Ponorka

Děj románu se odehrává na přelomu let 1941 a 1942, kdy prudce stoupá letecká aktivita spojenců a kdy se Britům podařilo rozluštit německý kód pro spojení ponorek s velením. V té době je též z Hitlerova rozkazu část ponorek převelena z Atlantiku do Středozemního moře ve snaze bránit námořní komunikace zásobující Afrika korps. Průnik ponorek Gibraltarskou úžinou se stal pro mnohé osudným. Ponorce, na které se plavil autor knihy, se přes těžké poškození podařilo vrátit na základnu... Ponorka se řadí ke světově proslulým dílům o druhé světové válce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27390/ponorka-27390.jpg 4.479
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Naše vojsko

Das Boot, 1973

Kniha Ponorka

Tomeckova
26.03.2019

Neskutečný zážitek. V tomto případě kniha i film, což se stává opravdu málo kdy. Navíc v tomto případě je autor knihy účastníkem příběhu. Jsem ráda, že vše přežil a mohl tuto knihu napsat.

JohnyShorty
19.12.2018

Dokonalá kniha, skvělý děj. Až je člověku těch kluků v těch železných rakvích líto, i když byli na špatné straně. To že je autor mnohdy líčí jako neotesance vychází asi ze života na moři jeho podmínek a nejistoty dožití dalšího dne. Moře vám nic neodpustí a protivník už vůbec ne.
Dokonalosti nahrává fakt, že autor si na vlastní kůži vyzkoušel jaké to je být ponorkářem ve 2.SV. Velmi se mi líbí, že děj v knize se od filmového zpracování zas tak moc neliší. Plný počet :)

Rawen616
29.08.2018

Po čertech dobré ale rozhodně ne pro každého. Já mám to štěstí, že mě ponorková technika od dětství vždy trochu fascinovala. Proto jsem si vychutnával to neskutečné množství detailů a informací, jimiž nás autor zahrne. Kniha vlastně není klasickým románem se zápletkou a vyvrcholením. Sledujeme jen osudy jedné posádky jedné z mnoha německých ponorek během druhé světové války a kniha by se dala brát i jako literatura faktu.
Pokud nemáte rádi popisy, tak v knize si jich užijete habaděj. Jinde by mi to možná vadilo, ale tady to má své místo. Dozvíme se naprosto dokonale o tom jak probíhá denní rutina na ponorce. Jak fungují jednotlivé mechanismy a když dojde k nějaké akci, ať už je to bouře nebo setkání s anglickým torpédoborcem, který zasypává ponorku minami, tak si spolu s posádkou opravdu sugestivně prožijeme jak mořskou nemoc tak i čirou hrůzu z každé poblíž vybuchlé miny a každého zašustění nepřátelského sonaru.
O posádce se dozvíme hlavně to, že je to banda mladých "hovad" co většinu klidných chvil tráví hovory o zážitcích z bordelů (a nutno přiznat, že autor si rozhodně nebere servítky a ty hovory občas stojí za to) a nějakého Hitler i s celou říší mají tak trochu v paži. Snaží se jen přežít a plnit rozkazy. Je zkrátka příjemné vidět Němce jako lidi a ne jen jako ty špatné.
Celkově jde o náročný ale velmi zajímavý a intenzivní zážitek. Tahle ponorka se rozhodně v hlubinách vaší hlavy jen tak neztratí.

milan3144
12.06.2017

...ale tohle je sakra dobrá knížka. Začátek trochu pozvolnější, ale jak zvednou kotvy, tak to začne houstnout.

Robbins
12.06.2017

I když Ponorka není úplně tradiční válečný román, řadí se podle mého mezi jeho klasická díla. Autor čerpá z osobní zkušenosti a dokáže neobyčejně lidsky popsal mizérii, níž se ocitaly posádky válečných lodí. Popisy denního režimu na ponorce uprostřed Atlantiku nenudí, naopak přinášejí zajímavé detaily, postavy jsou dobře vykresleny a bojové scény jsou napínavé. To vše v mistrném kontrapunktu s nezměrnou nádherou a lhostejností oceánu.

