Claudius bůh a jeho žena Messalina

Claudius bůh a jeho žena Messalina

Historický román ze starého Říma je přímým pokračováním románu "Já, Claudius" a sleduje další osudy Tiberia Claudia Caesara až do jeho násilné smrti. Autor zde sleduje další osudy Tiberia Claudia Caesara, který se stal římským imperátorem za pomoci svého přítele Agrippy a vládl až do své násilné smrti v roce 54 n. l. Svoje osudy vypráví ústy autora v čtivém románu, v němž naprosto objektivně a bez samolibosti seznamuje čtenáře nejen se svými drobnými i závažnými státotvornými úspěchy, ale hlavně s celkovou atmosférou doby, v níž se zrodilo křesťanství jako další z historických epoch ve vývoji lidstva....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35461/claudius-buh-a-jeho-zena-messalina-gtk-35461.jpg 4.6267

Claudius (2.)

Claudius the God and his Wife Messalina (1965)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Odeon

akdar72

Čte se trochu těžce, stejně tak jako první díl. Byla jsem zmatená z těch všech jmen, ale vyvážil to jemný humor a hluboké myšlenky Claudia...

dreamhex

Jak psali ostatní, první díl je o něco lepší. Druhý díl mě ovšem taky bavil, hlavně jeho první část Akorát se člověk občas trochu ztrácí mezi tou změtí postav, např. při popisu dění na východě jsem se mezi těmi jmény přestal snažit orientovat. Děj s Messalinou, konkrétně její odhalení, mi přišel trochu urychlený. Co mě štvalo, bylo Claudiovo chování ke konci, kdy na vše v podstatě resignoval. Potěšil mě závěr se zprávami od Suetonia, Tacita a Cassia. Také tykvifikace Claudia byla zajímavá.

Normálně bych dal 3* , pokud bych hodnotil jen děj, ale myslím, že za knihou muselo být spoustu práce a jsem rád, že takové knížky, kde se člověk dozví spoustu informací, existují.

angloumene

Claudius se dále nechává strhávat svým osudem a tak i přes svůj odpor k císařství působí jako hlava státu. Jeho republikánské přesvědčení pomalu mizí a postupně ho začíná svazovat zlatá síť bohatství a moci. Nakonec odkládá vlastní píli, vladaření nechává na jiných, vycházeje vstříc svému předpovězenému osudu.
I v druhém dílu Claudiova života můžeme sledovat poměry v Římském císařství. Oproti první dílu se sice nedočkáme žádných převratných poznání, ale i tak se jedná o čtivé a zajímavé dílo.

Jaruš7
18.12.2016

Když jste zasaženi Claudiem tak pokračování je na místě, historie a její poodhalovaní s fantazií R.Gravese je vzrušující a zážitek skvělý.

Matty
07.12.2016

Claudius Bůh a jeho žena Messalina se svým pojetím výrazně neliší od prvního dílu Gravesovy dilogie, třebaže postavení vypravěče prodělalo změnu výraznou (z přehlíženého idiota v císaře). Vinou roztahanějších popisů některých oslav a celkově menšího podílu dramatických událostí nejde o tak strhující četbu, ale autorovo kombinování toho, co se stalo s tím, jak se to zřejmě stalo, je stále dost obratné, aby strhlo i osoby vůči starověkým dějinám jinak netečné.

wooloong
22.03.2015

Četla jsem ji několikrát. Skvělá knížka.

Veggi
15.03.2015

Pro mě slabší než první díl, i když je to možná proto, že Claudius zde ze sebe blázna dělat nemusí, to za něj udělá jeho milá ženuška : ) Jinak je nemám co vytknout, krásné pokračování prvního díla.

Farisss
17.01.2015

Spolu s prvním dílem nejlepší a nejpropracovanější kniha z období vlád římských císařů Tiberia, Caliguly, Nera a Claudia. Trochu komplikované co se týče počtu postav a jejich vztahů, ale s pomocným rejstříkem osob se to dá zvládnout a naopak to považuji nakonec za velké plus těchto knih.

