Druhá planéta

Druhá planéta https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406227/bmid_druha-planeta-6mJ-406227.jpg 4 23 13

Sci-fi román z čias, keď ľudia stratili schopnosť spať, sen o kolonizácii vesmíru je naveky stratený a Venuša sa stala opovrhovanou planétou. Hoci podáva dôkazy o tom, že ide o najtajomnejšie a najfascinujúcejšie teleso, hŕstka nadšených vedcov sa tiesni na polorozpadnutej vesmírnej stanici a stále zápasí s nedostatkom peňazí a záujmu. Až kým sa mladému astronautovi nepodarí dokázať, že táto planéta si zaslúži viac pozornosti ako celý zvyšok slnečnej sústavy dohromady... S výnimkou jedinej planéty: Zeme.... celý text

Belisima
Belisima
19.07.2022 4 z 5

Příběh velmi zajímavý. Postavy už tolik zajímavé nebyli. V podstatě mi na žádném hrdinovi obzvlášť nezáleželo. Ovšem vyvážil to zajímavě napsaný děj. Tak nějak uvěřitelně. A stále pokukuju po Venuši na obloze, vím kde ji hledat. Najednou mě ta planeta začala fascinovat. Úžasné.

Pampalini
Pampalini
11.02.2022 5 z 5

Sci-fi pro pravověrné. Je vidět, že příběh prošel několika úpravami. Zamrzí postavy, které působí až moc papírově a plocho, do děje vstupují jen pro daný účel, neprojdou vývojem. Několik anachronizmů - noviny na oběžné dráze a pod. - jsou celkem milým spestřením. Autorka má sklony někdy až příliš vysvětlovat. Je zřejmé, že ví o čem píše a co neví, šikovně vynechá. Dusivou atmosféru buduje jinými prostředky než hospodskou mluvou, silnými svaly nebo rachotem zbraní. Myslím, že tenhle žánr si žádá jistý základ vzdělání také u čtenáře. Škoda, že publikuje na Slovensku, čtenářská základna je hodně malá.

smazenaryba
smazenaryba
04.02.2022 4 z 5

Dobre namiešané sci-fi, ktoré bez problémov udrží pozornosť od začiatku až do konca. Autorka vie skombinovať schopnosti literárne aj vedecké, priniesť zmysluplný príbeh, živé postavy, ale aj zaujímavé poznatky a opisy (až strašidelne krásne opisy podnebia na Venuši). Jediný výraznejší zápor vidím v tom, že celé vyústenie čerpá z dohadov, ktoré sa vo filmoch a literatúre objavili už nespočetne krát. Som zvedavý, čo ďalšie autorka prinesie, potenciál je tu veľký.

JánK.
JánK.
02.02.2021 5 z 5

Nádherný príbeh a aj spracovanie. Knihu som náhodou objavil v kníhkupectve pár dní po vydaní, teda ešte v roku 2019. A odvtedy som to prečítal niekoľkokrát. Nedávno som mal to štastie a dostal som sa aj k alternatívnej verzii príbehu, ktorý bol nemenej zaujímavý. Samozrejme nemá význam aby som vravel o čom táto kniha je, lebo to čo už bolo povedané úplne stačí. Ale potrebujem povedať, že je to úžasné dielo ktorému sa nedostáva patričnej pozornosti oproti iným tuzemským alebo aj svetovým spisovateľom. Čo je obrovská škoda. Milujem tú knihu a považujem ju za to najlepšie čo som mal možnosť prečítať.

ludek7426
ludek7426
26.12.2020 4 z 5

Velmi příjemné překvapení ze Slovenska, technická Hard SF jako vystřižená ze světů A. C. Clarka. Tady všechno funguje jak má, zajímavý a napínavý příběh podpořený obdivuhodnými technickými znalostmi autorky. Vesmírná tělesa běhají po svých drahách, raketové motory duní, fyzikální zákony fungují, pekelná atmosféra planety Venuše neodpouští žádnou chybu a srdce Sci Fi fanouška plesá.
Konec jsem čekal trochu jiný než byl, ale celkově naprostá spokojenost. Nečekal jsem jak dobře se mi po dlouhých letech bude číst ve slovenštině, ale nakonec to bylo moc příjemné a překlad by mi dojem z knihy jen pokazil.

Marek.Sc
Marek.Sc
04.10.2020 5 z 5

Román prekvapí možno inou variáciou kolonizácie planét. Dôvodom pre ľudstvo tak neuskutočniteľným, ktorý však nie je dôvodom vyspelej pozemskej techniky. Sú alebo skôr boli na Venuši ľudia či bytosti? Aj zadná strana obálky knihy hovorí, že výprava k druhej planéte sa začne, keď padne otázka malého chlapca, ‘Kto postavil toto?’. Ale ako to býva, nie je všetko tak ako sa javí. Záhadná Towsendova choroba, neschopnosť spať či théta žiarenie je len malý výpočet prekážok, s ktorými sa musí druhá stála venerická kozmická stanica vysporiadať. Nie je tona škodu, kniha má tak spád a relatívne logický sled udalostí s vedeckým vysvetlením skutkového stavu.
Pri čítaní som sa nemohol ubrániť dojmu, ako keby som niektoré pasáže videl vo filmoch. Snáď je to len môj názor a pri literárnej tvorbe sme nevedomky trochu ovplyvnení tým, čo sme niekde videli. V tejto knihe to však nie je citeľné a originálny pohľad na možnosť (či nemožnosť) osídlenia iného kozmického telesa. A tu sa to naozaj špecifickým spôsobom dozviete prečo. Toto sci-fi sa mi naozaj páčilo a fanúšikom tohto žánru ho určite odporúčam.

