Já, Claudius

Ve svém historickém románu přibližuje Robert Graves čtenářům neobyčejně zasvěceně i poutavě, s vtipem a ironií, formou fingované Claudiovy autobiografie jedno z nejzajímavějších údobí světových dějin – dějiny rozmachu starověkého Říma.

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38387/big_ja-claudius-7bb-38387.jpg 4.6696

Claudius 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , BB art

I Claudius, 1934

Kniha Já, Claudius

Cubeik
25.12.2022

Ideální kniha, chcete li si udělat obrázek o podobě Říma kolem přelomu našeho letopočtu. Rešerši musel Robert Graves vykonat skutku poctivě, a ačkoliv ne všechny udávané fakty odpovídají skutečné realitě, historičnost z díla jednoduše cítíte. Vzniká zde sice mírný paradox: Claudius si totiž zakládá na poctivosti a píše o historií takové, jaká se skutečně stala, bez romantického přikrášlení. To Gravesovi ale rád odpustím - jak (přímo v knize) podotýkal římský historik Livius, někdy je třeba si historická fakta trochu přiklášlit, aby se dílo snadněji dostalo do rukou veřejnosti.

iam.sokol
19.11.2022

Jestli mám nějaké období evropských dějin opravdu velmi rád, je to doba starověkého Říma. Díky poutavému stylu Roberta Gravese jsem se dokázal na několik málo dnů přenést do doby počátků císařství a prožít všechny pletichy, aféry, ale i příběhy vedlejších postav jako by je psal samotný Claudius. Jako u ostatních knih odehrávajících se v této době, i tady jsem měl potřebu si neustále dohledávat dodatečné informace a překvapilo mě, že v základu se Graves držel poměrně historicky velmi přesně. Skvělá práce a těším se na pokračování.

Maky33
12.11.2022

Historický román, který vypráví o císařské rodině. O vztazích mezi příbuznými... O tom, co člověk je schopný udělat, aby se dostal k moci....
O čekání na smrt...

pohoda58
14.09.2022

Kniha nezklamala,, čtivá se známou historií.

PetrCepek
11.09.2022

Je skvostné si přečíst příběh z antického Říma napsaný svěžím moderním jazykem, a jako bonus přitom vzpomínat na úžasný herecký výkon Dareka Jacobiho ve stejnojmenném britském televizním seriálu.

Hakate
03.09.2022

Velmi pěkný, zajímavý, historický román, okořeněný humorem.
Výborně se čte. Skvělé dílo.

Kortez
30.08.2022

Audiokniha.
Kdysi jsem viděl v TV film nebo seriál Já Claudius v hlavní roli dabingu Petr Haničinec. Zatoužil jsem znovu po tomhle tématu. Byl jsem spokojený a počas čtení jsem měl stále před očima právě pana Haničince.

Belanna
28.08.2022

Vykající a zajímavý román. Autor skvěle využívá historické prameny, píše poutavě a svižně. Vše je okořeněno jemným vtipem. Knížka, která upoutá.