Já, Claudius

Ve svém historickém románu přibližuje Robert Graves čtenářům neobyčejně zasvěceně i poutavě, s vtipem a ironií, formou fingované Claudiovy autobiografie jedno z nejzajímavějších údobí světových dějin – dějiny rozmachu starověkého Říma.

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38387/ja-claudius-38387.jpg 4.6631

Claudius 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, BB art

I Claudius, 1934

Kniha Já, Claudius

J.P.S.

Tato kniha ve mě před lety probudila zájem o období římského císařství. Autobiografie císaře Claudia je sice románovou fikcí, nicméně velmi věrnou a realistickou. Dovedu si představit, že vztahy mezi členy císařské rodiny i jejich chování se v realitě velmi blížily tomu, co je vylíčeno v knize. Pro Claudia coby člověka s tělesným postižením i vadou řeči muselo být psychicky náročné vyrůstat v prostředí zvnějšku "dokonalých" (leč vnitřně často zcela prohnilých) lidí z patricijské nobility.

Příběh však není jen o intrikách v císařské rodině, jak se v souvislosti s touto knihou často zmiňuje. Při líčení životních zážitků budoucího císaře autor popisuje i reálie všedního římského života z počátku prvního století - např. dětské zásnuby, život v konkubinátu s propuštěnou otrokyní paralelně s oficiálním manželstvím s římskou občankou, vztah pánů k otrokům a jejich propouštění na svobodu v rámci tzv. pecullia, hry a gladiátorské zápasy, poměry v legionářském táboře i preotoriánské gardě, vztahy se sousedními národy (velmi mě potěšil popis bitvy v Teutoburském lese, o němž Claudius vyprávěl zprostředkovaně).

Za mě jeden z nejlepších historických románů.

Kasperle

Oproti dobrému TV seriálu s Jacobim a ještě lepší rozhlasové dramatizaci byla kniha poněkud slabší. Což o to, četla se dobře, ale byl to jen jakýsi suchý výčet událostí (jako učebnice dějepisu). Navíc se kniha zabývá jen vládnoucím rodinou, potažmo nobilitou, čímž přibližuje jen malý výsek celé té doby. Pokud čtenář nemá povědomí o rodinných vazbách, nepomůže mu ani přiložený genealogický strom. Je to dost zamotané i pro pozorného čtenáře. Spíše u mne převládá zklamání. Kniha by se mohla spíš jmenovat Já, Livia; Claudius příběh jakoby "napsal", ale v ději se vyskytne jen velmi zřídka a okrajově. Mnoho příběhů a zápletek se vyřeší samo od sebe, zásahem náhody nebo přírodních vlivů... takže i když postavy udělají cokoli, vše stejně dopadne tak, aby to sedělo do konstrukcí pana Gravese (nebo doložené historie). A to vás vážně omrzí. Lepší děj a atmosféru stejné doby (Řím za vlády Oktaviana a Tiberia), navíc včetně života chudiny v chatrčích na předměstí, nabízí třeba Po nás potopa od Tomana.

bacouch

Skvěle napsaná kniha o jednom z nejzajímavějších historických období. Přečteno jedním dechem. Rovněž taky vřele doporučuji dramatizaci této knihy s Viktorem Preissem v hlavní roli.

VendulaB

Výborný historický román z Říma v období počátku letopočtu. Kniha je velmi čtivá, jen místy lehce nepřehledná, protože množství postav, které knihou prochází, je enormní. Nicméně je zde krásně zachycena skutečnost, že lidská povaha se již více než 2 000 let nijak nemění.

25.11.2020

Vzkaz pro Metlu:Deja-vu.Celý život mezi spoustou lidí a najednou během pár let téměř všichni odešli.Od nepřekvapivých(prarodiče)po naprostý šok(partner) a stejně tak si je připomínám neočekávaně a neplánovaně podle filmů,písniček,jídel a podobně.Claudius jako kniha i seriál byla srdcovka mého přítele.Narozdíl od Švejka,kterého hájím jen z piety k tatínkovi který ho miloval(a Muže se srdcem kovboje),knížku Já,Claudius jsem si zamilovala beze zbytku.Starověký Řím mě vždy fascinoval až šokoval krutostí,válkami,počtem vražd,zrad atd.ale teprve kniha Já,Claudius způsobila,že pro mě přestal být jedním z mnoha a vystoupil z davu.A díky seriálu,Dereku Jacobim (a Petru Haničincovi)mi ho začalo být i líto.Nedokážu říci proč ale Claudius bůh a jeho žena Messalina už mě tak nevzala.Takže jestli někomu nevadí velký počet postav a nenudí ho starověk můžu jen doporučit.

T.Dino
10.11.2020

Celkem jsem se nutil se do této knihy pustit, ale jakmile jsem začal, tak jsem nemohl přestat. Nejsem žádný historik a ani nemám obsáhlé povědomí o římské historii, ale i přesto mě kniha velmi bavila.

Je směšné, jak moc věcí zůstalo v dnešní době, ctižádost a vypočítavost lidí. Navíc si osvojíte i nějaké základy z římské historie. Můžu jedině doporučit.

Iamblichos
31.10.2020

Treba sa vsak trochu vyznat v rimskych realiach a v tom kto je kto, aby ste z tych vsetkyc Tiberiov Drusov a Julii Agrippinili nemali chaos

Archie
28.10.2020

Skvele napsana, ctiva "Hra o truny" v rimskem stylu. Jedine, co chybelo k tomu aby me kniha uplne strhla, byl autorum popisny odstup od udalosti. I velmi dramaticke sceny se tak nejak stanou a chybi jim nejake to spinave, fyzicke, emotivni koreni a sila okamziku.