Zabiják

Naturalistický román, který pojednává o Gervaise, venkovské dívce, která se spolu s dětmi přestěhuje do Paříže spolu se svým druhem Lantierem. Gervaisa pracuje jako pradlena a začíná se o ní ucházet klempířský dělník Coupeau, kterého si vezme za muže. Později si otevře prádelnu a narodí se jí dcera Nana. Zvrat nastane v okamžiku, ... celý text

Naturalistický román, který pojednává o Gervaise, venkovské dívce, která se spolu s dětmi přestěhuje do Paříže spolu se svým druhem Lantierem. Gervaisa pracuje jako pradlena a začíná se o ní ucházet klempířský dělník Coupeau, kterého si vezme za muže. Později si otevře prádelnu a narodí se jí dcera Nana. Zvrat nastane v okamžiku, kdy Coupeau spadne ze střechy a je dlouho upoután na lůžko. Coupeau si zvykne na nicnedělání a začne pít. Zpočátku chodí na skleničku s přáteli, později pije víc a víc... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/599/zabijak-599.jpg 4.41210
Série:

Rougon-Macquartové (7.)

Originální název:

L´Asommoir (1877)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Levné knihy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (152)

Přidat komentář
Warty
28. července

Velice pěkně napsané, i když trochu pomalejší rozjezd. Pak jsem se již nemohla od knihy odtrhnout. Jedná se o velice smutný příběh, po přečtení poslední strany mi ještě několik minut běhal mráz po zádech. Vřele doporučuji.

Adelajda_4
13. července

Tohle dílo je geniální! Zola mě naprosto nadchnul svými syrovými, naturalistickými popisy, je to neuvěřitelné čtení, kdy na jednu stranu chcete knihu odložit, protože vám připadá, že víc už nezvládnete, ale na druhou stranu knihu čtete jak v transu, nemůžete se odtrhnout.

venora
07. července

Krásně psaný román, jak lze od autora očekávat, nadčasové, depresivní téma, bohužel pro mě tím, jak je známý obsah i závěr, obtížné k dočtení...

zanetkov77
20. června

Tahle kniha na mě udělala velký dojem. Prvních pár stran jsem byla sice trochu nejistá, ale postupně mě kniha naprosto vtáhla do děje a já prožívala každou událost, rozčilovala se nad chováním Coupeaua a později i Gervaisy, bylo mi líto Goujeta a především malé Lalie, jejíž osud mě donutil až k slzám. Kniha je působivým odkazem toho, co z člověka dokáže udělat alkohol. Rozhodně tuhle knihu nečtu naposledy a chystám se i na navazující příběh o Naně.

Killingjoke
15. června

Naturalistický popis lidského život prosté francouzské ženy. Všechny vrcholy a pády jejího života až do její smrti. Gervaisa poznává za svůj život jen málo příjemných chvil. Je zrazována svými nejbližšími a navzdory svému odporu k alkoholu mu nevyhnutelně sama propadá... Hlavním hrdinou v tomto příběhu vlastně nejsou jednotlivé postavy, ale alkohol, který je zde obrazně, ale správně nazýván zabijákem, který usmrcuje pomalu, ale jistě. Výborné, ale velmi smutné čtení...

SnoopyMa
10. června

Zolovo nadčasové dílo ukazuje, jak lze jednoduše a rychle spadnout na společenské dno, pokud jedinec do svého života pozve alkohol a podvolí se mu. Autor se neštítí líčit jednotlivé scény natolik, až je to nechutné (pro psaní o alkoholu však nezbytné). Také upozorňuje, že ze začátku je všechno nevinné a poté už je pozdě na to tomu zabránit. Cením si poučení a varování, které příběh přináší - z hlavy se po přečtení takového díla rozhodně nevytratí.

mysiouxsie
01. června

Kniha Zabiják je náramnou výpovědí o totálně destruktivním dopadu alkoholu na život a vnímání reality jedince, který se topí ve flašce, i o paralyzujícím vlivu na psychiku členů rodiny onoho pijáka. Ukazuje plíživý stín pití natolik naturalisticky a upřímně, že i ten, komu chlast nějakým způsobem nepolámal duši, si může udělat v hlavě obrázek...a určitě nebude v pastelových odstínech.

Frity
21. května

Kniha o tom jak dokáže člověk klesnout až na samé dno. Bravurně, drsně a surově napsána. Člověk až hmatatelně cítí všechno to zoufalství, znechucení, odpor. Četla jsem ji před deseti lety, ale doteď mám v živé paměti ty pocity, které ve mě vyvolala. Moje jedna z nejoblíbenějších knížek.

