Dobrý voják Švejk před válkou a jiné podivné historky přehled

Dobrý voják Švejk před válkou a jiné podivné historky
https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81572/dobry-vojak-svejk-pr-81572.jpg 4 75 75

První část svazku s vojenskými povídkami zakončují historky o Švejkovi, napsané před první světovou válkou. V usměvavém, líbezném Švejkovi, „který jde na vojnu, aby užil nějakou tu legraci”, který s nejnevinnějším úsměvem na rtech zapaluje skladiště se střelnou bavlnou, poznáme příštího jeho druha ze světové války. Druhou a třetí část svazku tvoří satiry na císaře, krále a „potentáty z milosti boží vůbec”, satiry a povídky, ve kterých se autor vysmívá tomu „prazvláštnímu druhu individuí” rakouského policejního aparátu, s nímž přicházel za svého života tak často do konfliktu. Milovníkům Haškova díla se dostává do rukou knížka málo známých, z velké části dosud nepublikovaných povídek klasika české satiry.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dobrý voják Švejk před válkou a jiné podivné historky. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (5)

stoun25
05.11.2019 5 z 5

Krásné. Hašek byl úžasný.

eraserhead
07.08.2017 3 z 5

Haškova souborná povídková tvorba rozdělená do tří tématických bloků - antimilitarismus, rakouský militarismus a policejní aparát. Z toho všeho si Hašek dělá srandu, tohle všechno kritizuje a tohle všechno podává ve svém někdy až nezvykle dojemném a milém stylu. Název knihy je trošku zavádějící (byť vychází z knihy vydané jetě za Haškova života), protože povídek o Švejkovi je zde jen pár. Na rozdíl od ostatních svazků Haškova souborného díla mi povídky v tomto připadly poměrně literárně vypracované a popisné, ne tak přímočaré, jako by si v nich Hašek opravdu hrál s tím, co píše. Negativem může být opakování point a zápletek, tomu se ale u podobně souborného vydání vyhnout nedá. Naopak to ukazuje, jak Hašek tvořil. Velmi zajímavá je ediční poznámka, plná informací.


tyzik.cejka
11.05.2013 5 z 5

to je super kniha a bude

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Dobrý voják Švejk před válkou a jiné podivné historky v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených125x
ve Čtenářské výzvě5x
v Doporučených3x
v Knihotéce65x
v Chystám se číst14x
v Chci si koupit3x