Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV

Díl první: V zázemí – Díl druhý: Na frontě – Díl třetí: Slavný výprask – Díl čtvrtý: Pokračování slavného výprasku. Humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 58 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo, mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustracemi Josefa Lady. Smrt bohužel nedovolila Haškovi jeho dílo dokončit. Jednotlivé díly románu mají tyto názvy: * V zázemí (1921), * Na frontě (1922), * Velký výprask (1922), * Pokračování velkého výprasku (1923) Dobrý voják Švejk je jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších postav nejen české, ale i světové literatury. Svědčí o tom spolu s četnými vydáními doma a v zahraničí také skutečnost, že se z díla stala v pravém slova smyslu klasika, která se neustále čte a cituje. Možná bychom mohli mluvit i o součásti naší národní povahy, ať už v dobrém nebo pejorativním smyslu. Švejk, hostinský Palivec, polní kurát Katz, nadporučík Lukáš, sapér Vodička, Baloun a další postavičky nadále žijí svým životem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/635/big_osudy-dobreho-vojaka-svejka-za-svet-dE1-635.jpg 4.31262

Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV

Cojekomupotom

Obsah- geniální. Slovo "geniální" podle slovníku znamená "zároveň chytrý a vtipný až k pochcání", dámy prominou. Ale původní Ladovy ilustrace jsou i na úrovni dneška stále skvělé, ne?

Elea
18.12.2022

Nemám ráda Švejka, nemám ráda Haška, tato kniha pro mne byla zkouškou trpělivosti.

heavy66
10.12.2022

Je Švejk typickým Čechem nebo je každý Čech Švejkem? Označení Švejk, švejkovat bylo a je hodnocení negativní, a nejenom v armádě.
Ale je opravdu ostuda být Švejkem?
Švejk má rád dobré jídlo, dobré pivo a Prahu. Švejk je vytrvalec, založil v Čechách tradici dálkových pochodů, svojí budějovickou anabází. Švejk bojkotuje hlupáky humorem, což je způsob, jak šetřit vlastní nervy. Švejk je dobrý člověk, neubližuje lidem, není podrazák, když nepomůže skutkem tak dobrou radou vždycky! Švejk nehledá pravdu, není fanatik, nepěstuje velkohubé kecy a nemá rád válku! Švejk je osobnost. Jako vy nebo já!
Mám ten román rád. Připomíná mi domov, naši milou zahradu, kde je všude blízko, kde autority nemají na růžích ustláno, a nebezpečí hrozí maximálně od komárů, kterých je mezi Táborem a Budějicemi požehnaně. Kéž by to tak zůstalo!

nevermore3
17.11.2022

Musím říct, že dočíst Švejka mě místy stálo úsilí, někde uprostřed je taková nezáživnější pasáž. Ale nakonec se člověk se všemi postavami sžije a je to fajn. Ke konci už jsem se i smál. Feldkurát Katz a Nadporučík Lukáš jsou největší sympoši. Plukovník Dub je svojí pitomostí zase fakt směšnej. Hašek to české švejkovství vykreslil náramně. Dnes by někdo řekl, že Švejk trolí :D

Vzhledem k tomu, že se kromě Kafky a Kundery jedná o našeho jediného dalšího autora / dílo světově známého formátu (ano, ani Čapek to není, bohužel) dávám velkopansky 5***** I když bych jinak normálně dal asi 4 :)

fanous21
16.11.2022

Kaiserova audiokniha excelentní! Ano, v sáhodlouhé epopeji je několik hluchých míst, ale celkově zasloužená klasika... a taky zrcadlo lidským malostem, ubohostem, malichernostem a hloupostem.

a304
07.10.2022

(+ SPOILER) Kdo /NE/chce mír . Citace: "Nestřílejte, jsou tam lidi!" "Některým bylo jako odsouzeným k smrti, kteří čekají až si pro ně přijde kat. Proto jeden voják řval z vagonu jako pominutý Jedeme, jedeme!" Jako pominutá se řehtám a vidím před očima karikatury dnešních kapitánů, co zapomněli vystoupit... jak je krásné umírat společně vedle sebe za "bidna" a jeho "rodinu"! Může být spravedlnost geniálnější? Ti větší kapitáni si s úšklebkem mnou ruce a šibalsky na sebe pomrkávají a je to! Odběhnou si ke svému božstvu, zapanáčkují, očekávajíce odměny... Na veřejnost se nic nedostalo, co si řekli na chodbách hostitele.

Jsem hrdá, že náš Jaroslav dostal Nobelovku. Za každých okolností je třeba se bránit strachu. Do útoku? Jsem malý jak mravenec, než se mraveniště rozhodne , humor Švejka pomůže. Život sám je to nejdůležitější, co člověk má.
Myslíte, že život po vyměníme za vaše nalíčené pasti - úvěry? Bezcenné papíry? Před sto lety byly podloženy zlatem a dnes jen blbostí, ale ne prostých lidí se selským rozumem.
Pane Hašku, dáme si pozor. Zjistíme si, co je třeba, máme sítě a budeme se ptát. Severoatlantická aliance neporušila sliby , které dala prezidentovi Gorbačovi, že se NATO nebude rozšiřovat na východ? Sliby - chyby? Prezident Jankovič neusiloval o neutralitu své země? Nevyzbrojuje USA masivně mnoho let UK? Není modernizace i pro potřeby NATO? Proč v EU státy musí ukrajovat z veřejných rozpočtů a zvyšovat rozpočty armádě? Proč EU již v březnu 2022 nepodporoval mírovou dohodu, na základě neutrality UK? Reagovala EU, OSN diplomaticky na nepokoje? Embargem EU chtěla zničit ekonomiku Evropy? Kdo má z toho prospěch, občané EU ? Nebyly ve Velké Británii vojenské výcvikové tábory? Znáte Haška? On by do lidí nestřílet, ani neházel atomovkou. PS: USA opakovaně použilo na nevojáky atomovku . Základny na Kubě se nezamlouvaly, jen málo chybělo... Za tuto opovážlivost USA ničilo embargem Kubu. Dnes Evropu, opět hrozí rozpoutání války, ale ne na svém kontinentě.
Obyčejní lidé chápou, co je záminka ke světové válce a kdo bude , na kterém kontinentě roztáčet svou válečnou ekonomiku. To už jsme tu měli dvakrát!
Kapitáni, přečtěte si Švejka a bojujte s korporacemi, ne s lidmi.
Přátelé, ŠVEJKA ani vrchnost nepověsila, něco tak blbého nepotkala. Omilostnila ho, věděla, že ryba smrdí od hlavy.
Doporučuji čtěte, čtěte, čtěte.
Český národ není národem vychcánků nebo idiotů, jak se kdosi z čtenářů v komentáři vyjádřil.

rafan65
17.09.2022

Četl jsem mnohokrát a zřejmě ještě mnohokrát číst budu. Švejkovy hlášky jsou plné hodně černého humoru a nebezpečně nekorektních vyjádření. Asi nemá smysl dál tady pět chválu. Kdybych měl přece jenom něco vytknout, tak je to množství německých vojenských pojmů, ve kterých jsem se opravdu moc neorientoval.

jan.para
13.09.2022

Jedna z nejslavnějších knih naší historie. Měl jsem problémy se do ní pročíst, ale nakonec jsem to zvládnul. Jaroslav Hašek zemřel během tvorby této knihy a na jejím konci je vidět, že jí dopisoval někdo jiný.