Pampalini Pampalini komentáře u knih

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Dosť bieda, kocúr s pruhmi, ktorého nám chcú predať ako tigra. Povrchná hra na istotu, brutalita je zárukou čítanosti, nelogické vyšetrovacie postupy, plytké charaktery postáv, lotor, ktorý postupne narastá v epochálnu obludu napokon spľasne ako teplovzdušný balón v stratosfére. Kedysi by to vyšlo ako nenáročný príbeh na pokračovanie, aby bolo čo čítať na dovolenke, pri vode. Dnes selosvetový knižný hit, ktorý nás má zasiahnuť (možno povestnou pepkou).

18.09.2021 2 z 5

Krysy Krysy James Herbert

Archaicky jednoduchá struktura příběhu - postupně narůstající hrozba, přibývající oběti, několik postav jako hybatelé děje. Knížka vznikla v časech, kdy autor minimálně podléhal trendům, očekáváním a požadavkům, psal tak, jak to chtěl a cítil. Nadšení kompenzuje řada nelogičností, které by se neměly vyskytovat ani v okrajových vodách hororu. O taxonomických nesmyslech překladatele (korektora) škoda slov, čeledě a odrůdy patří do říše rostlin.

26.08.2021

Zkáza ostrova Sachalin Zkáza ostrova Sachalin Ėduard Verkin

Těžké čtení. Po dočtení mám pocit, že jsem četl cestopis. Hodně popisů absurdního světa po apokalypse, která je hodně originální, především následky. Příběh minimální, postavy - futuroložka, její průvodce s funkcí zabijáka a řada zvláštních figurek s jasnou predestinací. Autor se sveřepě drží ruské školy psaní podobných příběhů, ve kterých je přemíra nepodstatností. Občas neuškodí si něco takové přečíst. 4 hvězdy je trochu moc a 3 málo…

15.08.2021 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Jako úvod k něčemu velikému funguje výborně. Je poznat, že příběh vznikal značnou dobu, působí trochu kolážovitým a mírně nejistým dojmem. Vidět, že autor zvažoval jestli do těchto vod vstoupit. Udělal to po svém a udělal dobře.

20.07.2021 4 z 5

Co dělá tenhle knoflík? Co dělá tenhle knoflík? Bruce Dickinson

Trocha netradičná autobiografia o človeku, ktorý si popri úspešnom spievaní a koncertovaní plní sny. V knihe vynechal všetko, čo by tam každá iná “celebrita” musela dať. A to ju robí výnimočnou. Ešte aj hudba je len kulisou. Pritom príbeh zostáva dostatočne zaujímavý. Je o ukrytom rozmere človeka, ktorý s kapelou ovplyvnil snáď milióny ľudí, niekoľko generácií a bez škandálov. Tie by sa určite našli, ale v kontexte by vyzneli lacno. Na druhej strane by sa lepšie predávala, keby obsahovala zopár pikošiek. Myslím, že dokáže zaujať aj niekoho, pre koho je heavy metal nepodstatnou, hlučnou, kanálovou sebarealizáciu. Dokáže si niekto predstaviť hudobný projekt, v ktorom by spievali Dio - Halford - Dickinson? Škoda, že ostalo len pri zámere. Vydavateľstvo, na škodu, odflákalo jazykové korektúry.

16.07.2021 4 z 5

Klec duší Klec duší Adrian Tchaikovsky (p)

Životní cyklus lidské civilizace se uzavírá. Žádná expanze do vesmíru, nebo inteligenční revoluce. Naopak, regrese a úpadek na staré, dobré Zemi. Příběh je totálním úletem v značně bizarním, ale funkčním světě. Autor pravděpodobně navštěvuje stejnou hospodu jako pan Miéville. Jak se ke konci píše… opravdové rekviem za lidské plémě.

04.07.2021 5 z 5

Utrpení těla Utrpení těla Monica J. O’Rourke

O tomhle se bude hodně diskutovat, hodnocení budou všechny možnosti a není se co divit. Příběh opravdu šokuje naturalizmem a bezbřehou brutalitou. Škoda, že cílem je šokovat a znechutit, příběh je upozaděný. Obdobným projevům více svědčí rozsah povídky, aby si čtenář mohl urovnat rozdrásané nitro. Poslední je naprostá šleha, která vstoupí do dějin žánru. Přístupnost nad 18 let je nedostatečná, věřím, že hodně citlivých duší utrpí újmu. Death metal není pro každého...