Bumeso
13. května

Zabiják je kniha, k jejímuž popisu by stačila dvě adjektiva: ODPORNÁ a VYNIKAJÍCÍ.
V každé nálevně by měl být povinně výtisk této knihy, která působí jako memento proti nadměrnému pití.
Je to jedna z nejsilnějších knih, které jsem kdy četl, ovšem ze všech dějových linek zde popsaných mi přišel nejtragičtější osud malé Lalie, které opilecký otec Bijard utýrá matku, holčička se musí starat o rodinu, ale stejně ji nakonec z otcových rukou stihne matčin osud.
Zabiják byla moje druhá kniha Émila Zoly a rozhodně ne poslední!

Adelyna
26. dubna

Osudy postav jsou příšerné a alkohol dokáže zničit opravdu vše, ale i přes to musím říct, že Zabiják ve mě nezanechal takovou nechuť jakou slibuje definice naturalismu v hodinách literatury.Nevím jestli je to tím, že v dnešní době se kolikrát setkáme i s horšími věcmi než je alkoholismus, který už je sám o sobě hrozný nebo jsem prostě divná...!? Ale byla jsem prostě zděšená, tak jak jsem očekávala, tudíž kniha mi dech úplně nevyrazila, ale obdivuji jak Zola povedeně a objektivně zpracoval nadčasové téma závislosti na alkoholu a jeho důsledků.

StihOMam
17. března

Díky Emile, díky. Díky tobě jsem začala s chlastem později. A protože fantazii se meze nekladou, dodnes mám před očima barvitě vylíčené delirium tremens, které mě po nocích na střední škole někdy mučilo. Dneska už se na to dívám střízlivě; nicméně mám Zolu v popředí knihovny, aby mě realita neopila.

sikope
01. března

Výborné, depresivní čtení.

Ema22
26. února

Zola dokáže zbystřit všechny smysly, i po letech si vybavím dusné vedro v prádelně, tu špínu, pach alkoholu, zvratků, moči v zanedbané domácnosti Gervaisy. Napjatou atmosféru manželského trojúhelníku.

WeeWar
17. února

klasicky pekelné dílo...ačkoli jistě platí všemi ochlasty omleté heslo, že chlast je slast, je to taky pěknej průser, když se hladinka člověku vymkne kontrole. A zde je to popsáno více než barvitě.

Sofós
05. února

Kniha je názornou ukázkou, že klasika má co nabídnout. Příběh je nadčasový, děj by šel v pohodě zasadit do dnešní doby. Autor, jehož styl je velmi čtivý, popisuje vzestupy a pády hlavních hrdinů. A pády jsou to skutečně hluboké, až na dno lidské společnosti (a odkud už nebývá návratu). Příběh nenechá čtenáře chladným, donutí ho přemýšlet. Já osobně řadím tuto knihu mezi to nejlepší, co jsem četla.

-Pečivo-
29. ledna

Zolova Paříž koncem 19. století připomínala dnešní Václavák. Šlapky posedávaly u mekáče, fetky chodily krást do knihkupectví a hodně se žebralo. Do tohoto období je zasazen děj Zabijáka, což je jedna z dvaceti (!!) knih série Růžena-McKvartýr.

Hlavní hrdinka je buchtička, která se v útlém věku nechá zbuchtičkovat a porodí dva syny. Protože její starej je k ničemu, musí makat jako pradlena v prádelně. Starej jí uteče, ona si najde jinýho, pučí si prachy, otevře si svojí prádelnu, porodí dceru (Nana - o ní je taky jeden z dvaceti dílů), starej začne lejt, zkrachujou, ona začne lejt. Jak by řekla Lenka Kořínková - story of my life.

I když to nebylo hrozný, tak dalších 19 knih číst nebudu. 6/10

Hadrna
18.11.2016

Dočteno, k maturitě, ale i do života. Příběh je prostý, ale vcítit se do postav je neuvěřitelně pohlcující. Je neuvěřitélné kolik neštěstí člověk unese. Začíná to štěstím a krásnou budoucností a končí to zoufalstvím a nechutnou minulostí. Gervaisy mi bylo líto,ale slzy se mi z očí draly při příběhu osmiletého děvčátka, které muselo nahradit svou matku a to i se stejným osudem a smrtí. Je neuvěřitelné jak v té době byli lidé ignorančtí a zbabělí, ale co bylo, bylo, my si přečteme minulost a budeme se snažit změnit budoucnost. Doporučuji a přeji krasné, alkoholem nasákle nahlédnutí do minulosti NH ☺

Kao
09.11.2016

Tak. A od této chvíle až na věky budu na chleba pohlížet zcela jinak. Budu jej jíst s úctou a vzpomínat na tu beznaděj, kterou jsem tak jasně cítila při čtení této knížky. Jak může jeden člověk napsat něco tak neskutečného? Když jsem četla tuto knížku, musela jsem někdy na chvilku přestat, jak moc mě bolelo sledování tohoto příběhu. Jak se to jenom stalo? Bylo pro mně velmi těžké uvěřit, že to nebude mít krásný konec plný jídla a tepla. Do předposlední stránky jsem věřila, že ji Goujet zachrání. A až po dočtení jsem si uvědomila, jaký hlad jsem při posledních kapitolách měla...

