Pampalini Online Pampalini komentáře u knih

Mechanik Mechanik Marc Priestley

Zaujímavý a pútavý pohľad do zákulisia F1. Obrovské množstvo detailov o náročnej práci plnej odbornosti, nasadenia, ale aj emócií. Obsahovo sa zameriava hlavne na roky 2007 a 2008, život v tíme McLaren, vzťahy. V popredí sú zákulisné situácie okolo Kimiho Raikkonena, telenovela z pôsobenia F. Alonsa a L. Hamiltona a technologická aféra Spygate. Knihu veľmi, veľmi zhadzujú odfláknuté korektúry a zlá redaktorská práca, čo je škoda, lebo by si zaslúžila lepší prístup. Takúto rýchlokvasku nechceme...

11.08.2023 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Dílko o období života, kdy končí dětství a začíná dospělost. Plné objevování, zranitelnosti, překvapení a nostalgie. Zajímavé podání ve formě dopisů příteli (je zřejmé o koho se jedná), hodně otevřené povídání. V každém slovíčku je upřímnost a mírná naivita která k tomuto období života patří. V polovině světa (včetně krajiny v EU) se jedná o zakázané čtení, co jen podtrhuje jeho význam a smysl.

30.07.2023 5 z 5

V tajné službě Koruny české V tajné službě Koruny české Jan Kotouč

Malá odbočka ve výborně fungujícím světě. Tentokrát se jedná o spiknutí a odhalení zákulisí, ve srovnání s předchozími díly se jedná o komornější vyprávění. Taťána a Pavel si takový příběh zaslouží. Je tady méně politiky a více akce. Příjemné spestření.

23.07.2023 4 z 5

Úvod do teórie chaosu Úvod do teórie chaosu Jana Plauchová

Tuhle knížku by měl přečíst každý milovník žánru (a nejenom). Dobrý příběh v atraktivním prostředí, celkem fajn a rozlišitelné postavy s logickým chováním, nadstandardně poctivá příprava. Není to lehké čtení, vyžaduje si značnou pozornost. Velikým plusem je schopnost autorky vysvětlit souvislosti bez toho, aby ze čtenáře dělala debila.

16.07.2023 5 z 5

Konzultant Konzultant Bentley Little

Psychohoror z korporátního prostředí, někdy působí sterilně, někdy groteskně a absurdně. Autor vystihl podstatu života v budovách ze skla a kovu. Je děsivé, že mnohé ze zmiňovaných postupů se opravdu stávají - ulítlý dress code, team buildingy v divočině, šílená subordinace, psychický nátlak, porady pro porady, vliv na soukromí. Je zřejmé, že příběh eskaluje do šílené vývrtky, ale to je jenom takové co kdyby... Konzultant je manipulátor nejvyšší úrovně a postavy si to uvědomují až když je příliš pozdě. Snad někdy jsou všichni pasivní, ale tohle není o akci. Vyzdvihuji povedené charaktery postav, které se nepletou a jsou jasně definované. Za velké pozitivum považuji rozporuplnost názorů u čtenářů:)

25.06.2023 5 z 5

Připoutaní Připoutaní Ross Jeffery

Neobvyklý literární útvar postavený na krátkých povídkách nebo úvahách s dobrou pointou. Jedná se o témeř banální příběh rodinných vztahů, hlavně otce a syna. Otec ho vychovává po svém, pro ránu nejde daleko, takový typ, který ví o čem je život a považuje za nutné syna náležitě připravit. Je to hodně o psychice, žádné explicitní násilí, o to větší emoce postavené na několika slovech. Autor umí psát a miniknížce vdechl zajímavou duši. Jediným minusem je délka.

12.06.2023 4 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Vcelku dobré čtení, komplikovaný příběh s hodně postavami a dobrou myšlenkou. Některé události jsou zbytečné a jenom šokují. Autor se pokusil vytvořit dalšího ultimátního netvora, ale Hannibal L. je jen jeden. Nadměrná koncentrace zvráceností příběhu nepomáhají a místo detektivky nakonec působí až surreálním a fantastickým dojmem. Ten umocňuje také geografická neukotvenost, nevíme, kde se to odehrává. Někteří z vyšetřovatelů by u policie působit nemohli. Autor si hodně nastudoval, co je pro mě velké plus. Na druhé straně všechny informace děj zpomalují a dělají méně přehledným.

