panPatejl panPatejl komentáře u knih

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Aristokratka pod palbou už mele z posledního. Je dobře, že se zde Evžen rozhodl sérii celkem důstojně ukončit. Prostředek docela drhnul, ale na začátek a na konec ještě Lovec Žen vyždímal posledních pár kapek poctivé ořechovky. Takže rozhodně nedoporučuji číst při jídle!

04.01.2023 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) To když vás takhle proti vaší vůli šoupnou do plechovky a vystřelí do nekonečna a ještě dál, nemáte jinou možnost než si ochočit (nebo vymyslet) mimozemského pavouka. A když vám to spolu bude klapat, můžete se k němu třeba i nastěhovat a žít šťastně až do smrti. Každopádně se jedná o velice čtivou pohádku, jejíž poutavé vyprávění nabízí množství zajímavých úvah a minimum fuckupů. Ostatně jako vždy u Vejra.

03.01.2023 4 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Takže dobrý večer. To byl zas nářez!
Asi se půjdu polejt svěcenou vodou a budu odříkávat otčenáše dokud mi neodumřou kolena, protože do pekla fakt nechci. Do tohodle určitě ne. Roman si přestal brát servítky a jde na to pěkně drsně. A nejsou to žádný pseudodrsňácký kotletoviny, ale pořádný kudlankoidně nemilosrdný muka.
Čerti jsou super sympaťáci a už od povídky ze Stínů Říše jsem jim fandil. O to víc mě překvapilo, když jsem propadl depresi po tom, co nácíčci začali prohrávat.
Jen pan Bureš dokáže napsat knížku o válce fašounů s peklem a přinutit čtenáře držet palce oběma stranám.
Klobouk dolů.
Těším se na další.
Touto velkolepou jednohltkou se pan RB jednoznačně přehoupnul z titulu "Vycházející hvězda" na "Nr. 1 von Böhmen und Mären"!
Zbývá jediná otázka. Dá se tomu stále říkat brak?

06.03.2020 5 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Freoše už to psaní přestalo bavit a je to čím dál tím víc znát. Začátek přitom vypadal slibně. Kyštleta konečně vymyslel nějaký nový motiv. Zajímavé mechanismy i lákavá tématika věštily změnu. Po atraktivním náběhu mu ale zase došly baterky a zbytek knížky opět dokodrcal na neutrál. Nucené vtipy, nudné a nesmyslné "akční" scény a ploché postavy doprovodil (i na jeho dnešní poměry enormní) hromadou do očí bijících nelogičností. Ty se rozprostírají přes hlavní příběhovou linku až do titěrných detailů (např. hrdina křičí přes masku, kterou si o 2 řádky dříve sundal). Vypadá to, že si to po sobě tentokrát nepřečetl nejen sám maestro Fryša, ale ani nikdo jiný. Elementární nesmysly tomu už jen nasazují korunu. Letišek má třeba Satana a Lucifera za 2 různé postavy nebo si myslí, že puška v ráži 5.56NATO s tlumičem dělá "pufpuf" a není vůbec slyšet. Frantleto, jestli tě to už nebaví (což se po těch kopách, který si za poslední roky vytlačil nedivím), tak se na to už vykašli. Peníze se daj vydělat i jinak. Když si dáš chvíli pauzu, tak to třeba zase začne mít nějakej náboj.
Do té doby bych doporučil mnohem zajímavější české autory pány Hozu nebo Brožovského, kteří ještě mají jiskru a smysl pro humor.

08.02.2024 2 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Středověk jak má být. Válka, močálníci a Hans Křivák. Kdo nechce skončit s pérem v hubě přibitej na vratech, musí hned na další díl!

04.01.2023 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Tohle bylo příjemné překvapení! Mám rád když sci-fi dává smysl a zde jsem nebyl zklamán. Což je co říct, když je to takový Butterfly effect na steroidech, jehož konec vypadá, jako by si dal Agent Smith deathmatch !
Prostě paráda! Všem doporučuji!
Slovy Bernarda Blacka: "You'll laugh, You'll cry, It'll change your life!"

