Parwana Parwana komentáře u knih

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

(SPOILER) Další vydařené dílo tohoto autora. Další sériový vrah, další zoufalý boj s časem, další porce dramatu až do konce. Na vývoj Eriky jsem byla zvědavá, konec mě docela překvapil - Beth měla neuvěřitelně štěstí a Erika byla velmi nedočkavá, s následky se bude prát i v dalším díle. Další vydařené dílo pana Bryndzy. Těším se na pokračování.

19.12.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Syrové a ničím nepřikrášlené svědectví o životě v KLDR z úst sedmi lidí, kteří z ní utekli. Přečteno jedním dechem. Jsem opravdu vděčná za to, kde žijeme...

07.11.2021 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Strhující thriller, i když mi chvilku trvalo se začíst. Sice obsahuje hodně omáčky, ale i tak bylo za dva dny přečteno. Těším se na další díly.

18.05.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Spoiler alert.
Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Člověk se u ní neubrání srovnání s Hanou, protože čtenářský zážitek z jejího přečtení je stejně silný, ne-li silnější. Obě by se měly právem zařadit do seznamu českých klasik 21. století. Nádherný a velmi plasticky vyprávěný příběh Zuzany Liebeskindové, přes bezstarostné děství, milostný trojúhelník, hrůzy války, návrat do života až po odplatu na konci (tam jsem jen nevěřícně zírala, ale ten haj*l si to zasloužil). Všude se vine vůně cukru, karamelu, dobroty a dorty z Liebeskindova cukru přímo vidíte před očima. Obdivuji její nezdolnou chuť žít a vše přežít, i drastické lékařské pokusy, bezmoc při navrácení majetku a domácí násilí, propletenec vztahů. Rozhodně doporučuji.

20.02.2021 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Klasická dobrá detektivka. Sice jse nejspíš poslední z řady již vydaných děl Roberta Bryndzy, ale pro mě byla první. Rozhodně nebyla poslední a už se těším na další autorovy knihy ;)

10.04.2020 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Od knihy jsem si mnohé slibovala, a nezklamala mě. Tragické osudy hrdinů, kteří se v soukolí dějin ve skleněném pokoji střídali jako na běžícím pásu, ať už to byli Viktor a Liesel Landaureovi, kteří dům postavili. němečtí vědci, kteří zde působili pod záštitou biometrického zkoumání, správce Láník, který se zde zabydlel po odjezdu majitelů nebo křehká tanečnice, která se ve skleněném pkoji realizovala jako fyzioterapeutka, když vila připadla městu. I přes působivě vykreslené scény a děj, který místy ubíhal jako splašený, knize cosi chybělo (lepší návaznost kapitol? Lépe vykreslené charaktery postav? Vysvětlení některých momentů?), proto jsem nedala plný počet bodů. Nicméně byla právem nominována na Manbookerovu cenu a nejspíš se k ní ještě vrátím. Těším se na film a ještě víc se těším, až se do vily jednou osobně podívám (v průběhu čtení jsem se dívala na internet na fotky, abych měla tahák kvůli lepší představě).

05.04.2020 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi silný, místy až syrový příběh. Katarze, jíž jsem se po přečtení Žítkovských bohyní nedočkala, přišla až zde, díky za to. Nikdy jsem nevěděla, jak to s odsunem Němců vlastně bylo, ani jsme nezažila předválečné, německé Brno. Jsem ráda, že tahle kniha vznikla, a že jsem se díky ní dozvěděla spoustu věcí. I takových, které nejsou vůbec příjemné a na které by se nemělo zapomínat.

02.02.2020 4 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Čekala jsem to mnohem horší - mnohem víc špíny na konkrétní závodníky, potažmo kolegyně z týmu. Nakonec to nebylo tak zlé. Knížka se dobře četla a nevylučuju, že se k ní jednou vrátím. Gabča je moje asi nejoblíbenější sportovkyně a jsem moc ráda, že mám její autobiografii ve své knihovničce. Po přečtení knížky se budu na trenéry a některé závodníky (ale spíše závodnice) dívat úplně jinýma očima. Spousta lidí některé uvedené informace popírá, já ale Gábině ve všem věřím. Bez příkras vypráví o svém dětství pod dohledem přísných rodičů - trenérů. O tréninkových drilech. O všem, co musela vydržet a vytrpět, než se dostala na vrchol. O nevraživosti v týmu. O dopingu. O problémech a jak se k nim kdo postavil. O svém vztahu a následně manželství s Petrem Koukalem (snad jí to vydrží). Ať už byla a je jakákoliv, pro biatlon udělala hodně. Za velký boom, jeho všeobecnou popularitu a přísun talentovaných dětí do řad sportovců vděčíme jí. Během čtení si mě získala. Kéž bychom měli takových originálních, otevřených, milých a úspěšných sportovců víc.