-Pečivo-
29.01.2017

Protože mám rád depresivní příběhy z II. světový války, byla volba Ponorky, jasná volba. Ponorka je kniha tlustá jak debil a pojednává o posádce jedný německý ponorky a jejím dobrodružství v roce 1941. Vypravěč je novinář, kterej se s posádkou vydá na moře, aby o ni mohl napsat. S nim se na lodi vyskytuje dalších asi 49 lidi. Jelikož pan novinář velmi rád popisuje co se kolem něj děje a jak co vypadá, zbytečně natahuje knihu asi o 20% - u popisu barev moře a oblohy jsem si připadal, jako nedavno na jedný svatbě, kdy se buchtičky dohadovaly, jestli jsou šaty vanilkové, ivory nebo světle žlutě. Byly bílý.

Krom těchle kravin se člověk dozví i spoustu zajímavých věcí - ponorka měla zásoby vždy na 6-8 týdnů, takže při nalodění vysely ze stropu všude salámy a lezlo se přes basy piv (2). 50 chlapů se 6-8 tejdnu neholilo, nemylo a neprcalo. Což znamená, že to v ponorce solidně smrdělo a nesčetněkrát si ho týpci drandili, nebo se vzbudili s pokladem v trenkach.

Ponorka se vydává z Francie směrem na Atlantik - hlavním úkolem Nácků bylo zastavit zásobující konvoje z Ameriky do Anglie. Jelikož ale Američani nebyli pitomý, byly konvoje dost dobře chráněný. Proto když dojde konečně k útoku, tak ponorka sundá tři lodě a pak se snaží zdrhnout. To se ji moc nedaří, protože nad ní plave spoustu lodí, který po ní hážou dolu bomby. Protože se posádka skládá z 5 oficírů a zbytek jsou mladý joudové z Hitlerjugend, tak je krásně popisovaný, jak se všichni pochcávaj a posíraj, když na ně z hladiny padaj bomby. Všudypřítomný smrad hoven, chcanek, mrtky a tvarohovýho péra se line celou knihou.

Ponorce se i tak zázrakem podaří uniknout a šine si to dál. Změna hlášení z centrály způsobí, že hlavním úkolem je nyní dostat se do Italie přes Gibraltar. Průplav u Gibraltaru je uzkej. Posádka si musela připadat jako Shaquille O'Neal a Gibraltar jako jeho přítelkyně.

Konec je skvělej, což znamená, že neni dobrej. Krom toho jsou skvělý příběhy, který si posádka mezi sebou vypráví. Většinou je to o kurvách a o prcání. O tom, jak se v každým přístavu strašně prcá a že když se vrátí loď do přístavu, že se holky ani neobtěžujou zvedat a berou námořníky po jednom zatímco celý odpoledne leží na zádech. O holkách, který si vyndavaj skleněný voko a nechávaj si to strkat do očního důlku. O buzících, který si do zadku nechaj strčit korek, na kterej je navázaná struna a nechávaj si na to hrat smyčcem a další skvělý historky.

falken944
14.10.2016

film považuji za klasiku a kniha byla taky dost dobrá-oproti filmu obšírnější a byly tam i pasáže,které ve filmu chyběly.Má své určené místo v mé knihovničce oblíbených knih

vlkcz
26.07.2016

Upřímně řečeno, nevím přesně, jak hodnotit. Přesto, že jde o román, vychází z autorových osobních zkušeností.
Malá oprava anotace: Děj končí Vánocemi 1941.
Kniha je zajímavá z několika pohledů. Hrdinové jsou lidé, které většinou máme tendenci vidět jako lumpy. Nicméně je vidět, že těch ideologicky přesvědčených v německém ponorkovém vojsku většina nebyla, a ti "ideologové" nebyli osádkami vždy nadšeně přijímáni.
Součástí vyprávění jsou popisy rutinních činností na ponorce, jednotlivých částí tohoto složitého stroje a jejich funkcí, témata hovorů běžných námořníků, ale i popisy počasí, moře apod. Tady může být skrytá zrada. Přece jen padesátistránkový popis téměř měsíc trvající bouře nebo 70 stránek věnovaných opravám nepohyblivé ponorky na mořském dně jsou velkou zkouškou trpělivosti. I když na druhou stranu se díky těmto krizovým situacím daří snáze odhalit skutečné charaktery.
Ale podruhé už tuto knihu určitě číst nebudu.