Pampalini Pampalini komentáře u knih

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Je to o dětství, dospívání a dospělosti. O tom, jak svět vnímá dítě a jak dospělý. Co všechno se stává a ovlivní nás navždy. Dobrý styl, autorka občas filozofuje (to se mi líbí). Překombinovanost patří k tomuto žánru. Inspirace u těch nejlepších se omlouvá.

12.06.2022 4 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Krásny príklad, ako sa z nezáživného prostredia paneláku dá dostať zaujímavý príbeh. Autori ho využívajú málo (napadá ma Domofón). Výborne fungujú postavy, každá je zaujímavá. Marko H. nepotrebuje príšery a tvorov z cudzích galaxií, aby dokázal vystrašiť, ani odtrhnuté údy. Veľkým, preveľkým plusom je neskutočná atmosféra, ktorá sa postupne nabaľuje. Stojí za prečítanie. Klobúk dole pred vydavateľom:)

26.05.2022 5 z 5

Let Let Sergej Lojko

Knihe chýba to, čomu sa vo svete filmu hovorí postprodukcia. Je príliš vidieť, že autor je novinár. Celok je poskladaný z kratších útvarov, ktoré spolu nepôsobia konzistentne. Škoda. Príbeh zaujme, hlavne aktuálnosťou, odohráva sa v lokalitách, o ktorých sa veľa hovorí. Čo mi však vadilo najviac bol megazlepenec tém - počnúc nezaujímavými postavami, cez zakomponovanie mafie, sériového vraha, zostrelené lietadlo, novinárov bažiacich po Pulitzerovej cene až po... nemôžem prezradiť:) Možno práve to vykresľuje extrémnu rozorvanosť situácie. Za prečítanie však stojí.

29.04.2022 3 z 5

Vztek a další příběhy Vztek a další příběhy Lucy Taylor

Po přečtení jsem zjistil, že to napsala... babička. A je jedno, že povídky sahají do poloviny 90. let. Babička se dovede odvázat a hodně naturalisticky předvést všechny odstíny vzteku, který nemusí být jenom explicitní emocí. U čtení jsem si uvědomil, jak nejasné jsou žánrové hranice hororu, jak s oblibou prosakuje a kontaminuje prakticky jakýkoliv příběh. Stačí mít odvahu a nedržet se vyšlapaných stezek.

07.04.2022 4 z 5

Rybář Rybář John Langan

Zaujímavý román, ktorý vznikal dlho (autor uvádza v doslove). Rovnako uvádza potiaže s vydaním - pre niektorých vydavateľov bol príliš literárny a pre niektorých príliš žánrový. Je jedno aj druhé. Ctí obtiažne tráviteľný štýl a jazykové prostriedky rozprávania a zároveň na scénu prináša javy a tvorov, ktoré by mali zostať mimo našej reality. Je to kniha formou aj obsahom výnimočná. Je o vyrovnávaní sa so stratou najbližších a o hľadaní zmyslu pre ďalší život. Ide riadne do hĺbky. Atmosférické, prekvapujúce a naplňujúce.

07.04.2022 4 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Sešup jak se patří. Úžasná (a dobře zpracovaná) sonda do života zejména hasičů. Na počátku je takřka banální nehoda. Vždyť proud občas vypadne… a do příběhu vstoupí hlavní aktéři. Zarputile a hodně profesionálně zápasí s nelehkou situací, permanentně řeší dilemata. Na rozhodnutí mají často sekundy. Mírně stádovitě působí ostatní postavy, ale nevadí. Vysoce hodnotím absenci jakéhokoli patosu. Troufnu si říct, pro všechny, kdo tohle přečtou, cesta metrem bude navždy jiná.

12.03.2022 5 z 5

Stvůry a blíženci Stvůry a blíženci Francis Paul Wilson

Základ příběhu je jednoduchý a není ničím objevujícím ani novým. I když na počátku 90. let mohl šokovat. Zpracováním patří do "staré školy", která je typická přímočarostí, otevřeností a nekorektností. V těch časech obvykle autoři tolik nekalkulovali s očekávaním publika. Jednoznačně příjemně zatuchlý závan minulosti.

