertě, filmove zpracování viděno několikrát a audio poslouchání doslova za odměnu.
Švejk je prostě klasika nejklasikovější. Často se v různých situacích jako Švejk sám cítím, častěji ale postrádám ten pravý švejkovský náhled na svět a mnohdy jsem to já, kdo dělá z komára velblouda.