braunerova
05.11.2014

Výborný román, mě se líbil více než první díl, je vtipnější a více reálnější. Příběh císaře, který koktal, kulhal a slintal, historika, který 50 let předstíral slabomyslnost, aby jako jediný přežil vraždění svých mužských příbuzných. Na závěr cituje autor 3 výklady Claudiovy smrti od 3 antických historiků - skvělý nápad. Pobavily mě také autorovi charakteristiky národů, třeba Britové:
"Otroci z toho ostrova nejsou nijak zvlášť hodnotní - ženy nejsou ano trochu svůdné a mají zlostnou povahu a muži, kromě příslušníků nejvyšších tříd, z nichž jsou výborní kočí, se hodí jenom na nejhrubší zemědělské práce."
Nebo delegace Germánů v římském divadle:
"Cherusky uvedli na lidová místa, ne příliš dobrá, hodně vysoko, kde už z jeviště nebylo skoro nic slyšet. Jakmile se usadili, začali se rozhlížet kolem sebe a hlasitě se vyptávali: Jsou to čestná místa?
Uvaděči je šeptem ujišťovali, že ano.
Kde sedí Caesar? Kde je jeho družina? vyzvídali.
Uvaděči ukázali dolů k orchestře. Tamhle je Caesar. Ale sedí tam dole jenom proto, že trošku nedoslýchá. Vaše místa jsou nejčestnější. Čím vyšší, tím čestnější, víte?
A kdo jsou ti snědí muží s čapkami s drahokamy, co sedí blízko něho?
To jsou vyslanci z Parthie.
Co je to Parthie?
Velká říše na východě.
A proč sedí tam dole? Copak to nejsou čestní hosté? To snad proto, že jsou tak tmaví?
Ale kdepak, jsou to velice úctyhodní mužové, řekli uvaděči. Jenom prosím ne tak nahlas.
Proč tedy sedí na takových nečestných místech? vedli si Germáni dále svou.
Ze zdvořilosti k Caesarovi, lhali uvaděči.
Myslíte, že se necháme přetrumfnout ve zdvořilosti od party takových mizerných umouněnců? křičeli Germáni dotčeně. Pojďte bratři, jdem dolů.
Hra musela být na pět minut přerušena."

Marbo
14.10.2014

O něco horší než vynikající první díl, spousta událostí je líčena opakovaně ( možná to je tím že jsem oba díly četl hned po sobě ), přesto se jedná o velice solidní historický román

Pawlisman
05.09.2014

Stejně jako první díl "Já, Cladius" strhující ve své věrohodnosti a úplného propadu do knihy a děje. Trochu jako kniha v Nekonečném příběhu. Jste tam s nimi... A navíc člověk všem těm historickým událostem a slovům naplno důvěřuje.

lovemika
18.07.2014

Kniha mi přišla mnohem méně zajímavá a zbytečně rozvleklá na rozdíl od prvního dílu. Ale nejspíš to bylo, tím že zde bylo popisováno mnohem kratší období a intriky vyplynuly napovrch vlastně až na úplném konci.

Ladys
23.03.2014

Ženy vládnou světu. Tak to bylo a tak to je. Po smrti Caliguly se ujímá vlády Claudius. Ale jak by to bylo, kdyby za ním nestála intrikářka Messalina?

Erezka
04.03.2014

Z druhého dílu mám stejné dojmy jako z prvního. Místy je možná o něco zdlouhavější, může to být ale způsobeno i tím, že období, které se popisuje v první knize, mi přijde zajímavější. Hlavně historky z Claudiova dětství a z vlády Augusta.

Hedwik
21.08.2013

Musím přiznat, že se mi více zamlouval první díl, tedy až po tom co jsem se prokousal všemi těmi prvotními vraždami, tedy pardon, neblahými náhodami a sebevraždami :) Obě knihy jsou velice působivé a čtivé. Je zde přesně vidět co dokáže moc, byrokracie a ženy...za těch X stovek let se vlastně nic nezměnilo. Myslíte, že se někdy člověčenstvo poučí? Nééé :)

kadgam
05.03.2013

Popisuje kratšie obdobie, je tam menej deja a viac nudných opisov činnosti cisára Claudia

Atuin
26.10.2012

Naprosto stejný pocit jako u první dílu,autor zde ještě více ukázal co umí protože se neuvazoval na tak dlouhé časové období

Luc.ka
17.05.2012

Skvělá kniha, stejně jako 1. díl. Mně osobně naopak nevadilo, že popisuje kratší období a děj nemá takový spád, protože zde zase bylo více prostoru na podrobnější vylíčení historických událostí. Velmi mě zaujala pasáž o druidech, doposud jsem se o tuto tematiku moc nezajímala, ale po zjištění, že to byli neobyčejně mentálně i fyzicky zdatní jedinci, kteří se nevyznali jen v bylinkách, ale také třeba v umění, si o tomto tajemném kultu zjistím něco víc. Oceňuji také pasáže líčící situaci v Británii a na Východě. Prostě skvostné dílo, které má pro čtenáře vedle estetického přínosu i přínos didaktický, ovšem na rozdíl od nudných hodin dějepisu jde o formu velice příjemnou a nenásilnou.

hlosik
20.01.2012

Robert Graves mě po skvělém úvodním díle nezklamal. Opět je zde poutavě a zároveň detailně líčena každá podstatná událost, jež zastihla jednoho z prvních panovníků římského císařství - Claudia, ovšem tentokrát již z pozice imperátora. To je možná jediný důvod, proč toto pokračování shledávám slabším než díl předchozí, neboť zde je děj koncentrovaný na pouhých třináct let Claudiovy vlády, takže toto dílo není (a ani nemůže být) nabito takovým spádem jako předcházející kniha, která vyprávěla o mnohem delším období římského císařství.

Alix

První kniha je vyprávěním o začátcích římského císařství a končí smrtí Caligulovou a Claudiovým víceméně nedobrovolným nástupem na trůn. Tato kniha vypráví o létech jeho vlády, o jeho úspěších i nezdarech a taky o jeho slabostí pro ženy, které mu pravděpodobně v životě moc štěstí nepřinesly. Obzvlášť ta poslední...