Claudius bůh a jeho žena Messalina

Historický román ze starého Říma je přímým pokračováním románu "Já, Claudius" a sleduje další osudy Tiberia Claudia Caesara až do jeho násilné smrti. Autor zde sleduje další osudy Tiberia Claudia Caesara, který se stal římským imperátorem za pomoci svého přítele Agrippy a vládl až do své násilné smrti v roce 54 n. l. Svoje osudy vypráví ústy autora v čtivém románu, v němž naprosto objektivně a bez samolibosti seznamuje čtenáře nejen se svými drobnými i závažnými státotvornými úspěchy, ale hlavně s celkovou atmosférou doby, v níž se zrodilo křesťanství jako další z historických epoch ve vývoji lidstva....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35461/big_claudius-buh-a-jeho-zena-messalina-gtk-35461.jpg 4.6403

Claudius 2.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Odeon

Claudius the God and his Wife Messalina, 1965

Kniha Claudius bůh a jeho žena Messalina

iam.sokol
30.12.2022

Po přečtení knihy Já, Claudius jsem se musel okamžitě vrhnout na pokračování. Graves v tomto díle přitvrdil v oblasti historických faktů, a to často na úkor plynulosti vyprávění Claudia. Věnoval se detailním popisům císařských velkých staveb, válce v Británii, počátkům křesťanství a celkově náboženským konfliktům nebo plánovaným ústavním reformám. Přestože se kvůli těmto pasážím kniha četla trochu těžkopádněji než předchozí díl, jsem za tyto části velmi rád, protože čtenář si všechny tyto milníky může dosadit do časového rámce Claudiova období vlády. I zde musím opět vyseknout Gravesovi poklonu za precizní rešerše dostupných antických pramenů a jejich přetavení do knihy, která je historicky velmi přesná.

Artim
12.09.2022

Za tímto dílem je vidět velká kapacita nastudovaného materiálu a to oceňuji!
Čte se to samo a některé pasáže vás vtáhnou tak, že vám rozhodně nedovolí usnout. Opravdu povedené, hodnocení 92 % je právem zasloužené!

PetrCepek
11.09.2022

Druhý díl téměř stejně skvělý jako první. Oba mohu každému vřele doporučit.

Kabuky
06.06.2022

Přečetl jsem jedním dechem.

heavy66
04.11.2021

Druhá část Claudiova vyprávění má na Databázi ještě o procento lepší hodnocení. Ve zralém věku se stal císařem a začal zanedbanou říši zvelebovat. Jeho popisy stavebních projektů, právních a politických reforem, zahraniční politiky mě bavily víc než krvavé kousky jeho předchůdců. V závěru si dost stěžuje na manželku. Není samozřejmě první ani poslední komu zahnula žena, ale ta jeho dokázala svými avantýrami vstoupit do historie!

Medunkavera
24.10.2021

Když jsem dočetla Já, Claudius, vrhla jsem se na tuhle knihu, ale ta už mi v mysli nijak neuvízla. Neumím vysvětlit proč. Však už je to víc, jak třicet let.
A tuhle knihu jsem nenechala zmoknout. Pak už jsem žádné knize neublížila.
Protože to, co jsem udělala s Claudiem mě straší dodnes.

Elea
03.08.2021

Krásná ukázka různých lidských charakterů, i když 1. díl se mi líbil víc.

J.P.S.
09.04.2021

Druhý díl se nese ve stejném duchu jako první - v rámci autobiografie císaře Claudia se kromě podrobného popisu poměrů na císařském dvoře a vztahů mezi členy rodiny čtenář dozví velmi mnoho i o všedním životě na počátku prvního století.

Oproti prvnímu dílu je rozdíl ve vnímání událostí: Zatímco v předchozí knížce byl Claudius utlačovaným otloukánkem a musel čelit dominanci ostatních členů rodiny (kteří jím leckdy téměř opovrhovali), tak v tomto díle naopak jakožto "princeps" musí čelit podlézání a falešnému přátelství dvořanů (z nichž nejhorším spiklencem se nakonec ukáže jeho manželka Messalina). Zajímavý je též charakter judského krále Heroda Agrippy a speciálně obsah jeho korespondence s hlavním hrdinou, z jejíhož obsahu se dozvídáme, jak z pohledu tehdejších lidí vypadalo rodící se křesťanství.

Skvělou částí je popis invaze do Británie, kde se kromě samotného průběhu tažení dozvídáme i spoustu o druidech a vůbec o životě tamních keltských kmenů. V hlavě mi utkvěla scéna, kdy z Afriky dovezení sloni vyplašili britské válečníky a následně proklestili legionářům cestu skrz hustý les (sice jsem se později v knize "Legie římského impéria" od J. Kovaříka dočetl, že při dobývání Británe k nasazení slonů ve skutečnosti nikdy nedošlo, ale čert to vem - do románu tohle patří! :))