16.01.2020 5 z 5

Smrt staré posluhovačky Smrt staré posluhovačky Agatha Christie

Fantazie. Agatha prostě nezklame. Její Hercule Poirot má charisma a já do poslední chvíle netušila, kdo je vrah.

23.12.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Fredrick Backman nezklamal. Naprosto skvělá, nádherná kniha, čtivá od začátku do konce. Myslím, že byla ještě lepší než Muž jménem Ove. Konec mě naprosto dostal. Nemůžu se dočkat, až začnu číst pokračování.

27.11.2019 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Velký mateřský slint, z něhož autorka vyrobila thriller, s poněkud bizarním koncem. Čekala jsem od knížky mnohem víc a strašně mě zklamala. Nedostala ode mě nejnižší hodnocení jenom proto, že zhruba ve druhé třetině knihy se konečně začalo něco dít. Ideální pro maminky na mateřské, které už přečetly Padesát odstínů šedi a teď by chtěly nějaké to vzrůšo.

24.11.2019 1 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Skvělá oddechovka, ač nejsem budocí tatínek, tak jsem se výborně bavila. Z knížky je navíc patrné, kde vzal autor ústřední dvojici ze své prvotiny Muž jménem Ove.

28.10.2019 4 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Moc dobrá kniha, která má od začátku ohromný spád a naprosto nečekaný konec. Už setěším, až si od autora přečtu i další.

04.09.2019 4 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Chystala jsem se na ni dlouho a nezklamala. Jednak je to výborně napsaný román, kde na konci příběhu každý dostane to, co si zaslouží, a jednak se v ní člověk dozví spoustu informací o tom, jak to funguje v bankovnictví a na burze. Autora a jeho knihy mám ráda.

27.06.2019 4 z 5

Pod Annapurnou svítá modře Pod Annapurnou svítá modře Jiří Fišar

Nádherná, strhující kniha. Jak nemám ráda cestopisy, tak tento mě doslova pohltil a namotivoval, abych se i já časem pustila takto střemhlav do neznáma.

03.03.2019 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Tak tohle byla síla. Nejsem fanynkou Stephena Kinga, ale tphle mě fakt dostalo. Velmi povedený autorčin počin, byla jsem napjatá až do konce, místy naštvaná, zejména na ty lynčující burany, a konec mě mile překvapil. Dávám plný počet, ale čtení se mnou tak zamávalo, že znovu už bych po knize nesáhla.

25.01.2024 5 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Super oddechovka k moři, moc se mi to líbilo.

06.01.2024

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Už dlouho jsem si tuto knihu chtěla přečíst a byla jsem nadšená, jakkoliv nesahám po sci-fi moc často. Určitě budu zařazovat sci-i častěji, zejména podobně kvalitní ikonické kusy.

31.12.2023 4 z 5

Kniha nenadchla ani neurazila. Jakkoliv byla jednička skvělá a vtipná, dvojka už byla pouze vývarem z prvního dílu a možná měl autor nechat staříka raději v klidu dožít na Bali.

20.11.2022 3 z 5

Nefritová lilie Nefritová lilie Kirsty Manning

(SPOILER) Jedna z velmi kvalitních knih, které se věnují tématice holocaustu a Židům za 2. světové války, ovšem moje první, která se věnuje Židům v emigraci v Šanghaji. I přes velké množství textu a ne vždy povedené formulace musím dát plný počet, příběh Romy, Alexandry a jejich bližních mě doslova pohltil. Kniha je psána tak neuvěřitelně plasticky, až se zdá, že jsme v Šanghaji s nimi.

22.10.2022 5 z 5