16.10.2018 5 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Jako sama Zmrt je kulervoucí temné brutální fantasy s až detektivní zápletkou. Svět je až tolkienovsky promyšlený, postavy i přes jejich množství snadno zapamatovatelné a uvěřitelné. Dvakrát jsem si musel zkontrolovat zda jde opravdu o českého autora. S ničim takhle hustym sem se u našince ještě nesetkal. Včera přišel další díl, tak jdu na něj! Nepředpokládám, že se dneska půjde brzo spát.

08.02.2024 5 z 5

Stupidní zločinci aneb na hradě je pořád veselo. Nevím jak to ten Evžen dělá, ale dokáže všední situaci podat vtipněji než Jim Carrey na cracku!
Stačí pár řádku a ze zdegenerovaných zločinců z jedličkárny je rázem lepší komediální sbor jak klauni u Berousků!
Nechápu tak nízké hodnocení. Lidi typu "marzyka" by měli zvážit návštěvu psychiatra, protože pokud knize s komentářem: "Pěkné, humorné, vtipné. Smála jsem se od začátku do konce." dá tři hvězdičky, tak to indikuje pokročilé stádium schizofrenie.

25.03.2019 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Kdo by byl řek, že se čtvrtý díl trilogie takhle povede! Alice neni o nic míň drsná než pan plukovník a v Německu roztančí lepší tango než v Havaně!

25.03.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Naprosto autentický dokument o úrovni degenerace naší i zahraniční šlechty a jejich služebnictva.
Nedoporučuji číst v MHD, škole, práci ani kdekoli jinde, kde se vyskytují další lidé. Nekontrolovatelné záchvaty smíchu mohou být tak intenzivní, že hrozí protržení bránice!
Je obdivuhodné jak autor z takto nezajímavého tématu dokáže vytvořit cosi, co bych se nebál označit za vrchol komediálního žánru u nás.

13.07.2017 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Andrej ukázal, že ještě nevyčichnul. Čekal jsem histerii, čehož se mi dostalo víc než požehnaně. Kobercové bombardování autentickými jmény, událostmi, vazbami a místy a latinskými citáty proti všem očekáváním není vůbec úmorné, ale dosti zajímavé a značí autorovu obdivuhodnou sečtělost.
Co jsem ale nečekal bylo, že historickou faktografickou epopej typu Františka Niedla šmrnce starým dobrým Wiedminem!
Kouzelníci, magie i pestrá paleta všelijakých slovanských příšer a potvůrek ale histerickou linku vůbec nenarušují, naopak se to (opět paradoxně) doplňuje.
Tento atraktivní mix je však ještě doplněn o naprosto trefnou společenskou satiru a filozofické disputace, které ukazují, že se tehdejší problémy, myšlení a chování od těch dnešních zas tolik nelišily.

08.02.2024 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Tak tohle bylo velké překvapení. Otevřel jsem to v podstatě náhodou, a pak přečetl na posezení. Jen škoda, že jsem tam nejdřív neposlal Pány z Vřesova, protože mi tu Rohatec dost věcí vyspoiloval.

04.01.2023 5 z 5

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Příjemná oddychovka. Přijde mi, že autorovi i Roganovi mnohem více svědčí malé uzavřené příběhy, které nevyžadují záporáky vybavené nadpozemskou mocí, metající blesky a kdoví jaký třesky plesky. Vzhledem k absenci těchto "superpadouchů" se Rogan a jeho mluvící psík utkávají pouze s uvěřitelnými každodenními slovanskými běsy, a Juraj nemusí vymýšlet, jak ho z té šlamastyky dostat ven alá deus ex machina.

06.03.2020 4 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Vzpomínka na Honzu Bezzemkovýho potěšila. Kulisy druhoválečnýho ruska sednou jak helma na nácka a o pořádnou řež není nikdy nouze. Na místě se potkají snad všechny známé postavy, které už jsou v tu dobu na světě a čtenář se také dozví něco o tajemné první emzačce, stvořitelce krvesajů.
Nezbývá než doufat v další hustonářezní prequel! Odiiiiiiiin!!!