01.03.2022 4 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Pestrofarebná koláž príbehov z rozličných kútov histórie. Všetko poňaté síce dokumentaristicky, ale s dôrazom na štýl a formu. Tak sa aj menej zaujímavé témy stávajú príťažlivými. Oceniť musím vydavateľskú, redakčnú a korektorskú prácu. Takúto profesionalitu veľkí vydatelia môžu len závidieť. Hoci pochybujem, že by si to dokázali priznať;)

17.02.2022 4 z 5

Druhá planéta Druhá planéta Jana Plauchová

Sci-fi pro pravověrné. Je vidět, že příběh prošel několika úpravami. Zamrzí postavy, které působí až moc papírově a plocho, do děje vstupují jen pro daný účel, neprojdou vývojem. Několik anachronizmů - noviny na oběžné dráze a pod. - jsou celkem milým spestřením. Autorka má sklony někdy až příliš vysvětlovat. Je zřejmé, že ví o čem píše a co neví, šikovně vynechá. Dusivou atmosféru buduje jinými prostředky než hospodskou mluvou, silnými svaly nebo rachotem zbraní. Myslím, že tenhle žánr si žádá jistý základ vzdělání také u čtenáře. Škoda, že publikuje na Slovensku, čtenářská základna je hodně malá.

11.02.2022 5 z 5

Leon Leon Roman Bureš

Jako celek dobré. Příběh jedného z možných účastníků Spartakovho povstání. Pro mně nejzajímavější částí bylo otroctví… pak mi události trochu splývali. Není to tím, že by se nic nedělo, ale všechno je podáno kostrbatě, větám chybí správný rytmus, událostem a postavám hloubka. Výsledek je dobrý jako vytěžený diamant, kterému skutečnou hodnotu dá až brus a promění ho v briliant. Někdy mám pocit, že spisovatelé knihy příliš chrlí. Chápu ekonomické tlaky, ale někdy se promrhá potenciál.

30.01.2022 3 z 5

Černá nenávist Černá nenávist Dennis Lehane

Prvotina, až se nechce věřit. Lehane ví o čem píše. Postavy ze života, promyšlený příběh. Na hodnocení mírně ubírá prvolánová válka gangů a prvotinová užvaněnost. No a ještě svojský výklad spravedlnosti. Výborný je morální přesah. Kde končí konstatování, že to není moje věc? Kolikrát člověk vidí, že někdo dělá jinému zle a neudělá nic? Ať si to vyřeší mezi sebou? Fackami, žehličkou, psychickým nátlakem? Že to má téměř 30 let je to pořád hodně aktuální.

20.01.2022 4 z 5

Běsnění Kojota Běsnění Kojota Owl Goingback

Fantasmagorický svět původních obyvatelů Ameriky a současnost se přelínají. Knih vycházejících z indiánské mytologie je málo a pro nás budou vždy zajímavé. Je výborné, že se to dostane také k našim čtenářům. Osobně jsem mírně postrádal více epiky ve střetech, autor je příliš skratkovitý. Ale to je drobnost.

08.01.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Hodnocení si žádá hodně superlativů a ty nemám v oblibě. Na počátku byl civilní marťan, který i díky filmu oslovil i ty, kteří sci-fi ignorují. Teď šel ještě dál. Vybudoval příběh, který se řadí k tomu nejlepšímu ne jenom v žánru. Minimalistické opisy postav, jejich charakter je daný konáním. Hodně technických informací, astrofyziky, chemie, hypotéz. Na první pohled zalíbení naleznou jenom šprti. Pastí je mohutná marketingová podpora - knihu nabízí všude (k tomu s podbízivým a tuctovým názvem, který nevychází z originálu). Technokratické a akademické prostředí je jevištěm pro hru, která chytne za srdce.

