Zabiják

Naturalistický román, který pojednává o Gervaise, venkovské dívce, která se spolu s dětmi přestěhuje do Paříže spolu se svým druhem Lantierem. Gervaisa pracuje jako pradlena a začíná se o ní ucházet klempířský dělník Coupeau, kterého si vezme za muže. Později si otevře prádelnu a narodí se jí dcera Nana. Zvrat nastane v okamžiku, kdy Coupeau spadne ze střechy a je dlouho upoután na lůžko. Coupeau si zvykne na nicnedělání a začne pít. Zpočátku chodí na skleničku s přáteli, později pije víc a víc......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/599/zabijak-599.jpg 4.41475

Rougon-Macquartové (7.)

L'Asommoir (1929)

Vydáno:, Levné knihy

Kniha Zabiják

Sajmonik

Dokonala, nadherna kniha

leona_m

Je velmi těžké se prokousat začátkem, ale druhá polovina knížky má krásný spád. Příběh je velmi silný a nejednou mě z toho zamrazilo. Za mě jedna z nejhezčích knížek, které jsem ve své maturitní četbě četla.

oneironaut

Dokonalé.

Lymril

Fascinuje mě, jak všichni shodili Nanu, ale Zabijáka vyzdvihují. U mě naprosto opačně. Nejhorší byl asi můj postoj k postavám. Ze začátku jsem málem brečela, že nemůžu Gerveaise poradit, co má udělat, aby její život dopadl dobře. Na konci knihy jsem si už jenom říkala, tak si umři, no, zavinila sis to sama...

evaicka
24.12.2018

Ze začátku mě příliš nebavilo a vadilo mi podrobný popis napr. svatby Gervaise a Copeaua, ale dále se to rozvine a velmi dobre čte.PS: hlavně, jak si zvyknete na zvláštní styl psaní.

blowfish
18.12.2018

Zabiják mi zůstal v paměti delší dobu. Ačkoli se jedná o knihu starší, je stále aktuální.

Chalupice
09.12.2018

Do dnes si pamatuji, když nám profesorka češtiny četla úryvek o Gerveise překračující zvratky...
Knihu jsem četla až dlouho po studiu a nečetla se zrovna snadno.
Strašně ji totiž ubírá ta rozvleklost, nesmyslné natahle pasáže, porad nechápu, v čem bylo tak důležité popsat na 15 stránkách rvačku dvou pradlen atd. Nicméně autora omlouvá časové zasazení knihy.
Jsem hrdá, ze jsem to nevzdala a docetla, nicméně klidne bych si ji mohla jen půjčit z knihovny, jelikož znovu ji číst jen tak nehodlam.

Haloon
05.12.2018

Toto dílo od mistra naturalismu, je tak naturalistické, že je kniha přímo zhmotnělá deprese. Postavy hnány zvráceným osudem a špatnými volbami zabřednou až po kolena do alkoholismu, který pomalu ničí jejich životy. Když máte pocit, že je to už tak dost špatné, zabřednou až po pás.
Zabiják takto sleduje osudy jedné rodiny, které se postupně hroutí společenské postavení, vztahy s blízkými a konečně i láska a porozumění mezi nimi. Nakonec jim zůstává jen samotný život v bídě.
Zabiják rozhodně stojí za přečtení, ale je nutné obrniti se odvahou. Není to zrovna knížka na prázdniny.