04.06.2021 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Dobrý příklad vrstevnatého krimi románu s atraktivními postavami v atraktivním prostředí. Myslím, že určitá odtrženost od reality je naprosto v pořádku. Předse jen, jedná se o fikci a ne literaturu faktu. Francouzové to dělají po svém a dělají to dobře. Má to šarm i spád. Kotrmelce v podobě drobností jako přítomnost maďara se slovanským přízvukem, nebo indický rock be se ovšem stávat již neměly.

02.06.2021 4 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Kniha aj autor si zaslúžia pozornosť. Výborný príbeh s celým radom dobrých nápadov je len jednou stránkou mince. Tou druhou je v súčasnosti málo vídané poctivé spracovanie. Práve snaha o dokonalosť zatieňuje spontánnosť a istú živelnosť charakteristickú v prípade tohoto žánru. Napriek snahe - a nie márnej - osloviť širší okruh čitateľov, knihu budú čítať výhradne prívrženci podvratného žánru. A budú spokojní.

07.05.2021 3 z 5

1793 1793 Niklas Natt och Dag

Mám smíšené pocity. Dílko je hodně propracované, historicky maximálně věrné, atmosférou, jazykem a postavami vyvolává vesměs všechny odstíny hnusu a znechucení. Uvedení jako historické kriminálky zavádí a to je hlavním problémem. Vyšetřování je postaveno na náhodách. Ve správném čase se stopa objeví a jede se dál. Lidé jsou hovada poháněné mamonem, občas si dají přes hubu, stejně jako dnes. Přemýšlím, zda-li to bylo podobné i v našich končinách. Je faktem, že myšlenky revoluce v 1789 a později se dost idealizují. Ve skutečnosti jenom vyplavila to nejhorší co se usadilo na dně skazených duší lidí.

06.04.2021 3 z 5

Střelec Střelec David Hidden

Tohle připomíná zběsile jedoucí vlak, který se občas mírně vykolejí, aby nakonec došel do cíle. Brutální, cynické, ale s mírným nádechem melodramatu. Jinak jenom zmar, katarze možná v náznaku. Maximální stručnost. Příběh navazuje na předešlé knihy, něco se vysvětlí, něco ne, hlavně letí přes Baskicko, Marseilles, Teherán a vše končí v Paříži Bataclanem. Žádná vážná literatura, za pozornost stojí nápadité přirovnání a podobenstva. Tam je i troška humoru.

24.03.2021 3 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Je dobře vidět, že i fantasy se vyvíjí. Tahle kniha je pěkným příkladem. Samotná příběhová linka není originální, ale to vůbec není na škodu. Všechno stojí na skvělých a hodně sympatických postavách. Je úžasné zaplnění světa rozličnými podivnými tvory, kteří přispívají atmosféře a funkčnosti vymysleného světa. Mírně mi vadila až přílišná pohádkovost, občas jsem čekal, že na scénu přijdou i sedmimílové boty nebo oslík otřes se. Někdy se problém vyřeší magickou hůlkou. Snad malá poznámka k wyverně, myslel jsem si, že je ženského rodu (obdobně jako žirafa, nebo kosatka). Ale to je drobnost.

22.03.2021

Večnosť omylov Večnosť omylov Jana Plauchová

Těšil jsem se na svěží slovenské sci-fi a ... nepotěšilo mne to. Příběhová linie, prostředí a odborná zdatnost je zřejmá, základní premise je skvělá. To by bylo na plný počet hvězd. Ovšem literatura si žádá hodně navíc. Prvním kámenem úrazu jsou postavy, bez individuality, bez vývoje, na jedno brdo. O to víc, že všechny jsou mužského rodu, ženy jsou tady nepodstatné. Citová rozpoltěnost hlavního hrdinu je zbytečná. Muži obvykle nejsou tak povrchní jak je autorka opisuje. Dalším kámenem je absence vtažení do děje, souznění s postavami a událostmi. Všechno volá po atmosféře, napětí a ono nic. Zvraty přitažené za vlasy. Několik momentů vyvolává úsměv, možná pro to, že román je určen pro středoškolskou mládež. Všemu vládne fetišizace emblémů. No nic, jdu do Druhé planety.

