Já, Claudius

Ve svém historickém románu přibližuje Robert Graves čtenářům neobyčejně zasvěceně i poutavě, s vtipem a ironií, formou fingované Claudiovy autobiografie jedno z nejzajímavějších údobí světových dějin – dějiny rozmachu starověkého Říma.

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38387/big_ja-claudius-7bb-38387.jpg 4.6650

Claudius 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , BB art

I Claudius, 1934

Kniha Já, Claudius

zpychova

naprosto skvělá kniha, přečteno velmi rychle. Poutavé, nadčasové. Doroučuji i Caludius bůh a jeho žena Messalina.

RaDaR26

Klasika, v níž je skvěle vyobrazen císař Claudius. Líbí se mi styl fingované Claudiovy autobiografie.

bookfan

Velká spokojenost a příjemné překvapení. Několik let jsem knihu měla doma a otálela s jejím přečtením (v obavě, že bude suchopárná), ale mohu jedině doporučit. Je napsána čtivě a lze říci že i s vtipem a nadhledem, zároveň však poskytne základní orientaci v jednom úseku dějin antického Říma a možná v leckom probudí zájem dějiny. Je zapotřebí zorientovat se v poměrně velkém množství postav a jejich příbuzenských vztazích, ale naštěstí je připojen přehledný rodokmen. Jakmile jsem začala číst, nemohla jsem se od četby odtrhnout.

Elea

Hodně zajímavá kniha z období starověkého Říma, při čtení lze jen konstatovat, že lidé jsou pořád stejní.

kh1989

Velmi čtivá knížka. Ten konec byl bezkonkurenční.

Standa24

K této knize jsem se vrátil po letech a líbila se mi stejně tak jako když jsem ji četl poprvé. Příběh je sice fikce, ale i tak celkem dobře zobrazuje atmosféru raného římského císařství a osudy některých známých historických osobností.

J.P.S.

Tato kniha ve mě před lety probudila zájem o období římského císařství. Autobiografie císaře Claudia je sice románovou fikcí, nicméně velmi věrnou a realistickou. Dovedu si představit, že vztahy mezi členy císařské rodiny i jejich chování se v realitě velmi blížily tomu, co je vylíčeno v knize. Pro Claudia coby člověka s tělesným postižením i vadou řeči muselo být psychicky náročné vyrůstat v prostředí zvnějšku "dokonalých" (leč vnitřně často zcela prohnilých) lidí z patricijské nobility.

Příběh však není jen o intrikách v císařské rodině, jak se v souvislosti s touto knihou často zmiňuje. Při líčení životních zážitků budoucího císaře autor popisuje i reálie všedního římského života z počátku prvního století - např. dětské zásnuby, život v konkubinátu s propuštěnou otrokyní paralelně s oficiálním manželstvím s římskou občankou, vztah pánů k otrokům a jejich propouštění na svobodu v rámci tzv. pecullia, hry a gladiátorské zápasy, poměry v legionářském táboře i preotoriánské gardě, vztahy se sousedními národy (velmi mě potěšil popis bitvy v Teutoburském lese, o němž Claudius vyprávěl zprostředkovaně).

Za mě jeden z nejlepších historických románů.

Kasperle

Oproti dobrému TV seriálu s Jacobim a ještě lepší rozhlasové dramatizaci byla kniha poněkud slabší. Což o to, četla se dobře, ale byl to jen jakýsi suchý výčet událostí (jako učebnice dějepisu). Navíc se kniha zabývá jen vládnoucím rodinou, potažmo nobilitou, čímž přibližuje jen malý výsek celé té doby. Pokud čtenář nemá povědomí o rodinných vazbách, nepomůže mu ani přiložený genealogický strom. Je to dost zamotané i pro pozorného čtenáře. Spíše u mne převládá zklamání. Kniha by se mohla spíš jmenovat Já, Livia; Claudius příběh jakoby "napsal", ale v ději se vyskytne jen velmi zřídka a okrajově. Mnoho příběhů a zápletek se vyřeší samo od sebe, zásahem náhody nebo přírodních vlivů... takže i když postavy udělají cokoli, vše stejně dopadne tak, aby to sedělo do konstrukcí pana Gravese (nebo doložené historie). A to vás vážně omrzí. Lepší děj a atmosféru stejné doby (Řím za vlády Oktaviana a Tiberia), navíc včetně života chudiny v chatrčích na předměstí, nabízí třeba Po nás potopa od Tomana.