Schwestrn
02.11.2016

Neuvěřitelná kniha popisující lidské zoufalství a úpadek

Jája92
25.10.2016

Má povinná četba, ze které jsem nakonec i maturovala :-) Knihu jsem měla přečtenou za týden, byla zajímavá a zároveň velmi smutná

Verča91
26.09.2016

Na knihu jsem narazila ještě na škole při povinné četbě a v tu dobu se mě kniha velmi líbila a myslím si, že není na škodu když si to studenti na škole přečtou, protože alkohol je v některých případech opravdu zabiják

Aerine
16.09.2016

Už mě to nedostalo tak jako kdysi. Pamatuju si, že jsem byla naprosto znechucená a vyděšená... Ale tenhle efekt už se po druhé nedostavil...

Nestorkea
05.09.2016

Krásně hnusné dílo :-)

Monul.ka
04.09.2016

Tak brilantně popsaný pád na úplné špinavé děsivé dno, že si teď budu muset přečíst něco tak pozitivně naivního, jako je třeba Medvídek Pú, abych se toho pocitu bahna zbavila. Ano, je to skvělá kniha! Na druhou stranu je to první kniha, která mě přinutila brečet (Lalie)....a to jí neodpustím (3 hvězdy).

Davina
02.09.2016

Povinná četba, která celkem zaujala. Je fascinující, jak spisovatel dokázal zachytit skutečnost tehdejší doby, ale to je asi tak všechno, Ničím jiným kniha zajímavá není, ale nejspíš to stačí. Já bych po ní tedy už znovu nesáhla, i když je to nejspíš ohromné dílo, alespoň podle mojí učitelky českého jazyka.

topipig
22.08.2016

Neskutečná sada! Špína, bída a chlast! Zola je mistr naturalismu a jeho popisování bídy se zažírá až pod kůži. Jakékoliv situace jsou popsány tak uvěřitelně, že si okamžitě celou situaci vybavíte před očima. Některé scény jsou v románu nezapomenutelné. Hlavně Coupeauvo delírium v blázinci anebo jeho postupná přeměna v ochlastu největšího rázu vyvolává mráz po celém těle. Celé dílo jasně směřuje za cílem, před kterým není úniku. Pozvolné padání Gervaisy s Coupeauem do stále většího bahna je temně depresivní. Mezi ústřední dvojicí se proplétají osudy dalších postav, charakterově tak vytříbených, že nemám slov. Těžko popisovat, tohle se musí přečíst. Já to četl jedním dechem a můžu Zabijáka označit za jednu z nejlepších knih, které jsem v životě přečetl.

KatChiss
17.08.2016

Hezky psané, čtivé. Občas mi přišlo, že je tam zbytečně moc informací a že se to tak nějak táhne. Tak nějak jsem tušila, jak to skončí. Čím dál více se mi začínala Gervaisa hnusit. Je to smutný příběh plný bídy a smutku. Po přečtení této knihy už asi nebudu pohlížet na alkohol stejně jako doteď.

annihilation
10.08.2016

Zabiják je nesmrtelná trefa do černého. Alkohol a bída tu jsou od počátku věků a surová připomínka v rámci tak neuvěřitelně detailně popsaného díla je nasnadě. Co mám na Zolovi ráda, je jeho empatie-neempatie. Bez okolků vás vtáhne do díla, ale nechá vás stát za mléčným sklem, kterým se na děj díváte čistě až po vlastním výběru a zhodnocení příslušných emocí. Rozebere každičkou maličkost, návaznost, propletení příběhu, ale zbytek nechá na vás. Vypráví, ale nevciťuje se a proto je tak skvělý.

Pajina68
27.07.2016

Miluji Zolovy kniha a tahle mne také velice zaujala. Jsou to sice drsné příběhy, které Zola popisoval, ale právě proto je to asi tak čtivé. A působivé.

martas1907
17.07.2016

Velmi dobrá kniha, bavila mě.