05.03.2021 2 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

Novela nedává prostor pro zbytečnou vatu, také nabízí jenom omezený rámec pro vykreslení postav, zápletky, motivací a pointy. Všechno tady sedí. Pan Sivok výborně zvládl to, v čem jiní zlyhávají a tím je atmosféra. Psaný projev je ideální na vykreslení pocitů, zvláště u tohoto žánru. Vnitřní prožívání je tím, s čím se vytváří spojení mezi autorem a čtenářem. A to se povedlo k maximální spokojenosti.

13.02.2021 5 z 5

Cizinci Cizinci Mort Castle

Hodně psychologie a psychopatologie, snad až moc se řeší úmysly a souvislosti. Tohle letělo v 80. letech, když jsme se nehrály na falešnou rovnost a korektnost. Na druhé straně je děsivé, co všechno nevnímáme a uvědomíme si to až když máme nožík v břiše. Paranoiky příběh utvrdí v tom, že všude kolem máme samé psychopaty. Dobrá práce vydavatele, trošičku laxný přístup korektora... což je činnost velmi nevděčná.

09.02.2021 4 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

Pestrý výběr povídek s vysokou kvalitou. Takových vyrovnaných sbírek je málo. Nejméně mně zaujaly pokusy o experimenty, forma schodů nebo tvítů mně neberou. Občas je “Kopeček” až příliš popisný, ale u téhle rodiny to je norma. Na druhé straně je skvělé, že si hledá vlastní cestu, což je velké plus. Mladé, svěží, nápadité, s atmosférou pro dospělé.

04.02.2021 4 z 5

Ponorka Ponorka Lothar-Günther Buchheim

Kniha má úroveň dokumentu. Menej štatistík (snáď okrem zdrvujúcich faktov, ako napríklad, že 3/4 ponoriek sa nedožilo konca vojny), viac drobností a podrobností zo života ľudí na ponorke. Čitateľ cíti návaly klaustrofóbie, smrad neumývaných tiel, naftu a slané more. Minimálna nádej na prežitie. Je tu všetko, bezuzdnosť hýrenia v prístavných bordeloch a baroch, podmorské bombardovanie, torpéda, potopené lode a trýznivý návrat. Záplava popisov a faktov ide na úkor čitateľnosti.

25.01.2021 4 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Přiznávám, že se snažím udržovat odstup od mladší autorské vlny. Vesměs zvládají remeslo, ale je příliš vidět, že nemají načteno, hodně času strávili u obrazovky. Jejich příběhy síce obvykle spasují celý svět, ale v podstatě jsou banální, postavám chybí individualita a pohřbívají češtinu. Nájezdník z počátku do tohoto schematu zapadl, příběh byl mírně nesourodý, kaučukové postavy postrádali motivy a samostatnost jednání a pak přišla Vana, která všechno zvrtla a příběh nabral šílené obrátky posedlého derviše. Jako začátek série je hodně slibný, hodně otázek zůstalo bez odpovědi. Kam se to všechno vyvine? Osobně jenom doufám, že dílů bude maximálně tři.

02.01.2021 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

První třída v zatuchlé upírské odnoži padlé literatury. Přestárlý Drakula již na svém nočním trůně mírně vyčpěl, dlouho, předlouho čekal na nástupce až přišel. Dacre Stoker dodal plesnivějící zápisky svého praprastrejdu a pan Barker (ne Clive) to brilantně sepsal v původním, nemoderním jazyce.

25.12.2020 5 z 5

Vrahův žold, Jako z lásky, Zemřela jako Sadie Vrahův žold, Jako z lásky, Zemřela jako Sadie Ed McBain

Příběhy odrážejí autorský vývoj a historickou dobu. První je mírně banální, druhý má hodně společenský přesah, třetí je autorským hraním se s vinou. Je vidět jak Ed s časem nabírá na sebevědomí. Všechny však spojuje jedno - výtečně zvládnuté řemeslo, prostředí a postavy.

29.11.2020 4 z 5