02.01.2022 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Niekde v texte sa píše, že ľudia nie sú zlí alebo dobrí. Každý má v sebe dobro aj zlo a záleží na okolnostiach, ktorá časť prevládne. Vojna je krajnosť, ktorá človeka zbaví civilizovanosti a schopnosti triezvo a morálne myslieť aj konať. Možno podobné príbehy sú snahou ospravedlniť činy obhajované povinnosťou, plnením rozkazov. Nie je chybou mocibažného blázna, že sa postaví na čelo davu a ukáže na nepriateľa. Chybou je, že ho každý jednotlivec nasleduje a koná podľa jeho pokynov. Aj hlavné postavy mali množstvo príležitostí sa zmeniť a aspoň trocha napraviť chybu, ale neurobili nič. Ani vtedy, keď ich viera a nadšenie dávno zmizli. Do istej miery sa jedná o literárnu fikciu, hlavné postavy sú vymyslené figúrky na pozadí mierne prispôsobených udalostí, ktoré sú koncentrovanou hrôzou.

07.12.2021 4 z 5

Prokletí rodu Usherů Prokletí rodu Usherů Robert R. McCammon

Sága jedné rodiny, která dospěla na křižovatku. Hodně postav, hodně motivů a mnoho vrstev sahajících do minulosti. Děj se sune z kroka na krok, nespěchá, události se vrství, všechno se děje pod povrchem a téměř nenápadně. Erupce nastane až ke koncu. Jak jinak. Vyzrálý styl, zajímavé popisy a několik zvratů, autor se s postavami nemazná. Své místo na slunci si musí vybojovat. Mouchy to má - kniha vznikla v 80. letech, někdy moc magie, jedna hůl by snad stačila taky. Autor u nás málo známý byl inspirací celé řadě u nás známějších, takže pocit již čteného je celkem normální… déjà lu;)

22.11.2021 5 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Legenda známa vďaka filmovému spracovaniu. Logika miestami zatvára oči, hlavne pri tom, s akou rýchlosťou sa zistí, s čím majú postavy do činenia. Tu až príliš vstupuje autor do deja, akoby nemal čas na postupné odhaľovanie a skúmanie. Kostrbato pôsobí aj repetitívnosť v konštatovaní teplôt, rýchlosti vetra a farebnosti prostredia. Pochybnosti vnášajú aj krvné testy. Všetko bohato vyváži mrazivá atmosféra a uveriteľnosť doby 30. rokov, kedy tento nesmrteľný príbeh vznikol.

24.10.2021 4 z 5

V prázdnotě V prázdnotě Filip Kurečka

Naivní sci-fi, které se chce tvářit vážně. Ambiciozní autor si naložil o hodně víc, než je schopen unést. Do příběhu narval snad všechno a takhle to nemůže fungovat, nic není dotažené. Cílem byla kniha pro dospělé, ale to se nezdařilo. Postavy jsou bez duše, čtenáři je jedno, co se s nima děje. A všude haldy klišé (nadměrné salutování, nadlidské schopnosti a pod.). Snad v 60. letech to mohla být bomba, doba se však změnila.

19.10.2021 1 z 5

Vymazlené vraždy Vymazlené vraždy Milan Skála

Jsem rozpolcen, nakonec u mne vidím více nedostatků. Nápady dobré. Nesedl mi styl, který nedá prostor postavám. Řešení první je v podstatě náhodou, druhá je až bizarní svou krkolomností (a také neobvyklým konzultantem vyšetřování). Nejlepší se mi vidí třetí novelka.

08.10.2021 2 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Blaze si svoji brázdu životem vyoral poněkud… klopotně. Byl silný na těle, ale slabý na duchu. Potkával nesprávné lidi. Příběh předem ztraceného života člověka, který se jen snaží najít svoje místo v tomto světě. A všechno dělá špatně. Tradičně příběh se spádem a výbornými postavami.

03.10.2021 4 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Akce s nápadem. Silné a v několika případech i originální čtení. Šedý muž je nesmrtelný, ale značně trpí, až si člověk řekne, že lepší by bylo všechno skončit. Obdobná zarputilost je neobvyklá. Styl psaní je přiměřeně popisní s pestrou paletou charakterů a motivů. Nejlepší škola pana Clancyho. Těším se na film.

26.09.2021 4 z 5