11.06.2023 3 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Ku knihe som pristupoval so značnými predsudkami, ktoré ešte priživili určité dejové a charakterové skutočnosti. Na to, že sa príbeh odohráva tisíce rokov v budúcnosti sa postavy správajú až príliš dnešne. Autorka stavia na hlavu dosť dnešných poznatkov o vesmíre a nebojí sa toho. Prečo nie. Niekedy je "science" viac o mágii, ale tiež prečo nie, keď to je v prospech deja. Je to zaujímavo konverzačné, s dobrými postavami. Určité vylepšenie z nich robí takmer superpostavy. Za značnú chybu považujem význam výčitiek svedomia niekoho, kto opakovane dokáže zabiť šesť protivníkov. (Nožom, pre upresnenie.) Napokon všetko zapadlo do celku s dobrým prísľubom pre pokračovanie.

24.05.2023 4 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Autorka si na tento korbáč vzala priveľa prútov, príbeh sa jej rozišiel. Pustila sa riešiť priveľa záhad a motívov naraz... cekom sa jej to nepodarilo. Škoda, že to ide na úkor príbehu, ktorý by mohol byť zaujímavý. Zle vystihla postavy, ich charaktery aj správanie. Je vidieť, že o cirkvi a farároch si dostatočne nesplnila potrebnú prípravu. Občas jej pstavy splývajú, niekedy ich umelo tlačí do situácií. Písať vie, má vidideľný rukopis postavený na úspornosti, minime popisov a občasnom filozofovaní. Teraz to išlo na úkor príbehu.

01.05.2023 3 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Všechno je jenom biologie a matematika. Detektivka vysokého nadprůměru, promyšlená, s napětím, někdy trochu přitažena vlasy, což vůbec nevadí. Nemá smysl srovnávat se skutečností a reálními postupy. Myslím, že by to mohl být dobrý námět na scénář pro film. Proto čteme knihy, jejich obsah má obrovský předstih ten prožitek stojí za to.

23.04.2023 4 z 5

Není nebe nad Mexikem Není nebe nad Mexikem Michal Březina

Autor rozehrává příliš motivů, letí dějem a málo vysvětluje. Hlavním motivem tak zůstává značně skicovitá cesta někam. A i tam je všechno jak z letadla. Z výborného prostředí a načrtnutých souvislostí nevytěžil nic. Postavy jsou nezajímavé, něco říkají, něco dělají a čtenáři je to putna. Škoda. Měl jsem pocit, že čtu pracovní koncept něčeho většího. A až příliš se hláškuje. Obvykle to přidává šťávu, tady to někdy otravovalo a odvádělo pozornost.

14.04.2023 3 z 5

Afghánistán: Peklo paradoxů Afghánistán: Peklo paradoxů Tomáš Řezáč

Obstojný výklad událostí před a po invazi sovětské armády do Afghánistánu. Zaměřuje se hlavně na osoby a souvislosti, co je dobré. Je zajímavé sledovat podíl osob jako Andropov nebo Gorbačov na událostech, když se tradičně konflikt spájí s Brežněvem. Ten však byl již značně indisponovaný. Několik ambiciózních politiků a dlouhotrvající konflikt je na světě. Je zajímavé vnímat přepojení i na Československo... Na druhé straně adorace sovětského vojáka a poukazování na internacionální pomoc soudruhům v cizí zemi staví události do jiné polohy, hlavně černobílé. Stejné výmluvy pro obhajobu války, nic nového (co je vidět dodnes). Je vidět, že autor čerpal především z ruských zdrojů.

10.04.2023 3 z 5

Čtvrtá děvka Čtvrtá děvka EV Knight

Na počátku apokalypsy někdy může být uražená (a ublížená, ponížená, znevážená) žena. V tomto případě se jedná o bájnou a nehodící se Lilith, která se posunula do stavu démonického. Až dnes se rozhodla se vším skoncovat a hromadí síly. Imaginace příběhu v mnohém připomíná již témeř zapomenutého C. Barkera. Trošku škoda, že kulisy příběhu jsou až příliš v popředí, lidské postavy nemají zásadní funkci (ok, trošku Kenzi), nelidské postavy jsou nosičem zrůdností a nechutností, které autorka s nadšením servíruje. Zvláštní podání příběhu z pohledu postav ubírá na gradaci, napětí je stejné na počátku i později. Postrádal jsem katarzi a smrt katarzí není.

02.04.2023 4 z 5

Mzda strachu: Irák a Afganistán očima kontraktora Mzda strachu: Irák a Afganistán očima kontraktora Luděk H. Poppan

O práci kontraktorů se moc neví, málo se o nich mluví. Obvykle je považujeme za žoldáky a to až s opovržlivým podtónem. To, že se jedná o špičkově vycvičené profesionály, nasazované v nepřestávajícím ohrožení života, se ignoruje. Obvykle chrání a doprovází svěřené osoby (hlavně politiky, humanitární pracovníky a obchodníky). Tohle je příběh jednoho z nich, jeho cesta z policie ve Zlíně do URNY a pak do zahraničí, hlavně do Iráku. Postřehy a zkušenosti působí (a myslím, že i jsou) zasvěceně, styl srší typickým cynismem a najde se i humor. Nejedná se o literární veledílo, styl má své mouchy, ale podstatná je informativní stránka.