cendar
cendar
19.09.2020 5 z 5

Hodně dobře napsaná kniha, která strhne všechny fanoušky scifi a Marťana. Radost číst. Musím pořád přemýšlet o poselství, co tím autorka chtěla říci a nakonec možná zjistíme, že to třeba nebude fikce, tak snad se ještě za života dozvím. Pecka.

Racek213
Racek213
11.03.2020

Před 30 lety jsem četl slovensky jak česky. Hodně knížek jsem kupoval ve Slovenské knize nebo v Bratislavě, když jsem se tam dočkal --- prostě měli větší výběr než u nás v značně zcenzurovaném česku (bohužel, ti cenzoři byli většinou slováci, paradox, že). A dnes už mám problém číst knihu ve slovenštině. Takže, moc rád bych byl za překlad, tahle holka píše zajímavě a dobře. Když to jde u Červeňáka, že ...

yerry
yerry
01.12.2019 4 z 5

Z autorkinho románu mám trochu rozporuplné pocity. Prvé 4/5 hardcore sci-fi v kombinácii s klasikou a thrillerovými prvkami, s precízne prepracovanou psychológiou postáv, výstavbou deja, opisom vedy, techniky a vesmíru, svojou pútavosťou boli bez debaty za všetky hviezdy. Toto sa u ženskej autorky len tak nevidí. Ak by to v tomto úseku rozumne ukončila, niet o čom… Bohužiaľ trochu smerom nadol hodnotenie zráža posledná pätina ktorá je už pulpovo a ekologiky orientovaná, plná záhadologických tvrdení, za ktoré by sa nemusel hambiť ani Majster Däniken či Zacharia Sitchin, a strašne ukecaná…

Aj napriek tejto nevyváženosti románu som uvažoval o pridelení všetkých hviezd. Kvalita väčšej časti románu je nesporná, tu som si lebedil a sfúkol som to ani neviem ako. Venuša má skrátka svoju silu. Teším sa však na autorkin ďalší počin a mám také tušenie, že ten bude ešte lepší ;)

pavolg
pavolg
06.08.2019 5 z 5

Jedna z najlepsich knih, co som v poslednej dobe cital. Velmi napinave citanie. Bez logickych blbosti, ktore sa v sci-fi literature casto vyskutuju.
Zaver ponuka niektore desive myslienky ako moze ludstvo skoncit...

Fantasysvet
Fantasysvet
05.08.2019 5 z 5

Druhá planéta pre niektorých z nás môže predstavovať obdobu leitmotívu z románu Ani sami bohové (Asimov), iným môže zase pripomenúť nápaditú Nolanovu Interstellar alebo šokujúci odkaz v Riddlovom Atlantskom géne či Pandémii. Každý si v tomto románe niečo nájde, a to preto, že otvorene hovorí o katastrofe, ktorá môže ľudstvo postihnúť. Plauchová nie je jedinou spisovateľkou, ktorá na základe dostupných informácií predpovedá rozpad modrej planéty. Nakoniec, presne s takýmito víziami sa vedci aj vedecko-fantastickí spisovatelia pohrávajú od nepamäti. Vyberajú si témy predpovedajúce zánik ľudstva, poukazujú na omyly, z ktorých sa nedokážeme poučiť, fiktívne sa snažia poučiť, vzdelať, prevychovať...

Štvrtý Plauchovej román sa rozbieha nenápadne, ale fanúšikom klasických vedecko-fantastických diel toto hrejivé tempo nebude prekážať, je totiž pre tento typ literatúry príznačný. Venovať sa bude ekologickej katastrofe, lekárskym aberáciám populačnej krivky ženúcej sa pomaly do záhuby, obyčajnej spupnej náture pozemšťanov, komplikovaným technickým termínom i otázke „prečo sme tu?“, a to bez toho, aby skĺzol k populárnemu rozprávaniu, ktoré namiesto chladnej logiky prináša konzumnú fantastickú zábavu. Lenže aj tento prvok je pre vedecko-fantastickú literatúru charakteristický.

ElizabethB
ElizabethB
03.08.2019 4 z 5

Nie som fanúšik sci-fi, ale toto ma fakt bavilo. Je to skvelo napísané, napínavé a tajomné. Myslím, že niekedy ešte siahnem po nejakom ďalším sci-fi románe. :)

MichalPuchovsky
MichalPuchovsky
30.07.2019 4 z 5

Sci-fi román Druhá planéta poteší nadpriemernou čitateľnosťou, kvalitným spracovaním a napínavým dejom. K dokonalosti chýbajú už len detaily.