Impérium Impérium Roman Bureš

Stejně strhující jako předchozí díly. Tomu říkám závěr trilogie! Docela mě mrzí, že to tu končí. Moc rád bych si ještě nějakou knížku z tohoto světa přečetl. Bureš prostě umí psát a neotřelé nápady z něj jen srší. Za mě bezkonkurenčně nejlepší sci-fi autor!
Příběh je promyšlený, postavy uvažují racionálně, a vůbec všechno dává dokonalý smysl. Líbí se mi, že jsem snad za celou dobu nenarazil na žádnou nesrovnalost, co bych musel přehlížet. Prostě skvělé po všech stránkách!
Těším se na další kousky! Doufám, že Roman sci-fi žánr neopustí!

16.10.2018 5 z 5

21 úderů 21 úderů František Kotleta (p)

Pan Kosek má problém. Tedy vlastně dva. Za prve chtějí technicky geniální Škodofce ukrást software na šizení emisních testů. Ten druhý je ještě horší. Za celou dobu nezasune, protože by to neprošlo přes PR oddělení! A tak kopnul do vrtule a případ vyřešil v rekordním čase, aby měl tu puritánskou prudu z krku.
Je to rozhodně nejlepší náborový leták, co jsem kdy četl!

16.10.2018 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Nabijte si baterky, zítra bude tma!
Rozhodně po všech stránkách lepší než konkurenční indiánské "Vteřinu poté" (natož "Rok poté", to se nedá ani číst).
Napínavé, věrohodné a hlavně na zamyšlení.
Myslím, že kdo si přečetl tuto knížku, neběhá teď po Kauflandu a neshání mouku, aby přežil tejden doma, kdyby na něj vletěl korunavír...

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Neuvěřitelně realistické. Možná až moc. Vzhledem k dokumentárně memoárovém pojetí má člověk pocit, že hordy nemrtvých se šourají již za nejbližším rohem a nejbližší kolemjdoucí se již brzy stanou obětí této nezastavitelně se šířící infekce. Paradoxně je na tom nejstrašidelnější představa, že na zběsilém útěku před živými mrtvými lze jen těžko pokračovat ve čtení tohoto znamenitého díla.
Rozhodně se nejedná jen o další mozkožroutskou krvárnu. Kapitola o služebních psech je jedna z nejdojemnějších věcí, které jsem kdy četl.
Takže směle do toho! Navíc je vědecky dokázáno, že v době šíření korunavíru na vás udělá kniha o 53,2% silnější dojem!

06.03.2020 5 z 5

Válka klanů Válka klanů V. Mahaněnko (p)

Vasilij si měl před psaním nastavit program, který mu včas řekne "Přestaň, zběsilý Šamane!" Kdyby to udělal, mohla tato doteď perfektní a skvěle uzavřená série zůstat důstojným dílem. Škoda.
Asi jako když se snažíte uvařit vajíčko na hniličku. V jednu chvíli máte naprosto pevný bílek a zároveň perfektně se roztékající žloutek. Náramná pochoutka. Dokonalé. Ale nechte to povařit o chviličku déle a zbude vám jen něco, co můžete tak maximálně nakrájet na chlebíčky pro návštěvu, kterou nemáte rádi...
Mnohonásobné zvrat(k)y z už tak na krev pokroucené n-logie generují jen hromadu zbytečného balastu, kterému už nemůže uvěřit ani průměrný ruský opilec.
Mahan to už prostě v tomto díle trošku přehnal, s tou socializací. (Jak by řekl jeho věrný fanoušek a dobrý přítel Milouš Jakeš.)
Já jen pevně doufám, že mu to došlo, nebude se snažit dále dojit do krve rozedřený cecek a zkusí vymyslet jiné důstojné dílo, za které se nebude muset stydět.

06.03.2020 2 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Kvalitní burákovka, která má však možná až moc vážné mravokárné rozuzlení. Pro jednou to ale Romanovi odpustím.

04.01.2023 4 z 5