27.03.2023 4 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Nepraj iným nič, čo by sa mohlo stať tebe. Čo však v prípade, ak človek cíti krivdu, stratí blízkeho a vidí, že spravodlivosť je krátka, alebo nedostatočná? A zrazu sa naskytne možnosť to vyriešiť? Síce nevieme ako, ani kedy, ani kým, ale vyrieši. Pekne drsné. Myslím, že tu autorka podala svoj najlepší výkon a dokázala pospletať príbeh, ktorý stojí za to. Oceňujem jej charakteristický štýl písania, postavený na minimalizme opisov prostredia, charakterov, ale vidieť to aj v opise udalostí, ktoré tak naberú na dynamike. Rovnako je fajn mierne filozofovanie, ktoré podporí atmosféru. Je vidieť, že sa učila od najlepších a našla si svoju cestu.

19.03.2023 5 z 5

Bojiště Afghánistán Bojiště Afghánistán Jiří F. Šiška

Afghánistán je sovětský Vietnam. Marná snaha něco získat. Na počátku byla snaha o změnu režimu, vcelku se i dařilo, i když za hodně vysokou cenu. Pak to šlo do kopru. Kniha má hlavně statistickou hodnotu o hlavních událostech, jednotkách, výzbroji. Postrádal jsem více událostí, situací, příběhy o lidech. Ve stručnosti lze říct, že za nezdarem SA stojí trio: Masúd - Stinger - ekonomický úpadek doma. Obecně platí, stejné chyby a stejná hloupost a naivita velení. Jak čas plyne, člověk se nemění.

12.03.2023 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Hodně spletitý příběh odehrávající se ve dvou rovinách. Ty se ke konci spojí, staré křivdy se vyřeší. Záhady se rozpletou. Yrsa ukazuje v čem je silná, v propojení minulosti s přítomností, schopností překvapit dobrým detektivním příběhem v skvělém a zajímavém prostředí. Co jí nejde, je duchařina. Takhle se to nedělá, chybí atmosféra, situace se zbytečně netahují, pointa mizí. A nakonec ten pocit, že ne vše bylo vysvětleno...

06.03.2023 3 z 5

Rabbits Rabbits Terry Miles

Tohle je přesně kniha, o které 90% čtenářů řekne, že stojí za hovno a je o ničem. Nuže, přivykly jsme konzumu, rychlým a povrchním příběhům, kterým říkáme i život. Rabbits je přemyšlené, má hloubku. Již hodnocení zde svědčí, že není pro každého, nedejte na atraktivní obálku. Příběh je podaný hodně z pohledu hráčů čehokoliv (co je u mne mínus). Na druhé straně premisa, že jakási hra může náš svět držet pohromadě je těžko uvěřitelná a každý mávne rukou. Hry patří do školky... Tady se řeší rébusy a hádanky, někdy se umírá, prohledává se dark web, vedou se obskurní debaty, cestuje se mezi dimenzemi. Jsou zde lesby. Jako prvotina šílená jízda. Všechno uvedené výše slouží jako varování!

15.02.2023 5 z 5

Zápisky z Afghánistánu Zápisky z Afghánistánu Karel Rožánek

Území Afghánistánu nezná mír. Pořád se tam jenom válčilo. Je zvláštní, že neoplývá nerostným bohatstvím (zatím), snad jenom skutečností, že je největším producentem opia na světě. Pan Rožánek s citem popisuje roky působení našich vojáků. Oceňuji, že neupřednostňuje sám sebe, udržuje si odstup, i když nakonec je součástí celkového obrazu. Hodně se věnuje smyslu obdobných misí, který má několik úrovní. Náš svět je tak křehký.

31.01.2023 4 z 5

Asfaltová pustina Asfaltová pustina S. A. Cosby

Zběsilá gangsterka s nádechem sentimentu. Klasická pulpová literatura v pevné vazbě, který by mohl být béčkovým akčním příběhem o spravedlivém boji černých nebo bílých (nebo žlutých) bratrů. Jednoduchý příběh, ve kterém jsou téměř všichni prosáklý zločinem největšího kalibru. Msta je omluvou pro vraždy. Finanční problémy řešíme spravedlivým zločinem. Jak by obdobný příběh vnímal mentálně a morálně slabší jedinec? Naštěstí to nebude číst...

28.01.2023 3 z 5