Pampalini Pampalini komentáře u knih

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Dokonalé remeslo, dopredu naplánovaný počet normostrán v náväznosti na marketing a predajný úspech. Kto by to čítal, keby sa neprevalilo, kto je skutočným autorom? Po pätnástich stranách som vedel, kto je vrah. A to nepatrím medzi najbystrejších. Pani Rowlingová píše výborne, dokázala ku knihám pritiahnuť celú generáciu - ešte obdivuhodnejšia je jej charitatívna činnosť. Prečítať z dôvodu poznania...

30.09.2016 2 z 5

To To Stephen King

Jedna z kníh, ktorú by človek s otvorenou mysľou, odvahou a zmyslom pre fantáziu mal prečítať. Toľko vrstiev, toľko postáv, prostredí, motívov sa vidí málokedy. Keby sa odmyslel hororový podtón, Pennywise, tak by King získal Nobelovu aj Pulitzerovu cenu a učili by sa o ňom deti na školách, rozoberali by jeho sociálne štúdie a psychologické sondy do správania sa postáv…

30.09.2016 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Rusko, a zvlášť komunistické, vojnové a povojnové, je vždy dobrým prostredím pre príbehy. Obludný systém každého zomelie, snáď až na niekoľkých šťastlivcov. Lev D. to šťastie má a tak sa s ním môžeme stretnúť aj v ďalších knihách, čo je dobre. Pán Smith písať vie výborne, dej má spád. Malá výtka sa môže týkať neruského správania sa postáv, ale to je drobnosť. Prípad mnohonásobného vraha je až smiešny v porovnaní s prostredím, v ktorom sa odohráva… Čo sme to len za ľudia.

30.09.2016 4 z 5

Na smrť I. Na smrť I. Jozef Karika

Od JK asi najlepšia kniha, premyslené udalosti a súvislosti. Určite je za tým dlhá príprava. Stojí za prečítanie. Pre mnohých priam povinnosť. Škoda, že tí s vymytými hlavami po niečom takom nesiahnu… Drsné, kruté - v súčasnosti, v teple a bezpečí až nepochopiteľné a neuveriteľné. Každý národ má vo svojich dejinách obdobia, na ktoré nemôže byť hrdý. Ale o to viac by sa mal poučiť.

30.09.2016 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Pán Dante by plesal radosťou. Obraz pekla sa rozširuje a posúva bližšie k nevábnej skutočnosti. Zábavné a poučné čítanie. Pozor, čo nás čaká, ak nebudeme počúvať rodičov a starších súrodencov! Výborné.

27.09.2016 4 z 5

Přístav u řeky Styx Přístav u řeky Styx Pavel Fritz

Je jedno na aké filmy sa dej podobá, beztak sú všetko skvelé pecky… a kniha je veľmi a veľmi dobrá tiež. Originalita v dnešnej dobe je dosť ošemetná a dobrá originalita až príliš zriedkavá. Ktosi povedal, že všetky témy tu už boli. Takže dôležitý je príbeh, postavy, motívy a zápletka. A to všetko kniha má. Päť hviezdičiek dávam, aby bola kniha v červenom hodnotení. Určite si to zaslúži.

24.09.2016 5 z 5

Icehenge Icehenge Kim Stanley Robinson

Musím vyjadriť maximálnu spokojnosť. Mne kniha, štýl a príbehy sadli. Všetko je premyslené, pripravené vopred a majstrovsky napísané. Na knihách je skvelé to, že niekomu sa daná kniha páči a druhému nie. To je dokonalé. Aspoň vzniká priestor na polemiku, výmenu názorov. Dovysvetlenie.

23.09.2016 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Výborná kniha podľa skutočných udalostí efektne a účelne dovymyslených. Mimochodom, dnes sa objavila správa, že vrak Terroru sa našiel v hĺbke 25 metrov, vo výbornom stave… a bez posádky. Asi by som si to mal prečítať ešte raz. Počkám na zimu. Odporúčam všetkým, čo majú dobrodružného ducha a neboja sa medveďov.

22.09.2016 5 z 5

Žádnej anděl: Moje tajná mise mezi Hells Angels Žádnej anděl: Moje tajná mise mezi Hells Angels Jay Dobyns

Dobrý obsah v nevábnom kabáte. Ale určite stojí za to túto knihu prečítať. HA sú legendárna organizácia, na ktorú má každý vyhranený názor. Prvýkrát som pekelného anjela stretol v kvetinárstve - kupoval kvety, vo veste, na nohách dreváky… akosi nepasoval do toho obrazu, ktorý sa prezentuje, či už otvorene, alebo šeptom. Angel Forever - Forever Angel.

19.09.2016 3 z 5

Zákon ulice Zákon ulice Chuck Zito

Jedna z mála životopisných kníh, ktoré ma zaujali. Chuck je starý sympaťák, zvyčajne stojaci v pozadí a kontrolujúci situáciu. Výborné. Poctivé a úprimné.

19.09.2016 4 z 5

Tři tváře Tři tváře Brandon Sanderson

Výborná kniha s ohurujúcou atmosférou a očarujúcou imagináciou. Prvý príbeh je krištáľovo čistá esencia deus ex machina a je vynikajúci. Na všetky problémy a ťažkosti stačí vhodné razidlo… už nie povestné väčšie kladivo? Autor podnecuje, inšpiruje premýšľať, dávať skutočnostiam iné zmysly a iné perspektívy.

12.09.2016 4 z 5

Domofón Domofón Zygmunt Miłoszewski

Celkom snaživé. Takou prvotinou sa môže pochváliť máloktorý spisovateľ. A o živote v panelákoch je toho málo. Minimálny priestor, pomerne veľa postáv, viaceré zbytočné, len na nahnanie normostrán. Kto má rád Osvietenie, mal by prečítať aj toto...

06.09.2016 3 z 5

Posedlost Posedlost Neil Cross

Svojim spôsobom - trocha zvráteným - je to dokonalé. Pán Cross vie písať, postavy sú až príliš skutočné. Takýchto ľudí možno nájsť v našom svete. Možno sme nimi, možno o nich vieme. Možno sa snažíme žiť v izolovanom svete obrazoviek a plytkého bulváru.

01.09.2016 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

King píše, píše, píše a … píše. Človeka to baví, ani nevie, ako obracia stránky. A zrazu je koniec. To, že nie je nič moc a je uponáhľaný a nedomyslený a naivný napokon ani nevadí. Dôležité sú tie chvíle, ktoré pri knihe prežil. Pán Leland Gaunt je dokonalý. Môže žiť dnes, ale aj kedykoľvek v minulosti a určite aj v budúcnosti.

01.09.2016 4 z 5